علت بالا و پایین رفتن فشار پمپ آب ساختمان و نحوه رفع این خرابی

علت بالا و پایین رفتن فشار پمپ آب ساختمان و نحوه رفع این خرابی

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که جهت افزایش فشار آب ساختمان خود از پمپ استفاده می‌کنید، اما همچنان با مشکلاتی نظیر بالا و پایین رفتن فشار آب مواجه هستید، پیشنهاد می‌کنم خواندن این مقاله را از دست ندهید و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و نحوه رفع این مشکل تا پایان مقاله همراه ما باشید.

چنانچه به دنبال یک تعمیرکار با تجربه و حرفه ای برای تعمیر پمپ آب ساختمان خود می‌گردید، می‌توانید با یکی از شماره تلفن‌‌‌های موجود در صفحه وب سایت تهویه گستر راگا تماس بگیرید.

همان طور که می‌‌دانید، امروزه بسیاری از افراد با هدف افزایش فشار آب ساختمان، پمپ‌‌‌‌های خانگی را نصب و راه اندازی می‌کنند، اما متاسفانه گاهی اوقات تیرشان به سنگ می‌خورد و به دلایل مختلفی با بالا و پایین رفتن فشار پمپ یا نوسان فشار آب پمپ مواجه می‌‌شوند و مدام باید هزینه‌های زیادی را بابت تعمیر و سرویس دستگاه خود پرداخت کنند. بالا پایین شدن فشار آب پمپ می‌تواند علت‌‌های متفاوتی داشته باشد که در ادامه به بررسی آنها و اینکه چگونه می‌‌توان این مشکل را برطرف ساخت، می‌پردازیم.

مهم ترین علل بالا و پایین رفتن فشار پمپ ساختمان

تا حالا برای شما هم اتفاق افتاده است، زمانی که در حال دوش گرفتن یا شستن ظروف هستید، با نوسان فشار آب پمپ مواجه شوید؟

پمپ ممکن است به مرور و به علت‌های مختلفی دچار مشکل شود و نتواند نیاز ما را به خوبی قبل برطرف سازد. یکی از خرابی‌‌های رایج و مرسوم پمپ‌های خانگی، بالا و پایین رفتن فشار پمپ می‌باشد، که تعمیرکاران ما در طول روز چندین بار جهت رفع این مشکل به نقاط مختلف از تهران اعزام می‌شوند. در این قسمت می‌خواهیم به مهم‌‌‌ترین و اصلی‌‌ترین علل بروز این مشکل بپردازیم.

وجود نشتی در لوله کشی؛ یکی از علت‌های نوسان فشار آب پمپ

جالب است بدانید یکی از بیشترین سوالاتی که از کارشناسان ما پرسیده می‌شود، این است که علت بالا و پایین رفتن فشار پمپ چیست و چگونه می‌توانند آن را برطرف سازند. لازم به ذکر است، برخی از مشکلات و خرابی‌‌ها پمپ می‌تواند از خود دستگاه نباشد و مربوط به لوله کشی قبل و بعد آن باشد. وجود نشتی دقیقا از آن دسته مشکلاتی است که ربطی به کارکرد قطعات پمپ ندارد و برخی از مشتریانی که با ما تماس می‌گیرند از این مسئله آگاه نبوده و خیال می‌کنند پمپ خراب شده است.

برای اطمینان از وجود نشتی در لوله کشی پمپ، می‌توانید موارد زیر را بررسی کرده و برای رفع آن از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

 1. بررسی و کنترل اتصالات لوله کشی
 2. بررسی وضعیت نشتی در حین کار کردن پمپ
 3. بررسی کلیه شیرآلات، اتصالات، شیرآلات و آب تصفیه کن

بالا و پایین رفتن فشار پمپ ساختمان

وجود هوا در پمپ آب

یکی دیگر از دلایل بالا و پایین رفتن فشار پمپ آب، وجود هوا در سیستم است. چرا که با متراکم شدن هوا در پمپ، به مرور زمان با مشکل نوسان فشار پمپ مواجه می‌شوید که در آخر به افت فشار منجر می‌‌شود. زمانی که هوا در pump وجود داشته باشد، دیگر قادر به پمپاژ مقدار هوایی که دریافت می‌کند نیست و نمی‌تواند به خوبی آب را مکش کند. از این رو هوا در دستگاه جمع شده و تنظیمات فشار آب را بهم می‌ریزد و منجر به کاهش بازدهی دستگاه می‌شود. آن موقع است که مدام با نوسان فشار آب پمپ رو به رو می‌شوید.

چه عواملی باعث هوا گرفتن پمپ می‌شود؟

 1. خرابی اورینگ یا واشر پمپ
 2. شکستن و ترک خوردگی لوله‌های متصل به پمپ
 3. بدون آب کار کردن پمپ
 4. مشکل از اتصالات دستگاه
 5. یخ زدن پمپ آب
 6. تنظیم نادرست دستگاه

توصیه می‌‌شود قبل از پرداختن به هواگیری پمپ آب و تنظیم فشار آن، بهتر است که علت اصلی جمع شدن هوا در دستگاه را یافته و برطرف شود. البته شایان ذکر است که به دلیل تخصصی بودن تعمیر پمپ خانگی، می‌توانید جهت عیب یابی و رفع این مشکل از تعمیرکاران حرفه ای و مجرب مجموعه ما کمک بگیرید.

مشکل شبکه آب شهری؛ یکی دیگر از علت‌های مهم بالا و پایین رفتن فشار پمپ آب ساختمان

یکی از دلایل افت فشار آب پمپ می‌تواند ایراد از شبکه آب شهری باشد، که برخی از دارندگان این دستگاه با نوسان فشار آب پمپ، فکر می‌‌‌کنند که مشکل از خود پمپ است و آن را تعویض می‌کنند. رفع این مشکل نه به دست مشتری و نه به دست تعمیرکاران ممکن است و به اداره آب و فاضلاب مربوط می‎شود. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که مدام با نوسان فشار آب رو به رو هستید، انجام اقدامات زیر پیشنهاد می‌شود:

 1. انشعابات و  خروجی را روی فشار کم قرار دهید، تا از بالا رفتن دمای پمپ جلوگیری شود.
 2. پمپ آب باید به صورت مرتب بررسی و سرویس شود.
 3. اگر فشار آب شهری مدام پایین است، توصیه می‌‌شود از پمپ‌‌های مدل بشقابی استفاده نشود.

رسوب گرفتن و نقش مهم آن در بالا پایین شدن فشار آب پمپ

با وجود املاح معدنی و یون های داخل آب، به مرور باعث رسوب بستن داخل پمپ آب و سیستم لوله کشی می‌شود. به همین خاطر یکی از علت های اصلی کم و زیاد شدن فشار آب، رسوب گرفتن است. انسداد و رسوب بستن دستگاه می‌‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد، که شامل موارد زیر هستند:

 1. بالا بودن درجه سختی آب
 2. استفاده از لوله‌‌های بی‌کیفیت و نامناسب فلزی
 3. عدم نگهداری و سرویس پمپ
 4. نشستن آبگرمکن، فلکه شیر و ..

جهت رفع این مشکل و زدودن رسوبات و ناخالصی‌های پمپ می‌بایست در ابتدا لوله مکش را باز کرده و تمام رسوبات و کثیفی‌های دستگاه را تمیز کنید.

بالا و پایین رفتن فشار آب ساختمان

عدم کارکرد یکی از قطعات پمپ (داشتن مشکل فنی)

تمام اجزا و قطعات پمپ، نقش مهمی را در عملکرد درست دستگاه ایفا می‌‌کنند و قطعاتی نظیر الکتروموتور، شافت، اورینگ، واشر و غیره باید برای کارکرد هر چه بهتر پمپ خانگی درست عمل کنند و خرابی هر کدام از آنها عملکرد کلی دستگاه را برهم می زند و معمولا علائم اولیه خرابی قطعات زیر، علت بالا و پایین رفتن فشار پمپ هستند :

 1. خرابی الکتروموتور
 2. شکستن پروانه
 3. عدم کارکرد بلبرینگ

جهت جلوگیری از بالا و پایین رفتن فشار پمپ چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

کارشناسان مجموعه ما برای استفاده بهینه از پمپ و جلوگیری از افت فشار ناگهانی و بالا و پایین رفتن فشار پمپ، رعایت چندین نکته را به شما عزیزان توصیه می‌کنند، که شامل موارد زیر هستند:

 • یکی از مهم‌ترین نکات، این است که برای نصب پمپ آب ساختمان و تعمیر آن از افراد متخصص و با تجربه کمک بگیرید.
 • به سرویس‌‌‌‌های دوره‌‌ای و چک لیست نگهداری توجه بسیاری داشته و پشت گوش نیاندازید.
 • در صورت مواجه شدن با کوچک‌‌ترین اشکال در کارکرد پمپ، سریعا به دنبال سرویس و برطرف کردن مشکل باشید.
 • توصیه می‌شود اگر با یکی از علت‌‌های ذکر شده در بالا مواجه شدید، هر چه سریع‌‌تر درصدد رفع آن باشید.

مزایای مجموعه ما در زمینه ارائه خدمات تعمیر پمپ آب خانگی

تهویه گستر راگا با ارج نهادن نظرات و جلب رضایت شما مشتریان عزیز، در کنار خدمات تعمیر پمپ آب ساختمان و رفع مشکلاتی نظیر بالا و پایین رفتن فشار پمپ آب، یکسری مزایا و امتیازات ویژه در نظر گرفته است که شامل موارد زیر هستند:

 • ارائه کارت گارانتی و ضمانت مدت‌دار
 • اعزام تعمیرکار در طی سریع‌ترین زمان
 • امکان مشاوره و بهره‌مندی از نظرات کارشناسان
 • ارائه خدمات به صورت 24 ساعته و در کلیه مناطق تهران
 • استفاده از قطعات یدکی و با کیفیت

در صورت تمایل به دریافت خدمات از مجموعه ما، می‌توانید به دو روش زیر عمل کنید:

 1. تماس با یکی از شماره‌‌های موجود در صفحه وب سایت
 2. تکمیل فرم ثبت درخواست اعزام تعمیرکار به محل

کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات دقیق و انجام بررسی‌‌های لازم، نزدیک‌‌ترین نیروی خود را به محل مورد نظرتان اعزام می‌کنند. تعمیرکاران ما بعد از عیب‌‌یابی پمپ ممکن است برای بررسی‌های لازم دستگاه را به تعمیرگاه انتقال دهند.

مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره