مقایسه پکیج دیواری و زمینی

مقایسه پکیج دیواری و زمینی

پکیج ها از دستگاه های پرطرفداری هستند که امروزه در بسیاری از ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و… به چشم میخورند. این سیستم ها به دو نوع پکیج دیواری و پکیج زمینی تقسیم بندی میشوند که هر کدام از آنها دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند. در این قصد داریم علاوه بر معرفی انواع پکیج ها به بررسی و مقایسه انواع پکیج دیواری و پکیج زمینی بپردازیم.

به دلیل کربرد فراوانی که پکیج ها در ساختمان های اداری، مسکونی و… دارند، از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. به طور کلی پکیج ها به دو دسته اصلی تقسیم بندی میشوند که هر یک از آنها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. در این مطلب، پیش از بررسی انواع پکیج و تفاوت های آنها و مقایسه پکیج دیواری و زمینی به معرفی پکیج پرداخته و سپس ویژگی های هریک از انواع آن را مورد بررسی قرار میدهیم.

پکیج چیست؟

امروزه پکیج ها نقش بسیار مهمی را در ساختمان ها ایفا میکنند. پکیج دستگاهی است جایگزین موتورخانه ها شده و برخلاف موتورخانه ها که به صورت مرکزی کار میکنند، پکیج ها کاملا مستقل و مجزا به تامین آب گرم مصرفی ساختمان و آب گرم مورد نیاز شوفاژها میپردازند.

پکیج ها در مقایسه با موتورخانه ها فضای کمتری را به خود اختصاص میدهند و به همین دلیل است طرفداران بیشتری دارند. با به کارگیری پکیج ها دیگر راه اندازی لوله کشی های پیچیده و طولانی کنار رفت و آب گرم مورد نیاز سیستم های گرمایشی هر واحد از ساختمان به طور مستقل فراهم شد.

پکیج دیواری در مقایسه پکیج دیواری و پکیج زمینی

انواع پکیج کدامند؟

پکیج ها به دو نوع پکیج دیواری و پکیج زمینی دسته بندی میشوند. هر یک از انواع این پکیج ها دارای ویژگی های خاصی هستند که هر کدام را از دیگری متمایز میکند.شناخت این تفاوت ها میتواند نه تنها در طرز استفاده و انتخاب صحیح پکیج ها مفید باشد، بلکه در پروسه تعمیر پکیج هم بسیار کمک کننده خواهد بود. این ویژگی ها سبب ایجاد تفاوت هایی بین پکیج دیواری و پکیج زمینی شده است که در این مقاله میخواهیم به مقایسه آنها بپردازیم.

مقایسه پکیج دیواری و پکیج زمینی

پکیج دیواری و پکیج زمینی را میتوان براساس متغیرهای متفاوتی مقایسه کرد که در این بخش به توضیح مختصری از این تفاوت ها پرداخته ایم.

نصب پکیج دیواری در طراحی داخلی منازل

نصب و راه اندازی پکیج دیواری و زمینی

در رابطه با نصب و راه اندازی پکیج ها میتوان گفت نصب پکیج دیواری در مقایسه با پکیج زمینی به مراتب امری راحت تر است. پکیج دیواری در مقایسه با پکیج زمینی نصب راحت تری دارد. این نوع از پکیج ها به دلیل اینکه در هر واحد به صورت مجزا نصب میشوند، فضای زیادی را اشغال نمیکنند و میتوانن آنها را در آشپزخانه یا حتی تراس نصب کرد.

اما پکیج های زمینی به علت اینکه برای نصب آنها باید همانند موتورخانه ها فضایی مجزا در نظر گرفته شود و در محیطی خارج از واحدهای ساختمان نصب میشوند، در نتیجه سیستم نصب و راه اندازی پیچیده تری را در مقایسه با پکیج های دیواری دارند. پکیج زمینی به صورت سیستم حرارت مرکزی در ساختمان ها عمل میکنند و برای تمامی واحدهای ساختمان به صورت مشاع می باشد.

زیبایی و نمای ظاهری

از نظر زیبایی و نمای ظاهری در بین پکیج ها باید گفت که پکیج دیواری از این جهت گزینه مناسب تری برای انتخاب می باشد. پکیج های دیواری فضایی به اندازه یک کابینت را اشغال میکنند که به دلیل همین ویژگی است که میتوان آنها را به راحتی و بدون در نظر گرفتن فضای زیاد به راحتی در داخل منازل نصب کرد. این پکیج ها در اندازه و ابعاد مختلفی تولید میشوند که این مزیت آنها باعث میشود که طراحی و نمای ظاهری منازل به هم نریزد.

پکیج زمینی به دلیل اینکه در اندازه های بزرگی تولید میشود و در دسته سیستم های گرمایشی مرکزی قرار میگیرد، نمیتوان گفت که زیبایی و نمای ظاهری خوبی را به فضا می بخشد. این سیستم ها به صورت مجزا در کنار سایر تجهیزات گرمایشی در محلی خاص قرار میگیرند و در دید عمومی قرار ندارند.

بازدهی بالای انرژی و راندمان کاری

در مورد بررسی انواع پکیج ها از نظر میزان بازدهی انرژی و راندمان کاری باید گفت که هر دو پکیج دیواری و پکیج زمینی نسبت به موتورخانه ها راندمان کاری به شدت بالایی را دارند، اما در مقایسه با همدیگر، پکیج های زمینی بازدهی گرمایشی بالاتری را دارند که همین امر باعث میشود از آنها در ساختمان های بزرگ و خانه های ویلایی و مجتمع ها به کار گرفته شود.

از پکیج های دیواری بهتر است در محیط هایی استفاده شود که متراژ آنها متوسط است. به کارگیری از پکیج دیواری برای مکان هایی مناسب است که متراژ خیلی بالایی ندارند و به ظرفیت گرمایشی خیلی بالایی جهت تامین آب گرم مصرفی و شوفاژ نیاز نیست، در نتیجه به استفاده از این نوع پکیج ها در آپارتمان ها و منازل گزینه مناسبی است.

تولید صدا و آلودگی صوتی

اگر بخواهیم پکیج های دیواری و پکیج زمینی را در زمینه تولید صدا و آلودگی صوتی مورد بررسی قرار دهیم لازم است به شما بگوییم که پکیج های زمینی در مقایسه با پکیج دیواری صدای بلندی را از خود تولید می کنند و به همین دلیل است که این پکیج ها را در محل هایی مانند زیرزمین یا پارکینگ ساختمان نصب می کنند، این در حالی که پکیج دیواری فاقد چنین ویژگی ای می باشد و از خود صدایی تولید نمیکند.

کدام پکیج برای شما مناسب تر است؟

برای پاسخ دادن به این سوال لازم است که معیارهای بسیاری را مورد بررسی قرار دهیم. برای انتخاب پکیجی که برای شما مناسب است نیاز است موارد بسیاری را در نظر گرفت. مواردی نظیر متراژ ساختمان، ظرفیت گرمایی مورد نیاز ساختمان جهت فراهم نمودن آب مصرفی و آب گرم شوفاژها، محل نصب و راه اندازی پکیج، راندمان کاری دستگاه و… از نکاتی هستند که باید در هنگام خرید پکیج به آنها دقت کنید تا بتوانید مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

پکیج زمینی در مقایسه انواع پکیج

اهمیت سرویس و تعمیر پکیج دیواری و زمینی

به دلیل نقش مهمی این سیستم ها در فراهم نمودن آب گرم مورد نیاز شوفاژها و همچنین آب گرم مصرفی ساختمان ایفا میکنند، عملکرد صحیح آنها موضوع مهمی به شمار می آید. در صورت بروز کوچک ترین مشکل در پکیج ها باید در کوتاه ترین زمان ممکن به تعمیر آن بپردازید زیرا سبب اخلال و مشکل در ساختمان و سلب آرامش ساکنین خواهد شد.

جهت سرویس و تعمیر پکیج های دیواری و زمینی باید به افراد متخصص و مجرب مراجعه کنید زیرا در صورت سپردن این کار به افراد مبتدی ممکن است خسارت های بیشتری به این سیستم وارد شود. ما در شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا با بهره گیری از افرادی ماهر و حرفه ای آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشیم.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید