اهمیت سرویس و نگهداری موتورخانه

اهمیت سرویس و نگهداری موتورخانه

موتورخانه ها که در تامین سیستم گرمایشی ساختمان نقش مهمی را ایفا می کنند، مانند هر سیستمی بعد از مرحله راه اندازی و نصب به سرویس و نگهداری نیاز دارند. سرویس و نگهداری موتورخانه ها به صورت دوره های ماهانه و سالانه صورت می پذیرد اما برای مکان های بزرگ مانند برج های مسکونی و مجتمع ها به طور معول یک کارشناس به صورت روزانه به بررسی نحوه عملکرد اجزا و تجهیزات موتورخانه می پردازد.

موتورخانه از مهم ترین بخش های یک ساختمان به شمار می رود که تجهیزات و اجزا بسیاری در آن تعبیه شده اند. نقش این تجهیزات در رفاه و آسایش حال ساکنین به حدی مهم است که در صورت بروز کوچک ترین مشکل در یکی از آنها، عملکرد سایر بخش ها مختل می شود. جهت جلوگیری از رخ دادن چنین شرایطی پیشنهاد می شود که به صورت دوره ای به سرویس و نگهداری موتورخانه بپردازیم.

همانطور که گفته شد به دلیل وجود تجهیزات و تاسیسات در این سیستم گرمایشی مرکزی، نیاز است که جهت افزایش عمر مفید تاسیسات و همچنین به دلیل جلوگیری از ایجاد نقص و مشکل در سایر تجهیزات به کار رفته در موتورخانه، پس از نصب و راه اندازی به سرویس و نگهداری موتورخانه و همچنین در صورت ایجاد نقص فنی و اخلال در نحوه کار تاسیسات به تعمیر موتورخانه توجه شود. پیش از صحبت درباره اهمیت سرویس و نگهداری موتورخانه می خواهیم برای درک بهتر این مطلب، تعریفی از موتورخانه به شما ارائه دهیم.

سرویس و نگهداری موتورخانه از اهمیت بالایی برخوردار است

موتورخانه چیست؟

موتورخانه یکی از قسمت های مرکزی و در واقع قلب هر سازه ای محسوب می شود. دلیل اهمیت بالای این بخش، وجود تاسیسات گرمایشی و سرمایشی می باشد که در آن واقع شده اند. مکانی که برای راه اندازی موتورخانه در نظر داریم به اندازه کلی ساختمان بستگی دارد؛ به این صورت که اگر می خواهیم موتورخانه را برای یک ساختمان با متراژ پایین نصب کنیم، در نظر گرفتن یک اتاق جهت استقرار تاسیسات آن کافی است اما اگر قرار است که موتورخانه برای یک مجتمع بزرگ و واحدهایی با متراژ بالا راه اندازی شود، نیاز است که فضای بزرگ تری برای قرارگیری تجهیزات آن فراهم کنیم.

سرویس و نگهداری موتورخانه شامل چه مواردی می شود؟

سرویس و نگهداری موتورخانه امری ضروری است که باید به صورت دوره ای انجام گیرد. در صورتی که پس از راه اندازی و نصب این قسمت ساختمان، از سلامت تجهیزات و بررسی تنظیمات اجزای به کار رفته در آن اطمینان حاصل نشود، خسارت های مالی سنگینی را برای ساکنین ساختمان رقم خواهد زد. در این بخش می خواهیم به ذکر مواردی که تعمیر و نگهداری موتورخانه را شامل می شوند، بپردازیم.

 • سرویس و نگهداری پمپ های موتورخانه
 • بررسی و تعمیر مشعل موتورخانه
 • بازبینی و سرویس منبع دوجداره
 • عایق کاری لوله ها جهت صرفه جویی در مصرف انرژی
 • اطمینان حاصل نمودن از سیستم لوله کشی موتورخانه
 • عوض نمودن شیر فلکه موتورخانه در صورت نیاز
 • کنترل و تنظیم نمودن شیر برقی مربوط به مشعل گازی موتورخانه
 • هم تراز بودن محور قرارگیری پمپ ها نسبت به یکدیگر
 • بررسی میزان سختی آب ورودی به تجهیزات موتورخانه
 • رسیدگی به نحوه عملکرد سختی گیر آب در بهبود کیفیت آب
 • بازبینی و چک کردن عملکرد آگوستات های دیگ موتورخانه
عایق کاری موتورخانه از موارد سرویس و نگهداری موتورخانه است

مراحل سرویس فنی و نگهداری موتورخانه به صورت دوره ای چگونه است؟

برای افزایش طول عمر مفید تجهیزات مستقر در سیستم گرمایشی مرکزی موتورخانه، نیاز به سرویس و معاینه فنی موتورخانه به صورت دوره ای داریم. برای انجام این کار به صورت دوره های ماهانه یا سالانه به بررسی نحوه عملکرد و طرز کار تاسیسات موجود در موتورخانه می پردازیم. این فرآیند شامل مراحل مشخصی است که شامل موارد زیر می شود:

 1. پیش از انجام هر کاری برای تعیین نمودن گروه تاسیساتی جهت سرویس و نگهداری موتورخانه باید به دلیل مشاع بودن این تجهیزات، با تمامی ساکنین ساختمان مشورت شود.
 2. پس از انتخاب گروه تاسیساتی، یک کارشناس جهت بررسی و معاینه فنی موتورخانه به محل اعزام می شود.
 3. هنگام بررسی و بازدید کارشناس تاسیساتی از موتورخانه حتما یکی از ساکنین ساختمان با آنها همراه شود.
 4. کارشناس تاسیساتی جهت مشخص شدن وضعیت اولیه تجهیزات، با روشن نمودن مشعل و پمپ ها به بررسی عملکرد آنها می پردازد.
 5. در فرایند سرویس فنی و نگهداری موتورخانه تمامی تجهیزات و تاسیسات به کار رفته در موتورخانه به صورت دوره های ماهانه و سالانه مود بررسی قرار میگیرد و از عملکرد صحیح تمامی آنها اطمینان حاصل می شود.

اهمیت سرویس و نگهداری موتورخانه

سرویس و نگهداری موتورخانه ها به دلایل متفاوتی از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از این دلایل می تواند وجود تجهیزات و تاسیسات گرمایشی مختلف در این قسمت باشد. از دیگر دلایل اهمیت حفظ و نگهداری موتورخانه، مشاع بودن این بخش است، زیرا در صورت بروز مشکل در این بخش تمامی افراد ساکن در ساختمان دچار مشکل می شوند.

به دلیل نقشی که موتورخانه در تامین سیتم گرمایشی واحدهای ساختمانی در فصل زمستان و سرما و تامین هوای خنک واحدها در فصول گرم بر عهده دارد، ایجاد مشکل در تجهیزات آن می تواند آسایش ساکنین را برهم زند و سبب سلب رفاه حال آنها شود.

سرویس و نگهداری موتورخانه باید توسط افراد ماهر انجام شود

نگهداری موتورخانه باید توسط افراد ماهر انجام شود

تجهیزات و قطعات موجود در موتورخانه نقش مهمی را در فرآیند کلی این بخش ایفا می کنند زیرا در صورت بروز ایراد و نقص در هر یک از آنها سایر اجزا تحت تاثیر قرار گرفته و در طرز کار آنها اخلال ایجاد می شود، از این رو لازم است که نگهداری و سرویس موتورخانه به وسیله افراد ماهر انجام گیرد.

در صورتی که سرویس و تعمیر موتورخانه را به افرادی مبتدی و غیرمتخصص بسپاریم، عواقب جبران ناپذیری می تواند برای ساکنین داشته باشد. در صورتی که بر اثر سرویس موتورخانه توسط افراد نابلد خسارتی به تجهیزات وارد شود، می تواند هزینه های هنگفتی بر دوش ساکنین ساختمان بیندازد.

شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا، با بهره گیری از افراد حرفه ای و متخصص و همچنین کاربرد تجهیزات پیشرفته، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در زمینه سرویس و نگهداری موتورخانه می باشد. در صورت تماس با شرکت ما ابتدا کارشناسی جهت بررسی به محل مورد نظر شما اعزام می شود.

در مرحله بعد پس از بازرسی موتورخانه و یافتن مشکل پیش آمده به رفع مشکل و سرویس تجهیزات موتورخانه می پردازد. شرکت تهویه گستر راگا، به دلیل اطمینان بالا از نحوه عملکرد کارشناسان خود ضمانت نامه ای را به شما عزیزان ارائه می دهد که تحت عنوان آن، کیفیت کار صورت گرفته به وسیله کارشناس شرکت ما، ضمانت می شود.

 

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


2 پاسخ به “اهمیت سرویس و نگهداری موتورخانه”

 1. میلاد افشار گفت:

  سلام خسته نباشید خواستم بدونم فاصله زمانی بین هربار سرویس موتورخانه باید حدودا چقد باشه و هزینه ش چقدر میشه؟

  • موتورخانه ها به دلیل پیچیدگی سیستم و وجود اجزای مختلف به بررسی و نظارت دائمی احتیاج دارند. عدم توجه به تعمیر موتورخانه در زودترین زمان ممکن می تواند به ایجاد مشکل در این سیستم ها ختم شود. به همین دلیل فرایند نگهداری و سرویس دوره موتورخانه دارای یک برنامه مدون و از پیش تعیین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره