نکات ایمنی درباره نصب دودکش

نکات ایمنی درباره نصب دودکش

با پیدایش فصل سرما استفاده از وسایل گرمایشی، امری اجتناب ناپذیر است. تمامی سیستم های گرمایشی نظیر بخاری و آبگرمکن ها برای احتراق نیاز به هوا دارند. این تجهیزات در اثر سوختن، آلاینده ها و دودهایی تولید می کنند که تنفس آنها برای افرد بسیار خطرناک است؛ در نتیجه برای جلوگیری از ایجاد چنین شرایطی از دودکش استفاده می شود. نصب دودکش باید به روش صحیح و با دقت بالایی صورت گیرد. در این مطلب می خواهیم نکات مهمی در جهت نصب دودکش به طرز صحیح را در اختیار شما قرار دهیم.

با سرد شدن هوا کم‌ کم نیاز به تجهیزات و سیستم های گرمایشی حس می شود. هوای تازه یکی از مهم ترین و موثرترین عوامل در احتراق و سوختن وسایل گازسوز می باشد. دود حاصل از این احتراق باید به طریقی از ساختمان خارج و محیط بیرونی منتقل شود. جهت انتقال دود حاصل از احتراق سیستم های گرمایشی مانند بخاری از دودکش استفاده می شود. پیش از بیان اهمیت نصب صحیح دودکش و نکات ایمنی نصب دودکش به ارائه تعریفی از آن می پردازیم.

دودکش چیست؟

دودکش وسیله ای است که گازها و دودهای حاصل از احتراق وسایل گازسوز را به فضای خارج از ساختمان هدایت و منتقل می کند و از ورود دودها و گازهای سمی و خطرناک ایجاد شده به وسیله سوختن سیستم های گازی به محیط داخلی جلوگیری می کند.

همان طور که در بخش های بالا گفته شد وسایل گازسوز جهت احتراق به هوا احتیاج دارند، در نتیجه فرایند احتراق، دودهای حاصل از این پروسه باید از مسیر دودکش خارج شوند.در شرایطی که سیستم های خروجی این تجهیزات به طور صحیح طراحی و راه اندازی نشده باشند، و نصب دودکش به روش درستی انجام نگرفته باشد سبب بروز حوادث جبران ناپذیری خواهد شد.

دودکش،وسیله ای برای خترج کردن دود و گازهای خطرناک حاصل از احتراق وسایل گازسوز

مرگ خاموش؛ در اثر نصب دودکش به روش نادرست

هر ساله با پیدایش فصل سرما و راه اندازی سیستم های گرمایشی شاهد حوادث ناگوار و خسارت های جبران ناپذیری در سراسر کشور هستیم. نحوه نصب دودکش به طور صحیح به حدی مهم است که در صورتی که مسیر دودکش یا تهویه یک مکان مسدود شود، گاز مونوکسید حاصل از احتراق تجهیزات گرمایشی به محیط داخل راه پیدا کرده و در فضای داخلی ساختمان انتشار می یابد و سبب مسمویت با گاز مونوکسیدکربن می شود.

مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در اثر استفاده از وسایل تامین گرمایش نظیر بخاری، آبگرمکن و… و در صورت عدم نصب صحیح دودکش این وسایل، پیش می آید. این مسمومیت نتیجه تنفس بیش از حد گاز مونوکسید کربن است که در هنگام بروز چنین شرایطی، گاز مونوکسید کربن جایگزین اکسیژن در خون می شود و با از بین رفتن اکسیژن مورد نیاز بدن، عملکرد تمامی سلول ها و فعالیت های بدن متوقف شده و در نهایت منجر به مرگ می شود.

نصب دودکش به طور صحیح و با در نظر گرفتن تمامی قواعد و نکات ایمنی ضروری بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا در صورت نصب اشتباه آن ممکن است خسارت های جبران ناپذیری به افراد وارد شود. در نتیجه نیاز است که این کار هم مانند نصب شوفاژ یا پکیج توسط افراد متخصص و حرفه ای صورت گیرد.

هنگام نصب دودکش به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • هر نوع وسیله گازسوزی که استفاده می کنید باید شامل یک دودکش مستقل و مجزا و دارای کلاهک H شکل باشد.
 • پیش از استفاده و به کارگیری هر نوع وسیله گرمایشی ابتدا نیاز است که نحوه عملکرد دودکش و مکش آن مورد بررسی قرار گیرد.
 • باید دقت کنید که نصب کردن دودکش در فضاهای بسته مانند راهروها ممنوع است؛ زیرا هوای آزاد به آنها راه ندارد و سبب انتشار گازهای خطرناک به محیط داخل می شود.
 • هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مجزا باشد، استفاده از یک دودکش برای چند وسیله گازسوز به طور همزمان خطرناک و ممنوع است.
 • دودکش هایی که داخل دیوار کار می شوند و ارتفاع آنها تا یک متر بالاتر از سطح پشت بام می آید از مناسب ترین نوع دودکش ها به شمار می آیند.
 • عبور دودکش از فضای داخلی ساختمان و سقف های کاذب قدغن است.
 • به کارگیری لوله هایی که قابلیت انعطاف پذیری دارند و جایگزین نمودن آنها به جای دودکش به هیچ وجه توصیه نمی شود و باید از انجام این کار جلوگیری کنید.
رعایت نکات ایمنی در نصب دودکش، امری ضروری است

توصیه های عمومی استفاده از وسایل گازسوز

 • وجود سیستم تهویه مناسب و تماس با هوای آزاد یکی از ضروری ترین موارد در به کارگیری وسایل گازسوز می باشد.
 • کنترل مسیر دودکش و اطمینان از باز بودن مسیر لوله های آن باید حداقل یک بار در طول سال به خصوص هنگام فصل سرما و استفاده از این تجهیزات صورت گیرد.
 • در صورت مشاهده شعله های کوتاه و زرد رنگ در وسایل گازسوز حتما از سلامت دودکش و مسیر لوله ها اطمینان حاصل شود.
 • عدم به کارگیری از دودکش منجر به مشکلات جبران ناپذیری خواهد شد.
 • به منظور تامین گرمایش محیط، استفاده از وسایل گرمایشی بدون در نظر گرفتن دودکش مناسب برای آنها ممنوع است.
 • از نصب و راه اندازی بخاری های گازی در اتاق ها و فضاهایی با متراژ کمتر از 12 متر اکیدا خودداری کنید.
 • راه اندازی هر نوع وسیله گازسوزی در محل هایی مانند حمام، جکوزی ها، رختکن ها و… غیر مجاز است؛ زیرا در این مکان ها هوای آزاد جهت احتراق وسایل گرمایشی وجود ندارد.
 • محلی که کولرهای آبی و یا دریچه های تهویه هوا در آن قرار دارند، باید به فاصله حداقل 3 متر نسبت به کلاهک دودکش قرار گیرند زیرا در غیر این صورت سبب بازگشت آلاینده های حاصل از احتراق به محیط داخل می شوند.
نکات ایمنی در نصب دودکش،تصویری از کلاهک دودکش

اهمیت نصب دودکش توسط افراد ماهر

همان طور که در این مقاله گفته شد، نصب دودکش به روش صحیح از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که دودکش به طرز صحیح نصب نشود و در فرایند راه اندازی آن دقت کافی به کار گرفته نشود، می تواند مشکلات و حوادث جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

به جهت همین اهمیت بالا، نیاز است که نصب دودکش توسط افراد ماهر و حرفه ای صورت گیرد و به صورت حداقل یک بار در طول سال، مسیر لوله ها و دودکش کنترل و چک شود. شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا جهت رفاه حال شما عزیزان و پیشگیری از ایجاد چنین حوادثی با بهره گیری از نیروهای متخصص آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید