بررسی انواع پکیج و تفاوت آنها

بررسی انواع پکیج و تفاوت آنها

تامین آب گرم مصرفی وسیستم گرمایشی ساختمان ها یکی از مهم ترین دغدغه های امروزی است. پکیج ها یکی از دستگاه هایی هستند که تا حد زیادی این مشکل را برطرف نموده اند. پکیج ها انوع متفاوتی دارند که براساس پارامترهای مختلفی در چند گروه تقسیم بندی میشوند. در این مطلب علاوه بر معرفی با انواع پکیج و همچنین مزایا و معایب هریک آشنا میشویم.

آنچه درباره انواع پکیج و تفاوت های آن باید بدانیم:

  1. پکیج چیست؟
  2. انواع پکیج ها کدامند؟
  3. کدام پکیج برای مصرف مناسب است؟

در این مطلب قصد داریم درباره انواع پکیج و تفاوت بین آنها صحبت کنیم، اما پیش از اینکه به بررسی انواع پکیج بپردازیم، میخواهیم بدانیم پکیج چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است.

پکیج چیست؟

پکیج ها دستگاه هایی هستند که امروزه جایگزین موتورخانه ها شده اند. به دلیل اینکه موتورخانه ها فضای زیادی را اشغال میکردند و صدای آنها بسیار بالا بود و همچنین نگهداری و تعمیر موتورخانه دشواری های مختص خود را داشت، توجه ها به سمت به کارگیری پکیج ها جلب شد. علت اصلی این امر آن است که تعمیر پکیج به مراتب ساده تر از موتورخانه ها است.

پکیج دستگاهی است که میتواند به طور همزمان و بدون تجهیزات خاصی آب گرم مصرفی ساختمان و آب گرم مورد نیاز شوفاژ را به طور کاملا مستقل و مجزا برای هر واحد از ساختمان، تامین کند. اگر بخواهیم از مزیت های پکیج ها در مقایسه با موتورخانه ها بگوییم میتوانیم به مصرف سوخت کمتر پکیج ها و در مقابل بازدهی بالاتر انرژی اشاره کنیم.

همچنین با روی کار آمدن پکیج ها، لوله کشی های طولانی هم از میان رفتند. این دستگاه باعث شد که هر یک از واحدهای یک ساختمان به طور مستقل و جدا از سایر واحدها به تامین آب گرم مورد نیاز سیستم گرمایشی و همچنین آب گرم مصرفی خود بپرازد.

پکیج و انواع مختلف آن

انواع پکیج ها کدامند؟

پکیج ها را براساس پارامترهای متفاوتی میتوان دسته بندی کرد. یکی از تقسیم بندی های پکیج برحسب محل نصب پکیج و دیگری براساس سیستم احتراق آن صورت میگیرد.

انواع پکیج براساس محل نصب

پکیج دیواری

پکیج دیواریکی از انواع پکیج است، همانطور که از اسم این نوع پکیج ها پیداست، آن ها روی دیوار نصب میشوند. پکیج های دیواری به دلیل اینکه فضای کمی را اشغال میکنند و به طراحی و زیبایی آشپزخانه کمک کرده و ظاهر زیباتری به آن میبخشند، طرفداران زیادی دارند.

پکیج های دیواری مجهز به دودکش هستند که وظیفه این دودکش، انتقال و راندن دود حاصل از احتراق به سمت محیط خارج است.دودکش پکیج های دیواری دارای دو جداره هستند که از یکی از آنها برای مهیا ساختن اکسیژن مورد نیاز جهت سوخت و از دیگری برای دفع نمودن دود ناشی از احتراق استفاده میشود.

این نوع از پکیج ها برخلاف پکیج های زمینی که درون خود دارای محفظه ذخیره آب گرم هستند، فاقد مخزن آب گرم می باشند که این امر باعث میشود که آنها قادر به فراهم سازی گرمای محیط و همچنین آب گرم مورد استفاده هر واحد به صورت همزمان، نباشند. به عنوان مثال در حین به استعمال از شیر آب کل توان دستگاه صرف گرمایش سیستم آب گرم میشود که در صورتی که زمان مصرف آن به طول بیانجامد، احتمال دارد رادیاتورها سرد شوند و قادر به گرم کردن محیط نباشند.

پکیج دیواری یکی از انواع پکیج ها

پکیج زمینی

پکیج های زمینی در مقایسه با پکیج های دیواری توان و قدرت بالایی دارند که همین امر سبب شده از آنها در سیستم های گرمایشی منازل و ساختمان های دارای ابعاد کوچک کمتر استفاده شود. به دلیل دارا بودن همین ویژگی از این نوع پکیج ها در ساختمان ها و مجتمع های بزرگ استفاده میشود.

از دیگر عواملی که باعث شده از پکیج های زمینی کمتر در منازل دیده شود این نکته است که آنها فضای زیادی را به خود اختصاص میدهند. پکیج های زمینی در اندازه و با توان و قدرت حرارتی در درجه های متفاوتی ساخته میشود که برای ساختمان های بزرگ و متراژهای بالا مناسب تر است.

با وجود پکیج های زمینی در ساختمان دیگر نیازی به موتورخانه ها و همینطور آبگرمکن ها نیست، به دلیل اینکه این دستگاه ها قادرند خود به تنهایی آب گرم مورد نیاز ساختمان را فراهم سازند. پکیج زمینی مجهز به مخزنی است که میتواند برای مدت کوتاهی آب گرم را در خود نگه دارد، بنابراین تحت شرایطی که برق ساختمان دچار قطعی شود هم برای مدت زمان کوتاهی شما میتوانید از آب گرم ذخیره شده در مخزن استفاده کنید.

این نوع از انواع پکیج ها به طور مرکزی در فضاهایی مانند زیرزمین یا پارکینگ ساختمان ها قرار میگیرند. این پکیج ها در ساختار خود مجهز به دریچه ای می باشند که این دریچه جهت ورود هوا تعبیه شده است. امتیازی که پکیج های زمینی در مقابل پکیج های دیواری دارند، دارا بودن قدرت و توان حرارتی بالا آن هاست که این ویژگی سبب میشود از آنها در خانه های ویلایی و ساختمان های بزرگ استفاده شود.

یکی از معایبی که در پکیج های زمینی به چشم میخورد و این عیب در موتورخانه ها هم به صورت مشترک وجود دارد، داشتن سر و صداهای زیاد و آلودگی صوتی ای است که این دستگاه در حین کار از خود تولید میکند. یکی دیگر از عواملی که سبب عدم به کارگیری پکیج های زمینی در منازل مسکونی میشود، همین صداهای بلند است.

تصویری از پکیج زمینی

انواع پکیج زمینی براساس سیستم احتراق

این نوع از پکیج ها زیرمجموعه ای از پکیج ها یزمینی به حساب می آیند که شامل دو گروه زیر می شوند:

پکیج زمینی فاقد مشعل

یکی از انواع پکیج های زمینی، پکیج زمینی فاقد مشعل است. این نوع از پکیج ها دارای دیگ فولادی و یا دیگ چدنی هستند و در مقایسه با پکیج های مشعل دار ظرفیت و توان بالاتری دارند. یکی از مزایای این نوع پکیج ها به کارگیری مشعل گازوئیل یا گازسوز است. به دلیل اینکه این نوع مشعل ها دارای دیگ هستند، باعث میشود که قدرت و توان ان ها افزایش یابد و برای استفاده در فضاهای بزرگ گزینه مناسبی باشند.

پکیج زمینی مشعل دار

پکیج های زمینی مشعل دار نوع دیگری از مجموعه پکیج ها هستند که برخلاف پکیج های فاقد مشعل، در ساختار خود دیگ ندارند. در عوض، از مخزن یا مبدل های صفحه ای استفاده میکنند. پکیج های مشعل دار همانطور که از اسمشان انتظار میرود در ساختار خود مجهز به مشعل خطی و مبدل صفحه ای می باشند.

کدام پکیج برای مصرف مناسب است؟

همانطور که در این مطلب گفته شد، پکیج ها را میتوان براساس فاکتورهای متفاوتی مورد بررسی قرار داد. هر یک از انواع پکیج ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در رابطه با انتخاب پکیج مناسب میتوان گفت که بسته به متراژ محلی که مدنظر دارید و همچنین محلی که میخواهید پکیج را نصب کنید، همچنین کیفیت دستگاه و… انتخاب پکیج مناسب بسیار متغیر و کاملا وابسته به نیاز شما است. راه اندازی و نصب پکیج یکی از مهم ترین بخش سیستم های گرمایشی ساختمان است که باید توسط افرادی باتجربه صورت گیرد. ما در شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا با بهره گیری از متخصصین حرفه ای آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشیم.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید