انواع رادیاتور در سیستم گرمایشی

انواع رادیاتور در سیستم گرمایشی

امروزه همه ما آشنایی مختصری با رادیاتور ها داریم و در بسیاری از خانه ها به عنوان یک وسیله گرمایشی از آن استفاده می شود. رادیاتورها در جنس ها و شکل های مختلفی وجود دارد که بنا به کاربردهایشان در فضاهای مختلف مورد استقبال خیلی ها قرار می گیرد. همان طور که خیلی از وسایل های گرمایشی و سرمایشی نیاز به تعمیردارند, رادیاتورها هم به این تعمیرات نیاز دارند که شرکت فنی مهندسی تهویه گستر راگا با دارا بودن افراد مجرب و متخصص آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. در این مقاله قصد داریم شما را با رادیاتور و انواع مختلف آن آشنا کنیم , پس خواهشمندیم که مارا همراهی کنید تا …

رادیاتور چیست ؟

رادیاتور و انواع رادیاتور یک وسیله گرمایشی فلزی و یا نیمه فلزی است که بیشتر در خودروها و ساختمان ها از آن استفاده می کنند و به عنوان یک مبدل حرارتی و گرمایشی، وظیفه منتقل کردن انرژی حرارتی از یک رسانه به رسانه دیگر را بر عهده دارد, در کل رادیاتور حرارت را از طریق تابش و جابه جایی طبیعی به هوا می دهند.

امروزه با وجود پیشرفت علم و فناوری انواع رادیاتورها از اقسام مختلفی ساخته شده اند که هرکدام از آنها دارای عملکرد خاص خود می باشد, رادیاتورها از نظر جنسی که دارند به چهار مدل تقسیم بندی می شوند که شامل :

انواع رادیاتور

شناخت بیشتر انواع رادیاتورها از نظر جنس آنها:

رادیاتورهای فولادی :

رادیاتورهای فولادی همانگونه از که اسمش هویداست از تعدادی ورقه های فولادی به شکل پره ای و تخت است. رادیاتور های فولادی نسبت به بقیه رادیاتورها مانند آلومینیومی, چدنی و مسی مقاومت و همچنین قیمت معقول تری دارد.در حقیقت استفاده رادیاتورها اغلب در زیر پنجره ها ویا کنار دیوارهای خنک ( که اطراف هوای خارج) نصب و راه اندازی می شوند که این عمل موجب جلوگیری از بروز بخار روی سطح شیشه ها و متراکم شدن بخار بر روی دیوارهای سرد می شودو اینکه دمای هوای اتاق ثابت می ماند.

رادیاتورهای آلومینیومی :

رادیاتورهای آلومینیومی به دو صورت ایجاد می شوند :

 • استروژن
 • دایکست

یکی دیگر از انواع رادیاتورها از نظر جنسی، رادیاتورهای آلومینیومی است. به خاطر وجود سرب در این نوع رادیاتورها، یکی از شایع ترین وسایل گرمایشی است. مزیت های مهم این رادیاتورها وزن سبک، مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی و شکل مدرن و زیبای آن است. این نوع از رادیاتورها در محیط های داخل ساختمان که رطوبت دارند مانند حمام و سرویس های بهداشتی و همچنین در زیرزمین ها مورد استفاده قرار می گیرد.

رادیاتورهای چدنی :

این رادیاتورها مسلما از چدن ساخته می شوند و این نوع از رادیاتورها از گذشته تا به حالا مورد بهره گیری قرار گرفته است.رادیاتورهای چدنی همانند رادیاتورهای آلومینیومی خاصیت ضد زنگ زدگی و همچنین نسبت به رادیاتورهای فولادی مقام تر هستند. وزن سنگین و شکنندگی آنها از معایب این رادیاتور به حساب می آیند.

بررسی بیشتر انواع رادیاتورها از نظر شکل و فرم ظاهری :

رادیاتورهای تخت (پنلی):

رادیاتورهای تخت یا پنلی

رادیاتورهای تخت جنسی فولادی دارند، با دارا بودن سطح مسطح قادر به تولید بیشتر گرما می شود. در رادیاتورهای پنلی برای بالاتر بردن مقاومت و بازدهی آن، قبل رنگ کردن پنل ازیک سری تجهیزات الکتریکی و رنگ اپوکسی پلی استر برای پوشاندن از آن استفاده می کنند. رادیاتورهای پنلی از نظر کارکرد و کاربرد جزو عالی ترین ها محسوب می شوند،در صورتی که از تولیدکننده های قابل اعتماد خریداری شوند.بعضی از خصوصیات و منفعت های آن بدین صورت است :

 • راه اندازی و نصب راحت با خرج پایین
 • ابعادهای کوچک و وزن سبک
 • دارای بدنه صاف و مسطح
 • زیبایی و مدرن بودن آن
 • بدون نیاز به هواگیری دوبارگی
 • تولید گرمای بیشتر نسبت به سایر رادیاتورها

معایب رادیاتورهای پره ای :

 • امکان زنگ زدگی و درهم شکستن بالا به خاطر جنس فولادی
 • قیمت بالای تعمیر آن در صورت سوراخ شدن پانل رادیاتور
 • نداشتن دسترسی به پانل به منظور کم و زیاد کردن درجه حرارت

رادیاتورهای لوله ای :

انواع رادیاتور، مدل لوله ای

رادیاتورهای لوله ای از قرار گرفتن یکسری لوله های فولادی در کنار هم، و اندازه های متفاوت ودر مدل های افقی و عمودی ساخته می شوند. این رادیاتورها نمای خاص و زیبایی را در محل های مسکونی به ارمغان می آورند.

رادیاتورهای پره ای:

رادیاتورهای پره ای جنسی از آلیاژهای آلومینیومی دارند. رادیاتورهای پره ای همانگونه که از اسمش پیداست شامل یک سری پره منسجم که نسبت به گنجایش حرارتی شان و نسبت به محل مورد نظر انتخاب می شوند، در واقع هر چه تعداد پره ها بیشتر باشد، سبب تولید گرمای کثیری می شود. قابلیت های رادیاتور این چنین است که هم قادر به کم و زیادکردن تعداد پره ها، که در نتیجه باعث کاهش و افزایش درجه حرارت گرمای رادیاتور میشود و همچنین قادر به تعویض کردن پره ها هنگام خرابی هستند.

رادیاتورهای حوله خشک کن:

رادیاتور حوله خشک کن ومزیت هایش

رادیاتورهای حوله خشک کن در حمام نصب می شوند و علاوه بر اینکه وظیفه تامین گرمای محیط را بر عهده دارند، به خاطر شکل لوله های افقی آن می توانید به عنوان یک خشک کن برای لباس ها و حوله ها از آن استفاده کنید. این روزها حوله خشک کن از جنس استیل بیشترین کاربرد را در رادیاتور حمام دارند. این رادیاتورها چگالی رطوبت هوا را به کم ترین حد خود می رسانند و گرمای بهینه ایجاد میکنند.

رادیاتور قرنیزی( مخفی ):

رادیاتورهای قرنیزی، جدیدترین مدل در دنیای امروزی است که به عنوان رادیاتور مخفی هم شناخته شده است. این رادیاتورها توسط یک سری لوله های آب گرم که در لبه های کناری دیوار نصب می شوند، گرما را به محیط اصراف انتقال می دهند. این نوع از رادیاتور, برعکس سایر سیستم های گرمایشی, احتمال سوراخ شدن و یا نشتی آن بسیار کم است و همچنین توانایی زیادی در مقابل انقباض، انبساط و یا جریان آب دارد. مصرف انرژی قرنیزها حرارتی خیلی پایین است، افزایش حرارتی کارکرد آنها، قادر به فراهم کردن گرمای مورد نیاز برای خانه است.

رادیاتور شیشه ای :

رادیاتور شیشه ای فوق العاده زیبا

رادیاتور شیشه ای بیشتر جنبه زیبایی دارد. رادیاتورهای شیشه ای در سایزها و ابعاد مختلف وجود دارد که مشتری می تواند بنا به سلیقه شخصی خود ابعاد آن و حتی طرح روی آن را بنا به سلیقه شخصی خود انتخاب کند. مزیت های رادیاتور شیشه ای به شرح زیر می باشد:

 • جابه جایی راحت
 • متنوع بودن آن
 • قیمت خرید معقول
 • نیازی به سوخت نداشتن
 • بدون صداو اشغال فضای کم
 • توانایی چاپ عکس دلخواه روی صفحه رادیاتور

و معایب رادیاتور شیشه ای :

 • امکان شکسته شدن صفحه شیشه ای آن
 • گران بودن رادیاتور شیشه ای سفارشی
 • قابل کنترل نبودن درجه حرارت
 • احتمال ایجاد آلودگی

طریقه نصب رادیاتور چگونه است ؟

رادیاتورها جز سیستم های گرمایشی به حساب می آیند که در حال حاضر در بسیاری از ساختمانها مورد بهره برداری قرار می گیرد و مانند خیلی از وسایل ها نیاز به نصب و راه اندازی توسط افراد مجرب دارند، در این مبحث می خواهم درباره نحوه نصب و راه اندازی رادیاتورها صحبت کنم…

طریقه نصب رادیاتور چگونه است ؟ در مرحله اول برای نصب رادیاتور باید یک سری نکات مهم و ایمنی را رعایت کنید و لازم به ذکر است بگویم که برای نصب رادیاتورها اگه سررشته ای در این کار ندارید انجام ندهید و آن را به متخصیص این کار بسپارید. رادیاتور متشکل از دو کانال، که یکی از آنها آب گرم ورود می کند و از آن یکی عمل خروج را انجام می دهد، هنگام نصب باید حواستان باشد که این دو کانال با فاصله مشخصی از یکدیگر قرار گیرند، که با توجه به نوع رادیاتور مصرفی، معمولا فاصله بین دو کانال، 35سانتی متر، 50 سانتی متر و یا 60 سانتی متر باشد.

بعداز لوله کشی تاسیسات توسط یک سری وسایل و تجهیزات، رادیاتور را به لوله ها وصل می کنیم . زمانی که انجام لوله کشی و نصب به خوبی و با کیفیت انجام گرفته باشد، باید هر دو کانال وروردی و خروجی با اتصالات درست و یکسان وبه نحوه احسن کار کنند. اتصالات داخل شوفاژ از نظر اندازه بهم شبیه هستند.

هنگام نصب رادیاتور ملزم به رعایت چه نکاتی هستیم ؟

 • هنگام نصب رادیاتور باید دقت داشته باشید که فشاری از سمت شیرآلات روی دیواره ها نباشد.
 • در صورتی که فشاری از سمت شیرآلات روی دیواره ها باشد، باعث می شود که به مرور زمان باعث ترک خوردگی و بعد تخریب شود، که همین خرابی باعث نشتی آب و خراب شدن اتصالات داخل لوله می شود، که این می تواند هزینه هایی زیادی را گردن شما بیاندارد.
 • برای چرخش بهتر هوا، ارتفاع شوفاژها معمولا باید بین 7 تا 10 سانتی متر از زمین باشند.
 • برای کاهش هزینه گاز، هنگام نصب شوفاژ از شیرهای ترموستاتیک استفاده کنید.
 • هواگیری درست باعث افزایش طول عمر کل تجهیزات می شود، پس برای نصب رادیاتور شوفاژ جایز است که از شیر هواگیری اتوماتیک استفاده شود زیرا خطر نشت آب به وسایل داخل خانه را کاهش می دهد.
 • رعایت فاصله درست و مناسب رادیاتور با دیوار و کف
 • برای جلوگیری از کثیف شدن وسیاه شدن سطوح رادیاتورها نیازمند پاکسازی مرتب است.
 • فضای رادیاتور و شوفاژ تا حد امکان باید باز باشد تا چرخش هوا به خوبی صورت گیرد.

همانطور که گفته شد، رادیاتورها یک سیستم گرمایشی به حساب می آیند که عمل انتقال گرما را برعهده دارندو همچنین این موضوع را درک کردیم که آنها انواع مختلفی از نظر ظاهری و جنس دارند. رادیاتور شوفاژ امروزه با خیلی از معماری های داخل ساختمان هماهنگی دارد. و این نکته مهم، که رادیاتورها برای نصب و تعمیر سیستم گرمایشی نیاز به افراد متخصص دارد که شرکت تاسیساتی تهویه گستر راگا با در اختیار گذاشتن کادر حرفه ای و متخصص خود، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی هستم و به زبان فرانسوی نیز تسلط نسبی دارم. استفاده از منابع معتبر و بین المللی در تهیه مقالات آموزشی و بررسی نکات به صورت جز به جز در حضور متخصصین، یکی از نقاط قوت من در فرآیند نویسندگی مطالبی است که من عهده دار آن ها می باشم.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید