وظیفه دیگ موتورخانه چیست؟

وظیفه دیگ موتورخانه چیست؟

موتورخانه ها از بخش های مهم ساختمان ها می باشند. این بخش از ساختمان به تنهایی دارای تجهیزاتی می باشد، که هریک از آنها نقش مهمی را در فرایند تامین سیستم گرمایش ساختمان ایفا میکنند. یکی از این اجزا دیگ موتورخانه است، که یکی از تجهیزات اصلی در این بخش به شمار میرود. در این مطلب میخواهیم درباره دیگ موتورخانه و وظایفی که این قطعه بر عهده دارد، صحبت کنیم.

به طور کلی، موتورخانه ها یکی از سیستم های گرمایشی ساختمان ها به شمار می روند، که به صورت مرکزی به تامین گرمایش ساختمان ها می پردازند. این بخش از ساختمان ها فضای خاصی را به خود اختصاص می دهند و خود شامل تجهیزات و اجزای اختصاصی هستند، که هرکدام به تنهایی وظیفه خاصی را برعهده دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با دیگ موتورخانه و وظیفه آن در سیستم گرمایشی موتورخانه آشنا کنیم.

دیگ موتورخانه

دیگ موتورخانه چیست؟

همانطور که می دانید، موتورخانه ها که از بخش های مرکزی ساختمان ها به شمار می روند دارای تجهیزات و اجزای خاصی هستند، که هر کدام از آنها در فرایند عملکرد کلی موتورخانه نقش خاصی را ایفا میکنند. یکی از این تجهیزات دیگ موتورخانه می باشد.

دیگ موتورخانه یکی از مولدهای گرمایی می باشد، که در سیستم های حرارت مرکزی به کار گرفته می شوند. در این قطعه انرژی حاصل از سوخت که به وسیله مشعل موتورخانه تولید حرارت میکند، از آن گرفته شده و به سمت دیگ هدایت می شود.

در واقع میتوان گفت که دیگ موتورخانه مخزنی است، که در داخل محفظه آن، آب وارد شده به دیگ به کمک فرایند سوختن مواد سوختنی گرما و حرارت می بیند. معیار دسته بندی دیگ ها دقیقا براساس میزان دما و گرمای آب خروجی است و با در نظر گرفتن همین معیار است که باعث می شود این قطعه را در دسته های مختلفی گروه بندی کنند.

دسته بندی دیگ موتورخانه براساس گرمای آب به این صورت است، که اگر آب وارد شده به آن با گرفتن حرارت دیگ تبدیل به آب گرم با دمایی حدود 87 درجه سانتی گراد شود، در نتیجه دیگ آبگرم نامیده میشود. اگر آب ورودی پس از جذب حرارت دیگ به آب داغ تبدیل شود به آن دیگ آب داغ و در نهایت در شرایطی که به بخار بدل شود آن را دیگ بخار می نامند.

انواع دیگ موتورخانه کدامند؟

یکی دیگر از پارامترهایی که دیگ ها را براساس آنها میتوان تقسیم بندی کرد، جنس به کار رفته در ساختار دیگ ها است. برای شناخت بهتر دیگ ها به خصوص در مبحث تعمیر موتورخانه لازم است، که انواع آنها را شناخته و با چگونگی طرزکار هر کدام آشنا شویم. دیگ موتورخانه براساس نوع مواد به کار رفته در ساختارشان به گروه های مختلفی طبقه بندی می شوند، که در این بخش هریک از آنها را به اختصار توضیح می دهیم.

دیگ فولادی

دیگ های فولادی یکی از انواع دیگ های موتورخانه براساس جنس آنها هستند. این نوع دیگ ها به شکل یکپارچه و همانطور که از اسم آنها مشخص است، از لوله و ورق هایی از جنس فولاد تولید می شوند. این دیگ ها خود به دو زیر گروه آب در لوله و آتش در لوله تقسیم بندی میشوند.

در نوع آتش در لوله این دیگ ها که آن را با نام فایر تیوب نیز می شناسند، همانطور که از اسم آن انتظار می رود، در داخل لوله ها آتش و در اطراف لوله ها آب قرار دارد، اما در نوع آب در لوله که به واتر تیوب نیز معروف اند، آب در درون لوله ها و آتش در اطراف لوله قرار دارد.

طول عمر این دیگ ها به شدت بالاست و قادرند فشارهای زیادی را متحمل شوند که داشتن همین ویژگی است، که باعث می شود از این نوع دیگ ها در ظرفیت های حرارتی بالا استفاده شود. از دیگر ویژگی های آنها تطبیق با هر نوع سوختی می باشد، همچنین قابلیت تحمل شوک های حرارتی را تا حد زیادی دارند.

دیگ چدنی

دیگ های چدنی نیز یکی از انواع دیگ های موتورخانه هستند که با توجه به نامگذاری آنها می توان متوجه شد، که از چدن ساخته شده اند. دیگ های چدنی به صورت پره ای تولید شده و امکان تغییر ظرفیت حرارتی را برای مصرف کننده فراهم می آورند. با توجه به نقش دیگ چدنی در عملکرد کلی موتورخانه در هنگام به وجود آمدن نقص و مشکل برای تعمیر دیگ چدنی باید آن را به افراد متخصص و حرفه ای سپرد.

از دیگر ویژگی های این قطعات میتوان به قابلیت سهولت در حمل و انتقال آنها به دلیل همین ساختار پره ای آنها اشاره کرد. در صورت بروز مشکل در دیگ به جای تغییر کامل دیگ می توان تنها به تعویض پره های پرداخت، که خود این ویژگی سبب صرفه جویی در هزینه ها می شود.

یکی از مشکلات موجود در دیگ های چدنی راندمان حرارتی پایینی است، که در مقایسه با دیگ های فولادی دارند. دیگ های چدنی ممکن است بر اثر قرارگرفتن در فشار بالا یا در صورت وجود رسوب روی سطح پره ها دچار ترک و شکستگی شود.

بویلرهای موتورخانه

وظیفه دیگ موتورخانه چیست؟

در رابطه با وظیفه ای که دیگ در موتورخانه برعهده دارد، می توان گفت که این قطعه از بخش های اصلی و مرکزی در فرایند عملکرد موتورخانه به شمار می آید. در واقع تامین گرمایش کلیه واحدها از این قطعه نشات می گیرد. دیگ به کمک قطعه دیگری به نام مشعل شروع به گرم کردن آب موجود درون خود می کند.

در مرحله بعدی، آتش به وسیله مشعل، آتش موجود در داخل بویلر ایجاد شده و سپس آب بعد از گذشتن از فضای پرحرارت داخل دیگ به دمای دلخواه رسیده و بعد از به حرکت درآمدن در داخل دیگ موتورخانه به سمت مبدل های حرارتی هدایت میشود.

در نهایت، پس از آن که حرارت و گرما به کمک مبدل های حرارتی وارد فضای داخلی ساختمان شدند، آبی که دمای خود را از دست داده و گرمای خود را به محیط پیرامون خود منتقل کرده است، دوباره به دیگ برگشته تا مجدد گرم شود. چرخه گفته شده همواره جهت تامین گرمای مورد نظر سیستم های گرمایشی ساختمان در حال تکرار است.

تصویری دیگر از دیگ موتورخانه

اجزای اصلی دیگ موتورخانه (بویلر)

دیگ های بخار بیش از یک قرن وجود داشته اند و از آنها بهره می بردند. گرچه امروزه استفاده کم تری از دیگ می شود. دیگ موتورخانه از اجزای مختلفی تشکیل شده است. شناخت و درک بیشتر اجزای بویلر کمک شایانی به تعمیر و نگهداری سیستم گرمایشی شما می کند. برای کمک به شناخت اجزای دیگ، لیستی از قطعات و اجزای آن را در اختیار شما قرار می دهیم.

  • مشعل : مشعل یکی از اجزای مهم یک سیستم گرمایشی محسوب می شود. مشعل جایی است که مقدار مشخصی از هوا و مواد سوختنی ترکیب شده و می سوزند.
  • محفظه احتراق یا جعبه آتش : محفظه ای است، که در آن مبدل حرارتی توسط اشتعال ناشی از مشعل گرم می شود. حداکثر دمای این محفظه به 100 درجه می رسد.
  • مبدل حرارتی : مبدل حرارتی بعد از گرم شدن توسط مشعل، وظیفه انتقال گرما به آب داخل دیگ را برعهده دارد.
  • آکوستات : یکی از مهم ترین اجزای دیگ موتورخانه است، که مانند یک حسگر عمل کرده و دمای داخل دیگ را بررسی و کنترل می کند و طبق آن دما، به مشعل اجازه روشن و خاموش شدن می دهد.
  • منبع انبساط : مخزن کوچکی از بویلر است، که از سیستم شما در برابر فشار بیش از حد محافظت می کند.
  • شیر برگشتی : شیر برگشتی اجازه می دهد که آب در یک جهت جریان داشته باشد.
  • پمپ سیرکولاتور : این پمپ وظیفه کنترل فشار آب و انتقال آب داغ به چندین خروجی را برعهده دارد.
  • لوله های رفت : لوله هایی هستند که آب گرم و یا آب داغ را به نقاط توزیع می رسانند.
  • لوله های برگشتی : زمانی که آب سرد می شود، لوله های برگشتی این آب را برای گرم شدن مجدد به داخل بویلر انتقال می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به منبع انگلیسی آن مراجعه فرمایید.

دیگ موتورخانه، یکی از اجزای اصلی می باشد

همانطور که در بخش های بالا گفته شد دیگ موتورخانه از اجزای مهم و کاربردی در این بخش به شمار می آید که نقش مهمی را در این سیستم و تجهیزات موتورخانه ایفا می کند. در صورت بروز کوچکترین مشکل در این قطعه ممکن است در تمام پروسه موتورخانه مشکل ایجاد شود و این امر می تواند موجب سلب آسایش ساکنین ساختمان شود.

تعمیر موتورخانه و دیگ موتورخانه از جمله مواردی است، که باید دقت لازم در انجام آنها صورت گیرد و توسط افرادی متخصص و حرفه ای انجام شود. ما در تهویه گستر راگا با بهره گیری از افرادی مجرب و کاربلد و همچنین تجهیزات پیشرفته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشیم.

آرزو نیاسری
کارشناس سیستم های تهویه متبوع


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×