پمپ پکیج چیست و چه وظایفی به عهده دارد؟

پمپ پکیج چیست و چه وظایفی به عهده دارد؟

پکیج یکی از دستگاه هایی است که در انواع ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری جهت تامین آب گرم مصرفی و آب گرم مورد نیاز شوفاژها و رادیاتورها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه از قطعات متفاوتی تشکیل شده است که پمپ یکی از آنها می باشد. در این مقاله قصد داریم درباره اینکه پمپ پکیج  چیست و چه وظیفه ای را به عهده دارد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. لازم است بدانید که شناخت پمپ های انواع پکیج، می تواند در فرایند تعمیر پکیج تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.

یکی از پرکاربردترین وسایلی که امروزه در انواع ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری مورد استقبال قرار گرفته است، پکیج می باشد. پکیج دستگاهی است که می تواند آب گرم مصرفی و آب گرم مورد نیاز واحدها را به طور مستقل و مجزا تامین نماید، به همین دلیل است که اکثر ساختمان ها نصب پکیج را به سایر سیستم های گرمایش مرکزی ترجیح می دهند .

با کمک پکیج ها بخش زیادی از مشکلات موجود در سیستم های گرمایش مرکزی رفع شد. این دستگاه ها شامل قطعاتی مختلفی هستند که یکی از مهم ترین آنها پمپ می باشد. در این مطلب قصد داریم درباره اینکه پمپ پکیج چیست و چه وظیفه ای را به عهده دارد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

پمپ پکیج یکی از قطعات مهم در پکیج است

آشنایی با پمپ پکیج

پکیج ها از بخش ها و قطعات مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام از این بخش ها وظیفه خاصی را برعهده دارند. پمپ پکیج یکی از همین قسمت های مهم است نقش موثری را در فرآیند عملکرد پکیج ایفا می کند. یکی دیگر از بخش های این دستگاه، رادیاتورها می باشند که نقش آنها در این سیستم گرم نمودن آب است. وظیفه پمپ پکیج هدایت و انتقال آب گرم شده در رادیاتور به درون لوله ها می باشد.

علل خرابی پمپ پکیج چیست؟

خرابی پمپ پکیج به علل گوناگونی نظیر؛ چگونگی نصب پکیج، مدل پکیج،نحوه لوله کشی پکیج، نوع پمپ و طرز استفاده از پکیج بستگی دارد. اگر در انتخاب پمپ پکیج دقت کرده و نوع مرغوب و باکیفیتی از آن را تهیه نمایید به ندرت پیش می آید که پمپ تا مدت زمان مشخصی دچار مشکل شود. سایر دلایلی که ممکن است به علت آنها پمپ پکیج دچار شود، شامل موارد می شوند:

 • نصب و راه اندازی پکیج به روش نادرست
 • طرز استفاده غلط از پکیج
 • به کارگیری از پمپ بی کیفیت و نامرغوب
 • کار کردن پمپ پکیج بی آب
 • راه اندازی پکیج بدون استفاده از صافی سسیستم برگشت شوفاژ
 • عدم افزایش دمای رادیاتور علی رغم روشن شدن مشعل
علل خرابی پمپ پکیج چیست؟

وظیفه پمپ پکیج چیست؟

پمپ پکیج کار خود را در فصل زمستان و با رسیدن سرما شروع می کند، به این صورت که جهت گرم کردن فضای مورد نظر پمپ پکیج شروع می کند. برای انجام این کار ابتدا جهت مهیا ساختن گرمایش فضا رادیاتورها را روشن می کنیم تا پمپ، آب را در درون لوله های پیکج به جریان بیاندازد و آب در داخل شوفاژ به گردش دربیاید و در نهایت سبب گرم شدن هوا محیط اطراف شود.

پمپ پکیج از چه اجزایی تشکیل شده است؟

پمپ پکیج هم مانند بسیاری از قطعات مکانیکی از اجزای مختص به خود تشکیل شده است که هریک از آنها وظایف خاصی را برعهده دارند. در این بخش به معرفی اجزای تشکیل دهنده پمپ پکیج می پردازیم و نقش هر کدام از آنها در عملکرد کلی دستگاه توضیح می دهیم. قطعات اصلی به کار رفته در ساختار پمپ شامل موارد زیر می شود:

 • استاتور: استاتور بخشی از پمپ می باشد که نیروی الکتریکی را به انرژی مغناطیسی تبدیل می کند تا به این طریق پره های پمپ پکیج را به حرکت دربیاورد. در واقع می توان گفت به بخش سیم پیچ پمپ در پکیج، استاتور می گویند.
 • روتور: از دیگر قطعات به کار رفته در ساختار پمپ، روتور می باشد که به قسمت پره ای اشاره دارد که سبب به گردش درآمدن آب در پمپ می شود.
 • کیسینگ: کیسینگ یکی از اجزای به کار رفته در ساختار پمپ است که به دلیل اینکه در خارجی ترین قسمت پمپ قرار گرفته است، آن را پوسته پمپ نیز می نامیم.
 • یاتاقان: درواقع می توان گفت یاتاقان ها نقش تکیه گاه شفتت را ایفا می کنند و وظیفه آنها در پمپ نگهداری و حفظ جهت درست شفت ها در مقابل بارهای محوری و شعاعی می باشد.
 • هوزینگ: هوزینگ ها قطعاتی در پمپ هستند که جنس آنها از پلاستیک آنتی باکتریال و بهداشتی است و در دو نوع شفاف و مات تولید و عرضه می شوند.

تعمیر پمپ پکیج شامل چه مراحلی می شود؟

همانطور که گفته شد با گذشت زمان و در اثر مشکلاتی که در بخش بالا به آنها اشاره شد، ممکن است پمپ پکیج دچار معایبی شو که برای ادامه عملکرد پمپ نیاز به تعمیر آن پیدا کنیم. برای تعمیر پمپ ابتدا باید آن را از دستگاه جدا کنیم، جدا نمودن پمپ جهت تعمیرمراحل زیر را شامل می شود:

 1. پیش از هرچیزی از قطع بودن پکیج به جریان برق اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان خاطر بیشتر می توانید فیوز اصلی را قطع نمایید.
 2. در مرحله بعد اتصالات برد پمپ را جداسازی نمایید
 3. گام بعدی باز کردن اتصالات پمپ از مبدل اصلی و ثانویه می باشد؛ نکته ای که در این قسمت باید به آن توجه کنید این است که وارد کردن فشار زیاد به مبدل های پکیج می تواند به آنها آسیب برساند و سبب شکستن آنها شود.
 4. قطعه دیگری که برای تعمیر پمپ باید از مدار خارج کنید، منبع انبساط می باشد.
 5. برای جدا کردن پمپ از پکیج لازم است پیچ های پمپ که به پایه متصل شده اند را باز نمایید و در نهایت پمپ را با دقت بالا از محل خود خارج کرده و از سیستم جدا کنید و بیابید که علت خرابی پمپ پکیج چیست و به تعمیر آن بپردازید.
تعمیر پمپ پکیج چند مرحله را شامل می شود

اهمیت سرویس و نگهداری پمپ پکیج توسط سرویسکاران ماهر

به دلیل اینکه استفاده از پکیج ها امروزه با استقبال زیادی مواجه شده است و در اکثر ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی جهت فراهم ساختن گرمای محیط و آب گرم مورد نیاز رادیاتورها از این وسیله استفاده می شود؛ در نتیجه نصب و نگهداری از آن از نکات حائز اهمیت می باشد.

به دلیل اهمیت بالای این وسیله به ارائه مقاله پمپ پکیج چیست و چه وظایفی به عهده دارد پرداختیم زیرا شناخت قطعات مختلف پکیج نه تنها در نصب بلکه در طی فرآیند تعمیر پکیج هم می تواند مفید و کمک کننده باشد. شرکت تهویه گستر راگا با بهره گیری از افراد ماهر و متخصص در تمامی نقاط تهران به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل برای مطاعه مطالب مرتبط بیشتر می توانید به این مطلب انگلیسی که در تهیه این مقاله مورد استفاده قرار گرفته است، مراجعه نمایید.

آرزو نیاسری
آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید