عایق کاری موتورخانه و مقابله با آلودگی صوتی

عایق کاری موتورخانه و مقابله با آلودگی صوتی

در دنیای امروز موتورخانه ها یکی از کاربردی ترین بخش های ساختمان به شمار می آیند. در این بخش تجهیزات و تاسیسات بسیاری قرار دارند که هر کدام انرژی و همچنین صداهای بسیاری تولید میکنند. برای جلوگیری از اتلاف انرژی جذب سر و صداهای حاصل از این قسمت، عایق کاری موتورخانه و مقابله با آلودگی صوتی با استفاده از عایق های صوتی راه حل های مناسبی هستند.

امروزه، یکی از مهم ترین دغدغه های ما، ذخیره انرژی و پیشگیری از مصرف و هدر رفت انرژی می باشد. به دلیل وجود تجهیزاتی مانند بویلر، دیگ، مبدل های حرارتی و… در موتورخانه، هدر رفت و مصرف انرژی در این بخش بالاست. عایق کاری موتورخانه یکی از روش هایی است که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی گرمایی و کاهش استفاده سوخت و کم شدن آلودگی صوتی در ساختمان ها میشود.

نحوه عایق کاری موتورخانه چگونه است؟

تصویری از موتورخانه

همانطور که گفته شد عایق کاری موتورخانه به دلیل جلوگیری از اتلاف بی رویه انرژی و بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف آن صورت میگیرد. جهت میسر شدن این امر می بایست از اتلاف گرما در تمامی قسمت های ساختمان جلوگیری شود و گرمای حاصل از حرارت مرکزی ساختمان تنها صرف اتاق ها جهت تامین گرمای مورد نیاز ساختمان شود.

به همین دلیل است که میگوییم عایق کاری موتورخانه امری ضروری است. طی فرایند عایق کاری لوله های موتورخانه ابتدا به وسیله خود عایق قطر لوله اندازه گیری میشود و سپس عایق را طبق اندازه به دست آمده برش زده و جدا میکنیم، در مرحله بعد عایق برش داده شده را به وسیله سیم مفتول نرم به دور لوله های مورد نظر خود میپیچیم. همچنین زدن ضد زنگ به لوله ها را نباید فراموش کرد.

به دلیل اینکه لوله ها فرم و شکل ظاهری خود را حفظ کنند به سراغ مقوا میرویم و مقوا را با استفاده از چسب های کاغذی به دور لوله میپیچیم و سپس آن را میچسبانیم. جهت جلوگیری از خیس شدن مقوا، قطعه ای از جنس پلاستیک را دور لوله می چسبانیم.

در این مرحله بعد از پلاستیک برای عایق کاری از پارچه کمک میگیریم و پارچه را در حدود پنج تا شش سانتی متر بیشتر از قطر لوله بریده و پارچه را داخل ظرفی میکنیم که حاوی مل است و در نهایت مل پارچه را میگیریم و آن را بر روی مخزن ها و لوله ها میکشیم. پس از اینکه پارچه خشک شد بر اساس اینکه نوع لوله ما آب گرم یا آب سرد است، رنگ روغنی مناسب با نوع لوله ها انتخاب کرده و شروع به رنگ آمیزی لوله ها میکنیم که این بخش آخرین مرحله از عایق کاری موتورخانه می باشد.

معرفی انواع عایق ها

عایق ها را براساس چند معیار متفاوت به چند دسته مختلف تقسیم بندی میکنند. به عنوان مثال عایق ها بسته به کارکردی که دارند به انواع عایق های هدایت حرارتی، رطوبتی، صوتی، تشعشعی و… دسته بندی میشوند. دسته بندی دیگر این عایق ها در به کارگیری آنها برای عایق کاری موتورخانه، براساس جنس به کار رفته در ساختار آنها بستگی دارد که در این صورت به دو نوع فوم های آلی و مواد غیرآلی طبقه بندی میشوند.

چه سیستم هایی نیاز به عایق کاری دارند؟

تصویری از عایق کاری موتورخانه و مقابله با آلودگی صوتی در موتورخانه ها

علاوه بر اینکه عایق ها به چند دسته متفاوت تقسیم بندی میشوند، سیستم هایی که برای عملکرد بهتر خود به این نوع از عایق کاری نیاز دارند هم در دسته بندی های مختلفی جای میگیرند که ما هریک از آنها را در این بخش به اختصار توضیح میدهیم. نکته قابل توجه در این بخش دقت به این نکته است که هنگام عایق کاری موتورخانه ، باید به دمای سیستمی که میخواهیم آن را عایق بندی کنیم، دقت کامل شود.

سیستم های با دامنه دمایی بالا

سیستم هایی که دارای دمایی در حدود 350 تا 1000درجه سانتی گراد یا حتی دماهایی بالاترهستند، از انواع سیستم های دارای دامنه دمایی بالا میتوان به کوره ها، توربین ها، هواکش های قدرتی و… اشاره نمود که این دسته از سیستم ها به عایق کاری نیاز دارند.

سیستم های با دامنه دمایی پایین

نوعی از سیستم های موجود که دارای دمایی در حدود 20 تا 75 درجه سانتی گراد هستند که در این درجه دمایی سیستم نیاز به عایق کاری موتورخانه دارد و از انواع آنها میتوانیم سیستم های آب سرد، سیستم های صنعتی سرد کننده و همچنین انواع خنک کننده ها را نام ببریم.

سیستم های با دامنه دمایی متوسط

درجه دمای این سیستم ها بین 20 الی 350 درجه سانتی گرد است و عایق کاری موتورخانه برای سیستم هایی با چنین دمایی ضروری است، به عنوان مثال برای این درجه از دمای سیستمی میتوانیم به کوره ها و دودکش ها و… اشاره نماییم.

عایق صوتی چیست؟

علاوه بر آلودگی های زیست محیطی، آلودگی صوتی به یکی از مهم ترین دغدغه های دنیای امروز تبدیل شده است. آلودگی های صوتی محیط اطراف ما ممکن است بر سلامت روان ما نیز تاثیرات منفی بگذارند و کیفیت زندگی ما را تا حد زیادی به خطر بیاندازند. برای جلوگیری از پیش آمدن چنین مشکلاتی عایق صوتی میتواند راه حلی مناسب باشد. عایق صوتی به موادی گفته میشود که جهت کاهش دادن صداهای محیط اطراف و جذب آنها صداهای گوش خراش و مزاحم ناشی از محیط هایی مانند موتورخانه ها را دفع میکنند. بهره گیری از عایق صوتی خود از موضوعاتی است که در عایق کاری موتورخانه و مقابله با آلودگی صوتی در آن تاثیر بسیاری دارد.

راه حل مقابله با آلودگی صوتی در موتورخانه چیست؟

مقابله با آلودگی صوتی در موتورخانه

یکی از مشکلات موجود در استفاده از موتورخانه ها، سر و صدای زیاد آن ها و ایجاد آلودگی صوتی می باشد. برای مقابله با آلودگی صوتی در این بخش ساختمان میتوان با استفاده از راه حلی همچون عایق کاری موتورخانه، آن را مجهز به عایق بندی صوتی کرد، با انجام این کار، سر و صداهای حاصل از تجهیزات به کار رفته در موتورخانه به محیط پیرامون منقل نمیشود و آرامش ساکنین ساختمان را سلب نمیکند.

عایق کاری موتورخانه چه در جهت حفظ انرژی گرمایشی و چه در جهت جذب صدای این قسمت برای مقابله با آلودگی صوتی، باید توسط افراد ماهر و با تجربه صورت بگیرد. ما در شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا این امکان را برای شما عزیزان فراهم آورده ایم تا بتوانید با فراغ خاطر اموری همچون تعمیرات موتورخانه خود را به ما بسپارید.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید