تاسیسات سرمایشی موتورخانه

تاسیسات سرمایشی موتورخانه

موتورخانه ها از بخش های مرکزی و اصلی هر ساختمانی به شمار میروند. این بخش از ساختمان ها نه تنها دارای تجهیزات مربوط به سیستم های گرمایشی میشوند بلکه تاسیسات سرمایشی مرکزی را هم شامل میشوند. در این مطلب میخواهیم درباره تاسیسات سرمایشی موتورخانه و تجهیزات دربرگیرنده این بخش توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

غالبا تصور میشود که موتورخانه ساختمان تنها دارای تجهیزات مربوط به گرمایش ساختمان است، در صورتی که علاوه بر تامین گرمای سیستم گرمایشی، موتورخانه ها دارای تجهیزات مربوط به تاسیسات سرمایشی و خنک سازی ساختمان نیز می باشد.

در بیشتر مطالب و اطلاعات موجود از موتورخانه ها تنها به یک بعد از آن که همان سیستم گرمایشی است پرداخته شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با تاسیسات سرمایشی موتورخانه آشنا کنیم و هر یک اجزای به کار رفته در آن معرفی و در نهایت به توضیح مختصری از آنها بپردازیم. اما در ابتدا به توضیح کوتاهی از موتورخانه میپردازیم.

موتورخانه چیست؟

موتورخانه ها از اجزای اصلی و سیستم های حرارت مرکزی در هر ساختمانی محسوب میشوند. محلی که موتورخانه در آن قرار میگیرد به طور کامل به اندازه و ابعاد خود ساختمان بستگی دارد. به این صورت که اگر موتورخانه برای ساختمانی در اندازه کوچک ساخته شود، در نظر گرفتن یک اتاق مجزا برای راه اندازی آن کافی است اما اگر موتورخانه را برای مجتمع ها و ساختمانهای بزرگ راه اندازی میکنیم باید بدانیم که فضای مناسبی را برای اینکار اختصاص دهیم.

موتورخانه ها که در هر ساختمانی از قسمت های اساسی و مهمی به شمار میروند و وجود کوچکترین مشکلی در آنها میتواند در عملکرد کلی آن اخلال ایجاد کره و سبب سلب آسایش و رفاه حال ساکنین شود. به همین دلیل است که سرویس و نگهداری صحیح آن و تعمیر موتورخانه از مباحثی است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

تصویری از موتورخانه

تاسیسات سرمایشی موتورخانه چیست؟

تاسیسات سرمایشی موتورخانه به تاسیساتی گفته میشود که موجب خنک سازی و سرد کردن محیطی خاص میشود. در این مقاله، هدف از تاسیسات سرمایشی همان سیستم خنک سازی مرکزی است. این سیستم ها وظیفه خنک سازی و سرد کردن آب یا سیال را در قسمتی خارج از ساختمان و سپس انتقال آن به قسمت های مختلف ساختمان را بر عهده دارند.

همان طور که گفته شد تاسیسات سرمایشی موتورخانه به طور معمول در خارج از فضای ساختمان قرار میگیرند. این تجهیزات در فضاهایی مانند زیرزمین، موتورخانه یا پشت بام راه اندازی و نصب میشوند و بسته به ابعاد ساختمان میتوانند محلی با اندازه های متغیر را به خود اختصاص دهند.

تاسیسات سرمایشی موتورخانه شامل چه اجزایی است؟

موتورخانه مجموعه ای از اجزا و تجهیزات مختلفی می باشد که هر کدام از آنها در عملکرد و راندمان کاری موتورخانه نقش بسزایی دارند. در موتورخانه دو نوع از تجهیزات وجود دارند که یکی از آنها تاسیسات گرمایشی و دیگری تاسیسات سرمایشی می باشد.

در این بخش میخواهیم به معرفی یکی از اجزای اصلی تاسیسات سرمایشی موتورخانه بپردازیم و بدانیم که این سیستم چه نقشی را در موتورخانه ایفا میکنند. یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش ها در سیستم سرمایشی موتورخانه، چیلر می باشد.

چیلر

چیلر دستگاهی است با استفاده از فرآیند تبرید تراکمی و تبرید جذبی گرما را از مایع و سیال دفع میکنند و سبب خنک سازی محیط و دستگاه های صنعتی میشود. مایعی که توسط چیلر سرد شده است، در تجهیزات تهویه مطبوع مانند فن کوئل ها و هواسازها به کار گرفته میشود. به دلیل نقش مهم این سیستم در تاسیسات باید دقت شود که در صورت بروز مشکل در آن حتما برای تعمیر چیلر به افراد حرفه ای رجوع شود.

در واقع، چیلرها درتاسیسات سرمایشی موتورخانه نقش بویلر را در سیستم گرمایشی ایفا میکنند. چیلرها انواع مختلفی دارند و میتوان آنها را در دو گروه چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی دسته بندی کرد. نوع دیگر تقسیم بندی چیلرها براساس چگونگی خنک سازی ماده مبرد می باشد که به دسته های آب خنک و هوا خنک طبقه بندی میشوند.

در چیلرهای تراکمی ابتدا گاز به کمک کمپرسور فشرده میشود و سپس به داخل کندانسور وارد میشود و با بهره گیری از آب و هوای محیط، خنک شده و تغییر شکل داده و به حالت مایع درمی آید. این مایع در هنگام گذشتن از لوله انبساط دچار کاهش فشار میشود و که این امر سبب تبخیر شدن مایع میشود و وارد بخش اواپراتور میشود و در نهایت مایع با جذب نمودن گرمای پنهان تبخیر خود از محیط خنک کننده باعث کم شدن دمای موجود در خنک کننده میشود.پس از تبخیر شدن آب مجددا به داخل کمپرسور منتقل میشود و این چرخه به طور دائم در حال تکرار است.

چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی به دلیل وجود تفاوت در بعضی از اجزای تشکیل دهنده، در عملکرد هم دارای تفاوت هایی می باشند. چیلر جذبی یکی دیگر از دستگاه های به کار رفته در تاسیسات سرمایشی موتورخانه است که در اجزای به کار رفته در آن از قطعه ای به نام ژنراتور استفاده شده است که این قطعه در چیلر جذبی جایگزین انرژی الکتریکی و کمپرسور به کار رفته در ساختار سیستم های تراکمی است.

گفتیم که در تاسیسات سرمایشی موتورخانه چیلرها به گروه بندی های متفاوتی تقسیم بندی میشوند. یکی از آنها براساس روش خنک سازی ماده مبرد بود که در دو گروه آب خنک و هوا خنک قرار میگیرند. در این بخش میخواهیم تفاوت موجود در چیلرهای آب خنک و هوا خنک را مورد بررسی قرار دهیم.

تصویری از چیلر آب خنک

آشنایی با تفاوت های چیلر تراکمی آب خنک و هوا خنک

چیلرهای تراکمی در تاسیسات سرمایشی موتورخانه در عین داشتن شباهت در اجزای تشکیل دهنده آنها، دارای تفاوت های اساسی نیز می باشند. به عنوان یکی از مهم ترین تفاوت های بین سیستم های آب خنک و هوا خنک میتوان به این نکته اشاره کرد که کندانسور چیلرهای آب خنک به وسیله آب و کندانسور سیستم های هوا خنک به کمک هوا خنک میشوند.

در چیلرهای تراکمی آب خنک که کندانسور آنها به وسیله آب خنک میشود، چیلر برای تکمیل عملکرد خود نیاز به برج خنک کننده و پمپ دارد اما در سیستم های هوا خنک که کندانسور به کمک فن های دمنده خنک میشود، دیگر نیازی به وجود قطعاتی همچون پمپ ها و برج خنک کننده نیست.

از دیگر تفاوت های بین این دو سیستم میتوان به بررسی میزان مصرف آب در آنها پرداخت. با در نظر گرفتن این نکته که در چیلرهای آب خنک بخشی از آب موجود در برج خنک کننده به بخار تبدیل میشود، اما این نوع از چیلرها در ربخش های دیگر هم از آب برای عملکرد بهتر خود استفاده میکنند اما در چیلرهای هوا خنک به استفاده از آب احتیاجی نیست، به همین دلیل است که توصیه میشود در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند، به کارگیری چیلرهای هوا خنک گزینه بهتری خواهد بود.

ویژگی دیگری که سبب ایجاد تمایز بین چیلرهای آب خنک و هوا خنک در تاسیسات سرمایشی موتورخانه میشود تفاوت در نحوه عملکرد آنها می باشد. عملکرد چیلرهای هوا خنک بسته به نوع آب و هوای محیط بیرون و کاهش یا افزایش دما، دستخوش تغییر میشود، در صورتی که تغییرات دمای محیط خارجی تاثیری بر راندمان و طرزکار چیلرهای آب خنک ندارد.

چیلر هوا خنک در تاسیسات سرمایشی موتورخانه

اهمیت سرویس و نگهداری تاسیسات سرمایشی موتورخانه

سرویس و نگهداری تاسیسات گرمایشی و سرمایشی موتورخانه از اهمیت یکسانی برخوردار هستند. به دلیل نقش مهمی که این سیستم ها در آسایش و رفاه حال ساکنین یک ساختمان ایفا میکنند، لازم است که به صورت دوره ای مورد بررسی قرار گیرند. در نگهداری و سرویس این سیستم ها باید دقت کافی به کار گرفته شود و این کار بر طبق قواعد و اصول فنی و توسط افراد ماهر صورت گیرد. شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا با بهره مندی از افرادی متخصص و مجرب آماده خدمت رسانی به شما در زمینه تعمیر موتورخانه و سایر مشکلات ایجاد شده در سیستم های تاسیساتی و فنی می باشد.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره