برج خنک کننده چیلر چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

برج خنک کننده چیلر چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

در دنیای امروز که بشر به فکر راحتی هرچه بیشتر خود است وجود دستگاه هایی جهت مهیا ساختن این رفاه و راحتی، امری ضروری است. استفاده از چیلرها یکی از مواردی است که این امر را میسر ساخته است. از دستگاه های مهم در چیلر میتوان به برج خنک کننده چیلر اشاره نمود. این دستگاه نقش مهمی در خنک سازی ساختمان ها ایفا میکند. در این مطلب به ذکر مطالبی مفید در رابطه با اینکه برج خنک کننده چیلر چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد، می پردازیم.

چیلرها دستگاه هایی هستند که به کمک فرایند تبرید تراکمی و یا تبرید جذبی، حرارت را از مایع میگیرند که این مایع میتواند در خنک سازی هوا یا دستگاه های مختلف، مورد استفاده قرار گیرد.پروسه نصب چیلر و همچنین تعمیر چیلر امری بسیار مهم است که باید توسط متخصصین ماهر صورت گیرد. برج خنک کننده چیلر، یکی از اجزای به کار رفته در ساختمان چیلر است که نقش مهمی را در پروسه عملکرد چیلر ایفا میکند. در این مقاله میتوانیم دریابیم که برج خنک کننده چیلر چیست و چه وظیفه ای را بر عهده دارد.

برج خنک کننده چیلر چیست؟

برج خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر یکی از اجزای تشکیل دهنده چیلر است. این وسیله، دستگاهی است که در فضای باز قرار میگیرد و در انواع مختلف مخروطی، مکعبی و مدور یافت میشود. این دستگاه به وسیله لوله کشی آب به شکل رفت و برگشتی به چیلر وصل میشود. آبی که گرما را از مبرد، در کندانسور چیلر میگیرد، لازم است که به روشی گرمایی که گرفته را از دست بدهد که جهت اجرایی شدن این امر از این برج های خنک کن استفاده میشود.

در واقع، برج خنک کننده چیلر قادر است هنگامی که چیلر گرما و حرارت موجود در محیط را جذب خود می کند و باعث ایجاد هوای خنک درساختمان میشود، توسط فرایند گردش آب، باعث خنک شدن مجدد چیلر شود. در رابطه با وجود برج خنک کننده در انواع چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی میتوان گفت که این چیلرها در صورتی که از نوع آب خنک باشند، می توانند برج خنک کننده را در ساختار خود داشته باشند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده برج خنک کننده چیلر کدام اند؟

یکی از انواع برج های خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر هم مانند سایر دستگاه های به کار رفته در سیستم های تاسیساتی شامل اجزای متفاوتی می باشد که ما سعی کرده ایم در این بخش به توضیح مختصری از اصلی ترین آنها بپردازیم.

بخش هوادهی

این بخش از برج خنک کننده حاوی پروانه ای است که وظیفه آن، تولید فشار نسبی و انتقال هوا است. در این بخش از برج خنک کن هوا به گردش و انتقال در میآید.

بخش آب رسانی

وظیفه بخش آبرسانی برج خنک کننده چیلر توزیع و منتقل کردن جریان می باشد. بخش آب رسانی در برج خنک کن دارای قطعاتی مانند شناور، نازل، کویل، اسپرینکلر و سایر اجزای دیگر است.

بخش سطوح انتقال حرارت

بسته به نوع مدار باز یا مدار بسته بودن برج خنک کننده، این دستگاه می تواند به صورت کویل یا به صورت شبکه ای برای برقراری ارتباط بین هوا و آب باشد. این بخش از برج خنک کن مسبب چریان گردشی بین هوا و آب می باشد.

چهارچوب قرار گرفتن لوازم جانبی

اسکلت و چهارچوب قرار گرفتن لوازم جانبی دارای بخش های محفظه آب خنک خارج شده، دیواره ها، پنل ها و بخش بیرونی هوای داغ و… است.

تعیین ظرفیت برج خنک کننده چیلر چگونه است؟

ظرفیت برج خنک کننده چیلر بسته به مقدار دبی جریان هوا و آب، اندازه و مکانی که برج خنک کننده در آن قرار میگیرد ، تفاوت دارد. در واقع، ظرفیت برج خنک کن براساس چهار مولفه اصلی مشخص میشود که این چهار مورد شامل دمای وارد شده، دمای خارج شده، بیشترین دمای مرطوب محیط و دبی آب در حال انتقال هستند. متخصصان این کار با در دست داشتن این چهار مولفه و استفاده از نرم افزارهای مختص اینکار یا نمودارهای طرح ریزی شده ظرفیت این دستگاه را معین میکنند.

آیا برج خنک کننده در ساختار انواع چیلرهای تراکمی و جذبی به کار رفته است؟

در رابطه با این سوال باید گفت خیر، برج خنک کننده در ساختار تمامی چیلرها به کار نرفته است؛ زیرا کندانسورهای به کار رفته در چیلرهای تراکمی در دو نوع موجود می باشند. نوع اول از کندانسورهای چیلر تراکمی از نوع هوا خنک که آن را با نام هوایی نیز میشناسند، هستند که به کمک فن هایی که از قسمت رویی لوله های کندانسور هوا را می دمند، خنک می گردد. نوع دوم، چیلرهای تراکمی آب خنک یا آبی هستند که کندانسور در آن ها به کمک اب خنک میشود و این آب پس از جذب گرما و حرارت کندانسور توسط پمپ وارد برج خنک کننده میشود تا در این قسمت مجددا به حالت خنک خود تبدیل شود.

وظیفه برج خنک کننده چیلر چیست؟

برج خنک کننده چیلر در فضای باز

در رابطه با وظیفه برج خنک کننده چیلر میتوان گفت که وظیفه اصلی برج خنک کننده، خنک سازی است. این دستگاه، در هنگامی که چیلر حرارت محیط را به خود میگیرد و باعث خنک شدن ساختمان میشود، با بهره گیری از فرایند گردش و انتقال آب باعث خنک سازی مجدد چیلر میشود. چیلرهای تراکمی آب خنک و چیلرهای جذبی جهت خنک ساختن آب موجود در کندانسور خود به برج خنک کننده در ساختار خود احتیاج دارند.

قواعد راه اندازی برج خنک کننده چیلر چه می باشند؟

همانطور که می دانیم هر دستگاهی جهت نصب و راه اندازی دارای قواعد و اصول خاصی است که نیاز است در هنگام نصب به آنها دقت لازم شود. ما در این بخش به چند مورد از این قواعد اشاره کرده ایم.

 • توجه به نکات و قواعد موجود درباره نصب برج کننده چیلر
 • دقت به موارد گفته شده در دفترچه راهنما
 • توجه به مقیاس های اجرایی لوله کشی چیلر
 • مهیا ساختن پی مناسب جهت قرارگیری برج خنک کننده
 • قرار دادن برج در مکان مناسب هوای باز
 • به کار بردن سختی گیر
 • استفاده از لوله های تنظیم سازی گردش آب
 • تعیین و استفاده درست از پمپ
 • بهره گیری از لرزه گیرها برای دفع ضربه های ناشی از جریان آب داخل لوله ها
 • انجام لوله کشی رفت و برگشتی آب خنک به برج خنک کننده و چیلر به صورت موازی
 • ایجاد تفاوت در رنگ شیرهای رفت و برگشتی آب گرم خارج شده کندانسور و آب سرد خارج شده برج خنک کننده
 • به کارگیری شیر تنظیم جریان آب و…

برج خنک کننده در چیلر چه کاربردی دارد؟

برج خنک کننده چیلر علاوه بر ساختمان های اداری و منازل در صنعت و دستگاه های صنعتی و تجهیزات نیز کاربرد بسیاری دارد. به دلیل هزینه بالای چیلرها در صنعت، برج های خنک کننده را جایگزین چیلرها می کنند. از برج خنک کننده جهت خنک سازی آب در سیستم های تهویه مطبوع و موارد و دستگاه های صنعتی استفاده میشود. تعمیر برج خنک کننده چیلر نیز به دلیل اهمیت بالای این دستگاه در فرایند خنک سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازم است در هنگام تعمیر آن دقت بالایی شود.

آرزو نیاسری
آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید