برج خنک کننده چیلر : آشنایی با برج خنک کن chiller و وظایف آن

برج خنک کننده چیلر : آشنایی با برج خنک کن chiller و وظایف آن

در دنیای امروز که بشر به فکر راحتی هرچه بیشتر خود است وجود دستگاه هایی جهت مهیا ساختن این رفاه و راحتی، امری ضروری است. استفاده از چیلرها یکی از مواردی است که این امر را میسر ساخته است. از دستگاه های مهم در چیلر می توان به برج خنک کننده چیلر اشاره نمود. این دستگاه نقش مهمی در خنک سازی ساختمان ها ایفا می کند. در این مطلب به ذکر مطالبی مفید در رابطه با اینکه برج خنک کن چیلر چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد، می پردازیم.

چیلرها دستگاه هایی هستند که به کمک فرآیند تبرید تراکمی یا تبرید جذبی، حرارت را از مایع می گیرند که این مایع می تواند در خنک سازی هوا یا دستگاه های مختلف، مورد استفاده قرار گیرد. پروسه نصب چیلر و همچنین تعمیر چیلر امری بسیار مهم است که باید توسط متخصصین ماهر صورت گیرد. برج خنک کننده چیلر، یکی از اجزای به کار رفته در ساختمان این سیستم است که نقش مهمی را در پروسه عملکرد صحیح آن ایفا می کند. در این مقاله قصد داریم با برج خنک کننده چیلر آشنا شویم و ببینیم چه وظیفه ای را بر عهده دارد.

برج خنک کننده چیلر چیست؟

برج خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر یا cooling tower یکی از اجزای تشکیل دهنده چیلر است که در فضای باز قرار می گیرد و در انواع مختلف مخروطی، مکعبی و مدور یافت می شود. این دستگاه به وسیله لوله کشی آب به شکل رفت و برگشتی به چیلر وصل می شود. آبی که گرما را از مبرد، در کندانسور چیلر می گیرد، لازم است که به روشی گرمایی که گرفته را از دست بدهد که جهت اجرایی شدن این امر از این برج های خنک کن استفاده می شود.

در واقع، برج خنک کننده چیلر قادر است هنگامی که چیلر گرما و حرارت موجود در محیط را جذب خود می کند و باعث ایجاد هوای خنک در ساختمان می شود، توسط فرایند گردش آب، باعث خنک شدن مجدد چیلر شود. در رابطه با وجود برج خنک کننده در انواع چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی می توان گفت که این چیلرها در صورتی که از نوع آب خنک باشند، می توانند برج خنک کننده را در کنار خود داشته باشند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده برج خنک کننده چیلر کدامند؟

یکی از انواع برج های خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر هم مانند سایر دستگاه های به کار رفته در سیستم های تاسیساتی شامل اجزای متفاوتی می باشد که ما سعی کرده ایم در این بخش به توضیح مختصری از اصلی ترین آنها بپردازیم.

بخش هوادهی

این بخش از برج خنک کننده حاوی پروانه ای است که وظیفه آن، تولید فشار نسبی و انتقال هوا است. در این بخش از برج خنک کن هوا به گردش و انتقال در می آید.

بخش آب رسانی

وظیفه بخش آبرسانی برج خنک کننده چیلر توزیع و منتقل کردن جریان می باشد. بخش آب رسانی در برج خنک کن دارای قطعاتی مانند شناور، نازل، کویل، اسپرینکلر و سایر قطعات دیگر است.

بخش سطوح انتقال حرارت

بسته به نوع باز یا بسته بودن مدار برج خنک کننده، این دستگاه می تواند به صورت کویل یا به صورت شبکه ای برای برقراری ارتباط بین هوا و آب باشد. این بخش از برج خنک کن مسبب جریان گردشی بین هوا و آب می باشد.

چهارچوب قرار گرفتن لوازم جانبی

اسکلت و چهارچوب قرار گرفتن لوازم جانبی دارای بخش های محفظه آب خنک خارج شده، دیواره ها، پنل ها و بخش بیرونی هوای داغ و… است.

تعیین ظرفیت برج خنک کننده چیلر چگونه است؟

ظرفیت برج خنک کننده چیلر بسته به مقدار دبی جریان هوا و آب، اندازه و مکانی که برج خنک کننده در آن قرار می گیرد، تفاوت دارد. در واقع، ظرفیت برج خنک کن براساس چهار مولفه اصلی مشخص می شود که این چهار مورد شامل دمای وارد شده، دمای خارج شده، بیشترین دمای مرطوب محیط و دبی آب در حال انتقال هستند. متخصصان این کار با در دست داشتن این چهار مولفه و استفاده از نرم افزارهای مختص این کار یا نمودارهای طرح ریزی شده ظرفیت این دستگاه را معین می کنند.

آیا برج خنک کننده در ساختار انواع چیلرهای تراکمی و جذبی به کار رفته است؟

در رابطه با این سوال باید گفت خیر، برج خنک کننده در ساختار تمامی چیلرها به کار نرفته است؛ زیرا کندانسورهای به کار رفته در چیلرهای تراکمی در دو نوع موجود می باشند. نوع اول از کندانسورهای چیلر تراکمی از نوع هوا خنک که آن را با نام هوایی نیز می شناسند، هستند که به کمک فن هایی که از قسمت رویی لوله های کندانسور هوا را می دمند، خنک می گردد.

نوع دوم، چیلرهای تراکمی آب خنک یا آبی هستند که کندانسور در آن ها به کمک آب خنک می شود و این آب پس از جذب گرما و حرارت کندانسور توسط پمپ وارد برج خنک کننده می شود تا در این قسمت مجددا به حالت خنک خود تبدیل شود.

وظیفه برج خنک کن چیلر چیست؟

برج خنک کننده چیلر در فضای باز

در رابطه با وظیفه برج خنک کننده چیلر می توان گفت که وظیفه اصلی برج خنک کننده، خنک سازی است. این دستگاه، در هنگامی که چیلر حرارت محیط را به خود می گیرد و باعث خنک شدن ساختمان می شود، با بهره گیری از فرایند گردش و انتقال آب باعث خنک سازی مجدد چیلر می شود. چیلرهای تراکمی آب خنک و چیلرهای جذبی جهت خنک ساختن آب موجود در کندانسور خود به برج خنک کننده در ساختار خود احتیاج دارند.

قواعد راه اندازی برج خنک کننده چیلر چه می باشند؟

همانطور که می دانیم هر دستگاهی جهت نصب و راه اندازی دارای قواعد و اصول خاصی است که نیاز است در هنگام نصب به آنها دقت لازم شود. ما در این بخش به چند مورد از این قواعد اشاره کرده ایم.

 • توجه به نکات و قواعد موجود درباره نصب برج کننده چیلر
 • دقت به موارد گفته شده در دفترچه راهنما
 • توجه به مقیاس های اجرایی لوله کشی چیلر
 • مهیا ساختن پی مناسب جهت قرارگیری برج خنک کننده
 • قرار دادن برج در مکان مناسب هوای باز
 • به کار بردن سختی گیر
 • استفاده از لوله های تنظیم سازی گردش آب
 • تعیین و استفاده درست از پمپ
 • بهره گیری از لرزه گیرها برای دفع ضربه های ناشی از جریان آب داخل لوله ها
 • انجام لوله کشی رفت و برگشتی آب خنک به برج خنک کننده و چیلر به صورت موازی
 • ایجاد تفاوت در رنگ شیرهای رفت و برگشتی آب گرم خارج شده کندانسور و آب سرد خارج شده برج خنک کننده
 • به کارگیری شیر تنظیم جریان آب و…

برج خنک کننده در چیلر چه کاربردی دارد؟

برج خنک کننده چیلر علاوه بر ساختمان های اداری و منازل در صنعت و دستگاه های صنعتی و تجهیزات نیز کاربرد بسیاری دارد. به دلیل هزینه بالای چیلرها در صنعت، برج های خنک کننده را جایگزین چیلرها می کنند. از برج خنک کننده جهت خنک سازی آب در سیستم های تهویه مطبوع و موارد و دستگاه های صنعتی استفاده می شود. تعمیر برج خنک کننده چیلر نیز به دلیل اهمیت بالای این دستگاه در فرایند خنک سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازم است در هنگام تعمیر آن دقت بالایی شود.

شناخت مزایا و معایب سیستم برج خنک کن chiller

لازم به ذکر است که برای شناخت بیشتر این جز از سیستم های chiller با مزایا و معایب آن هم آشنا شده تا بتوانید با بمب اطلاعاتی که مجموعه ما در اختیار شما قرار داده است، بهترین و درست ترین انتخاب را داشته باشید. همان طور که می دانید تمام سیستم ها و جزء های کوچک تر از آن هم دارای یکسری معایب و مزایا هستند، که بهتر است قبل از خرید و انتخاب برج خنک کننده چیلر به آن بپردازیم.

آشنایی با مزایا و معایب این جز از سیستم های تهویه به شما کمک می کند تا برای پیش بردن پروژه های خود بتوانید از بهترین و کارآمدترین دستگاه ها استفاده کرده یا آن را با دستگاه های از کار افتاده و قدیمی تعویض کنید.

مزایای برج خنک کننده چیلر

عملکرد و راندمان بالا

برج خنک کن تبخیری یا مرطوب برای از بین بردن گرمای آب از جریان هوا که ارتباط مستقیمی با آب دارد، استفاده می کند و همین یک مورد آن را نسبت به سایر سیستم ها که آبگرم آنها هیچ تماسی با جریان هوا ندارد و انتقال گرمای آب از طریق دیواره های لوله های مسی انجام می شود، برتری دارد.

مناسب بودن قیمت اولیه

برج خنک کن تبخیری چیلر قیمت اولیه مناسب تر و مقرون به صرفه تری نسبت به سایر سیستم هایی مانند برج خنک کننده خشک دارد. حالا این سوال در ذهنتان خطور می کند که این دو چه فرقی باهم دارند که این نوع از سیستم ها قیمت پایین تری نسبت به cooling tower خشک دارند. به این دلیل که برج خنک کننده چیلر از نوع مرطوب و تبخیری آن ساختار پیچیده ای نداشه و هیچ خبری از لوله کشی های مسی نیست و قطعات اصلی آن شامل بدنه اصلی، پکینگ، فن و موتور الکتریکی می باشد.

معایب برج خنک کننده chiller

عیوب برج خنک کن در طولانی مدت باعث کاهش بازدهی و راندمان سیستم شده و اگر به درستی از آن نگهداری و مراقبت نکنید زودتر از کار می افتد و در آخر شما را مجاب به تعمیر و سرویس مداوم می کند. در این قسمت به برخی از معایب مهم آن می پردازیم.

 مصرف آب

مصرف آب در برج خنک کننده مرطوب می تواند به عنوان یکی از معایب آن به شمار آید که باعث افزایش مصرف آب و بالا رفتن هزینه های آن شود، که این موضوع ناشی از تبخیر شدن آب هنگام برخورد با جریان هوا است. جالب است بدانید که در مبدل حرارتی هوا خنک هیچ خبری از مصرف آب نیست.

رسوب گرفتن و آلودگی بیولوژیکی

برج های خنک کن مرطوب و تبخیری محلی گرم و رطوبت دار هستند، که مکانی مناسب برای رشد مواد مغذی موجود در آب مانند باکتری است. همان طور که می دانید رشد این باکتری ها و آلودگی های ناخواسته بیولوژیکی در این محیط خیس و مرطوب هم برای مردم و هم برای عملکرد سیستم مشکل ایجاد می کند.

علاوه بر این به مرور زمان این ذرات ریز و جرم های موجود در آب یک لایه ای نازک را ما بین پکینگ ها ایجاد می کند، که باعث رسوب گرفتن و کاهش بازدهی برج خنک کن می شود. برای جلوگیری از رسوب گرفتن اجزای سیستم می بایستی از دستگاه های سختی گیر استفاده کنید. به همین دلیل این مورد یکی از مهم ترین و رایج ترین مشکلات برج خنک کننده محسوب می شود.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله خواندید اطلاعات جامع و کاملی را برای شناخت هر چه بهتر برج خنک کننده چیلر در اختیار شما قرار داده ایم. شرکت فنی مهندسی تهویه گستر راگا دارای کادری حرفه ای و متخصص در زمینه نصب و راه اندازی انواع چیلر و سایر سیستم های تهویه است که می توانند با تخصص و تبحری که دارند مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان و با بهترین قیمت برطرف سازند. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

 

 

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره