اهمیت تهویه موتورخانه

اهمیت تهویه موتورخانه

موتورخانه ها از بخش های جدانشدنی ساختمان های امروزی به شمار میروند. با توجه به اهمیت این بخش و همچنین اجزا و تجهیزات به کار رفته در آن نباید از اهمیت تهویه در موتورخانه غافل شویم. اهمیت تهویه این بخش به حدی زیاد است که در صورت عدم توجه به آن ممکن است در تمام سیستم های سوخت رسانی موتورخانه اخلال ایجاد کند. در این مطلب قصد داریم علاوه بر اهمیت تهویه موتورخانه، شما را با تجهیزات و نحوه عملکرد آن آشنا کنیم.

هنگامی که سخن از کار با تجهیزات مکانیکی مصرف. در واقع، تهویه یعنی روی هوای محیطی مشخص عملیاتی انجام شود که طی آن شرایط هوای مورد نظر جهت زندگی کردن، کار، یا عملیات های صنعتی و تاسیساتی راحت و بهداشتی شود و به اندازه مطلوبی برسد. قبل از رسیدگی به موضوع اهمیت تهویه موتورخانه، می خواهیم ابتدا با تاسیسات گرمایشی و تجهیزات به کار رفته در موتورخانه ها آشنا شده و نقش هر کدام را بدانیم.

آشنایی با تجهیزات به کار رفته در موتورخانه

تجهیزات به کار رفته در موتورخانه ها بسته به نوع موتورخانه، متفاوت است، وجود همین تجهیزات است که باعث میشود اهمیت تهویه موتورخانه برای ما به موضوعی قابل اهمیت تبدیل شود. به عنوان مثال تجهیزاتی که در موتورخانه ساختمان های مسکونی به کار رفته با نوع به کار رفته در سیستم های صنعتی و ساختمان های اداری فرق می کند. در این قسمت به معرفی برخی از تجهیزات اصلی در ساختار موتورخانه ها میپردازیم و وظیفه هر کدام را به طور مختصر توضیح می دهیم.

بویلر آب گرم

بویلر، یکی از تجهیزات موتورخانه

بویلر یا همان دیگ آب گرم یکی از تجهیزات مهم در موتورخانه می باشد که از مولدهای گرمایی به شمار می روند. دیگ های آب گرم براساس نوع مصرفی که دارند به سه دسته بخار، آب داغ و آب گرم بخش بندی میشوند و بسته به جنسی ماده سازنده ای که در ساختار آنها به کار رفته است در دو جنس فولادی و چدنی یافت میشوند.

چیلر

چیلر وسیله ای است که در سیستم سرمایشی موتورخانه دخیل است. این دستگاه در انواع چیلر تراکمی و چیلر جذبی تولید میشود که هر کدام از آنها خود انواع متفاوتی دارند. در بین چیلرتراکمی و جذبی، چیلرهای جذبی به دلایلی نظیر اینکه مصرف انرژی پایین تری دارند و هزینه سرویس و تعمیر آنها به مراتب از نوع تراکمی کمتر است، طرفداران بیشتری دارند.

چنانچه به خدمات عیب یابی و تعمیرات این دسته از سیستم های تهویه مطبوع احتیاج دارید، می توانید به صفحه تعمیر چیلر مراجعه کنید.

پمپ آب

وظیفه پمپ آب در موتورخانه این است که با زیاد کردن فشار سبب انتقال آب میشود. پمپ ها در دو جنس پمپ سانتریفیوژ و پمپ جابجایی مثبت دسته بندی میشوند که پمپ های سانتریفیوژ کابرد بیشتری در تاسیسات موتورخانه ها دارند.آب سرد و آب گرم تولید شده در مولدها به وسیله پمپ به سمت لوله ها هدایت و منتقل میشود.

رادیاتور

رادیاتورها یکی از اجزای تشکیل دهنده موتورخانه

رادیاتور در دسته مبدل های حرارتی است که جهت انتقال و منتشر کردن گرما در ساختمان به کار می رود. این مبدل های حرارتی در سه نوع چدنی، آلومینیومی و فولادی ساخته میشوند. فرایند انتقال گرما در رادیاتور به این شکل است که آب گرمی که در دیگ ساخته شده، وارد رادیاتور میشود و از طریق پره های موجود در ساختار رادیاتور، گرمای آب درون آن به محیط پیرامون انتقال داده میشود.

فن کوئل

فن کویل ها نیز نوعی از مبدل های حرارتی هستند که در هر دو فصل کاربرد دارند و دو بخش کویل و فن می باشند. عملکرد این دستگاه در فصل های گرم به این صورت است که آب سرد چیلر به کویل وارد شده و از طریق فن، هوای خنک به محیط اطراف انتقال می یابد. در فصول سرد طریقه کار این دستگاه اینطور است که آبی که در داخل دیگ داغ میشود به کویل وارد شده و به کمک فن ها هوای گرم به محیط هدایت میشود.

نحوه عملکرد موتورخانه چگونه است؟

یکی از نکاتی که باعث میشود موضوع اهمیت تهویه موتورخانه برای ما مهم باشد تاثیر این امر در نحوه عملکرد موتورخانه می باشد. طرز کار موتورخانه به این صورت است که ابتدا آب وارد سختی گیر میشود و پس از اینکه سختی آن گرفته شد وارد مبدل های حرارتی نظیر بویلر و چیلر میشود.

پس از آن آب گرم تولید شده در بویلر و یا آب سرد ساخته شده در چیلر، به صورت جداگانه وارد لوله های مخصوصی میشوند و به پمپ می رسند، همانطور که گفته شد پمپ، آب را به کل لوله های آب سرد و همچنین آب گرم منتقل میکند. در مرحله پایانی بعد از وارد شدن آب به سیستم هایی نظیر فن کویل یا شوفاژ، محیط مورد نظر ما در فصل زمستان گرم و در فصل تابستان خنک میشود.

محل استقرار موتورخانه باید چگونه باشد؟

موتورخانه ها از بخش های مهم و اصلی در ساختمان به شمار می آیند. این بخش از ساختمان دارای اجزای تشکیل دهنده و تجهیزات تاسیساتی مهمی است، به همین دلیل است که طراحی و مکان قرارگیری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طور معمول، موتورخانه ها در بخش زیر زمینی ساختمان ها قرار میگیرند و یا به دلیل ایجاد صداهای زیاد خارج از خود ساختمان قرار داده میشئند.

اهمیت تهویه موتورخانه

تصویری از موتورخانه برای درک بهتر اهمیت تهویه موتورخانه

همانطور که گفته شد، موتورخانه ها از قسمت های اصلی و مهم ساختمان هستند که در اجزای تشکیل دهنده خود دارای تجهیزاتی بسیار حائز اهمیت می باشد که عملکرد ناقص هر کدام از آنها در نحوه عملکرد کلی موتورخانه تاثیر بسزایی دارد. تجهیزات به کار رفته در موتورخانه برای ادامه دادن به کار خود به طور صحیح به گردش هوا و اکسیژن نیاز دارند.

در موتورخانه ها به دلیل اینکه از راکد ماندن هوای داخلی فضای موتورخانه جلوگیری شود و هوای لازم جهت احتراق اجزا تامین شود، از ابزاری به نام سیرکوله استفاده میشود. تامین کردن هوای تازه و اهمیت تهویه موتورخانه و همچنین امنیت در موتورخانه، جهت عملکرد صحیح این قسمت از ساختمان، از جمله مسائل مهم و ضروری می باشند.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره