ساختار و عملکرد منبع دوجداره

ساختار و عملکرد منبع دوجداره

موتورخانه از بخش های مختلفی تشکیل شده است؛ یکی از پیچیده ترین این اجزا، که ساختار و عملکرد منحصر به فردی دارد، منبع دو جداره نامیده می شود. آشنایی با ساختار و نحوه عملکرد منبع دو جداره می تواند برای تعمیرکاران تاسیسات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. علاوه بر این، کسب اطلاعات در این زمینه می تواند به مدیران ساختمان ها در زمان سپردن پروژه هایی نظیر تعمیر موتورخانه به شرکت های تاسیساتی کمکی شایان کند.

منبع دوجداره چیست؟

منبع دو جداره نوعی مخزن برای ذخیره سازی آب گرم شامل دو بخش استوانه ای است که یکدیگر را پوشش می دهند. در واقع نحوه عملکرد و کارکرد این دو بخش به گونه ای است که از ترکیب شدن آب گرم موجود در هر بخش با بخش دیگر جلوگیری شود.

مخزن دوجداره افقی

نحوه عملکرد منبع دو جداره چگونه است؟

عملکرد منبع دو جداره به این صورت است که آب گرم را به دو بخش مختلف تقسیم می نماید. در واقع یکی از استوانه ها وظیفه نگهداری از آب گرم مصرفی منزل جهت شستشو و موارد مشابه را در خود جای می دهد و بخش دیگر، آب منتقل شونده به رادیاتور شوفاژ را در خود حفظ می نماید. دمای آب مصرفی به طور معمول در حدود 40 و دمای آب رادیاتور حدود 70 درجه است.

مخزن ذکر شده مشابه مبدل حرارتی غیر مستقیم دو لوله ای که دارای منبع ذخیره می باشد، عمل می کند. کم و زیاد کردن درجه حرارتی این منبع توسط ترموستاتی که در قسمت خارجی آن دیده می شود، قابل تنظیم است. برای به دست آوردن مقدار مورد نیاز یک منبع باید به مواردی همچون تعداد شیرهای مصرفی، تعداد سکنه ساختمان و تعداد تقاضاهایی که افراد ساختمان دارند، توجه کرد.

متداول ترین گنجایش منبع دوجداره معمولا بین 300 تا 2000 لیتر (برای ساختمان های 20 واحدی در متراژهای 80 الی 100 متری) می باشد که به منظور گرم کردن آب ساختمان و شوفاژ مورد بهره برداری قرار می گیرد. تعمیر سیستم های گرمایشی مانند تعمیر منبع دوجداره یکی از اقدامات مهمی است که باید به موقع به آن رسیدگی شود تا شاهد آسیب های جدی، غیر قابل جبران و هزینه بر نباشیم.

بررسی مزایا و معایب منبع دوجداره

منبع دوجداره هم مانند سایر سیستم های گرمایشی دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد که در این قسمت از مقاله به شناخت آنها می پردازیم :

شناخت مزایا :

 • هزینه پایین تعمیر و سرویس
 • قیمت خرید معقول و مناسب نسبت به فن کویل و سایر تجهیزات
 • توانایی گرم نگه داشتن آب مصرفی بدون نیاز به پمپ گردش (سیرکولاتور) در فصل گرما
 • نیاز به اسید شویی
 • افت فشار بسیار پایین

شناخت معایب :

 • اشغال فضای زیاد نسبت به فن کویل
 • کاهش راندمان کاری آن در ابعاد بزرگتر
 • آسیب پذیری و سوراخ شدن دیواره منبع
 • عدم به کارگیری در حین رسوب گیری و یا اسیدشویی
 • دشوار بودن تعمیر دیواره آسیب دیده و سوراخ شده
ساختار منبع دوجداره

چگونگی ساختار منبع دوجداره

منبع دوجداره از یکسری قطعات و اجزایی مختلف تعبیه شده است که هرکدام از آنها برای عملکرد بهتر منبع نقش های متفاوتی را ایفا می کنند. به قسمت بعدی این مطلب که به ساختار و اجزای سازنده می پردازیم، توجه کنید…

 • شیر هواگیری : هواگیری منبع به کمک شیر هواگیری که با توجه به نوع و مدل مخزن به صورت دستی و یا خودکار که در مسیر ورودی آب گرم منبع نصب شده است، صورت می گیرد.
 • شیر اطمینان : شیر اطمینان در مواقعی که درجه حرارت از حد تعیین شده می گذرد، توسط سنسورهایی که در آن تعبیه شده، به طور اتوماتیک باز و از انفجار جلوگیری می کند.
 • مسیر رفت آب گرم مصرفی : مجرای آبگرم رفت مصرفی در قسمت بالایی منبع تعبیه شده و وظیفه ارسال آب گرم به داخل ساختمان را برعهده دارد.
 • مسیر ورود آب گرم : مجرای ورودی آب گرم در قسمت زیرین منبع دوجداره نصب شده است و آب گرم ورودی بعد از چرخش در اطراف منبع و همچنین انجام تبدیل حرارتی در قسمت محفظه، به کمک مجرای برگشت آب گرم که در قسمت فوقانی منبع قرار دارد را به داخل دیگ هدایت می کند.
 • مجرای تخلیه و پاک سازی : در قسمت زیرین منبع تعبیه میشود.
 • مسیر برگشت آب گرم : مجرای برگشت آب گرم دیواره مخزن به داخل دیگ در ناحیه فوقانی منبع قرار داده میشود.
 • منبع دوجداره در قسمت زیرین خود که با ورود آب مصرفی به سیستم حرارت مرکزی انتقال داده می شود، که برای انتقال آب مصرفی به یکسری ابزار مانند شیر فلکه و شیر یکطرفه نیاز است. شیر یکطرفه از ورود آب به داخل لوله ها خودداری کرده و شیر فلکه برای باز و بسته کردن آب در مواقع ضروری نصب و استفاده می شود.

منبع دوجداره از چه جنسی می باشد؟

به علت افزایش کیفیت و امنیت و همچنین اصول بهداشتی، منبع دوجداره از ورقه های فولادی گالوانیزه می باشد. شایان ذکر است که با ابعاد و شرایط خاص هر موتورخانه، مخزن به دو صورت افقی و عمودی نصب و به مرحله اجرا می رسد.

میزان حجم مخزن دوجداره

میزان حجم مخزن دوجداره نسبت به تعداد مصرف کنندگان ساختمان محاسبه می شود. برای سنجش میزان حجم این مخزن باید به مواردی شامل تعداد ساکنین ساختمان، تعداد شیرهای مصرفی، نوع استفاده از آپارتمان و ضریب تقاضای مصرفی توجه کرد. یکی از مواردی که باید در سنجش حجم آب مصرفی ساختمان مدنظر باشد، نوع کاربری آن است. به طور مثال مخزنی که برای یک ساختمان مسکونی به کار میرود با مخزنی که برای هتل و یا کارخانجات مورد بهره گیری قرار می گیرد، متفاوت است.

ضخامت مخزن دو جداره

منبع دوجداره دارای ضخامت های متفاوتی است که برای دیواره بیرونی منبع از 2 الی 3 میلیمتر و برای دیواره داخلی منبع از 4 الی 5 میلیمتر طبق گنجایش منبع متفاوت می باشد. می توان جهت بررسی و محاسبه ضخامت ورق های فولادی گالوانیزه در ساخت منبع به مواردی مانند میزان فشار آب داخل دیگ و دمای سیال داخل منبع توجه داشت.

منبع دوجداره عمودی

نکات مهمی که هنگام استفاده از منبع دوجداره باید رعایت شود

 • بهتر است به جای استفاده از یک منبع، از دو منبع به سبب مواقعی که یک منبع دچار مشکل می شود، منبع دیگری بتواند نیاز گرمایشی ساختمان را فراهم کند.
 • آسیب دیدگی و پوسیدگی منبع یکی از مواردی است که به انتخاب شما در ضخامت آنها بستگی دارد. نکته ای که در این قسمت حائز اهمیت است انتخاب درست و مناسب ضخامت منبع می باشد که مناسب ترین ضخامت برای جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی، ورق هایی با قطر بسیار بالا 3*5 و 3*6 می باشد.
 • برای پیشگیری از اتلاف انرژی حرارتی و کاهش مصرف سوخت عایق بندی منبع عملی بسیار مهم تلقی می شود.
 • نصب شیر اطمینان بر روی هر منبعی برای جلوگیری از انفجار ضروری است.
 • نصب شیریکطرفه برای جلوگیری از پس زدن آب گرم به داخل لوله ها الزامی می باشد.
 • برای افزایش بازدهی و کارکرد یک منبع، مهم است که از اسید پاشی برای پاک سازی منبع از رسوب استفاده شود.
 • برای پیشگیری از پوسیدگی ناشی از سختی آب می توانیم با استفاده از دستگاه سختی گیر آب طول عمر منبع دوجداره را افزایش دهید.

سوراخ شدن منبع دوجداره

یکی از رایج ترین مشکلاتی که می تواند برای منبع دوجداره دیگ موتورخانه اتفاق بیافتد، سوراخ شدن جدار منبع می باشد. برخورد آب شهری و منبع باعث فعل و انفعالاتی می شود که به مرور زمان باعث سوراخ شدن و پوسیدگی آن می شود. دیواره منبع بیشتر از قسمت عدسی ها آسیب پذیرتر هستند که این مسئله نشان دهنده به پایان رسیدن عمر منبع شما می باشد که هر چه سریع تر باید عوض شود.

اما اگر سوراخ آن خیلی عمیق نباشد می توان با جوشکاری آن را ترمیم کرده و برای چند روزی از آن کار بکشید. زمانی که منبع از جدار داخلی آسیب ببیند به هیچ وجه قابل ترمیم نمی باشد و باید در اسرع وقت آن را تعویض کرد. به دلیل اینکه اگر جدار داخلی منبع سوراخ شود، آب شروع به سرازیر شدن از منبع انبساط موجود در پشت بام می شود.

کلام آخر

جمع بندی کلی این مقاله به این صورت است که، منبع دوجداره یکی از مهم ترین اجزای دیگ موتورخانه می باشد که عملکرد کلی آن انتقال گرما به آب شهری توسط دو دیواره استوانه ای شکل تو در تو داخلی و خارجی که از جنس گالوانیزه است، می باشد. شرکت فنی مهندسی تهویه گستر راگا با داشتن تیم حرفه ای در زمینه تاسیسات، نصب و تعمیر که با اطمینان کار خود را تضمین می کند هر روزه و 24 ساعته آماده کمک رسانی به شما عزیزان می باشد.

مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی هستم و به زبان فرانسوی نیز تسلط نسبی دارم. استفاده از منابع معتبر و بین المللی در تهیه مقالات آموزشی و بررسی نکات به صورت جز به جز در حضور متخصصین، یکی از نقاط قوت من در فرآیند نویسندگی مطالبی است که من عهده دار آن ها می باشم.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید