انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن ها

کسب اطلاعات درباره انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن ها میتواند برای همگان موضوعی جالب باشد. امروزه، با وجود تایم کاری های طولانی و نشستن به طرز غلط و حمل وسایل سنگین که باعث ایجاد درد در مفاصل و عضلات میشود، استفاده از انواع جکوزی به امری درمانی تبدیل شده است.در این مقاله قصد داریم شما را با انواع جکوزی و عملکرد آنها آشنا کنیم.

انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن ها

تاریخچه واژه جکوزی چیست؟

قبل از اینکه به سراغ توضیح انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن ها برویم، میخواهیم بدانیم که تاریخچه واژه جکوزی به کجا برمیگردد. جکوزی، نام یک شرکت آمریکایی است که اولین محصول این شرکت وان حمام با جت های آب ماساژدهنده بوده و بنیانگذاران این شرکت برادارن جکوزی بودند به همین دلیل است که امروزه در همه جا آنها را با نام جکوزی میشناسیم.

جکوزی چیست؟

پیش از معرفی انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن، میخواهیم بدانیم جکوزی چیست؟ جکوزی محیط بسته حوضچه مانندی است که آب موجود در آن با فشار زیاد به وسیله پمپ های قوی و از طریق لوله هایی که در بخش های مختلف دیواره تعبیه شده است، به داخل حوضچه رانده میشود. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از جکوزی، رفع خستگی و ماساژ در آب می باشد. ماساژ در آب یکی از موثرترین و کارامدترین روش های رفع دردهای عضلانی و مفاصل می باشد که همه پزشکان برای کاهش و درمان این نوع دردها، استفاده از این روش را توصیه می کنند.

انواع جکوزی

جکوزی خانگی یکی از انواع جکوزی

انواع جکوزی را براساس گنجایش میتوان به دو نوع یک نفره و چند نفره دسته بندی کرد. جکوزی های یک نفره به شکل وان حمام هستند. این نوع از جکوزی ها برای تامین فشار مورد نیاز جت های موجود در ساختار خود از یک پمپ استفاده میکنند. جنس بدنه جکوزی های یک نفره به طور معمول از فایبرگلاس است که در حمام و ساختمان ها نصب میشود و برخی از آنها قابل حمل است. همچنین در این نوع جکوزی ها، آب جکوزی پس از هر بار استفاده تخلیه میشود.

نوع دیگری از انواع جکوزی، جکوزی های چند نفره هستند که بسته به اندازه گنجایش آنها در ابعاد و اشکال متفاوتی ساخته میشوند. هنگامی که داخل جکوزی از آب پر میشود، این آب توسط جت هایی که در ساختار آن تعبیه شده اند از اطراف محفظه جکوزی، با فشاری معین دمیده میشود. لوازم و متریال به کار رفته در جکوزی های چند نفره از مصالح ساختمانی و با شرایطی مشابه شرایط ساخت دیوار استخرها می باشد.از جکوزی های چند نفره در ساختمان ها و محل های عمومی استفاده میشود.

پمپ تصفیه به کار رفته در ساختار جکوزی با پمپ تصفیه استخرها مشابه است. این پمپ ها آب را از کف جکوزی گمیگیرند و پس از گذروندن از صافی اولیه به طرف صافی های اصلی منتقل می کنند. جکوزی ها یا به صورت از قبل ساخته شده و آماده هستند که در این صورت فقط لازم است در محل مورد نظر نصب شوند و یا در محل از ابتدا شروع به ساخت و تهیه و نصب آن می کنند. برخی از جکوزی های پیشرفته شاما امکاناتی مانند اسپیکر ضد آب، ریموت کنترل، ماساژور و سایر تجهیزات دیگر می باشند.

نحوه عملکرد جکوزی ها

جکوزی معمولا دارای یک یا دو پمپ است که توسط این پمپ ها فرآیند مکش آب را از خروجی های مخصوص در وان های جکوزی به انجام می رساند.در طی این مسیر،با هدایت آب جذب شده به سمت فیلتر و یا تصفیه مخصوص باعث تصفیه آب میشود.

در مرحله بعد از نحوه عملکرد جکوزی ها، با انتقال آب به سمت مشعل های حرارتی و یا المنت های مخصوص، آب گرم شده و از طریق پمپ مجددا وارد وان جکوزی میشود و در آنجا اقدامات لازم روی آب انجام میشود. در واقع این جت ها و یا هیدروجت های موجود در ساختار جکوزی ها، ماساژ بدن را انجام می دهند، این قطعات با تنظیم فرمان شیر هوا، آب و هوا را با هم مخلوط میکنند و آن را با فشار بسیار زیادی به حوضچه جکوزی وارد میکنند که در نهایت با متلاطم شدن آب داخل وان باعث عملیات ماساژ میشود.

نحوه نظافت جکوزی چگونه است؟

برای عملکرد بهتر جکوزی لازم است که جکوزی نظافت و ضدعفونی شود که در این باره باید در نظر داشته باشید که اگر جکوزی مجهز به سیستم تهویه کننده آب نیست، آب جکوزی باید کامل تخلیه شود و جکوزی شسته و ضدعفونی شود. جکوزی های پیشرفته و مدرن تر به سیستم ضدعفونی کننده مجهز هستند که بهتر است جهت ضدعفونی جکوزی هر چندوقت یکبار فعال شود.

برای ضدعفونی کردن انواع جکوزی بهتر است ابتدا سطح آب جکوزی را به حد استاندارد برسانید و جت ها را سوی پایین تنظیم و سپس مایع ضدعفونی کننده را در مخزن بریزید. دقت کنید که شیر کنترل جکوزی حتما بسته باشد سپس اجازه دهید جکوزی به مدت 10 دقیقه کار کند. در مرحلع بعدی جکوزی را خاموش کرده و بگذارید که محلول ضدعفونی کننده به مدت 30 دقیقه در جکوزی بماند و در آخر جکوزی را خالی کرده و مجددا با آب تمیز داخل جکوزی را پر کرده و اجازه میدهیم چند دقیقه کار کند و سپس آب را تخلیه میکنیم.

انواع جکوزی و چگونگی نظافت آن

تاثیر استفاده از انواع جکوزی

همانطور که در این مقاله گفته شد، جکوزی ها دارای دو نوع هستند که از این تجهیزات جهت رفع دردهای عضلانی و مشکلات مفصلی استفاده میشود. تاثیر استفاده از آن ها به حدی است که حتی پزشکان هم برای رفع درد و درمان بیماران خود استفاده از جکوزی را توصیه و پیشنهاد میکنند. ما در این مطلب با توضیح انواع جکوزی و عملکرد آن ها قصد داشتیم شما را علاوه بر مزایای استفاده از جکوزی، با نحوه عملکرد آنها نیز آشنا کنیم و به معرفی انواع آن بپردازیم. لازم به ذکر است که ما در شرکت تهویه گستر راگا تعمیر تاسیسات استخر و راه اندازی جکوزی را انجام می دهیم.

تماس با ما