نمایندگی تعمیر کولر گازی توشیبا: آشنایی با کولرهای گازی توشیبا و مشکلات آن‌ها

نمایندگی تعمیر کولر گازی توشیبا: آشنایی با کولرهای گازی توشیبا و مشکلات آن‌ها

توشیبا یکی از برترین برندهای لوازم خانگی دنیا است و در این میان کولرهای گازی یا اسپلیت آن نیز  در کشور ما بسیار محبوب هستند. اگر به دنبال یک تعمیرکار ماهر به منظور تعمیر کولر گازی توشیبا هستید، می توانید حساب ویژه ای روی تهویه گستر راگا بار کنید.

ما تمامی خدمات تعیمیر کولر گازی را با ضمانت رسمی و در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام می رسانیم.

کولری مطمئن که به سرویس دوره‌ای نیاز دارد

بدون شک کولر گازی در کشورِ چهار فصل ایران یکی از الزامی‌ترین لوازم خانگی محسوب می‌شود و کولر گازی‌های دو منظوره سرمایشی و گرمایشی توشیبا در بازار ایران به خاطر نام نیکی که این شرکت در گذشته از خود به جای گذاشته است، بسیار رونق دارد. اما با استفاده مداوم از این دستگاه و به هنگام آغاز فصلی نو، شما نیاز به یک نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا پیدا خواهید کرد که سیستم سرمایشی و گرمایشی منزلتان را سرویس و یا در صورت لزوم تعمیر کند.

مشخصات کولرهای گازی‌های توشیبا

نسل‌های اول اسپلیت که وارد بازار شدند عمدتا برای سیستم سرمایشی خانه استفاده می‌شدند و شما به عنوان صاحب خانه در فصول سرد سال بایستی به فکر یک سیستم جداگانه گرمایشی می‌بودید. اما با گذشته زمان، کولر گازی‌هایی، با ظرفیت‌های مختلف، وارد بازار شدند که امکان تولید هوای سرد و گرم را داشتند. کشور ژاپن به خصوص شرکت برجسته توشیبا یکی از تولیدکنندگان کولر گازی‌های همه فن حریفه این حوزه است که با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز توانسته است اسپیلت‌هایی زیبا، پرتوان و در عین حال بهینه در مصرف انرژی تولید کند.

همانطور که از نام کمپانی خوش نام توشیبا می‌توان حدس زد یک شرکت ژاپنی است که مقر دفتر اصلی آن در شهر توکیو، پایتخت این کشور، است. با این وجود اما کولر گازی‌های توشیبا در کشور تایلند مونتاژ می‌شوند و در اکثر دستگاه‌های اسپلیت توشیبا لیبل Made In Thailand به چشم می‌خورد.

از آنجایی که کولر گازی‌های توشیبا برای فصول مختلف سال استفاده می‌شوند، سازندگان بر آن شدند تا با تعبیه مُدهای مختلف بتوانند برای لحظه لحظه زندگی شما برنامه خاصی داشته باشند. در کولر گازی‌های این شرکت 5 نوع (یا مُد) مختلف وجود دارد که شامل حالت سرد، گرم، شرجی و باد می‌باشند و با زدن دکمه Mode تغییر در راندمان دستگاه اعمال خواهد شد.

نمایندگی تعمیر کولر گازی توشیبا

آپشن‌های کولر گازی توشیبا

از امکانات بی‌نظیر کولر گازی‌های توشیبا تنظیم سرعت فن به سه حالت کم، متوسط و زیاد است که می‌توان این تغییرات را با استفاده از ریموت کنترل تعبیه شده انجام داد. همچنین برای مبرد ساختن گازها در آخرین نسل از کولر گازی‌های توشیبا از گاز خنک کننده R22 استفاده می‌شود که کمترین آسیب (اگر نگوییم بدون هیچ آسیبی) را به محیط زیست و سلامت انسان می‌زند.

آمپر پنل و استارت این نوع از کولر گازی‌ها 10/50 آمپر در نظر گرفته شده است که آنها را در زمره کم‌مصرف‌ها قرار می‌دهد. اما با همه این اوصاف، هرچه سطح تکنولوژی (فناوری) به کار رفته در لوازم خانگی به خصوص کولر گازی و اسپلیت بیشتر می‌شود در صورت بروز هرگونه مشکل و ایراد، کاری از دستِ تعمیراکاران معمولی که با تکنولوژی روز آشنایی ندارند برنخواهد آمد. از این‌رو اطلاع داشتن از نمایندگی مجاز فروش کولر گازی توشیبا و استفاده از تکنسین‌های مجرب مورد تایید آن می‌تواند عمر مفید دستگاه شما را بهبود بخشد و شما را برای داشتن محیط بسیار مناسب از لحاظ دما، برودت و کیفیت هوا یاری کند.

انواع کولر گازی‌های توشیبا

با توجه به متراژ مختلف خانه‌های امروزی و نیازهای مختلف افراد در مورد تهویه هوا در اقصی نقاط دنیا، کمپانی توشیبا بر آن شده است تا اسپلیت‌های خود را در ابعاد و اَشکال مختلف با ظرفیت‌های متفاوت عرضه کند. انواع کولر گازی‌های توشیبا به شرح زیر هستند:

 • کولر گازی‌های چند شعبه یا مولتی
 • کولر گازی‌های داکتی و یا کانالی
 • کولر گازی‌های ایستاده
 • کولر گازی‌های سقفی
 • کولر گازی‌های قابل حمل
 • کولر گازی‌های دو تکه یا همان اسپلیت
 • کولر گازی‌های یک تکه (پنجره‌ای)

نمایندگی کولر گازی توشیبا

عمده مشکلات کولر گازی‌های توشیبا

با توجه به اینکه دسترسی به پنل کولر گازی به خاطر قرار گرفتن آن در قسمت بالایی دیوار و همچنین استفاده مکرر آن در طول سال، امکان تمیزکردن و به نوعی گردگیری سطحی آن وجود ندارد، و همچنین حساس بودن بُرد الکترونیکی آنها به نواسانات برق، ممکن است با ایراداتی همراه شوند. سوریس شدن دستگاه توسط نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا این امکان را به شما می‌دهد تا قبل از بحرانی شدن وضعیت کولر گازی و اضافه شدن ایراداتی دیگر از پرداخت هزینه‌های اضافه جلوگیری کنید.

هرگاه یکی از مشکلات زیر متوجه اسپلیت یا کولر گازی توشیبای شما شد زمان آن رسیده است که دستگاه به نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا نشان داده شود.

 • پرتاب باد کم
 • نشت آب هنگام کار با کولر گازی
 • عدم روشن شدن کولر گازی
 • عدم کار کردن ریموت کنترل کولر گازی
 • عدم پرتاب باد گرم در حالت گرمایش
 • عدم پرتاب باد سرد در حالت سرمایش
 • تولید صدای زیاد در هنگام کار

پرتاب باد کم

اگر کولر گازی توشیبای شما اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی پرتاب قوی باد چه سرد و چه گرم را به خوبی انجام نمی‌دهد، خیلی سریع باید به نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا اطلاع دهید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی شود.

در کولر گازی توشیبا، هوای محیط از طریق کویل‌ها وارد دستگاه می‌شود سپس با نیروی موتور به دمای مطلوب رسیده و به بیرون پرتاب می‌شود. در اسپلیت‌های توشیبا این فرآیند از طریق فن بلوور (Blower) یا یک پروانه استوانه‌ای صورت می‌گیرد. از عمده دلایل افت شدت پرتاب باد (هوا) در کولر گازی‌ها و اسپلیت‌های این شرکت می‌توان به چند نمونه زیر اشاره کرد:

 • مسدود شدن فیلترهای هوا (به دلیل گردوغبار و یا کثیفی)
 • یخ زدن کویل‌ها
 • نشتی و یا مسدود شدن ولوها
 • مشکل اساسی در بلوور دستگاه

متخصصینی که از طرف نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا به منزل شما خواهند آمد با دیدن فیزیک دستگاه و چند تست به راحتی می‌توانند عیب‌یابی کرده و پروسه تعمیر را آغاز کنند، از این‌رو هیچگاه تعمیر کولر گازی خود را به تعویق نیندازید تا هم عمر دستگاه شما افت نکند و هم مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتر نباشید.

نمایندگی کولر گازی توشیبا

نشت آب هنگام کار با کولر گازی

یکی از دلایل استفاده از کولر گازی به جای کولرهای آبی آن است که این دستگاه‌ها رطوبت را از محیط گرفته و آن را از فضای داخل خانه خارج می‌کنند. از این‌رو بکاربردن این دستگاه برای افرادی که بیماری رماتیسم دارند بسیار پرکاربرد است. اما فرآیند تولید آب در اسپلیت‌ها به این صورت است که با جذب رطوبت از طریق لوله‌های دستگاه و همچنین سرد شدن آن‌ها با برخورد به اوپراتور عمل تقطیر صورت می‌گیرد به این معنا که گاز به آب (مایع) تبدیل می‌شود و از شیر خروجی زیر پنل به بیرون هدایت می‌شود.

اما اگر این نشتی از جلوی پنل کولر گازی صورت بپذیرد به معنای آن است که دستگاه شما با مشکل

مسدودشدگی در یکی از اجزای آن روبه‌رو است. از عمده دلایل چکه کردن آب از پنل می‌توان به چند نمونه زیر اشاره کرد:

 • گرفتگی شلنگ تخلیه
 • گرفتگی سینی تخلیه ناودانی
 • شکستگی و یا ترک خوردگی ناودانی

بعضی مواقع دیده شده است که آب به صورت پاشش از دریچه کولر به بیرون پرتاب می‌شود که دلیل اصلی آن کم شدن گاز کولر گازی است. با کم شدن گاز مخصوص کولر گازی هوای داخل آن که باید به مایع تبدیل شود به یخ‌زدگی و جامد شدن سوق داده می‌شود که پس از در معرض قرار گرفتنِ به روی دریچه خروجی به بیرون پرتاب می‌گردد. با تماس به یک نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا که مورد اطمینان باشد خیلی راحت می‌توانید کارکرد دستگاه خود را بهبود بخشید.

عدم روشن شدن کولر گازی

فرض کنید در یک روز گرم تابستان به خانه برگشته‌اید متوجه می‌شوید که کولر گازی توشیبای شما کار نمی‌کند، در همان لحظه نه تنها خنک نخواهید شد بلکه با توجه به هزینه‌های بسیار بالای تعمیرات عرق سردی به روی پیشانی شما خواهد نشست. ابتدا با چند تست ساده می‌توانید قبل از تماس گرفتن به نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا خودتان در محل عیب یابی کنید.

ابتدا ترموستات را به دمایی برسانید تا دستگاه به صورت اتومات مجبور به کار کردن کند، سپس از طریق ریموت متوجه شوید که برق به دستگاه می‌رسد. بعضی اوقات با توجه به کمبود فشار برق در منزل، دستگاه نمی‌تواند فرمان شما را اعمال کند. سپس از طریق دکمه‌ پاور (Power) روی پنل هم یک بار دیگر اطمینان حاصل کنید که برق به دستگاه شما می‌رسد (واکنش اولیه را نشان می‌دهد). اما از عمده دلایل روشن نشدن پنل کولر گازی‌های توشیبا می‌تواند موارد زیر باشند:

 • سوختن بُرد اصلی دستگاه (اتصالی کردن و نوسانات برق)
 • خرابی ترموستات
 • خرابی فیوز حرارتی ترمینال
 • گرفتگی شدید کویل‌های کولر گازی
 • خرابی کنتاکتور فرمان کمپرسور
 • قطعی فیوز 5 آمپری کولر گازی‌های توشیبا

عدم کار کردن ریموت کنترل کولر گازی

با توجه به افزایش تکنولوژی‌های بکار رفته در کولر گازی‌های توشیبا، وجود ریموت کنترلی که بتوان تمامیِ تنظیمات دستگاه را به وسیله آن انجام داد بسیار ضروری است. اما دیده شده است که پس از چندی و ازهمان ابتدا، کنترلِ کولر گازی با مشکلاتی مواجه می‌شود، در این صورت مراجعه به یک نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا برای شما اولویت خواهد داشت. مشکل کارنکردن ریموت می‌تواند از خودِ پنل باشد و یا در صورت خوش‌شانسی شما از ریموت.

از دلایل مهمی که منجر به کارنکردن ریموت دستگاه می‌شود و شما را مجاب به تماس به نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا می‌کند، چند نمونه آورده‌ایم:

 • آسیب دیدگی کریستال یا رزوناتور (Resonator) که بر روی برد ریموت کنترل است.
 • سوختن بردِ رسیور پنل (چشمی کولر گازی).
 • سوختن لامپ ریموت کنترل و یا جدا شدن آن از ریموت.

نمایندگی تعمیر کولر گازی توشیبا

عدم پرتاب باد گرم در حالت گرمایش

در استفاده از کولر گازی‌های دو منظوره، صبر و حوصله داشتن رکن اصلی قلمداد می‌شود، چرا که دستگاه با سوئیچ کردن از حالت سرمایش به گرمایش بایستی به صورت خودکار فعل و انفعالاتی در خود ایجاد کند تا بتواند دمای مورد نظر شما را تولید کند. از این‌رو اگر در حالت گرمایش، دستگاه شما پس از 5 دقیقه هم شروع به تولید گرما نکرد حتما باید به نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا تماس بگیرید. اما از ایراداتی که کولر گازی‌های توشیبا در تولید گرما با آنها مواجه بوده‌اند به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

 • کمبود گاز در داخل دستگاه
 • ضعیف شدن بُرد الکتریکی دستگاه
 • کثیفی و گرفتگی فیلترها
 • خراب شدن دمنده (Blower)

بسته به نوع دستگاه شما و ایراد به وجود آمده، فرآیند تعمیر می‌تواند هم در محل و هم در مرکز نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا صورت گیرد. تکنسین‌های مجرب با عیب‌یابی دقیق بسیار راحت می‌توانند به رفع مشکل دستگاه شما بپردازند.

عدم پرتاب باد سرد در حالت سرمایش

اگر شما هم یکی از آن افرادی هستید که طاقت گرما را ندارید به محض وارد شدن به منزل، کولر گازی را روشن می‌کنید، عدم پرتاب باد سرد برای شما هرگز قابل پذیرش نخواهد بود. شرکت توشیبا مانند سایر کمپانی‌های تولید کننده سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، سرویس کردن سالیانه دستگاه را بسیار مفید می‌دانند، اما چه بهتر که این سرویس توسط نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا تهویه گستر راگا انجام شود تا در صورت وجود اشکال هر چه سریع‌تر بتوان به رفع آن اقدام کرد.

کمتر پیش می‌آید که کولر گازی‌های توشیبا در چند سال اول با مشکلات عمده مواجه شوند، اما با توجه به استفاده توامان کولر گازی در فصول گرم، ممکن است ایراداتی که در زیر به صورت لیست به آنها اشاره می‌کنیم، به کولر گازی توشیبا وارد باشد:

 • سوختن فن و یا موتور فن
 • اشکال در اورلود کولر گازی
 • اشکال در ترموستات کولر گازی
 • عدم تمیزکاری و سرویس سالیانه دستگاه و گرفتن فیلترهای آن

نمایندگی تعمیر کولر گازی توشیبا

تولید صدای زیاد در هنگام کار

اگر به تازگی دستگاه خود را جابه‌جا کرده‌اید و یا پس از ضربه خوردن به پنل (یونیت داخلی) و کندانسور (Condenser) یونیت خارجی، در هنگام کار کردن دستگاه صدای تولیدی آن افزایش پیدا کرده است باید اول از همه دستگاه را خاموش کرده و سپس به مطمئن‌ترین نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا تماس حاصل کنید.

از مواردی که به ایجاد صدای زیاد از یونیت خارجی منجر می‌شود، عدم تراز بودن آن است. در هنگام نصب توجه به تراز بودن یونیت بسیار مهم است و همچنین پس از مدتی کار کردن ممکن است کندانسور در جای خود جابه‌جا شود. همچنین به دلیل نصب شدن آن در خارج از خانه ممکن است حیوانات و پرندگانی به داخل آن بروند و مانع حرکت قطعات متحرک آن شود و به بروز مشکلات بزرگتری منجر شود. خرابی موتور فن، فرسودگی مخزن کمپرسور، کثیفی پره‌های فن و عدم روغن‌کاری سالیانه نیز از دیگر منابع صدای زیاد در یونیت خارجی کولر گازی‌های توشیبا می‌باشند.

تهویه گستر راگا؛ راهی مطمئن برای تعمیر کولر گازی های توشیبا

با توجه به تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که در تامین قطعات اصلی در کشور مشاهده می‌شود، کمتر شرکتی را می‌توان یافت که با توجه به تجربه کاری در این حوزه، بتواند از قطعات فابریک برای تعمیر سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی برندهای مختلف از جمله توشیبا استفاده کند. تهویه گستر راگا با تجربه طولانی در زمینه‌های تعمیر و تامین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و همچنین بهره‌گیری از تکنیسین‌های مجرب بستری را آماده کرده است تا با خیال راحت بتوانید از خدمات یک برند برتر نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی توشیبا بهره ببرید.

فرهاد غلامی
فرهاد غلامی
متخصص سئو


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید