وظیفه دیگ موتورخانه چیست؟

وظیفه دیگ موتورخانه چیست؟

موتورخانه ها از بخش های مهم ساختمان ها می باشند. این بخش از ساختمان به تنهایی دارای تجهیزاتی می باشد که هریک از آنها نقش مهمی را در فرایند تامین سیستم گرمایش ساختمان ایفا میکنند. یکی از این اجزا دیگ موتورخانه است که یکی از تجهیزات اصلی در این بخش به شمار میرود. در این مطلب میخواهیم درباره دیگ موتورخانه و وظایفی که این قطعه بر عهده دارد صحبت کنیم.

به طور کلی موتورخانه ها یکی از سیستم های گرمایشی ساختمان ها به شمار میروند که به صورت مرکزی به تامین سیستم گرمایش ساختمان ها می پردازند. این بخش از ساختمان ها فضای خاصی را به خود اختصاص میدهند خود شامل تجهیزات و اجزای اختصاصی هستند که هرکدام به تنهایی وظیفه خاصی را برعهده دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با دیگ موتورخانه و وظیفه آن در سیستم گرمایشی موتورخانه آشنا کنیم.

دیگ موتورخانه

دیگ موتورخانه چیست؟

همانطور که می دانید موتورخانه ها که از بخش های مرکزی ساختمان ها به شمار میروند دارای تجهیزات و اجزای خاصی هستند که هر کدام از آنها در فرایند عملکرد کلی موتورخانه نقش خاصی را ایفا میکنند. یکی از این تجهیزات دیگ موتورخانه می باشد.

دیگ موتورخانه یکی از مولدهای گرمایی می باشد که در سیستم های حرارت مرکزی به کار گرفته میشوند. در این قطعه انرژی حاصل از سوخت که به وسیله مشعل موتورخانه تولید حرارت میکند، از آن گرفته شده و به سمت دیگ هدایت میشود.

در واقع میتوان گفت که دیگ موتورخانه مخزنی است که در داخل محفظه آن آب وارد شده به دیگ به کمک فرایند سوختن مواد سوختنی گرما و حرارت میبیند. معیار دسته بندی دیگ ها دقیقا براساس میزان دما و گرمای آب خروجی است و با در نظر گرفتن همین معیار است که باعث میشود این قطعه را در دسته های مختلفی گروه بندی کنند.

دسته بندی دیگ موتورخانه براساس گرمای آب به این صورت است که اگر آب وارد شده به آن با گرفتن حرارت دیگ تبدیل به آب گرم با دمایی حدود 87 درجه سانتی گراد شود، در نتیجه دیگ آبگرم نامیده میشود. اگر آب ورودی پس از جذب حرارت دیگ به آب داغ تبدیل شود به آن دیگ آب داغ و در نهایت در شرایطی که به بخار بدل شود آن را دیگ بخار می نامند.

انواع دیگ موتورخانه کدامند؟

یکی دیگر از پارامترهایی که دیگ ها را براساس آنها میتوان تقسیم بندی کرد، جنس به کار رفته در ساختار دیگ ها است. برای شناخت بهتر دیگ ها به خصوص در مبحث تعمیر موتورخانه لازم است که انواع آنها را شناخته و با چگونگی طرزکار هر کدام آشنا شویم. دیگ موتورخانه براساس نوع مواد به کار رفته در ساختارشان به گروه های مختلفی طبقه بندی میشوند که در این بخش هریک از آنها را به اختصار توضیح میدهیم.

دیگ فولادی

دیگ های فولادی یکی از انواع دیگ های موتورخانه براساس جنس آنها هستند. این نوع دیگ ها به شکل یکپارچه و همانطور که از اسم آنها مشخص است از لوله وورق هایی از جنس فولاد تولید میشوند. این دیگ ها خود به دو زیر گروه آب در لوله و آتش در لوله تقسیم بندی میشوند.

در نوع آتش در لوله این دیگ ها که آن را با نام فایر تیوب نیز میشناسند، همانطور که از اسم آن انتظار میرود در داخل لوله ها آتش و در اطراف لوله ها آب قرار دارد اما در نوع اب در لوله که به واتر تیوب نیز معروف اند آب در درون لوله ها و آتش در اطراف لوله قرار دارد.

طول عمر این دیگ ها به شدت بالاست و قادرند فشارهای زیادی را متحمل شوند که داشتن همین ویژگی است که باعث میشود از این نوع دیگ ها در ظرفیت های حرارتی بالا استفاده شود. از دیگر ویژگی های آنها تطبیق با هر نوع سوختی می باشد، همچنین قابلیت تحمل شوک های حرارتی را تا حد زیادی دارند.

دیگ چدنی

دیگ های چدنی نیز یکی از انواع دیگ های موتورخانه هستند که با توجه به نامگذاری آنها میتوان متوجه شد که از چدن ساخته شده اند. دیگ های چدنی به صورت پره ای تولید شده و امکان تغییر ظرفیت حرارتی را برای مصرف کننده فراهم می آورند.با توجه به نقش دیگ چدنی در عملکرد کلی موتورخانه در هنگام به وجود آمدن نقص و مشکل برای تعمیر دیگ چدنی باید آن را به افراد متخصص و حرفه ای سپرد.

از دیگر ویژگی های این قطعات میتوان به قابلیت سهولت در حمل و انتقال آنها به دلیل همین ساختار پره ای آنها اشاره کرد. در صورت بروز مشکل در دیگ به جای تغییر کامل دیگ میتوان تنها به تعویض پره های پرداخت که خود این ویژگی سبب صرفه جویی در هزینه ها میشود.

یکی از مشکلات موجود در دیگ های چدنی راندمان حرارتی پایینی است که در مقایسه با دیگ های فولادی دارند. دیگ های چدنی ممکن است بر اثر قرارگرفتن در فشار بالا یا در صورت وجود رسوب روی سطح پره ها دچار ترک و شکستگی شود.

بویلرهای موتورخانه

وظیفه دیگ موتورخانه چیست؟

در رابطه با وظیفه ای که دیگ در موتورخانه برعهده دارد، میتوان گفت که این قطعه از بخش های اصلی و مرکزی در فرایند عملکرد موتورخانه به شمار می آید. در واقع تامین گرمایش کلیه واحدها از این قطعه نشات میگیرد. دیگ به کمک قطعه دیگری به نام مشعل شروع به گرم کردن آب موجود درون خود میکند.

در مرحله بعدی آتش به وسیله مشعل آتش موجود در داخل بویلر ایجاد شده و سپس آب بعد از گذشتن از فضای پرحرارت داخل دیگ به دمای دلخواه رسیده و بعد از به حرکت درآمدن در داخل دیگ موتورخانه به سمت مبدل های حرارتی هدایت میشود.

در نهایت پس از آن که حرارت و گرما به کمک مبدل های حرارتی وارد فضای داخلی ساختمان شدند، آبی که دمای خود را از دست داده و گرمای خود را به محیط پیرامون خود منتقل کرده است، دوباره به دیگ برگشته تا مجدد گرم شود. چرخه گفته شده همواره جهت تامین گرمای مورد نظر سیستم های گرمایشی ساختمان در حال تکرار است.

تصویری از دیگ در بخش وظیفه دیگ موتورخانه

دیگ موتورخانه، یکی از اجزای اصلی می باشد

همانطور که در بخش های بالا گفته شد دیگ موتورخانه از اجزای مهم و کاربردی در این بخش به شمار می آید که نقش مهمی را در این سیستم و تجهیزات موتورخانه ایفا میکند. در صورت بروز کوچکترین مشکل در این قطعه ممکن است در تمام پروسه موتورخانه مشکل ایجاد میشود و این امر میتواند موجب سلب آسایش ساکنین ساختمان شود.

تعمیر موتورخانه و دیگ موتورخانه از جمله مواردی است که باید دقت لازم در انجام آنها صورت گیرد و توسط افرادی متخصص و حرفه ای انجام شود. ما در شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا با بهره گیری از افرادی مجرب و کاربلد و همچنین تجهیزات پیشرفته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشیم.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید