انواع لوله آب و تفاوت آنها

انواع لوله آب و تفاوت آنها

همانطور که می دانیم انواع لوله های آب در تمامی ساختمان ها، کاربردهای فراوانی دارند،و همینطور می دانیم که لوله های آب از انواع و اقسام مختلفی چه از نظر جنس، کارکرد و اندازه وجود دارد و برای جداسازی آب آشامیدنی از آب فاضلاب به کار می رود و ما باید این را بدانیم زمانی که در لوله آب مشکلی به وجود آمد سریع آن را حل و فصل کنیم چون آگر مشکل رفع نشود ممکن است خطرناک بوده و کل لوله های آب خراب شود و یا بترکد. ما در این مطلب می خواهیم شما را با انواع لوله آب و تفاوت آنها آشنا کنیم، پس خواهشمندیم که با ما همراه باشید…

لوله آب چیست؟

امروزه انواع گوناگونی از لوله های آب و اتصالات در لوله کشی ساختمان ها و تاسیسات شهری مورد استفاده قرار می گیرد، که نحوه عملکرد و نوع کاربرد لوله های آب با هم فرق دارندزیرا لوله های آب با لوله های مورد استفاده در لوله کشی تاسیساتی و فاضلاب با هم متفاوت است، استفاده از لوله آب برای جداسازی آب مصرفی با آب فاضلاب است و در پاکیزگی و سلامت هم نقش دارد.در این بخش می خواهیم به بررسی انواع لوله آبو تفاوت آنها با سایر لوله ها بپردازیم ، اگر می خواهید بیشتر در مورد انواع لوله آب آشنا شوید پس با ما همراه شوید…

انواع لوله آب

از لوله ها برای انتقال سرما، گرما و گاز از مکانی به مکان دیگر استفاده می شود.همچنین ما انواع مختلفی از لوله ها چه از نظر ظاهری و چه از نظر کاربردهایشان در مکان های مختلف را داریم که در زیر به 9 نمونه از آنها می پردازیم …

لوله چدنی

جنس لوله چدنی از آهن های ریخته گری شده درست می شود، لوله چدنی نسبت به سایر لوله ها از مقاومت بالایی برخوردار است به همین دلیل انتظار می رودکه یک لوله چدنی بتواند به مدت 100 مورد بهره گیری قرار بگیرد. ضخامت این لوله ها از 5 سانتی متر تا 120 سانتی متر است .

طول متوسط یک لوله 120فوت است اما می تواند تا 20 فوت هم باشد.نوع کاربرد این لوله از نظر مدل و میزان آلیاژ، ظاهر وطول لوله و نوع اتصالات با هم متفاوت هستند وبیشتر در لوله کشی های فاظلاب به کار گرفته می شوند.

لوله های چدنی قابل استفاده در لوله کشی فاظلاب دو نوع هستند :

 1. لوله چدنی سرتوپی (دوسر توپی)
 2. لوله چدنی دوسر تخت

منفعت های بهره گیری از لوله چدن

 1. دارای استقامت و مستحکمی بالا درمقابل فشارهای وارد شده به قسمت خارجی
 2. احتمال فرسودگی کمتر نسبت به لوله های فلزی
 3. توسط سیستم تراکم هوا برای باز کردن و برطرف کردن گرفتگی لوله ها به آسانی می توان از این لوله ها استفاده کرد.
 4. لوله های چدنی نسبت به لوله های آهنی ارزان تر و مقرون به صرفه تر است.

معایب لوله چدنی

 1. نصب و راه اندازی لوله های چدنی نسبت به لوله های آهنی روند کندتری دارد.
 2. بالا بودن حجم و وزن قطعات
 3. درصد بالای زنگ زدگی به خاطر وجود مواد شیمیایی داخل آن

لوله آهنی گالوانیزه

انواع لوله آب (گالوانیزه)

لوله آهنی گالوانیزه از صفحهبرگ فولادی درست شده است.در این نوع از لوله ها برای جلوگیری از پوسیدگی و آسیب دیدن، پوششی فلزی بر روی آنها به اسم گالوانیزه نصب می کنند. غالبا طول این لوله ها نزدیک به 6 می باشد. وسایل مورد نیاز برای وصل کردن لوله گالوانیزه از کمربند،برشن وقفل استفاده می شود. لوله G.I برای مهیا کردن گاز، آب و یا هر مایع دیگری در داخل ساختمان از ان بهره می برند. ضخامت لوله های G.I از 12 میلی متر تا 15 سانتی متر ساخته می شوند است. لوله های گالوانیزه یکی از پراستفاده ترین لوله هاست که بیشتر مواقع در حوزه آب، به خصوص آب خوردنی به شدت مورد استقبال قرار می گیرد.

لوله فرم دار آهنی

یکی دیگر از انواع لوله های آب لوله آهنی فرم دار است. لوله آهنی فرم دار هم مثل لوله آهنی گالوانیزه برای انتقال آب، گاز و انواع دیگر از مایعات از محلی به محل دیگر استفاده می شود. لوله های آهنی فرم داربرعکس لوله گالوانیزه توسط ورقه های آهنی به صورت یک پارچه ساخته می شود و همچنین این لوله ها خیلی سبک بوده و برای استفاده از آنها، به آسانی بریده و یا خمیده می شوند.برای اتصالات لوله های آهنی از سه نوع شیوه بهره می بردند که شامل : اتصالات جوشی، فلنجی و پیچی است. ضخامت این لوله ها از 12میلی متر تا 15 میلی متر است.

لوله فولادی

لوله فولادی استوانه ای شکل که جنس آن را صفحبرگهای فولادی تشکیل می دهندواز این لوله ها برای انتقال آب، گاز و مایعات دیگری از جایی به جای دیگر، استفاده می کنند. جنس این لوله ها هم سبک بوده وهم انعطاف پذیر می باشند. لوله های فولادی بعد از سپری کردن فرآیند ساخت برای جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی به محلول (روی) آغشته می شوند.طول عمر این لوله ها از 25 سال تا 50 سال است.

مزایای لوله فولادی

1) توانایی بالای کششی

2) توانایی بالای برای فشار

3) مقاومت سیستم های مراقبتی در مقابل پوسیدگی

4) قادر به ساخت قطرو اندازه های مختلف

5) بالا رفتن مداومت با اتصالات جوشی

معایب لوله فولادی

 1. احتمال پوسیدگی بیرونی
 2. احتمال پروسه الکترولیز
 3. برای سپری کردن مراحل راه اندازی و اتصال نیازمند جوشکار ماهری است.
 4. استفاده از سیستم های محافظتی برای داخل و خارج به منظور جلوگیری از زنگ زدگی می تواند هزینه بردار باشد.

لوله مسی

جنس لوله های مسی، مس است و این نوع ازلوله ها به خاطر وجود مس که قابلیت زنگ زدگی ندارد، محکم ومقاوم بوده و نسبت به سایر لوله ها گران تر است. لوله های مسی بسیار سبک بوده مقاوم در برابر حرارت بالا برای انتقال گرما و آب داغ از آن استفاده می کنند. این چنین لوله ها در صنایع شیمیایی و موتور های هواپیما برای انتقال روغن، مورد بهره گیری قرار می گیرد. لوله مسی بنا به کاربردهایش از اقسام گوناگونی مانند شاخه ای، کلاف، کویل و موییل تقسیم بندی شده است.

لوله PVC

خصوصیات لوله PVC

لوله PVC یکی از پرطرفدارترین لوله ها در میان لوله های آب در صنعت ساختمانی به شمار می رود. و به دلیل وجود لاستیک و فسفر، این نوع از لوله ها PVC نام گذاری شدند. لوله های PVC به خاطر جنس پلاستیکی که دارند جایز نیست که برای آب داغ و حرارت بالا استفاده کرد، زیرا لوله های PVC فقط برای مهیا کردن آب، آب قلیایی و آب اسیدی کاربرد دارند. این لوله ها قابلیت زنگ زدگی ندارند و همچنین برای بریدن، اتصال و خمیدگی مناسب اند.

لوله های سیمانی آزبست

لوله های سیمانی آزبست از سیمان، ماسه و الیافی به نام آزبست ساخته شده است و توانایی آن، تحت فشارهای به وارد شده که آن را به ماده ای متراکم و مشابه تبدیل می کند،به طور قابل توجهی بالا می رود. وقتی که الیاف آزبست با سیمان آمیخته می شود مانند یک پشتیبان و یا تقویت کننده عمل میکند. قطر این لوله ها 4 تا 36 اینچ در طول 13 فوت است. قوی ترین گرید آن برای فشار داخلی PSI 200 را شامل می شود.

لوله های بتنی

لوله بتنی چیست؟

لوله های بتنی برای ساخت، از مقیاس کوچک تا مقیاس بزرگتر 72 اینچ و تا 180 اینچ هم قادر به سفارش دهی هستند، حتی این نوع لوله ها تا اندازه 24 اینچ قابلیت پشتیبانی دارند لوله های بتنی بیشتربرای انتقال فاضلاب و آب باران استفاده می شودو این نوع از لوله ها در دو مدل ساده و یا مسلح هستند. تقریبا این روزها از لوله های بتنی به طور رایج بهره گیری می شود و همین طور در فشارهای بالا و پایین استفاده می شوند، که لوله های RCC برای فشار بالا و لوله های بتنی ساده برای فشار پایین به کار می رود.

لوله های پلاستیکی

مزیت های لوله های پلاستیکی

امروزه با به کارگیری لوله های پلاستیکی در صنعت و ساخت مدل ها و انواع متنوعی از این لوله های پلاستیکی و با کاربردهای مختلف که در دسترس هست، مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های پلاستیکی مزیت هایی بسیاری نسبت به لوله های فلزی دارند. وزن سبک، مقاوم در برابر پوسیدگی، رسوب بسیار پایین در سطح داخلی، انتقال آسان تر و راه اندازی راحت و یکی از مهم ترین ویژگی که داراست زیبایی آن است که از مزیت های این لوله محسوب می شود.

در این مقاله ما با بسیاری از انواع لوله های آب و تفاوت آنها خواندیم و این موضوع که لوله های آب مدل های متنوعی دارد و نسبت به مکان های مختلف کاربردهای گوناگونی دارد،را درک کردیم اما شایان ذکر است که نصب و راه اندازی و تعمیرات و سرویس کردن لوله های آب نیازمند متخصصین مرتبط به خود است که شرکت فنی مهندسی تهویه راگا با دارا بودن کادر بسیار مجرب و حرفه ای، آماده خدمات رسانی به شما عزیزان گرامی است

مینا اصغری
مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید