بررسی مزایا و معایب پکیج دیواری

بررسی مزایا و معایب پکیج دیواری

امروزه استفاده از پکیج ها جایگزین سیستم های گرمایشی مرکزی محور مانند موتورخانه شده است. پکیج ها انواع متفاوتی دارند که یکی از آنها انواع دیواری است که این دسته امتیازها و ویژگی های خاص خود را دارند. لازم به ذکر است که این دستگاه ها در مقایسه با موتورخانه ها فضای کمتری را به خود اختصاص می دهند. در این مطلب قصد داریم مزایا و معایب پکیج دیواری را مورد بررسی قراردهیم.

در این مطلب می خواهیم درباره مزایا و معایب پکیج های دیواری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، اما پیش از هر چیزی لازم است بدانیم پکیج چیست و چه انواعی دارد و در گام بعد به بررسی مزایا و معایب پکیج دیواری می پردازیم.

پکیج چیست؟

پکیج دستگاهی است که خود به تنهایی و به طور مستقل قادر است آب گرم مورد استفاده در واحدها و همینطور آب گرمی که شوفاژها برای کار کردن نیاز دارند را، تامین کند. پکیج ها در مقایسه با موتورخانه ها امتیازهای بسیاری دارند که یکی از این امتیازها بازدهی بالای انرژی در آنها است. این دستگاه ها برعکس موتورخانه ها که فضای زیادی را اشغال می کنند، جای کمی به خود اختصاص می دهند و موجب تولید صدا و آلودگی صوتی نمی شوند. علاوه بر این ها تعمیر پکیج در مقایسه با نگهداری و تعمیر موتورخانه، بسیار آسان تر است.

انواع پکیج؛ پکیج دیواری و زمینی

پکیج ها را براساس پارامترهای متفاوتی می توان در گروه های مختلفی جای داد. یکی از انواع دسته بندی آنها براساس محل نصب پکیج می باشد، که دو گروه پکیج دیواری و پکیج زمینی را شامل می شود. 

پکیج زمینی

پکیج های زمینی یکی از انواع این سیستم ها هستند که دارای یک محفظه جهت نگهداری و ذخیره آب گرم می باشند. از این دستگاه ها برای متراژهای بیشتر از 200 متر استفاده می شود و در مقایسه با موتورخانه ها بازدهی و توان حرارتی بالاتری دارند.

پکیج دیواری

این نوع از پکیج ها همانطور که از اسمشان مشخص است روی دیوار قرار می گیرند و در ابعاد و اندازه های گوناگونی تولید و در بازار عرضه می شوند. در پکیج دیوار تمامی دودهای حاصل از سوختن به دو روش دودکش ساده یا فن دار به  سمت بیرون منتقل می شود. در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب پکیج دیواری را مورد بررسی قرار داده وو در اختیار شما قرار دهیم. 

بررسی مزایا و معایب پکیج دیواری

بررسی مزایا پکیج دیواری

پکیج های دیواری در مقایسه با سایر پکیج ها دارای مزایا و معایبی هستند که آنها را از انواع دیگر متمایز می کند. از جمله مزایا پکیج دیواری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

راه اندازی آسان؛ یکی از مزایا پکیج دیواری

یکی از مهم ترین مزایا پکیج دیواری راه اندازی آسان آنها است، راه اندازی و نصب پکیج های دیواری بسیار راحت و بدون دردسر می باشد. یکی از دلایلی که باعث می شود راه اندازی این سیستم ها کاری آسان بنظر بیاید عدم استفاده از لوله کشی های طولانی در فرایند نصب آنهاست. به دلیل اینکه پکیج ها به طور مجزا آب گرم مصرفی و آب گرم مورد نیاز شوفاژها را فراهم می کنند، دیگر احتیاجی به لوله کشی های طولانی از بخش مرکزی سیستم های گرمایشی تا واحدهای ساختمان نیست.

نما و ظاهر زیبا

یکی دیگر از مزایا پکیج دیواری این است که این دستگاه با اینکه در داخل واحدها نصب می شود، نما و زیبایی ظاهری منازل را بهم نمی ریزد. پکیج های دیواری در ابعاد و انواع مختلفی ساخته می شوند که می توان آنها را مناسب با هر نوع طراحی خانه انتخاب نمود. این دستگاه به راحتی و بدون اشغال فضای زیاد می تواند در آشپزخانه یا تراس قرار گیرد.

ظاهر زیبا از امتیازهای پکیج دیواری می باشد.

امنیت بالا؛ امتیاز مهم پکیج دیواری

همانطور که می دانید وسایل گرمایشی نظیر بخاری ها، هر ساله جان عده زیادی را به خطر می اندازند یا به دلیل سوختگی باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیری می شوند. استفاده از پکیج دیواری به میزان زیادی درصد احتمال بروز حوادثی از این دست را کاهش داده است و همین امر باعث می شود که این مورد از سری امتیازها و مزایا پکیج دیواری محسوب شود.

بازدهی بیشتر

در واقع اگر بخواهیم میزان بازدهی انرژی پکیج ها در مقایسه با سیستم های حرارت مرکزی مانند موتورخانه را مورد بررسی و سنجش قرار دهیم، باید گفت که پکیج ها در مقابل موتورخانه ها چیزی حدود دو تا سه برابر بازدهی بیشتری دارند. برای توضیح بیشتر این فرایند می توان گفت که سیستم های گرمایش مرکزی در مقابل پکیج ها برای تولید مقدار معین گرما، چیزی حدود سه برابر گاز بیشتری استفاده می کنند.

مجزا و مستقل بودن

یکی دیگر از امتیازهای بزرگی که پکیج دیواری در مقایسه با سیستم های گرمایشی مرکزی ساختمان دارد این است که، پکیج ها بدون نیاز به لوله کشی طولانی به صورت کاملا مجزا و به تنهایی قادرند که آب مورد نیاز ساکنین و همچنین آب گرم مصرفی شوفاژها را مهیا سازند. هر واحد ساختمانی بدون ارتباط با سایر واحدها می تواند آب گرم مورد نیاز خود را از طریق پکیج ها تامین کند.

مجزا و مستقل بودن از مزایا پکیج دیواری می باشد

هزینه مناسب

به طور کلی هزینه پکیج های دیواری چه در زمینه نصب و چه در موضوع تعمیر پکیج، در مقایسه با انواع زمینی و حتی موتورخانه ها کمتر است، حتی اگر خودتان دانش فنی کمی داشته باشید می توانید بدون نیاز به تکنسین و سرویسکار اجزای آن را سوار کرده و دستگاه را راه اندازی کنید و این ویژگی به تنهایی یکی از بهترین مزایا پکیج دیواری است. پکیج ها تنها از یک منبع سوخت برای انجام وظیفه خود استفاده می کنند.

بررسی معایب پکیج دیواری

علاوه بر مزایا پکیج دیواری که در بخش بالا گفته شد، این سیستم ها دارای مشکلات و معایبی نیز می باشد که در این قسمت به ذکر آنها می پردازیم.

طول عمر کم از معایب پکیج دیواری است

طول عمر کمتر؛ یکی از معایب پکیج دیواری می باشد

به عنوان یکی از معایب پکیج دیواری می توان به این نکته اشاره کرد که در مقایسه با سیستم های مرکزی مانند موتورخانه ها، پکیج ها دارای طول عمر کوتاه تری می باشند. کیفیت عمر مفید این دستگاه ها برخلاف تجهیزات گرمایشی مانند موتورخانه، کمتر است و ممکن است سریع تر از کار بیفتند. 

کاهش اکسیژن محیط

از دیگر مواردی که به عنوان معایب پکیج دیواری مورد بررسی می گیرد این نکته است که میزان اکسیژن و رطوبت موجود در هوا در محلی که پکیج نصب می شود، کاهش پیدا می کند که بروز این امر می تواند سبب ایجاد مشکل برای کودکان و افراد مسن شود.

کلام پایانی

همانطور که در این مطلب گفته شد، پکیج های دیواری دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند که برخی از آنها مثبت و بعضی دیگر جز معایبشان به  شمار می رود. اگر برای شما مجزا بودن سیستم گرمایشی واحدها، طراحی داخلی و زیبایی طراحی داخل ساختمان، اشغال فضای کمتر و همچنین راندمان کاری بالا از موضوعات مهم است، می توان گفت کهاین سیستم گرمایشی برای شما گزینه مناسبی است زیرا تمامی موارد گفته شده از ویژگی ها و مزایا پکیج دیواری به شمار می رود. در این مقاله از مطالب منبع انگلیسی بهره گیری شده است که جهت مطالعه مطالب بیشتر می توانید به آن مراجعه نمایید.

آرزو نیاسری
آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید