تعمیر دیگ چدنی موتورخانه : سرویس و نگهداری دیگ موتورخانه فولادی و چدنی

دیگ چدنی و دیگ فولادی بخش هایی از سیسیتم بویلر موتورخانه هستند که وظیفه نگهداری از آب، گرم نمودن و تحویل آن به سایر بخش ها را بر عهده دارند. تعمیر دیگ موتورخانه می تواند از ایجاد خرابی های دیگر در سیستم جلوگیری کند و به این ترتیب، باعث افزایش بهره وری نهایی سیستم شود. فراموش نکنید که یک سیستم گرمایش مرکزی، با وجود خرابی های هرچند جزئی، نمی تواند به درستی کار کند و به همین دلیل است که برای افزایش بهره وری، باید در صورت مشاهده هرگونه ایراد، کار را به یک شرکت خدمات تاسیساتی معتبر بسپارید.

تعمیر دیگ چدنی موتورخانه : سرویس و نگهداری دیگ موتورخانه فولادی و چدنی

دیگ موتورخانه چیست؟

اگر بخواهیم در مورد دیگ موتورخانه با شما صحبت کنیم، باید به شما بگوییم که دیگ موتورخانه نوعی مخزن تحت فشار است که وظیفه دارد آب را در خود نگهدارد و حرارت تولید شده توسط مشعل را به آن منتقل کند و بسته به نوع خود، آب جوش یا بخار آب ایجاد شده را تحویل سیستم گرمایشی دهد. این آب به جوش آمده در زمان نیاز تحویل رادیاتورهای شوفاژ، سیستم لوله کشی آب گرم منزل و یا وارد استخر می شود. اگر بخواهیم انواع دیگ های موجود در موتورخانه ها را دسته بندی کنیم، می توانیم از فاکتورهای مختلفی برای این کار استفاده نماییم که مهمترین آن ها جنس دیگ است. انواع معمول و مرسوم این نوع از اجزای سیستم موتورخانه شامل دیگ فولادی و دیگ چدنی موتورخانه هستند. نکته ای که لازم است در مورد تعمیر دیگ چدنی موتورخانه بدانید، این است که این کار با هدف بازگرداندن عملکرد صحیح به موتورخانه و افزایش بهره وری سیستم انجام می پذیرد.

اجزای تشکیل دهنده دیگ موتورخانه کدام اند؟

برای آشنایی بیشتر با دیگ بخار یا بویلر بهتر است اجزای اصلی سازنده آن را بهتر بشناسیم، موتورخانه شامل بخش های زیر می باشد :

 • مشعل
 • محفظه احتراق ( سوخت )
 • سوخت موتور خانه
 • پمپ

انواع دیگ موتورخانه کدام اند؟

همانطور که پیشتر گفته شد، انواع دیگ موتورخانه را می توان بر اساس ویژگی های مختلف در دسته های متنوعی جای داد. برای مثال، ظرفیت دیگ از نظر حجم و توانایی تحمل فشار یا حرارت و یا نحوه انتقال حرارت به آب، برخی از ویژگی های یک دیگ موتورخانه هستند. برای مثال؛ یکی از ویژگی های مهم این وسیله نحوه انتقال حرارت است که به طور کلی به دو صورت آب در لوله و آتش در لوله انجام می شود. شناخت تمام این ویژگی ها می تواند در زمان تعمیر دیگ های چدنی و فولادی موتورخانه برای تعمیرکار بسیار مهم باشد.

دیگ چدنی موتورخانه

دیگ چدنی موتورخانه یا همان دیگ شوفاژ چدنی یکی از مرسوم ترین انواع این وسایل است که به دلیل کیفیت و تحمل حرارت بالا، بسیار کم پیش می آید که به تعمیر احتیاج پیدا کند. اکنون که در حال بحث در مورد تعمیر دیگ چدنی موتورخانه هستیم، بهتر است اشاره ای نیز به مزیت ها و ویژگی های مثبت این نوع از دیگ ها کنیم که عبارت اند از:

 • عمر بالای دیگ
 • وزن کم
 • تحمل حرارت بالا
 • مقاومت بالا در برابر اکسید شدن

دیگ فولادی موتورخانه

یکی دیگر از انواع معمول دیگ های موتورخانه دیگ های فولادی هستند. تعمیر دیگ فولادی موتورخانه به مراتب از موارد مشابه در نوع چدنی بیشتر است و علت این امر نیز تفاوت در جنس آن ها می باشد. دیگ فولادی نیز مانند دیگ چدنی، به طور معمول در دو نوع فایرتیوب و واترتیوب ساخته شده و از بخش های اصلی زیر تشکیل شده است:

 • کاور
 • کوره
 • دودکش
 • اتصالات
 • لوله ها

تعمیر دیگ موتورخانه

این جزء از سیستم گرمایشی موتورخانه چه وظیفه ای را بر عهده دارد؟

درک دقیق از جزئیات شرح وظایف این جزء از سیستم موتورخانه می تواند در زمان تعمیر دیگ به کمک شما بیاید و کار را تا حد بسیار زیادی آسان کند. همانطور که گفته شد، دیگ آب گرم یکی از مهم ترین اجزای موتورخانه به شمار می رود که تاثیر زیادی در راندمان کاری موتورخانه دارد. وظیفه دیگ موتور خانه به این شکل است که آب به دیگ وارد میشود و توسط مشعل داغ شده و به آب داخل دیگ منتقل میشود و این آب گرم شده از مسیر لوله های انتقال، به سیتم های پخش کننده گرمایی یعنی شوفاژ، رادیاتور و…هدایت میشد.

چرا دیگ چدنی یا فولادی موتورخانه، به تعمیر احتیاج پیدا می کند؟

به طور کلی دیگ موتورخانه می تواند به دو دلیل زیر به تعمیر احتیاج پیدا کند:

 1. تنظیم نبودن دیگ
 2. خرابی یکی از اجزای بویلر

برای مثال در مورد به هم ریختن تنظیمات بویلر، می توان به موارد زیر به عنوان آنچه نیاز به حضور یک سرویسکار موتورخانه برای انجام تعمیرات دارد، اشاره نمود:

 • تنظیم درجه دیگ
 • مشکلات در عایق دیگ
 • رسوب بستن و نیاز به اسید شویی دیگ چدنی و پره های آن
 • مشکلات موجود در مشعل دیگ
 • تنظیم ترموستات دیگ موتورخانه

برخی دیگر از خرابی های موجود در دیگ موتورخانه مقداری پیچیده تر بوده و به تعمیرات جدی تری احتیاج پیدا می کنند. از این دسته خرابی ها می توان به سوراخ شدن، نشت در اتصالات، روشن نشدن مشعل و سایر موارد مشابه اشاره کرد که تنها با تعمیر دیگ چدنی یا فولادی موتورخانه قابل رفع است.

سوراخ شدن دیگ موتورخانه چه عواقبی را در پی خواهد داشت؟

یکی از شدیدترین و پیچیده ترین خرابی های موجود در دیگ چدنی موتورخانه و یا حتی انواع فولادی آن، شامل سوراخ شدن مخزن آب دیگ است. سوراخ شدن دیگ و نشت آب به بیرون، در صورت عدم رسیدگی و تعمیر به موقع می تواند به سایر اجزای موجود نظیر مشعل و سایر بخش ها نیز آسیب وارد کند و به همین دلیل است که توصیه می شود در اولین فرصت به رفع چنین مشکلی بپردازید.

علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه چیست؟

عدم توجه به نیاز به سختی گیری آب مورد استفاده در موتورخانه و یا استفاده از سختی گیرهای نامناسب و غیر استاندارد، می تواند به رسوب بستن بخش های تحت حرارت به دلیل ته نشین شدن املاح ختم شود. به وجود آمدن چنین وضعیتی در نهایت با به وجود آوردن حرارت بیش از حد در بخش مذکور می تواند به سوراخ شدن دیگ چدنی یا فولادی موتورخانه ختم شود. در چنین وضعیتی باید هرچه زودتر به تعمیر دیگ بپردازید تا از خرابی های بیشتر جلوگیری شود.

تعمیر دیگ چدنی موتورخانه توسط تعمیرکار تیم نگهداری از موتورخانه مجموعه ما

هزینه تعمیر دیگ چدنی موتورخانه چقدر است؟

قیمت و هزینه تعمیر دیگ چدنی موتورخانه به عوامل مختلفی نظیر میزان و نوع خرابی، محل خرابی و مدل دیگ بستگی دارد. برای مثال ممکن است عدم عملکرد صحیح دیگ، ناشی از وجود یک ایراد جزئی باشد، که چنین مشکلی با هزینه بسیار کم قابل رفع می باشد. این در حالی است که خرابی های پیچیده تر و بزرگ تر می تواد هزینه بیشتری را به همراه داشته باشد. برخی از خدمات مرتبط با سرویس دیگ موتورخانه هزینه و قیمتی ثابت دارند، که نرخ این اقدامات به شرح جدول زیر است.

آیا هزینه تعمیر دیگ فولادی نیز همین مقدار است؟

بله؛ در مورد تعمیر دیگ فولادی موتورخانه نیز شرایط کاملاً مشابه است. در واقع هزینه تعمیر این نوع از دیگ ها نیز تنها پس از بررسی دقیق و عیب یابی قابل اعلام است و تا پیش از آن تنها می توان یک رقم حدودی را پس از تخمین به عنوان قیمت خدمت مورد نظر اعلام نمود.

چرا توصیه می کنیم تعمیر دیگ موتورخانه خود را به ما بسپارید؟

یکی از اصلی ترین خدمات ما در مجموعه فنی و مهندسی تهویه گستر راگا، شامل تعمیر و نگهداری موتورخانه ها است. دیگ موتورخانه تنها یکی از بخش های این نوع از سیستم ها می باشد که ما به تعمیر آن ها می پردازیم. اگر بپرسید که چرا توصیه می کنیم که تعمیر دیگ موتورخانه فولادی و یا چدنی خود را به ما بسپارید، باید بگوییم که مجموعه ما از مزیت های زیر برخوردار است و به همین علت توصیه می شود که برای این کار به ما مراجعه نمایید:

 • دارا بودن گرید 5 نگهداری از تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی
 • بهره مند بودن از حضور مهندسین و متخصصین توانمند
 • رعایت اصول مشتری مداری و ارائه خدمات با قیمت منصفانه
 • اعزام تیم تاسیسات به محل شما در کوتاه ترین زمان ممکن و به صورت 24 ساعته در تمامی 7 روز هفته
 • ارائه ضمانت در قبال تمامی خدمات از جمله تعمیر دیگ های چدنی و فولادی موتورخانه

تعمیر دیگ موتورخانه با ضمانت به چه معناست؟

تمامی سرویس های ما از جمله تعمیر دیگ موتور خانه و سرویس آن، شامل تضمین کیفیت انجام کار هستند. این سرویس ها با بهترین کیفیت در بهترین زمان ممکن انجام شده و بهره بردن از حضور متخصصین توانمند در کنار ابزار و قطعات جانبی بسیار با کیفیت، می تواند این اطمینان را به شما بدهد که تا مدت ها می توانید از این وسیله سرمایشی به بهترین نحو استفاده کنید. ما در زمان اتمام پروژه یک کارت شامل زمان انجام خدمت، مدت گارانتی و سایر جزئیات در اختیار شما قرار خواهیم داد بدین معنا که در صورت بروز مشکل در خدمات ارائه شده ، این مجموعه آماده رفع نقص می باشد.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
تماس با ما
0
سوالی دارید؟ تجربه ای داشتید ؟ برای ما بنویسید !x