ویژگی های رادیاتور مناسب

ویژگی های رادیاتور مناسب

رادیاتورها یکی از پرکاربردترین وسایلی هستند که جنس آنها فلزی یا نیمه فلزی می باشد و انرژی مورد نیاز جهت گرم کردن محیطی خاص را تامین و فراهم می کنند. ما در این مقاله نکاتی را جهت انتخاب رادیاتور مناسب به شما ارائه می دهیم تا در هنگام خرید رادیاتور بتواند به عنوان راهنمای خرید رادیاتور ایده آل برای شما مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور کلی، در دستگاه های گرمایشی به دو روش تابش و جابجایی حرارت و گرما را انتقال می دهند.در روش تابشی منتقل کردن انرژی گرمایی به وسیله پرتوهای الکترومغناطیسی صورت می گیرد و در روش جابجایی انتقال حرارت با گردش هوا از روی سطوح داغ انجام می شود که در رادیاتورها از این سیستم استفاده می شود.

آشنایی با رادیاتور

پیش از اینکه به سراغ ویژگی های رادیاتور مناسب برویم، لازم است بدانیم رادیاتور چیست و چه نقشی را در واحدهای ساختمان ایفا می کند. رادیاتور دستگاهی نیمه فلزی یا فلزی است که قادر است گرما را به دو روش تابشی و جابجایی انتقال داده و در محیط اطراف خود پخش کند. امروزه رادیاتورها یکی از پرکاربردترین سیستم های گرمایشی در ساختمان های اداری، تجاری و منازل می باشند. انواع رادیاتور در سیستم های گرمایشی از نظر شکل ظاهری دو نوع پنلی و پره ای می باشند.

رادیاتورها مبدل های حرارتی ای هستند که انرژی مورد نیاز برای گرم کردن یک محیط مشخص را فراهم می کنند. تامین گرما از طریق روش تابشی در رادیاتور به این صورت است که هوای گرم موجود در بخش بالایی که سبک تر است به سمت بالا حرکت کرده و هوای سرد محیط پیرامون رادیاتور جایگزین آن می شود و با ادامه یافتن این چرخه به صورت دائمی، هوای اتاق گرم شده و حرارت به محیط پیرامون منتقل می شود.

رادیاتور؛ یکی از تجهیزات سیستم گرمایشی

یک رادیاتور مناسب چه مشخصاتی دارد؟

یک رادیاتور مناسب جهت داشتن عملکرد صحیح و کارایی بالا باید به طور معمول دارای ویژگی ها و مشخصات زیر باشد:

  • داشتن ظرفیت و توان حرارتی بالا برای گرم کردن محیط
  • ساخته و عرضه شده توسط یک کارخانه معتبر با در نظر گرفتن اصول و استانداردهای مصوب
  • سنگین نبودن و داشتن وزن کم و سبک
  • قدرت حجم آبگیری بالا
  • در نظر گرفتن مناسب ترین نوع رادیاتور برای محیط مورد نظر

عوامل موثر در انتخاب رادیاتور مناسب

برای خرید و انتخاب یک رادیاتور مناسب لازم است که به عوامل بسیاری توجه کنید تا با گذشت زمان و به کارگیری رادیاتور، این وسیله دچار عیب و نقص نشود و به بهترین شکل ممکن بتواند نقش خود را در فراهم کردن گرمای واحدها ایفا کند. از سری عوامل موثر در انتخاب رادیاتور مناسب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مصرف کم انرژی و راندمان کاری بالا

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک رادیاتور باید داشته باشد، داشتن راندمان کاری بالا در کنار مصرف کم انرژی است. رادیاتوری مناسب و ایده آل است که بتواند بیشترین میزان ظرفیت حرارتی را در کمترین فضا ایجاد کند به این معنی که ظرفیت حرارتی رادیاتور باید به گونه ای باشد که بیشترین میزان حرارت و گرما را تولید کند.

داشتن مقاومت بالا در برابر خورندگی

از دیگر ویژگی هایی که در هنگام انتخاب رادیاتور مناسب باید به آن توجه شود، دارا بودن مقاومت بالا در برابر خوردگی است. یک رادیاتور ایده آل باید در مقابل عواملی همچون خورندگی و رسوباتی که ممکن است در مسیر لوله های داخلی به دلیل چند سال کارکرد رادیاتور ایجاد شوند، مقاوم باشد.

کیفیت رنگ بالا

کیفیت بالای رنگ از دیگر عوامل موثر در انتخاب رادیاتور مناسب می باشد. نوع و میزان کیفیت رنگ به کار رفته در ساختار رادیاتور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید رنگی باشد که در طول زمان و در اثر حرارت حاصل از رادیاتور، تغییر رنگ ندهد و با گذشت زمان همان رنگ اولیه خود را حفظ کند.

نمای زیبا از دیگر ویژگی های رادیاتور ایده آل

داشتن عمر مفید باکیفیت و بالا

به طور کلی، نه تنها در رادیاتورها بلکه در تمامی وسایلی که ما برای آنها هزینه می کنیم، داشتن طول عمر بالا از عوامل موثر در انتخاب یا عدم انتخاب آن وسیله به شمار می رود. یکی دیگر از ویژگی هایی که نیاز است در هنگام خرید رادیاتور مناسب به آن دقت و توجه شود، در نظر گرفتن طول عمر بالای آن می باشد.

دارا بودن سطحی صاف و فاقد لبه تیز

رادیاتورها از جمله وسایلی ستند که در داخل واحدهای اداری و منازل و… نصب می شوند و تمام افراد ساکن در واحد با این وسیله در تماس می باشند؛ به همین دلیل است که باید رادیاتور سطح صافی داشته باشد و لبه های آن فاقد هرگونه تیزی و برندگی باشد.

سادگی در نصب و راه اندازی رادیاتور

هنگام خرید رادیاتور مناسب برای محل مورد نظر خود، حتما این نکته را در نظر داشته باشید که نوع اتصالات به کار رفته در این دستگاه گرمایشی مشخص باشد و نصب و راه اندازی آن راحت و ساده باشد. سهولت در نصب از جمله نکاتی می باشد که باید برای داشتن رادیاتور ایده آل در فهرست ویژگی ها یک رادیاتور مناسب قرار دهید.

قیمت مناسب

طبق نکاتی که در بخش های بالا گفته شد، یک رادیاتور مناسب باید دارای ویژگی های ذکر شده در این مقاله باشد اما در کنار تمامی این مشخصات، داشتن قیمت مناسب هم از دیگر عوامل موثر در خرید رادیاتور می باشد. بالا بودن قیمت رادیاتور نمی تواند دلیلی بر بهتر بودن آن باشد؛ بنابراین لازم است با درنظر گرفتن نکات بالا به قیمت این کالا هم توجه کنید.

خدمات پس از فروش و گارانتی تعویض

یکی از مواردی که نه تنها در هنگام خرید رادیاتور بلکه موقع خرید تمامی وسایل و تجهیزات باید به آن دقت کنیم، داشتن ضمانت نامه و گارانتی آن وسیله می باشد. این نکته را به خاطر بسپارید که کارخانه هایی که گارانتی زیادی به خریداران و مصرف کنندگان خود می دهند، با انجام اینکاردر اصل طول عمر و کیفیت بالا و ماندگاری محصولات خود را تضمین می کنند.

داشتن گارانتی؛ یکی از ویژگی های رادیاتور مناسب

اهمیت مشاوره با کارشناسان حرفه ای در انتخاب رادیاتور مناسب

اهمیت خرید رادیاتور مناسب امری بسیار مهم است و برای داشتن یک انتخاب درست باید به نکاتی از قبیل؛ موقعیت قرارگیری ساختمان از لحاظ سردسیری و گرمسیری بودن، نوع مصالح به کار رفته در ساختمان مثل دوجداره بودن پنجره ها، نورگیر بودن ساختمان، طبقه واحدی که قرار است برای آن رادیاتور خریداری شود و… توجه شود.

نصب و راه اندازی رادیاتور هم یکی از اموری است که باید توسط افرادی باتجربه و حرفه ای صورت گیرد. شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا با بهره گیری از افرادی متخصص و مجرب در تمامی نقاط تهران و به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره