تعمیرات سیستم های گرمایشی

تعمیرات سیستم های گرمایشی

امروزه سیستم های گرمایشی یکی از ضروری ترین وسایل انسان ها است. آیا تا به حال به این فکر کرده اید، که اگر در فصل زمستان سیستم گرمایشی شما دچار مشکل شود و نتواند محیط خانه را را گرم کند چقدر می تواند عذاب آور بوده و برای شما خسارت جانی و مالی به وجود آورد. قصد داریم در ادامه مقاله به نحوه تعمیرات سیستم های گرمایشی بپردازیم.

انواع سیستم های گرمایشی کدامند؟

قبل از پرداختن به تعمیر و سرویس وسایل گرمایشی، قصد داریم که شما را با انواع سیستم های گرمایشی آشنا کنیم. در ضمن شناخت این دستگاه ها شما را در تعمیرات سیستم های گرمایشی کمک شایانی می کند. اگر بخواهیم تعدادی از مهم ترین سیستم ها را نام ببریم می توانیم به پکیج، داکت اسپلیت، رادیاتور قرنیزی، شوفاژ، گرمایش از کف و … اشاره کنیم.

 1. داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها یکی از انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی هستند، که در فصل گرما وظیفه خنک کردن محیط و در فصل زمستان وظیفه گرم کردن منازل را بر عهده دارند. این نوع از سیستم های گرمایشی از دو بخش کلی هواساز و کندانسور ساخته می شوند. همیشه افراد زیادی داکت اسپلیت ها را با کولرگازی یا اسپلیت اشتباه می گیرند. جالب است بدانید که این دو از نظر ساختاری با هم متفاوت بوده اما از نظر عملکرد مشابه هم هستند.

به دلیل همین ویژگی داکت اسپلیت (سرمایش /گرمایش) طرفداران زیادی را به خود جذب می کند. این نوع از سیستم های گرمایشی از نظر قیمت و کارایی نسبت به سایر سیستم ها مناسب تر می باشد. در نتیجه داکت اسپلیت، یکی از بهترین و راحت ترین نوع سیستم گرمایشی است که دارای انواع مختلفی است و مانند دیگر سیستم های سرمایشی/ گرمایشی نیاز به لوله کشی و کانال کشتی ندارد.

 1. پکیج گرمایشی

پکیچ یکی دیگر از انواع سیستم های گرمایشی است که با یک تیر دو نشان می زند. به بیانی دیگر، هم گرمای محیط را در فصل سرما تامین می کند و هم آب گرم مورد نیاز را فراهم می آورد. امروزه افرادی زیادی پکیج را جایگزین خوبی برای موتورخانه می دانند. پکیج گرمایشی در دو نوع دیواری و زمینی طراحی و ساخته می شوند. مزایای استفاده از این نوع دستگاه گرمایشی، اشغال فضای کم تر، نداشتن سر وصدا، مصرف پایین و … می باشد.

 1. گرمایش از کف

همان طور که از اسم این نوع سیستم گرمایشی مشخص است، با قرار دادن لوازم گرمایشی در کف اتاق، محیط را به طور یکسان گرم می کند. با راه اندازی این نوع سیستم، دیگر با نشتی گاز، شکستن لوله ها مواجه نخواهید شد و بسیار به صرفه است.

 1. رادیاتور قرنیزی

رادیاتور قرنیزی یکی از جدیدترین سیستم گرمایشی در صنعت تاسیسات است، که بیشتر در خانه هایی با دکوراسیون و طراحی های خاص مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهم ترین مزایای استفاده از رادیاتور قرنیزی، همخوانی آن با هر نوع طراحی داخلی است. امروزه رادیاتورهای قرنیزی نسبت به سلیقه و فلکتورهای صاحب خانه به هر شکل و مدلی ساخته می شوند. اگر نگاهی به خانه های لوکس و بزرگ بیندازید، می بینید که اکثرا از این نوع سیستم گرمایشی استفاده می کنند.

تعمیر سیستم های گرمایشی

سیستم های گرمایشی هم مانند سایر سیستم ها و دستگاه ها به مرور زمان، استفاده نادرست و عدم رسیدگی به آنها عملکردشان دچار مشکل می شود و به تعمیر نیاز پیدا می کنند. شایان ذکر است که تعمیرات سیستم های گرمایشی یک کار تخصصی می باشد، که باید توسط سرویسکاران مجرب و با تجربه صورت گیرد. برخی از افراد با دانش و علاقه ای که به کارهای فنی دارند، همیشه دوست دارند که مشکلات دستگاه گرمایشی را خود برطرف سازند. شما می توانید مشکلات کوچک تر مانند جلوگیری از نشتی و تعویض لوله ها را خودتان انجام دهید، اما سایر موارد به تخصص و ابزار خاص نیاز دارد و باید توسط تعمیرکار حرفه ای صورت گیرد. عدم توجه به این موضوع و سپردن تعمیر آن به دست افراد مبتدی و بی تجربه نه تنها مشکلات سیستم گرمایشی شما بر طرف نمی شود، بلکه آسیب های بیشتر و جبران ناپذیری را برای دستگاه به وجود می آورد.

تعمیرات سیستم های گرمایشی شامل دستگاه هایی از جمله، انواع پکیج، انواع داکت اسپلیت، انواع رادیاتور و … می باشد، که تعمیرکار ابتدا به عیب یابی دستگاه پرداخته تا بتواند به راحتی مشکلات دستگاه را پیدا کرده و به تعمیر یا تعویض آنها بپردازد.

سرویس سیستم های گرمایشی

سرویس سیستم های گرمایشی هم یکی دیگر از خدمات مجموعه ما است، که در کوتاه ترین زمان در مناطق مختلف تهران انجام می شود. تعمیر و سرویس سیستم های گرمایشی با هم فرق دارند و هر یک به نحوی متفاوت تعمیر یا سرویس می شوند. برای سیستم هایی که با آب گرم محیط را گرم می کنند، سرویس دوره ای پیشنهاد می شود، چرا که ممکن است به مرور زمان لوله ها رسوب گرفته ونیاز به شست و شو داشته باشند. سرویس سیستم هایی مانند داکت اسپلیت شباهت زیادی به کولر گازی یا اسپلیت دارند، چرا که هر دو سرمایشی و گرمایشی اند.

سرویس داکت اسپلیت شامل موارد زیر می باشد :

 1. بررسی لوله های مسی از نداشتن نشتی
 2. شارژ گاز داکت اسپلیت
 3. بررسی و چک کردن سیم و برد دستگاه
 4. تمیز کردن یا تعویض فیلترهای هوا

نکات مهم در نگهداری سیستم های گرمایشی

 • برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی، قبل خروج از خانه سیستم گرمایشی خود را خاموش کنید.
 • برای جلوگیری از خروج گرما و اتلاف انرژی، درزهای پنجره ها را با نوارهای درزگیر بپوشانید.
 • استفاده از وسایل برقی مانند لباس شویی یا اتو کشیدن خود را در ساعات اولیه (8 تا12) روز انجام دهید.
 • فیلترهای هوا را هر دو ماه یکبار تمیز یا تعویض کنید.
 • به طور مکرر میزان گاز داکت اسپلیت را بررسی کنید.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله خواندید، وجود سیستم گرمایشی در هر خانه ای ضروری است و اگر زمانی آسیب ببیند چقدر می تواند عذاب آور باشد. توصیه می کنیم که برای جلوگیری از مشکلات احتمالی دستگاه، به موقع آن را تعمیر و سرویس کنید.

تهویه گستر راگا یکی از شرکت های موفق و گریدار با کادر حرفه ای و مجرب است که تمامی خدمات خود از جمله تعمیرات سیستم های گرمایشی و سرمایشی خود را با ضمانت نامه (90روز) به مشتریان خود ارائه می دهد. جهت درخواست اعزام تعمیرکار می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید، تا تعمیرکاران ما در کوتاه ترین زمان، بهترین قیمت و در محل مورد نظر مشکلات و خرابی های سیستم شما را برطرف سازند.

×