نکات بهداشتی اعزام کارشناس تاسیساتی در دوران کرونا

نکات بهداشتی اعزام کارشناس تاسیساتی در دوران کرونا

ویروس کرونا به یکی از چالش برانگیز ترین موضوعات این روزها تبدیل شده است. این ویروس خطرناک تمامی فعالیت های افراد و مشاغل مختلف  را در سراسر جهان تحت الشعاع خود قرار داده است. در این مطلب می خواهیم به ارائه نکات بهداشتی اعزام کارشناس تاسیساتی در دوران کرونا بپردازیم.

امروزه، تمام دنیا درگیر ویروسی به نام کرونا هستند و این ویروس به سرعت در سراسر جهان در حال شیوع است. روند شیوع جهانی کرونا، موجب تعطیلی تمامی فعالیت ها و محدود شدن آن ها شده است. این ویروس قسمت عمده ای از فعالیت های سیاسی، اقتصادی، آموزشی و اجتماعی را در تمام کشورها به چالش کشیده است.

یکی از حوزه هایی که در شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا دچار مشکلات و چالش های فراوانی شده است، حوزه تاسیسات است. از زمان پیدایش و گسترش این ویروس تمامی فعالیت های مربوط به نصب و راه اندازی سیستم های فنی و مهندسی و همچنین فرآیند سرویس، تعمیر و نگهداری آن ها و خدمات ساختمان و منازل محدود شده و کرونا ویروس، فعالیت های کارشناسان تاسیساتی را به شدت تحت الشعاع قرار داده است.

جهت درک بهتر این موضوع و شناخت خطرات حاصل از آن، ابتدا به ارائه توضیحی درباره این بیماری نوظهور پرداخته و در مرحله بعدی به ارائه دستورالعمل ها و نکات بهداشتی درباره اعزام کارشناس تاسیساتی در دوران کرونا می پردازیم. در این قسمت ابتدا می خواهیم با خود این ویروس آشنا شویم.

ویروس کرونا چیست؟

کرونا، ویروسی نوظهور است که تا پیش از این ناسشناخته بوده است. این ویروس برای نخستین بار در سال 2019 در چین شیوع پیدا کرد. در سال 2020، سازمان سلامت و بهداشت جهانی پاندمیک شدن این ویروس را در سراسر نقاط جهان اعلام کرد.

ویروس کرونا با پوششی از جنس پروتئین پوشیده شده است و به همین دلیل است که در برابر عوامل محیطی از خود مقاومت نشان می دهد. این ویروس بعد از وارد شدن به بدن فرد، دستگاه تنفسی وو ریه ها را مورد هدف قرار داده و در این قسمت از بدن منتشر شده و در نهایت سبب تخریب سلول های ریه می شود.

این بیماری یک نوع بیماری مسری است و به سادگی منتقل می شود. کرونا ویروس، بزرگ و درشت است به همین دلیل است که قادر نخواهد بود به مدت طولانی به صورت معلق در هوا باقی بماند. در صورتی که شرایط محیطی برای زنده ماندن این ویروس مناسب باشد، می تواند به مدت 8 روز در خارج از بدن فرد زنده بماند. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که فعال ماندن ویروس در محلی غیر از بدن فرد، بستگی به شرایط محیطی و عوامل دیگر دارد.

ویروس کرونا سنگین و درشت است

چگونه کرونا ویروس در محیط منتشر می شود؟

اصلی ترین راه انتقال کرونا براثر تماس فرد با فرد است. کرونا ویروس از در تماس مستقیم بودن با قطرات به جا مونده از عطسه یا سرفه فرد مبتلا از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود. در هنگامی که بروز علائم در فرد مبتلا به اوج خود برسد، احتمال انتقال و منتشر شدن ویروس توسط آن فرد هم افزایش می یابد.

یکی دیگر از مهم ترین عوامل انتقال ویروس کرونا، لمس کردن سطوح آلوده به ویروس می باشد. در اثر لمس و تماس با سطوح آلوده به ویروس و دست زدن به صورت، بینی، چشم و گوش ویروس به بدن وارد شده و به سرعت در داخل سلول ها منتشر می شود به همین دلیل است که در هنگام اعزام نیروی تاسیساتی باید دقت شود که کارشناس مورد نظر حتما در حین اجرای کار و تماس با بخش های مختلف ساختمان، برای سلامت خود و سایرین حتما از دستکش استفاده نماید.

آیا گرم بودن محیطی مانند موتورخانه در شیوع ویروس تاثیر دارد؟

اطلاعات به دست آمده در رابطه با ویروس کرونا هنوز به حدی نرسیده است که بتوان گفت شرایط محیطی و دمای محیط می تواند چه تاثیراتی روی ویروس کرونا داشته باشد. برخی از ویروس های مشابه مانند ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا در طول ماه های سرد سال با سرعت بیشتری منتقل و پخش می شوند اما این موضوع به این معنی نیست که در طول ماه های دیگر سال و فصول گرم و همچنین محیط های گرم مانند شوفاژ خانه یا موتورخانه ها و سیستم های گرمایشی، ویروس کرونا منتقل نمی شود.

درست است که تغییرات دما و حرارت موجود در هوا از جملعه عواملی به شمار می آیند که بر سرایت و رشد ویروس ها موثر اند اما باید توجه نمود که این عوامل تاثیرگذار تنها ممکن است در احتمال انتقال ویروس موثر باشند و لزوما به این معنا که در محیط های گرم مطلقا ویروس منتقل نمی شود، نمی باشند در نتیجه می توان اظهار داشت که حتی در محیط هایی مانند موتورخانه هم باید نکات بهداشتی به دقت رعایت شوند.

رعایت نکات بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

تاثیر ویروس کرونا بر مشاغل حوزه فنی و تاسیساتی

همانطور که گفته شد ویروس کرونا نه تنها در کشور ما، بلکه در تمامی جهان با سرعت بالایی در حال شیوع و گسترش است. این ویروس سبب مختل شدن و ایجاد محدودیت های بسیاری در روند زندگی افراد جامعه شده است و خسارت های فراوانی را به تمامی مشاغل و حوزه های مختلف شغلی وارد کرده است.

حوزه تاسیسات یکی از مشاغلی است که با پیدایش ویروس کرونا دچار محدودیت های بسیاری در هنگام اعزام سرویسکار به محل شده است زیرا برای انجام امور تاسیساتی و رفع مشکلات فنی و سرویس تجهیزات نیاز به حضور سرویسکار در محل است و همین امر سبب بروز چالش های فراوانی در حین انجام کار و خدمت رسانی خواهد شد.

نکات بهداشتی هنگام اعزام کارشناس تاسیساتی در دوران کرونا

در این بخش می خواهیم نکاتی را ذکر کنیم که رعایت آن ها هم برای سلامت کارشناس تاسیساتی و هم برای سلامت و آسایش و رفاه حال شما عزیزان، ضروری است. این اصول بهداشتی باید در هنگام اعزام کارشناس تاسیساتی رعایت و به آنها دقت شود.

پوشیدن دستکش

به دلیل اینکه ویروس کرونا می تواند از طریق تماس فرد با سطوح آلوده به ویروس منتقل شود، یکی نکات مهم در پیشگیری از مبتلا به این ویروس در هنگام اعزام کارشناس تاسیساتی، پوشیدن دستکش است زیرا سرویسکار برای رفع مشکل پیش آمده مجبور است با سطوح مختلفی در تماس باشد.

استفاده از ماسک

از آنجایی که هنوز تولید واکسن کرونا در هاله ای از ابهام به سر می برد و آینده مشخصی ندارد بهترین راه، پیشگیری از دچار شدن به این بیماری است. از مهم ترین نکاتی که در پیشگیری از ابتلا به کرونا به انجام آن تاکید می شود، استفاده از ماسک است. سازمان بهداشت و سلامت جهانی توصیه می کند که در صورت ملاقات با افراد و رفتن به مکان های عمومی و سرپوشیده حتما از ماسک استفاده کنید.

ماسک زدن یکی از اصلی ترین روش های پیشگیری از ابتلا به کرونا است.

رعایت فاصله اجتماعی

به دلیل اینکه در حوزه تاسیسات ممکن است بیشتر وقت سرویسکار در محیط های سربسته بگذرد، رعایت فاصله اجتماعی می تواند از نکات بهداشتی مهم محسوب شود. اگر کارشناس تاسیساتی جهت انجام اموری نظیر تعمیر موتورخانه اعزام شده باشد، به دلیل سربسته بودن محیط نیاز است که فاصله اجتماعی رعایت شود.

ضدعفونی کردن ابزارو تجهیزات

به دلیل اینکه تمامی فرآیند تعمیر و سرویس سیستم ها با دست انجام می شود، لازم است که هم تمامی ابزار مورد استفاده سرویسکار و هم تجهیزاتی که قرار است مورد تعمیر و تعویض قرار گیرند، ضدعفونی شوند.

اهمیت رعایت نکات بهداشتی توسط سرویسکار در دوران کرونا

رعایت نکات بهداشتی توسط سرویسکاران و کارشناسان اعزام شده به حدی مهم است که در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی ممکن است جان افراد بسیاری به خطر بیفتد. شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا علاوه بر بهره گیری از افراد متخصص و حرفه ای، رعایت نکات بهداشتی را در هنگام اعزام کارشناس به محل مورد نظر شما از اولویت های فهرست خدمت رسانی خود دانسته و در تلاش است جهت حفظ جان و سلامت شما عزیزان و همچنین نیروهای خود، تمامی دستورالعمل های موجود برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس را رعایت نماید.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید