نحوه لوله کشی پکیج

نحوه لوله کشی پکیج

زمانی که شما تصمیم به نصب پکیج می کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که عمل لوله کشی، لازمه راه اندازی پکیج می باشد. چون اگر لوله کشی پکیج انجام نشود، به هیچ وجه قادر به استفاده از آن نخواهید بود. و همچنین نکته ای که در لوله کشی پکیج حائز اهمیت است ترسیم نقشه است، که به کمک آن شما می توانید نقاطی را که لوله آب سرد، گرم و غیره در کدام قسمت از پکیج باید قرار گیرند را مشخص کرده و طبق آن پیش می روید که بعدها با مشکلی در این زمینه رو به رو شوید.

در این مقاله می خواهیم به طور مختصر درباره لوله کشی پکیج، انواع پکیج و عملکردشان بپردازیم. پس برای بهره گیری و استفاده از این مطالب با ما همراه باشید…

لوله کشی پکیج چیست؟

پکیج چیست ؟

امروزه، پکیج جایگزین مناسبی برای موتورخانه ای که نیاز به لوله کشی و تجهیزات بزرگ دارد، می باشد. به این دلیل که پکیج نسبت به موتورخانه کم خرج تر، دارای عملکرد بهتر و همچنین اشغال نکردن فضای زیاد را در بر می گیرد. برای نصب و راه اندازی آن، نیاز به لوله کشی جهت عبور و انتقال آب داریم که اگر این کار صورت نگیرد پکیج ما قابل استفاده نمی باشد.

لوله کشی پکیج که جزو لوله کشی ساختمان محسوب می شود، نیاز به داشتن نقشه و انتخاب مسیر درست برای لوله آب سرد، آب گرم و لوله های رفت و برگشت دارد، که طبق نقشه نقاطی را که باید لوله ها در آنجا قرار گیرند، را مشخص کرده و اجرا می شود. لوله کشی پکیج باید توسط افراد متخصص به درستی انجام شود که بعدها شاهد نشتی و بروز مشکلات دیگر نباشیم.

طریقه لوله کشی پکیج

  • در وهله اول نصب پکیج به منظور لوله کشی پکیج، باید برای ساختمان یک نقشه در نظر گرفت و سپس به بررسی آن و محل قرارگیری رادیاتورها و نحوه قرارگیری آن ها پرداخت.
  • تمام طول و عرض رادیاتور را طبق مقیاس استاندارد تعیین شده، و همین طور محل اتصال لوله های شبکه به علم رادیاتور را که با دو دایره در کنار رادیاتور قرار دارندرا،مشخص کنند. اما زمانی که رادیاتور ما بیش از 25 پره داشته باشد، باید تمامی مسیرهای رفت و برگشت آن را در نقشه مشخص شود.
  • جایگاه رادیاتور و لوله کشی پکیج باید جوری تعیین شود که هنگام هواگیری و یا بروز مشکل، قادر به دسترسی آسان و راحت به آن داشت .
نحوه لوله کشی پکیچ

در لوله کشی پکیج باید چه نکاتی را رعایت کنید؟

برای اجرای لوله کشی پکیج، فرد متخصص و کاردان باید یکسری نکات که در این قسمت از مقاله آمده را رعایت کنند…

  • سنجش دقیق و مناسب برای انتخاب اندازه لوله ها
  • انتخاب مسیر درست قرار گرفتن لوله ها در لوله کشی پکیج
  • انتخاب جنس و نوع لوله ها بر اساس عملکرد

انواع سیستم های لوله کشی آب

سیستم های لوله کشی آب 2 نوع می باشد :

  • سیستم باز : در این نوع سیستم، آب به تنهایی به سمت یک مخزن که در هوای باز مستقر هست، راه پیدا می کند. مانند: ایر واشر و برج خنک کننده
  • سیستم بسته : درسیستم بسته، آب به هیچ عنوان به سمت هوای آزاد در جریان نمی باشد. و همینطور این سیستم در دو نوع منبع انبساط (باز و بسته) قرار دارد، که در منبع انبساط باز دارای یک منبع می باشد که مستقیما در معرض هوا قرار می گیرد. اما هیچ توجهی به میزان آبی که در معرض هوای آزاد قرار می گیرد، نمی کنند.

روش های متفاوت سیستم لوله کشی پکیج دیواری

لوله کشی با برگشت مستقیم :

در این روش از لوله کشی پکیج، آبی که از سیستم برمیگردد، به طورمستقیم به لوله های بازگشت می رود و همچنین در این روش طول لوله های رفت و برگشت کم می باشد و شاهد پایین آمدن فشار آن در مسیر خواهیم بود. این روش بهترین انتخاب برای منازل و فضاهای کوچک به حساب می آید.

لوله کشی با برگشت معکوس :

در لوله کشی با برگشت معکوس، بیشتر در ساختمان هایی با متراژ متوسط مورد استفاده قرار می گیرند. و همچنین برای سیستم های دارای افت فشار مساوی مناسب است، ولی برای سیستم های باز اصلا توصیه نمی شود. طریقه کارکرد این نوع سیستم بدین صورت است که آب برگشتی از سیستم، درمسیر گذر آب در لوله رفت منتقل می شود. طول لوله های رفت و برگشت این سیستم مساوی است.

لوله کشی مختلط :

در این روش از لوله کشی، بخشی از لوله های برگشت به طور مستقیم و سرراست و بخشی دیگر آن به طور واژگون، لوله کشی می شوند. در این سیستم لوله کشی طول لوله های رفت و برگشت و همچنین میزان افت فشار آن مساوی نیست. این لوله کشی ها را می توان در زیرزمین، کف و سقف های کاذب به کار برد.

لوله کشی تک لوله ای :

در این مدل از سیستم لوله کشی، فقط یک لوله اصلی وجود دارد که عمل انتقال آب و اتصال لوله های رفت و برگشت مرتبط با مبدل حرارتی در جهت لوله اصلی قرار می گیرند، که یکی از اتصالات مهم این روش از لوله کشی پکیج محسوب میشود.

 نحوه قرارگرفتن کلکتور

لوله کشی با کلکتور:

استفاده از کلکتور در جهت نصب رفت و برگشت یک یا چندین لوله به کار می رود و همچنین از این روش لوله کشی برای هر طبقه مسکونی و یا هر رادیاتوری جداگانه در نظر گرفته می شود و قادر به انشعاب همزمان یک یا چند لوله می باشد.

هزینه لوله کشی پکیج سازمان

قیمت و هزینه لوله کشی پکیج در هر پروژه های با هم متفاوت هستند. قیمت لوله کشی پکیج به دلایل مختلفی مانند نوع پکیج، متراژ لوله ها، نوع لوله، اتصالات و تجهیزات آن، نوع لوله کشی پکیج رو کار و یا لوله کشی پکیج تو کار بستگی دارد.

در ضمن تمام هزینه ها و قیمت های لوله کشی پکیج بر اساس اتحادیه به صورت مشخص و واضح معین شده است. به خاطر داشته باشید که برای داشتن یک لوله کشی مناسبو درست، باید از افراد متخصص کمک بگیرید که اگر این طور نباشد علاوه بر این که شما برای تعمیر پکیج باید هزینه هایی بالایی را پرداخت کنید، بلکه بر روی عملکرد و کارآیی آن تاثیر به سزایی می گذارد.

کلام آخر

در این مطلب با لوله کشی پکیج و همچنین عملکردش به طور کلی آشنا شدیم، که عملی ضروری است که باید بعد از مرحله نصب پکیج باید انجام شود، و برای پیش بردن آن نیاز به نقشه ای که توسط متخصص تهیه شده، انجام شود. لوله کشی پکیج همان طور که در این مطلب گفته شد، کاری بسیار مهم و تاثیرگذار بر روی عملکرد پکیج می باشد.

همچنین درک کردیم که لوله کشی پکیج از انواع مختلف سیستم مانند باز و یا بسته و همچنین سیستم هایی در جهت گرمایشی مانند سیستم لوله کشی با برگشت مستقیم و … آشنا شدیم. برای نصب و تعمیر لوله کشی پکیج می توانیم از تیم حرفه ای و متخصص شرکت فنی مهندسی تهویه گستر راگا برای حل کردن مشکلاتمان کمک بگیریم.

Avatar
مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید