نحوه کار چیلر تراکمی

پیش از انکه سراغ نحوه کار چیلر تراکمی برویم، لازم است بدانیم که چیلر وسیله ای است که براساس چرخه تبرید تراکمی و یا چرخه تبرید جذبی، حرارت را طی یک چرخه از یک قسمت دستگاه به قسمتی دیگر منتقل می کند.نحوه کار چیلر تراکمی به این صورت است که با فشرده سازی مایع مبرد خارج شده از اواپراتور در بخش کمپرسور و فرستادن ان به کندانسور، باعث تکمیل چرخه تولید برودت و سرما میشود.

نحوه کار چیلر تراکمی

چیلرها از پر کاربرد ترین تجهیزات تاسیسات سرمایشی به شمار می روند و به همین دلیل است که شرکت های خدمات تاسیسات، در فصول گرم سال به کرات با درخواست سرویس و تعمیرات چیلر مواجه می شوند. پیش از آنکه بخواهیم در رابطه با نحوه کار چیلر تراکمی اطلاعاتی کسب کنیم، ابتدا لازم است سراغ تعریف چیلرتراکمی برویم و بدانیم چیلرتراکمی چیست وچند نوع دارد و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

چیلر تراکمی

همانطور که گفتیم برای درک بهتر نحوه کار چیلر تراکمی بهتر است بدانیم که چیلرتراکمی چیست. چیلر به معنی سردکن است که برای تهیه آب سرد و به منظور سرمایش فضای موجود در ساختمان و یا خنک کردن محصولات و ماشین الات صنعتی بکار می رود، چیلر تراکمی همانند سایر دستگاه های تهویه و تبرید حاوی 4 قطعه اصلی کمپرسور،کندانسور،لوله انبساط و اواپراتور می باشد.همانطور که گفته شد کمپرسور از اجزای اصلی تشکیل دهنده چیلرتراکمی است که این قطعه از برق تغذیه می کند، به همین علت به این نوع از چیلرها،چیلرهای برقی هم گفته می شود.

انواع چیلر تراکمی

برای درک بهتر از نحوه کار چیلر تراکمی لازم است بدانیم که انواع چیلر تراکمی را بر اساس دو فاکتور متفاوت دسته بندی می کنند. این دستگاه را براساس نوع کندانسور میتوان به دو گروه آب خنک و هوا خنک طبقه بندی کرد. به علاوه این چیلرها را براساس ساختار داخلی کمپرسور هم میتوان به 4 دسته کمپرسور اسکرو، اسکرال؛ سانتریفیوژ و رفت و برگشتی تقسیم بندی نمود.

در بخش بالا گفته شد که چیلرهای تراکمی براساس نوع کندانسور به دو گروه زیر تقسیم بندی میشوند:

چیلرتراکمی هواخنک:

چیلرهای هوا خنک که به چیلرهای هوایی نیز معروف می باشند، به دسته ای از چیلرها اطلاق میشود که دفع شونده از کندانسور را با به کارگیری فن های کندانسور به محیط خارج منتقل می کنند. آبی که توسط چیلر خنک میشود، در فن کویل ها و یا کویل های آب سرد هواسازها به کار گرفته میشود.

چیلر تراکمی هوا خنک

چیلرتراکمی آب خنک:

چیلرهای آب خنک که به چیلرهای آبی نیز معروف می باشند به دسته ای از چیلرها اطلاق میشود که دفع شونده از کندانسور را با به کارگیری برج خنک کن به محیط خارج دفع می کنند.همانند چیلرهای تراکمی هوا خنک، آبی که توسط چیلر خنک میشود، در فن کویل ها و یا کویل های آب سرد هواساز استفاده میشود.

تصویر چیلر تراکمی اب خنک جهت اشنایی با نحوه کار چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی برساس نوع ساختار داخلی کمپرسور به 4 گروه زیر طبقه بندی میشوند:

چیلر تراکمی اسکرو:

چیلر تراکمی اسکرو برای اولین بار در سال 1987 در امریکا برای تهویه و تبرید به کار گرفته شد. به این دسته از چیلرها مارپیچی هم گفته میشود، یکی از مهم ترین دلایل نامگذاری این دسته این است که کمپرسور آن ها به شکل مارپیچی است. نحوه عملکرد چیلر تراکمی اسکرو به این صورت است که کمپرسور مبرد گازی موجود در مدار تبرید را بعد از متراکم سازی به سمت سایر بخش ها مانند کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور هدایت می کند تا طی یک فرایند خنک سازی سیال دیگری مانند آب انجام گیرد.

چیلر تراکمی اسکرال:

چیلرهای تراکمی اسکرال معمولا در تناژهای کم و متوسط مورد استفاده قرار میگیرند و جهت افزایش ظرفیت در آن ها از ترکیب چند کمپرسور اسکرال استفاده شده است. چیلر تراکمی اسکرال هم بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار میکند.

چیلر تراکمی سانتریفیوژ:

به این نوع از چیلرها، گریز از مرکز هم گفته میشود. امتیاز چیلر تراکمی سانتریفیوژ در این است که این چیلر در حالت تمام بار دارای راندمان بالایی است و اگر در شرایط بار کم به کار گرفته شود، کمپرسور سانتریفیوژ و ابعاد آن به شکل فشرده است.در بعضی از آن ها فرایند متراکم سازی مبرد گازی شکل در چند مرحله انجام میشود.

چیلر تراکمی رفت و برگشتی:

علت نامگذاری این چیلر به دلیل ساختار کمپرسور به کار رفته در آن می باشد که دارای یک سیلندر و پیستون است. فرایند کاری چیلرهای رفت و برگشتی به این صورت است که کمپرسور، مبرد گازی شکل را فشرده سازی کرده و با استفاده از لوله کشی به کندانسور منتقل می کند. چیلرهای تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی تجهیزات پرقدرتی هستند که فرایند خنک سازی آب را در راندمان بالایی ارائه می دهند.

مهم ترین اجزای تشکیل دهنده چیلر تراکمی

چیلر تراکمی از اجزای مختلف بسیاری تشکیل شده است که به عنوان برخی از مهمترین آن ها میتوان به کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور اشاره کرد.

نقش اجزای تشکیل دهنده چیلر تراکمی در نحوه کار چیلر تراکمی

کمپرسور:

کمپرسور اصلی ترین و مهم ترین قطعه در سیستم خنک کننده چیلر تراکمی است.(اگر می خواهید علت آن را بدانید، بهتر است مقاله نحوه عملکرد سیستم های سرمایشی گازی را نیز مطالعه کنید.) این قطعه با کاهش حجم گازها و افزایش فشار آن ها، وظیفه متراکم سازس گاز مبرد را به عهده دارد.

کندانسور:

قطعه ای است که وظیفه آن خنک سازی مبرد است. معادل فارسی کندانسور،واژه چگالنده می باشد. کندانسورها نوعی از مبدل های حرارتی هستند که فرایند خنک سازی را با استفاده از تبدیل مبرد از حالت گاز به حالت مایع به انجام می رساند.

شیر انبساط:

شیر انبساط با زیاد کردن فشار داخل مبرد سبب تغییر فاز مبرد از حالت مایع به حالت گاز میشود. نحوه عملکرد شیر انبساط به صورت است که هنگامی که دمای اواپراتور زیاد میشود، فشار سیال هم افزایش می یابد و در نتیجه آن به سوزن شیر انبساط فشار اورده و شیر به سمت پایین رفته و جریان سیال بیشتری وارد اواپراتور میشود و باعث میشود گرمای بیشتری را جذب کند و در نهایت منجر به خنک شدن سیال میشود و سوزن مجدد به سمت بالا می رود.

اواپراتور:

این وسیله نیز یک مبدل حرارتی است که جهت تبدیل فاز مایع به فاز گاز به کار گرفته میشود.این وسیله را با نام تبخیرکننده هم میشناسند.نوع اواپراتور از لوله ای است که از درون آن ها مبرد و از اطراف آن سیال آب می گذرد.مخلوط دو فازی که از شیرانبساط خارج میشود اماده تبخیر بوده و جذب گرما از آب را خنک می کن. آب سرد شده حاصل از این مرحله با کمک پمپ به دستگاه های هواساز و فن کویل ها و سایر دستگاه های صنعتی دیگر منتقل میشود.

نحوه کار چیلر تراکمی به چه صورت است؟

اساس کار در نحوه کار چیلر تراکمی به این صورت است که چیلر تراکمی آب را در مبدل حرارتی به نام اواپراتور تا دمایی حدود صفر یا حتی بالاتر از آن سرد می کند. در رابطه با نحوه کار چیلر تراکمی لازم است بدانیم که در ابتدا مبرد در حالت گاز وارد کمپرسور میشود و در انجا فشرده و متراکم میشود و درجه حرارت آن به میزان زیادی بالا می رود، در مرحله بعد مبردی که فشرده و متراکم شده است، به کندانسور وارد میشود. در کندانسور، مبرد می بایست به یکی از دو روش اب خنک یا هوا خنک، حرارت خود را از دست بدهد تا بتواند از حالت گاز به حالت مایع تبدیل شود.

در طی مرحله بعد در نحوه کار چیلر تراکمی، مبرد از حالت گازی شکل خود به حالت مایع تبدیل شده و به شیر انبساط وارد میشود و با کاهش فشار آن، اماده تبدیل دوباره به حالت گازی شکل میشود. بعد از گذشتن از این مرحله، مبرد با فشار کمی به اواپراتور وارد میشود و با جذب و گرفتن حرارت آب و خنک سازی آن مجدد به شکل گازی شکل تبدیل شده و به کمپرسور وارد میشود. این چرخه در نحوه کار چیلر تراکمی، به طور دائم در حال تکرار است .

نتیجه گیری: نحوه کار چیلر تراکمی شباهت زیادی به سایر سیستم های سرمایش گازی دارد

همانطور که در این مقاله گفته شد، اکنون می دانیم که چیلرهای تراکمی انواع مختلفی دارند و از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که با وظیفه هر کدام از این اجزا اشنا شدیم و پی بردیم که وجود مشکل در یک بخش میتواند باعث ایجاد اختلال در نحوه کار چیلر تراکمی شود. بنابراین، بهتر است برای عملکرد بهتر چیلر تراکمی خود، عملیات نصب و سرویس این دستگاه را به متخصصین حاذق و باتجربه بسپارید. شرکت تهویه گستر راگا، جهت رفاه و اسایش خاطر شما عزیزان با بهره گیری از افراد متخصص و حرفه ای و همچنین ابزار و تجهیزات پیشرفته و با کیفیت، چه در زمینه نصب و تعمیر چیلر تراکمی و سایر بخش ها، اماده خدمات رسانی به شما می باشد.

تماس با ما