آشنایی با انواع پمپ آب خانگی

آشنایی با انواع پمپ آب خانگی

امروزه، با افزایش جمعیت و آپارتمانی شدن خانه ها باعث می شود، که آب مصرفی مورد نیاز ساکنین ساختمان، با فشار کم و در آخر سبب نارضایتی ساکنین ساختمان شود. به همین دلیل برای پیشگیری از این موضوع و برای بالا بردن فشار و کیفیت آب از پمپ آب خانگی استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با انواع پمپ آب خانگی و عملکردشان آشنا کنیم.

پمپ آب خانگی چیست ؟

این روزها، یکی از مشکلات مهم ساختمان های مسکونی و مجتمع های بزرگ، مسئله افت فشار آب است و برای پیشگیری از این موضوع اقدام به نصب پمپ آب ساختمان می کنند. در واقع پمپ آب برای عمل کردن نیاز به همکاری الکتروموتور و جریان برق دارد، که به آن الکترو پمپ خانگی نیز می گویند.

در ساختمان ها و آپارتمان های کوچک تا متوسط معمولا از پمپ آب خانگی و در ساختمان ها و مراکز تجاری بزرگ تر از بوستر پمپ آب که متشکل از چندین پمپ می باشد، استفاده می کنند. قدرت دور موتور این پمپ ها معمولا 3000 می باشد و مقاومت موتور را بر حسب کیلو وات یا اسب بخار ارزیابی و برمی گزینند.

تصویری از پمپ آب باز شده

پمپ آب خانگی چگونه عمل می کند؟

عملکرد الکترو پمپ به نحوی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند، و هدف از استفاده و نصب آن در ساختمان منحصرا برای افزایش فشار و کیفیت آب می باشد. به این ترتیب، وجود یک پمپ آب خانگی برای آسودگی خیال هر ساختمان و مجتمعی ضروری است. خرید و انتخاب پمپ آب خانگی امری مهم است، که بر روی عملکرد و بازدهی آن تاثیر بسزایی می گذارد. تیم حرفه ای شرکت فنی مهندسی تهویه گستر راگا با در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در رابطه با عوامل موثر در انتخاب و خرید پمپ آب مناسب ، شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت می کند.

انواع پمپ آب خانگی

اگر بخواهیم به شناخت انواع پمپ آب خانگی بپردازیم، باید قبل از آن متوجه شویم که خود پمپ آب خانگی در کدام دسته از پمپ ها قرار دارد. به طور کلی پمپ ها به دو دسته جا به جایی مثبت و دینامیکی تقسیم می شوند، که پمپ آب خانگی جزء دسته پمپ های دینامیکی قرار دارد. پمپ آب خانگی در مدل ها و انواع مختلفی در حوزه قدرت موتور و جریان الکتریکی طرحی و تولید می شوند که هر کدام از آنها نسبت به کاربردشان دارای خصوصیات خاصی هستند، که در این قسمت از مطلب سری به آنها می زنیم.

یکی از انواع پمپ آب

پمپ جریان محوری

در پمپ جریان محوری یا ( AFP )، دارای یک چرخ محوری داخل یک لوله است، که پروانه تعبیه شده در پمپ به طور مستقیم به وسیله یک موتور الکتریکی در خارج از لوله نصب می شود که به کمک یک شفت درایو یا محور محرک به سمت بازشوهای لوله در حرکت می باشند. سیال در حال گردش درون لوله در جهت پروانه پمپ حرکت می کند. نحوه عملکرد این پمپ به نحوی است که مایع به سمت پره ها در حال حرکت بوده و نیروی پرتابی پره ها باعث می شود که فشار و جابه جایی آب را افزایش دهد. پمپ جریان محوری بیشتر در مصارف کشاورزی کاربرد دارد.

پمپ شعاعی

پمپ شعاعی یکی از انواع پمپ آب خانگی محسوب می شود، که نحوه عملکرد این نوع از پمپ ها به گونه ای است که سیال موجود در لوله ها به طور یکسان و موازی همراه با محور پمپ و به صورت عمود از محور خارج می شوند. پمپ های شعاعی به نسبت پمپ های جریان محوری مورد استقبال قرار می گیرد و ازآن به عنوان پمپ آب خانگی استفاده می کنند.

یکی از مدل های پمپ آب

مدل های پمپ آب خانگی بر اساس قدرت دور موتور

پمپ آب خانگی نیم اسب

این نوع از پمپ ها به دلیل پایین بودن ظرفیت برای مصارف ساختمان های مسکونی و ویلاهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند، و به صورت تک فاز و کم حجم طراحی و تولید می شوند. مزیتی که می توان در این نوع پمپ آب اشاره کرد، کم صدا بودن و نداشتن آلودگی صوتی آن است.

پمپ آب خانگی یک اسب بشقابی

پمپ خانگی بشقابی در دسته پمپ های شعاعی قرار دارند و برای ساختمایی که تعداد طبقات آن بیش از سه واحد نباشد و به قدرت کم تری احتیاج داشته باشد، مناسب اند.

پمپ خانگی دو پروانه ای

قدرت دور موتور این نوع از پمپ ها نسبت به پمپ های ذکر شده، بیشتر است و برای صنعت کشاورزی و ساختمان هایی که بیش از 6 طبقه دارند، مناسب اند. فقط معایبی که این پمپ های آب خانگی دارند، قیمت خرید بالا و پر سروصدا بودن آنها می باشد.

عوامل موثر درانتخاب یک پمپ آب خانگی مناسب

با شناخت انواع پمپ به راحتی می توانید گزینه مناسب تری را نسبت به خواسته هایتان انتخاب کنید. توجه داشته باشید، برای خرید پمپ آب خانگی باید به عوامل زیادی دقت کنید، که انتخاب یک پمپ مناسب و خوب به بازدهی و عملکرد پمپ آب تاثیر بسزایی دارد. که اگر غیر این صورت گیرد، در آینده شاهد به وجود آمدن مشکلاتی می شوید که مجبورید اقدام به تعمیر پمپ آب ساختمان و یا تعویض پمپ کنید. در این قسمت به بررسی این عوامل می پردازیم.

 1. تعداد طبقات ساختمان
 2. در نظر گرفتن تعداد واحد های هر طبقه
 3. متراژ واحد ها
 4. تعداد شیرهای آب ساختمان
 5. بررسی میزان مصرف آب هر واحد از ساختمان

نکات مهم قبل از خرید پمپ آب خانگی

 1. برای افزایش طول عمر پمپ از منبع دیافگرامی با ظرفیت بالا خریداری کنید.
 2. از لوله های وزن پایین استفاده کنید، و دقت داشته باشید پمپی که در داخل زمین برای نگه داشتن وزن لوله های مستقیم لوله کشی به کار می برید، نباید تحت فشار زیادی باشند.
 3. اتصال پمپ آب خانگی به شعبه های اصلی آب، عملی غیر قانونی است و برای نصب پمپ، باید آن را از لوله های اصلی جدا کرده و در جایی دیگر نصب کنید.
نمای کلی از اجزای پمپ آب خانگی

اجزای تشکیل دهنده پمپ آب خانگی

 • الکتروموتور یا موتور الکتریکی ( شامل بخش الکتریکی و جریان برق پمپ آب )
 • کوپلینگ ( متصل کننده الکتروموتور به شفت یا محور محرک پمپ )
 • محفظه یاتاقان ( محل نصب بلبرینگ ها )
 • مکانیکال سیل ( آب بندی پمپ و جدا کدن سیال از سایر بخش های پمپ )
 • پروانه ( دارای انواع متنوعی نسبت به نحوه استفاده از آن را می باشد. )

سخن پایانی

هدف از نوشتن این مطلب، انتقال یکسری اطلاعات مفید در خصوص پمپ آب و انواع پمپ آب خانگی و در نهایت شناخت بهترین نوع پمپ آب می باشد. خدمات تاسیسات تهویه گستر راگا با وجود تیم حرفه ای و متخصص در حوزه نصب و تعمیر پمپ آب ساختمان و سایر خدمات که در نقاط مختلفی از تهران مستقر هستند، هر روز هفته 24 ساعته آماده اعزام نیرو به محل مورد نظر و خدمات رسانی به شما کاربران عزیز می باشد.

مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید