چیلر (chiller) چیست ؟

چیلر (chiller) چیست ؟

چیلر به عنوان یکی از سیستم های سرمایشی، برای خنک سازی ساختمان های تجاری و کارخانجات صنعتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با چیلر و مطالب مرتبط به آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا با هم ببینیم که “چیلر چیست؟“.

لازم به ذکر است اگر برای تعمیرات این دسته از سیتسم های سرمایشی به کمک احتیاج دارید، می توانید به صفحه تعمیر چیلر مراجعه کنید.

امروزه، ساختمان های تجاری معمولا از سیستم تهویه هوا (HVAC) برای رطوبت زدایی و خنک کردن محیط استفاده می کنند. مکان های بزرگی مانند هتل ها و بیمارستان ها برای بهره وری بیشتر به جای سیستم های خنک کننده کوچک از یک سیستم سرمایشی مرکزی استفاده می کنند. چیلر به عنوان یک سیستم سرمایشی مرکزی به دلیل کارایی بیشتر و هزینه مصرفی پایین همیشه مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد.

چیلر تراکمی یکی از انواع چیلر

شناخت چیلر

چیلر دستگاهی است که وظیفه خنک سازی آب و هوا را بر عهده دارد و به وسیله سیکل تبرید( جذبی، تراکمی) حرارت و گرما را از مایع گرفته و باعث خنک شدن هوا و آب می شود. به طور کلی؛ یک چیلر انتقال گرما از محیط داخلی به محیط خارجی را تسهیل می کند. قطعا چیلرها می توانند به عنوان قلب هر سیستم تهویه مطبوع مرکزی عمل کنند.

چیلرها یکی از مهم ترین و ضروری ترین اجزای مکان هایی مانند هتل ها، بیمارستان ها، اماکن ورزشی و … محسوب می شوند. مدت هاست که این موضوع به رسمیت شناخته شده است، که سیستم های چیلر بزرگ ترین مصرف کننده برق در بیشتر امکانات هستند و به راحتی می توانند 50% کل مصرف برق را در دوره های مختلف فصلی به خود اختصاص دهند. مطابق گفته وزارت انرژی ایالات متحده (DOE )، چیلر ها قادر به استفاده 20% از کل برق تولیدشده در آمریکای شمالی هستند.

چیلر به عنوان یک سیستم سرمایشی مرکزی

معرفی انواع چیلر

همان طور که توضیح داده شد، چیلر به عنوان یک سیستم سرمایشی مرکزی، جهت خنک سازی هوا و آب، انتقال گرما و حذف آن، با تغییر مبرد از بخار به مایع را ساده می کند. چیلرها برای خنک کردن می توانند از دو نوع کندانسور مختلف، خنک کننده هوا و خنک کننده آب استفاده کنند.

کندانسور خنک کننده با هوا

کندانسور خنک کننده با هوا مشابه رادیاتورهایی است که برای خنک سازی موتور خودرو از آن استفاده می کنند. آنها برای عبور هوا از شبکه ای از خطوط مبرد از یک دمنده موتوری استفاده می کنند. این نوع از کندانسورها برای افزایش بازدهی و کارایی موثر به دمای محیط 90% فارنهایت و یا پایین تر نیاز دارند.

کندانسور خنک کننده با آب

کندانسور خنک کننده با آب هم عملکردی مشابه به کندانسور خنک کننده با هوا دارند، اما برای ادامه و تکمیل فرآیند انتقال گرما به دو مرحله نیاز دارد. اولین مرحله به این صورت است، که ابتدا حرارت و گرما از بخار مبرد به درون آب کندانسور انتقال می یابد. سپس آب گرم کندانسور به یک برج خنک کننده انتقال می یابد، که در آخر گرمای این فرآیند به محیط منتقل می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به ایت سن ویر آن مراجعه فرمایید.

برج خنک کننده چیلر را بر اساس سیکل تبرید به دو دسته تقسیم بندی می کنند:

تصویری از چیلر های ترکمی

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی یکی از انواع چیلر از نظر سیکل تبرید محسوب می شود، که وظیفه خنک سازی آب را برعهده دارد و می تواند توسط این آب محیط خانه ها و محصولات صنعتی و غیره را سرد کند. چیلرهای تراکمی برای تولید سرما از انرژی الکتریکی استفاده می کنند ، به همین خاطر برای گرفتن نیروی برق به یک کمپرسور احتیاج دارند. ساختمان چیلرهای تراکمی از چهار قسمت مهم و اساسی اعم از کندانسور، اواپراتور، کمپرسور، شیر انبساط و منبع تغذیه برق تشکیل شده است، که هر کدام برای راه اندازی و کارکردن این سیستم وظایف متفاوتی را بر عهده دارند.

چیلر تراکمی را بر اساس ساختمان کمپرسور به چهار گروه دسته بندی می کنند، که یکی از پرکاربردترین آنها کمپرسور چرخشی است و سایر انواع آن اعم از مدل رفت و برگشتی، کمپرسور گریز از مرکز و اسکرال می باشد.

مزایای چیلرهای تراکمی

چیلرهای تراکمی از ضریب عملکرد بالایی نسبت به چیلرهای جذبی برخوردار هستند. حجم و ابعاد چیلرهای تراکمی نسبت به چیلرهای جذبی کم تر است. تجهیزات چیلرهای تراکمی از ارتفاع کم تری برخوردار بوده و فضای کم تری را اشغال می کند. وزن تجهیزات چیلر تراکمی نسبت به چیلر جذبی بسیار پایین تر است. قیمت چیلر تراکمی و تجهیزات آن نسبت به چیلر جذبی پایین تر است. استفاده از چیلرهای تراکمی در محیط های بسته امکان پذیر است.

 

نمایی از چیلر جذبی

چیلر جذبی

چیلر جذبی دستگاهی است که برای خنک سازی آب از حرارت ورودی و جذب آن استفاده می کند. این نوع از چیلرها عملکردی مشابه چیلر تراکمی دارند، اما با این تفاوت که چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی کار می کنند و برای بهره بردن از انرژی حرارتی به مولد حرارتی و جذب کننده نیاز است. سیکل تبرید جذبی به دو نوع عمده چیلر جذبی تک اثره و چیلر جذبی دو اثره دسته بندی می شوند. عناصر تشکیل دهنده چیلرهای جذبی به صورت زیر می باشد :

  • کندانسور
  • جذب کننده
  • مولد حرارتی
  • اواپراتور
  • شیر انبساط

مزایای چیلر جذبی

چیلرهای جذبی دارای یکسری مزایا می باشند، که همین ویژگی ها باعث متمایز شدن آنها از سایر سیستم های سرمایشی می شود. در این قسمت از مقاله به این مزایا و خصوصیات چیلر جذبی می پردازیم.

چیلرهای جذبی به دلیل استفاده از گاز و گازوئیل به عنوان یک منبع اصلی انرژی، کم تر از برق استفاده می کنند و مصرف برق آنها خیلی کم است. یکی از دیگر از مزایای این نوع از چیلرها پایین بودن هزینه های مصرف برق است، که آن هم به خاطر مصرف ناچیز از برق می باشد و خیلی از افراد به دلیل همین ویژگی خوب طرفدار آن هستند. قیمت چیلرهای جذبی نسبت به سایر سیستم های سرمایشی مرکزی پایین تر است. راندمان کاری بالایی دارند. سر و صدای چیلرهای جذبی به دلیل نبود کمپرسور کم تر از چیلرهای تراکمی است.

اجزای تشکیل دهنده چیلر

چیلر هم مانند سایر سیستم های سرمایشی دارای اجزا و قطعات مختلفی است، که هر کدام وظایفی خاص خود را بر عهده دارند. کارکرد و کارایی هر کدام از این اجزا به افزایش بازدهی و بهتر عمل کردن کل سیستم برج خنک کننده چیلر تاثیر بسزایی می گذارد. لازم به ذکر است، که اگر زمانی برای یکی از این اجزا و قطعات مشکلی پیش بیاید، عملکرد کلی سیستم را مختل می کند. سپس برای جلوگیری از آسیب دیدن اجزا و قطعات به تعمیر چیلر و نگهداری از آن بپردازید. در این قسمت از مقاله به این سوال که چیلر از چه اجزایی تشکیل شده است، پاسخ داده خواهد شد.

چیلر از اجزایی مختلفی اعم از کندانسور، آواپراتور، کمپرسور، واحد برق، شیر انبساط و کنترل کننده ها تشکیل می شود. هر کدام از این اجزا نقش متفاوتی را در این سیستم ایفا می کنند. نگهداری و تعمیر به موقع از این اجزا و قطعات، بازدهی و طول عمر برج خنک کننده چیلر را افزایش می دهد.

تفاوت کولرآبی و چیلر

همیشه هنگام خرید سوالات این چنینی که کدام محصول بهتر است در ذهنمان نقش می بند. به طور مثال زمانی که می خواهید یک سیستم سرمایشی مانند کولر آبی و یا چیلر را انتخاب کنید، اولین نکته ای که به آن توجه می کنید، کارایی و عملکرد آنها می باشد و یا اینکه سرمایش کولر آبی بهتر است یا چیلر. در این قسمت می خواهیم به معرفی تفاوت بین این دو سیستم بپردازیم.

یکی از تفاوت های مهم و بارز کولر آبی و چیلر در نحوه سرمایشی آنها است. چیلر برای سرمایش از روش سیکل تبرید ( تراکمی یا جذبی) استفاده می کند، اما کولر آبی برای سرمایش از روش تبخیری استفاده می کند. دومین تفاوت بین این دو سیستم، ابعاد سرمایشی است، که از کولر آبی همیشه در محیط هایی که متراژی کم تر از 100 متر دارند، استفاده می شود. اما از چیلر و مینی چیلر در فضاها و محیط های بزرگ تری مانند سالن های ورزشی، هتل ها، بیمارستان ها و غیره استفاده می شود.

آخرین تفاوت بین کولر آبی و چیلر در نوع انرژی مصرفی آنهاست. در کولر آبی برای راه اندازی از انرژی برق استفاده می شود، اما در برج خنک کننده چیلر از سه منبع برق، آب و گاز استفاده می شود.

چیلر چه کاربردهایی دارد؟

چیلرها در حوزه هایی مختلفی مانند، دستگاه های سرد کننده خانگی، نگهداری مواد غذایی، صنایع شیمیایی، تهویه مطبوع و در حوزه تهویه صنعتی کاربرد دارند. اما مهم ترین و پرکاربردترین آنها در حوزه تهویه مطبوع و صنعتب است. در این قسمت از مطلب به معرفی این دو مورد مهم می پردازیم.

چیلر تهویه مطبوع

چیلر تهویه مطبوع، برای خنک سازی و کاهش رطوبت محیط هایی مانند واحد ساختمان های اداری، مسکونی، تجاری و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

چیلر تهویه صنعتی

چیلر تهویه صنعتی بیشتر برای خنک سازی محصولات، ماشین آلات و دستگاه های صنعتی کاربرد دارد. برای تهویه صنعتی بیشتر از چیلرهای جذبی به دلیل ظرفیت بالا استفاده می شود. چیلرهای صنعتی خود به دو گروه، چیلرهای صنعتی آبی و چیلرهای صنعتی هوایی دسته بندی می شوند.

تعمیر چیلرهای جذبی

محاسبه هزینه نصب و تعمیرچیلر

هزینه نصب و تعمیر چیلرها نسبت به سایر سیستم های سرمایشی بالا می باشد. به عنوان مثال چیلرهای جذبی با تجهیزات سنگینی که دارند، مسلما بازکردن دستگاه و تعمیر آن کاری دشوار و سخت می باشد. به همین دلیل، هزینه های تعمیر و همچنین نصب آن بالا می باشد. افراد متخصص و تعمیرکاران ماهر هنگام محاسبه هزینه نصب و تعمیر چیلر باید یکسری فاکتورها را در نظر بگیرند. هنگام تعمیر و نصب چیلر باید به تعداد طبقات ساختمان، نوع و مدل چیلر، برند چیلر، مساحت مدنظر برای نصب چیلر و شرایط آب و هوایی که قرار است چیلر در آنجا نصب شود، در نظر گرفته شود.

خدمت مرتبط:
نصب چیلر

اهمیت تعمیرونگهداری چیلر توسط افراد ماهر

چیلر یک سیستم سرمایشی مرکزی مدرن است، که قیمت آن نسبت به سایر دستگاه های خنک کننده گران تر می باشد. به همین جهت اگر یکی از اجزای آن دچار مشکلی شود و آسیب ببیند، عملکرد کلی سیستم را مختل می کند. تعمیر و سرویس چیلر امری مهم و حساس می باشد که باید توسط افراد متخصص و ماهر صورت گیرد. شرکت تهویه گستر راگا با بهره گیری از افراد متخصص و ماهر در زمینه خدمات و امور تاسیساتی به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره