عملکرد سیستم های سرمایش گازی

عملکرد سیستم های سرمایش گازی

هدف سیستم های سرمایشی، کاهش دمای محیط و ایجاد رفاه و آسایش می باشد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی سیستم های سرمایش با انواع و اشکال متفاوت به بازار عرضه می شود. سوال خیلی از افراد این است که بهترین نوع سیستم سرمایش خانه و منزل کدام است، بهتر است بدانیم معیار انتخاب سیستم سرمایشی شرایط جوی، محل و پیچیدگی نصب می باشد، که ما در این مقاله میخواهیم شما را با سیستم های سرمایش گازی و نحوه کارکرد هر یک آشنا کنیم.

سیستم های سرمایش گازی چگونه کار می کنند؟

همانگونه که میدانید هدف اصلی یک سیستم سرمایشی، کاهش دمای محیط و ایجاد رفاه در فصول گرم سال می باشد. قبل از بررسی نحوه عملکرد سیستم های سرمایش گازی ابتدا بهتر است با چند نمونه از کولر های گازی و همچنین اجزای تشکیل دهنده آن ها آشنا شوید.

انواع سیستم های سرمایشی

سیستم های سرمایشی به دو دسته مختلف تقسیم بندی می شوند که هرکدام وظایف خاص خود را دارند. در این قسمت از مقاله به شناخت این دو گروه می پردازیم.

  1. سیستم های خنک کننده هوا
  2. سیستم های خنک کننده آب

چند نمونه از سیستم های سرمایش گازی

کولر گازی ( اسپیلت )

کولر گازی یکی از انواع سیستم های سرمایشی است که از آن برای خنک کردن هوای منازل، اداره ها و یا سایر اماکن با هدف بهبود شرایط دمایی در فصول گرم استفاده می شود. این وسیله عملکردی مشابه یخچال فریز دارد و تنها تفاوت آن در اندازه محیط بسته ای است که آن را خنک می کند. در واقع در یخچال فریزر، سیستم، تنها هوای موجود در یک محفظه بسته کوچک را خنک می کند، اما در مورد کولر گازی، بسته به توان کولر، می تواند فضای یک اتاق، یک خانه، یا محلی با وسعت ده ها متر را خنک کند و همه ی این موارد باید در زمان نصب کولر گازی مورد توجه قرار بگیرند.

نحوه عملکرد کولر گازی به این صورت است، که هوای گرم داخل محیط را جذب کرده و آن را به بیرون منتقل می کند. در طی این فرایند گاز کولر وقتی به سمت یونیت داخلی هدایت می شود، فشرده شده و به مایع تبدیل خواهد شد. پس از آن، این ماده با جذب حرارت داخل اتاق به گاز تبدیل شده و به سمت یونیت خارجی حرکت می کند و این فرایند تا زمان رسیدن به دمای مطلوب ادامه پیدا می کند. در واقع همین امر می تواند به شما در انجام صحیح مراحل نصب و تعمیر کولر گازی کمک شایانی کند.

تصویر کولر گازی ( اسپلیت )

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی دستگاهی است که که با برق کار می کند و به همین خاطر این نوع از چیلر ها به چیلر های برقی معروف هستن و با سرد کردن آب برای سرمایش تهویه ساختمان یا ماشین آلات استفاده می شوند. چیلر تراکمی بر اساس نوع کندانسور به سه دسته هوا خنک، آب خنک و تبخیری خنک تقسیم می شوند. در این نوع چیلر ها ، کمپرسور ابتدا گاز را متراکم می کند، سپس گاز متراکم شده به کندانسور وارد می شود و به وسیله  آب و یا هوای محیط خنک به مایع تبدیل می شود.

این مایع از شیر انبساط عبور کرده و به خنک کننده ( اواپراتور ) که از فشار کمتری برخوردار است، وارد می شود. کاهش فشار در این قسمت باعث تبخیر شدن مایع می شود که این مایع سرد کننده در حین تبخیر، حرارت نهان را از محیط  پیرامون خود گرفته و موجب برودت محیط اطراف خود می شود. حال با آشنایی چگونگی کارکرد این سیستم اهمیت کار اصولی در زمان نصب و یا تعمیر چیلر را متوجه خواهید شد.

تصویر چیلر تراکمی

داکت اسپیلت

این سیستم سرمایشی همان گونه که از نامش پیداس، از تعدادی داکت یا کانال تشکیل شده است و یکی از متداول ترین سیستم های تهویه منازل داکت اسپلیت می باشد که شباهت بسیار زیادی با کولر گازی ( اسپلیت ) دارد. این سیستم به شما این اجازه را میدهد که میزان گرما و سرمای هوای اتاق و یا فضاهای منفرد را کنترل کنید. سیستم های داکت اسپیلت متشکل از یک کمپرسور / کنداسور در فضاهای باز و یک  واحد هواساز داخلی ( اواپراتور ) می باشند.

تصویری از داکت اسپلیت

اجزای اصلی تشکیل دهنده سیستم های سرمایش گازی :

  • کمپرسور : کمپرسور ها بر اساس نوع کارکرد و وسیکل کاری به انواع مختلفی همچون اسکرو ( مارپیچی ) رفت و برگشت، اسکرال و سانتریفیوژ ( گریز از مرکز ) دسته بندی می شوند. فشرده سازی و افزایش تراکم مبرد مایع همچنین آماده سازی برای تبدیل شدن به حالت گاز از وظایف کمپرسور می باشد.
  • کندانسور: در این قسمت بخار آب حاصل از آب مقطر موجود در ژنراتور وارد کندانسور شده و حرارت خود را از دست می دهد سپس تبدیل به مایع خواهد شد.
  • اواپراتور : نوعی مبدل حرارتی است که حرارت را از آبی که باید در سیستم سرد شود، جذب کرده و به مبرد در حال تبخیر انتقال می دهد و بدین ترتیب؛ آب پس از عبور از اواپراتور سرد می شود.
  • شیر انبساط : یک نوع شیر موتوری پله ای ( استپ موتور ) است. در استپ موتور، یک موتور باعث باز و بسته شدن شیر می شود، با این تفاوت که موتور ها بر خلاف موتور های امروزی هنگام برقراری جریان، گردش مستمر و بدون توقفی ندارند بلکه با هر سیگنالی که از سمت کنترل کننده الکتریکی به آن ها ارسال می شود، بخشی از یک دور کامل ( بر حسب درجه ) توسط موتور طی می شود. از این شیر ها برای کنترل دقیق فشار مبرد عبوری به اواپراتور استفاده میشود.
  • ماده سرما زا ( مبرد ) : مبرد سیال واسطه ای است که حرارت را از اواپراتور جذب کرده و در کندانسور به محیط پس می دهد و این عمل با تقطیر و تبخیر آن صورت می گیرد. مبردها در صنعت توسط شرکت سازنده شماره گذاری می شود و از حرف لاتین R که مخفف کلمه سرمازا ( Refrigerant ) می باشد.

نحوه عملکرد سیستم های سرمایشی(سیکل تبرید):

پس از مطالعه در رابطه با انواع سیستم های سرمایش گازی و همچنین آشنایی با اجزای اصلی سیکل سرمایش، وقت آن رسیده که چگونگی کار کرد این اجزا کنار هم و نحوه عملکرد سیستم های سرمایش گازی یا همان سیکل تبرید را مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه عملکرد سیستم های سرمایش گازی ( سیکل تبرید )

نحوه عملکرد سیستم های سرمایش گازی یا سیکل تبرید در دستگاه هایی همچون داکت اسپیلت، کولر گازی ( اسپیلت )، چیلر تراکمی و… به یک شکل می باشد، که در ادامه به تشریح آن میپردازیم.

مرحله اول

سیکل تبرید در سیستم های سرمایش به دو دسته تقسیم بندی می شود، برخی از اجزای سیکل در قسمت کم فشار ( محیط داخلی ) و برخی نیز در قسمت پر فشار ( محیط بیرونی ) قرار دارند. در ابتدا کمپرسورمبرد گازی ( R22 و یا R410 )را تحت فشار میگذارد و موجب افزایش تراکم مبرد می شود، سپس ماده سرما زا ( مبرد ) به شکل گازی با فشار و حرارت بالا به داخل یک مبدل حرارتی یا همان کندانسور راهنمایی می شود.

مرحله دوم

حال که مبرد داخل کندانسور شده باید از مسیری متشکل از لوله هایی پیچاپیچ عبور کند، این مسیر به این علت دارای خم و راست می باشد، که مبرد گازی شکل با حرارت و فشار بالا، آروم آروم دمای خود را به محیط بیرونی منتقل کندو به شکل مایع درآید. پس از دست دادن حرارت مایع مبرد که دارای فشار بالا می باشد، وارد شیر انبساط می شود.

مرحله سوم

در شیر انبساط فشار کم کم از روی مایع برداشته شده و مایع مبرد آمادگی لازم جهت تغییر حالت از مایع به حالت گاز را پیدا میکند. پس از براورده شدن این شرایط مایع مبرد به یک مبدل دیگر یعنی اواپراتور که در محیط داخلی ساختمان قرار دارد راهنمایی می شود.

مرحله چهارم

پس از داخل شدن مایع به اواپراتور، مبرد با مسیر پیچاپیچ دیگری روبه رو خواهد شد. مایع مبرد با داشتن فشارپایین تر در مسیر این لوله ها آماده تبادل حرارت می شود بدین معنا که حرارت موجود در محیط اطراف را میگیرد و این امر موجب کاهش دمای محیط اطراف و افزایش دمای مایع مبرد شده است. حال که دمای مبرد افزایش پیدا کرده و فشار روی مبرد نیز در شیر انبساط برداشته شده این مایع به حالت گاز تبدیل می شود و به سمت کمپرسور جر یان پیدا میکند.

این اتفاقات و مراحل مانند یک چرخه ادامه پیدا میکند که به آن سیکل تبرید می گویند و این دقیقاً همان چیزی است که پایه و اساس نحوه عملکرد سیستم های سرمایشی گازی را تشکیل داده اند.

مطلبی که در مورد نحوه عملکرد سیستم های سرمایشی گازی خواندید، به طور اختصاصی توسط نویسندگان تهویه گستر راگا تهیه شده است و استفاده از آن بدون ذکر نام منبع، مجاز نیست.

مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره