لوله کشی تاسیسات

لوله کشی تاسیسات

لوله کشی تاسیسات ، یکی از مهم  ترین مواردی است که باید در محیط های اداری و منازل مسکونی با بالاترین کیفیت ممکن اجرا شود. فقدان لوله کشی تاسیسات به شکل صحیح و حرفه ای در سازه، باعث ایجاد مشکلات  اساسی در نحوه  عملکرد آن و  بروز ضررهای جبران ناپذیر خواهد شد .همچنین در صورت بروز اختلال در عمکرد لوله کشی تاسیسات ساختمان، رفاه و اسایش ساکنان برهم میخورد .سیستم لوله کشی تاسیسات ساختمان از  تخصصی ترین بخش ها در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود که نیاز است توسط افراد متخصص و باتجربه اجرا شود و همچنین باید دقت شود که در پیاده سازی آن ، تجهیزات و متریال باکیفیت به کار برده شود.

لوله کشی تاسیسات چیست؟

لوله کشی تاسیسات ساختمانی و منازل در این صنعت از جایگاه ویٰژه ای برخوردار است. قبل از اینکه مستقیم سراغ توضیح لوله کشی تاسیسات برویم، لازم است بدانیم که به هر نوع سیستمی که مایعات را برای طیف وسیعی از خدمات انتقال می دهند، لوله کشی می گویند. از لوله کشی ساختمان برای انتقال موادی همچون گاز و مایعات استفاده می شود که این لوله ها از جنس فلز و ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پلاستیک می باشند و این سیستم ها را می توان به دو روش روکار و توکار راه اندازی کرد.

سیستم لوله کشی را می توان در موارد مختلفی همچون لوله کشی تاسیسات موتورخانه ای و تهویه هوای مطبوع به کار برد. این نوع سیستم ها از این جهت حائز اهمیت می باشند که هر سازه ای جهت دارا بودن امکانات اولیه و همچنین رفاه حال ساکنین به چنین خدماتی برای بهره وری و طول عمر هر چه بیشتر نیاز دارد و به همین علت بهتر است که فرایند نصب و راه اندازی آن به صورت تخصصی انجام شود.

لوله کشی تاسیسات با چه هدفی انجام می شود ؟

لوله کشی تاسیسات با هدف انتقال مایعات و یا گاز انجام می شود. محل نصب و قرارگیری این لوله کشی ها هم در داخل و هم در خارج از ساختمان می باشد و یکی از اهداف آنها تامین و مهیا ساختن رفاه حال و راحتی ساکنین ساختمان است. از این سیستم ها می توان هم در منازل مسکونی و هم در ساختمان های اداری و کارخانه ها استفاده نمود. از جمله موارد لوله کشی در ساختمان ها می توان به نصب و لوله کشی پکیج ها، نصب پمپ فشار آب، نصب و یا بازسازی لوله های فرسوده، یافتن محل نشت لوله ها و…اشاره کرد.

لوله کشی تاسیسات

سرویس لوله کشی تاسیسات به چه منظور انجام می شود؟

همانطور که می دانیم برای استفاده و بهره وری بهتر از هر چیزی نیاز است که به آن رسیدگی شود، این امر در رابطه با لوله کشی تاسیسات هم صادق است و این سیستم ها نیز برای داشتن عمر مفید طولانی تر، احتیاج به سرویس و رسیدگی دارند. همانطور که در هنگام نصب و اجرای این سیستم ها نیاز است که از افراد متخصص و قطعات با کیفیت استفاده شود، باید دقت کنیم که بعد از نصب و هنگام استفاده از آن ها رسیدگی و سرویس لوله کشی ها را از یاد نبریم.

سرویس لوله کشی تاسیسات به منظور جلوگیری از بروز مشکل در این سیستم ها و عدم ایجاد اخلال در عملکرد آن ها انجام می شود. همچنین می توان گفت که سرویس لوله کشی تاسیسات به منظور جلوگیری از خسارت های مالی نیز انجام می شود، زیرا در صورت بروز مشکل و عدم رسیدگی به آن ممکن است ضررهای جبران ناپذیری به این سیستم ها وارد شود که این موضوع می تواند ضررهای مالی هنگفت و هزینه بری را برای افراد به دنبال داشته باشد.

جرم گیری لوله های تاسیسات به چه منظور انجام می شود؟

یکی از مهم ترین دلایل کاهش فشار مایعات در لوله های تاسیسات، گرفتگی ناشی از جرم ها و رسوبات است. وجود جرم در لوله های تاسیسات می تواند به مرور  زمان باعث ایجاد آسیب و پوسیدگی در لوله ها شود که وجود این جرم ها در لوله های تاسیسات به خودی خود می توانند در عملکرد سیستم های تاسیساتی اخلال ایجاد نمایند و سبب بروز مشکلات بزرگ تری شوند، به همین دلیل است که لوله کشی تاسیسات باید به صورت دوره ای، جرم گیری شود. در واقع جرم گیری لوله های تاسیسات به منظور از بین بردن این رسوبات و افزایش عمر و بهبود عملکرد لوله ها انجام می شوند.

یکی از مراحل نصب و راه اندازی پکیج،مرحله  لوله کشی است. نکته ای که در لوله کشی تاسیسات نظیر پکیج لازم است بدانیم، در نظر گرفتن این موضوع است که لوله کشی پکیج باید به گونه ای انجام شود که علاوه بر اینکه باعث افزایش بازدهی دستگاه شود در جایی قرار بگیرد که نمای زیبایی داشته باشد.

در صورتی که لوله کشی پکیج به روش صحیحی انجام نشود موجب بروز نشتی در لوله ها می شود که در نهایت این امر سبب اخلال در نحوه عملکرد دستگاه شده و باعث می شود به تعمیر پکیج احتیاج پیدا کنید. لوله کشی پکیج شامل لوله کشی آب سرد، آب گرم و سیستم رفت و برگشت می شود. علاوه بر نکات ذکر شده در لوله کشی پکیج باید به رعایت نکات ایمنی توجه زیادی شود.

لوله کشی تاسیسات

در هنگام لوله کشی پکیج باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در نظر گرفتن نکات مهم و تخصصی در هنگام راه اندازی لوله کشی پکیج بسیار حائز اهمیت است. در قدم اول باید به این نکته توجه شود که خرید پکیج مناسب یکی از اصلی ترین بخش ها در این پروسه می باشد. نکات دیگری که در هنگام لوله کشی پکیج باید مورد توجه قرار گرفته شود چگونگی لوله کشی و استفاده از بهترین نوع لوله پکیج می باشد.

از دیگر نکات مهم در لوله کشی پکیج، تعیین مسیر درست و مناسب برای لوله کشی است و سپس باید طول لوله ها تعیین شوند تا در اندازه مناسب تهیه شوند. مرحله بعد تعیین مدل لوله کشی است که به سه روش لوله کشی مختلط، لوله کشی با برگشت مستقیم و لوله کشی با برگشت معکوس انجام می شود. از دیگر نکات اجرایی در لوله کشی پکیج می توان به محل نصب پکیج اشاره کرد.

محل نصب پکیج 

محل نصب پکیج یکی از مهم ترین نکات در هنگام راه اندازی پکیج است. پکیج را می توانید در جاهای مختلفی از جمله در آشپزخانه، داخل کابینت یا حتی در تراس نصب کنید. نکته ای که در راه اندازی پکیج باید درنظر گرفته شود این است که پکیج نباید در بالای اجاق گاز یا هر نوع وسیله گرمایشی دیگر نصب شود.

علاوه بر این موضوع،  مساحت محل نصب پکیج باید با ظرفیت پکیج در تناسب باشد. لازم است بدانید که به ازای هرکیلو وات توان پکیج به یک متر مکعب فضا احتیاج دارید که این فضا باید با هوای آزاد در ارتباط باشد تا اکسیژن مورد نیاز دستگاه به کمک این هوای آزاد تامین شود و هنگامی که گاز در محیط جمع شده و پکیج دچار نشتی می شود، به وسیله هوای آزاد موجود در محیط، گازهای خطرناک به فضای بیرون منتقل شوند.

لوله کشی تاسیسات

نصب پکیج در آشپزخانه 

اگر مایلید پکیج در آشپزخانه قرار بگیرد باید بدانید که در این بخش رعایت فاصله پکیج با سایر وسایل گرمایشی موجود در آشپزخانه بسیار قابل اهمیت است. یکی دیگر از نکاتی که در هنگام نصب پکیج در آشپزخانه باید به آن توجه کنید این است که پکیج باید با دیوار مقابل خود حداقل یک متر و از دیوار و کابینت مجاور خود حداقل 15سانتی متر فاصله داشته باشد.

نصب پکیج در کابینت 

امروزه افراد زیادی جهت نصب و راه اندازی پکیج از کابینت استفاده می کنند. اگر می خواهید پکیج را داخل کابینت نصب نمایید باید در نظر داشته باشید که پکیج برای سوخت احتیاج به اکسیژن دارد، در نتیجه نیاز است که جهت تامین سوخت پکیج کابینت مورد نظر شما به صورت کرکره ای باشد.

نصب پکیج در تراس

اگر می خواهید پکیج خود را در تراس قرار دهید نکته ای که لازم است در نظر داشته باشید این است که حتما برای جلوگیری از جریان تند هوا و وزش باد از کابین استفاده شود. از مزایای نصب پکیج در تراس می توان به سرویس و نگهداری راحت تر و عدم اشغال فضای زیاد اشاره کرد.

تعمیر لوله کشی تاسیسات موتورخانه

قیمت لوله کشی تاسیسات ساختمان چگونه تعیین می شود؟

قیمت لوله کشی تاسیسات با توجه به گستردگی نوع کار و حجم کار متفاوت است اما هزینه لوله کشی براساس معیارهای خاصی محاسبه می شود. باتوجه به نوسانات اقتصادی کشور و تفاوت قیمت در قطعات و لوازم و کیفیت لوازم به کاربرده شده و همچنین نوع و متراژ لوله های به کار رفته و…نمی توان قیمت مشخصی را برای لوله کشی ساختمان در نظر گرفت.

نرخ لوله کشی تاسیسات ساختمان چقدر است؟

برای لوله کشی ساختمان و تاسیسات نمی توانیم هزینه ثابتی را مشخص کنیم زیرا نرخ انجام این کار به عوامل زیادی نظیر؛ تعداد نیروهای مورد نیاز جهت انجام پروژه، ابعاد و نوع پروژه، میزان لوله  های به کار رفته در ساختمان و زمان مورد نیاز جهت تکمیل عملیات لوله کشی تاسیسات، بستگی دارد، به همین دلیل جهت مشخص نمودن قیمت ثابت باید ساختمان مورد نظر توسط سرویسکاران بررسی و سپس هزینه انجام پروژه معین شود.

 هزینه جرم گیریی لوله کشی تاسیسات چقدر است؟

همانطور که در بخش قبلی گفته شد به دلیل متغیر بودن نوع و ابعاد پروژه و هچنین تعداد نیروها و سرویسکاران مورد نیاز برای انجام کار، نمی توان هزینه ثابتی را جهت جرم گیری لوله کشی تاسیسات معین کرد. علاوه بر نکات گفته شده، در پروسه جرم گیری هزینه مواد و متریال جهت انجام کار هم روی قیمت نهایی تاثیر خواهد گذاشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گواهی تایید صلاحیت

گواهی صلاحیت پیمانکاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی

گواهی تایید صلاحیت

جزو انجمن صنفی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی

گواهی تایید صلاحیت

گواهی صلاحیت پیمانکاری از سازمان برنامه و بودجه کشور

گواهی تایید صلاحیت

صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE از وزارت کار و رفاه اجتماعی

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید