آشنایی با کمپرسور کولر گازی

آشنایی با کمپرسور کولر گازی

کولر گازی یکی از دستگاه هایی است که امروزه در بسیاری از منازل و ساختمان ها دیده می شود. این وسیله از اجزا و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که مهم ترین بخش آن کمپرسور کولر گازی می باشد. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را درباره کمپرسور کولر گازی و انواع آن در اختیار شما قرار دهیم.

کولر گازی هم مانند بسیاری از تجهیزات تاسیساتی از اجزا و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنها به تنهایی وظیفه خاصی را بر عهده دارند و در کنار هم باعث عملکرد کلی کولر گازی می شوند. در صورتی که در یکی از اجزای کولر گازی نقص یا مشکلی وجود داشته باشد، عملکرد کلی دستگاه به خطر می افتد و باید خیلی سریع به تعمیر کولر گازی و رفع مشکل پیش آمده پرداخت.

اجزای اصلی تشکیل دهنده بخش مکانیکی کولر گازی عبارت اند از؛ کمپرسور کولر گازی، کندانسور، اواپراتور، ماده مبرد و لوله مویی که در این مقاله قصد داریم کمپرسور را مورد بررسی قرار داده و با انواع آن آشنا شویم.

معرفی کمپرسور کولر گازی

یکی از مهم ترین قسمت های کولر گازی، کمپرسور این دستگاه می باشد که موتور کولر گازی نیز نامیده می شود. وظیفه کمپرسور در کولر گازی مکش و گرفتن گاز از بخش اواپراتور و انتقال دادن آن به کندانسور می باشد. کمپرسور این وظیفه را به کمک اختلاف فشاری که در خود ایجاد می کند، انجام می دهد و از این طریق باعث می شود مبرد از یک قسمت کولر گازی به سمت قسمت دیگر آن منتقل شود.

به طور کلی می توان گفت، کمپرسور کولر گازی یکی از اجزای اصلی در سیستم های تهویه مطبوع می باشد که عملکردی شبیه به پمپ دارد و با افزایش فشار گاز، سبب جذب و مکش گاز به سمت خود و سپس انتقال آن به سوی کندانسور دستگاه می شود. کمپرسورها انواع مختلفی دارند که هریک آنها ویژگی و مزیت های خاص خود را دارا هستند.

کمپرسور کولر گازی انواع گوناگونی دارد که هر کدام از آنها به تنهایی در چگونگی نصب کولر گازی تاثیر دارند و دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و چگونگی تعمیر و هزینه سرویس هر یک با دیگری متفاوت است. انواع کپرسورها شامل موارد زیر می شوند:

هریک از انواع کمپرسورها دارای ویژگی خاص هستند

کمپرسور اسکرول

یکی از جدیدترین انواع کمپرسورهای گازی ساخته شده، کمپرسورهای اسکرول هستند که آنها را با نام مارپیچی نیز می شناسند. دلیل چنین نامگذاری بر روی کمپرسورهای اسکرول، وجود دو میله مارپیچچ شکل متحرک درون آن است که یکی از آنها ثابت و دیگری در خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد و باعث می شود مبرد متراکم شده و آن را منتقل می کند.

یکی از مهم ترین مزیت های کمپرسور اسکرول این است که در حین کار سر و صدای زیادی از خود تولید نمی کنند و در عین داشتن مصرف بهینه انرژی، راندمان کاری بالایی دارند. کمپرسورهای اسکرول به دلیل داشتن ظرفیت کاری بالا، مصرف برق بالایی هم دارند و قیمت آنها در مقایسه با سایر انواع کمپرسورها بالاتر می باشد.

کمپرسور اسکرول یکی از انواع کمپرسورهای کولر گازی

کمپرسور پیستونی

کمپرسورهای پیستونی یکی از اولین انواع کمپرسورها به شمار می آیند که به صورت یک طرفه و دو طرفه تولید و در بازار عرضه می شوند. دلیل نامگذاری این قطعه به این نام وجود یک پیستون و سیلندر در ساختار آن است که عملیات فشرده سازی گاز در کمپرسور کولر گازی توسط آنها انجام می شود. طرز کار کمپرسور پیستونی به این صورت است که با هر بار رفت و برگشت پیستون کمپرسور، مقداری از گاز مبردی که داخل محفظه وجود دارد به درون سیلندر کشیده شده و در آنجا متراکم می شود و در نهایت با فشار بالا به سیستم ارسال می شود.

یکی از بهترین مزایای کمپرسور پیستونی داشتن قدرت و توان بالا و تحمل گرما و حرارات می باشد که همین ویژگی باعث شده است از این کمپرسورها در مناطق و شهرهای گرمسیر استفاده شود. از دیگر مزایای کمپرسورهای پیستونی این است که به دلیل قدیمی تر بودن آنها ، تمامی سرویسکاران و تعمیرکاران به اجزای آن آشنا هستند و در صورت وجود مشکل می توانند به راحتی آن را تعمیر کنند.

کمپرسور روتاری

کمپرسورهای روتاری کولرگازی از تیغه هایی تشکیل شده اند که به صورت حرکت دروانی در داخل شیارهای مخصوص خود چرخش می کنند. در کمپرسورهای روتاری عملیات مکش و جذب مبرد و متراکم سازی آن به وسیله تیغه های دستگاه انجام می شود. طرز کار این کمپرسور به این صورت است که مبرد توسط دریچه ای به فضای داخلی کمپرسور کشیده می شود و در این بخش به وسیله تیغه هایی که داخل کمپرسور تعبیه شده اند به سمت خارج ارسال شده و در نهایت کمپرس می شوند.

کمپرسورهای روتاری در مقایسه با نوع پیستونی مصرف برق کمتر و در عین حال راندمان کاری بالاتری دارند. یکی از معایب این نوع این از کمپرسورها این است که ظرفیت کمتری دارند و برای به کارگیری در مناطق و شهرهای گرم، انتخاب مناسبی نیستند. کمپرسورهای روتاری در هنگام نیاز به سرویس و تعمیر هزینه های بیشتری را در مقایسه با سایرین شامل می شوند.

کمپرسورهای روتاری از تیغه هایی تشکیل شده است

کدام یک از انواع کمپرسورهای کولر گازی مناسب اند؟

برای انتخاب کمپرسور کولر گازی و اینکه کدام یک از آنها در مقایسه با بقیه برای استفاده شما مناسب ترند باید به نکاتی نظیر؛ منطقه ای که در آن زندگی می کنید به جهت گرمسیر یا سردسیر بودن، سازه های به کار رفته در ساختمان، موقعیت ساختمان و… توجه نمایید. هر یک از کمپرسورها به تنهایی دارای مزایا و معایب خاصی هستند که باید براساس نیاز خود به این ویژگی ها توجه نموده و سپس بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا دارای کارشناسان و سرویسکاران با تجربه ای می باشد که می توانند در تمامی زمینه های فنی و مهندسی به صورت 24 ساعته و نیروهای مستقر در تمامی نقاط تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

آرزو نیاسری
آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید