بررسی مزایا و معایب پکیج دیواری

بررسی مزایا و معایب پکیج دیواری

امروزه استفاده از پکیج ها جایگزین سیستم های گرمایشی مرکزی محور مانند موتورخانه شده است. پکیج ها انواع متفاوتی دارند که یکی از آنها پکیج دیواری است. این دستگاه ها در مقایسه با موتورخانه ها فضای کمتری را به خود اختصاص میدهند. در این مطلب قصد داریم مزایا و معایب پکیج دیواری را مورد بررسی قراردهیم.

در این مطلب میخواهیم درباره مزایا و معایب پکیج های دیواری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم اما پیش از هر چیزی لازم است بدانیم پکیج چیست و چه انواعی دارد و در مرحله بعد به بررسی مزایا و معایب پکیج دیواری می پردازیم.

پکیج چیست؟

پکیج دستگاهی است که خود به تنهایی و به طور مستقل قادر است آب گرم مورد استفاده و همینطور آب گرمی که شوفاژها برای کار کردن نیاز دارند را تامین کند. پکیج ها در مقایسه با موتورخانه ها امتیازهای بسیاری دارند که یکی از این امتیازها بازدهی انرژی بالا است. این دستگاه ها برعکس موتورخانه ها که فضای زیادی را اشغال میکردند، جای کمی به خود اختصاص میدهند و موجب تولید صدا و آلودگی صوتی نمیشوند. علاوه بر این ها تعمیر پکیج در مقایسه با نگهداری و تعمیر موتورخانه، بسیار آسان تر است.

انواع پکیج کدامند؟

پکیج ها را براساس پارامترهای متفاوتی میتوان در گروه های مختلفی جای داد. یکی از انواع پکیج دسته بندی آنها براساس محل نصب پکیج می باشد که دو گروه پکیج دیواری و پکیج زمینی را شامل میشود. پکیج های دیواری و زمینی هریک دارای ویژگی های خاصی هستند که در این مطلب به بررسی مزایا و معایب پکیج دیواری میپردازیم.

پکیج دیواری یکی از انواع پکیج

بررسی مزایا پکیج دیواری

پکیج های دیواری در مقایسه با سایر پکیج ها دارای مزایا و معایبی هستند که آنها را از انواع دیگر متمایز میکند. از جمله مزایای پکیج میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

راه اندازی آسان

راه اندازی و نصب پکیج های دیواری بسیار راحت و بدون دردسر می باشد. یکی از دلایلی که باعث میشود راه اندازی پکیج های دیواری کاری آسان بنظر بیاید عدم استفاده از لوله کشی های طولانی در فرایند نصب آنهاست. به دلیل اینکه پکیج ها به طور مجزا آب گرم مصرفی و آب گرم مورد نیاز شوفاژها را فراهم میکنند، دیگر احتیاجی به لوله کشی های طولانی از بخش مرکزی سیستم های گرمایشی تا واحدهای ساختمان نیست.

نما و ظاهر زیبا

یکی دیگر از مزایای پکیج دیواری این است که این دستگاه با اینکه در داخل واحدها نصب میشود، نما و زیبایی ظاهری منازل را بهم نمیریزد. پکیج دیواری در ابعاد و انواع مختلفی ساخته میشوند که میتوان آنها را مناسب با طراحی خانه انتخاب نمود. این دستگاه به راحتی و بدون اشغال فضای زیاد میتواند در آشپزخانه یا تراس قرار گیرد.

نمایی از پکیج دیواری

امنیت بالا

همانطور که میدانید وسایل گرمایشی نظیر بخاری ها، هر ساله جان عده زیادی را به خطر می اندازند یا به دلیل سوختگی باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیری میشوند. استفاده از پکیج دیواری به میزان زیادی درصد احتمال خطراتی از این دست را کاهش داده است.

بازدهی بیشتر

در واقع اگر بخواهیم میزان بازدهی انرژِی پکیج ها در مقایسه با سیستم های حرارت مرکزی مانند موتورخانه مورد بررسی و سنجش قرار دهیم، باید گفت که پکیج ها در مقابل موتورخانه ها چیزی حدود دو تا سه برابر بازدهی بیشتری دارند. برای توضیح بیشتر این فرایند میتوان گفت که سیستم های گرمایش مرکزی در مقابل پکیج ها برای تولید مقدار معین گرما، چیزی حدود سه برابر گاز بیشتری استفاده میکنند.

مجزا و مستقل بودن

یکی از امتیازهای بزرگی که پکیج دیواری در مقایسه با سیستم های گرمایشی مرکزی ساختمان دارد این است که، پکیج ها بدون نیاز به لوله کشی طولانی به صورت کاملا مجزا و به تنهایی قادرند که آب مورد نیاز ساکنین و همچنین آب گرم مصرفی شوفاژها را مهیا سازند. هر واحد ساختمانی بدون ارتباط با سایر واحدها میتواند آب گرم مورد نیاز خود را از طریق پکیج ها تامین کند.

بررسی معایب پکیج دیواری

علاوه بر مزایای گفته شده، پکیج دیواری دارای مشکلات و معایبی نیز می باشد که در این قسمت به ذکر آنها میپردازیم.

تصویری از پکیج دیواری در بخش معایب پکیج

طول عمر کمتر

به عنوان یکی از معایب پکیج دیواری میتوان به این نکته اشاره کرد که در مقایسه با سیستم های مرکزی مانند موتورخانه ها، پکیج ها دارای طول عمر کوتاه تری میباشند.

کاهش اکسیژن محیط

از دیگر مواردی که به عنوان معایب پکیج ها مورد بررسی میگیرد این نکته است که میزان اکسیژن و رطوبت موجود در هوا در محلی که پکیج نصب میشود، کاهش پیدا میکند که بروز این امر میتواند سبب ایجاد مشکل برای کودکان و افراد مسن شود.

کلام پایانی

همانطور که در این مطلب گفته شد، پکیج های دیواری دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند. اگر برای شما مجزا بودن سیستم گرمایشی واحدها، طراحی داخلی و زیبایی طراحی داخل ساختمان، اشغال فضای کمتر و همچنین راندمان کاری بالا از موضوعات مهم است، میتوان گفت که پکیج دیواری برای شما گزینه مناسبی میتواند باشد.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید