انواع رادیاتور شوفاژ در سیستم گرمایشی

انواع رادیاتور شوفاژ در سیستم گرمایشی

امروزه؛ همه ما آشنایی مختصری با سیستم های گرمایشی داریم و در بسیاری از خانه ها برای برطرف کردن نیاز گرمایشی خود از آن استفاده می کنند. رادیاتور به عنوان یکی از انواع وسایل گرمایشی محسوب می شود. در این مقاله قصد داریم، انواع رادیاتور را از هر لحاظی مورد بررسی قرار دهیم. برای استفاده از این مطالب، بهتر است با ما همراه باشید.

رادیاتور چیست ؟

رادیاتور یک وسیله گرمایشی فلزی و یا نیمه فلزی است که بیشتر در خودروها و ساختمان ها از آن استفاده می کنند و به عنوان یک مبدل حرارتی مستقیم ، وظیفه انتقال انرژی حرارتی از یک رسانه به رسانه دیگر را بر عهده دارد, در کل، رادیاتور حرارت را از طریق تابش و جابه جایی طبیعی به هوا انتقال می دهد.

امروزه با وجود پیشرفت علم و فناوری، انواع رادیاتور در مدل های متفاوتی طراحی و تولید می شوند، که هرکدام از آنها بنا به ویژگی های ظاهری که دارند، در جاهای مختلفی از خانه و محیط کار نصب می شوند.

انواع رادیاتور

رادیاتورها از لحاظ جنسی که دارند، به چهار مدل تقسیم بندی می شوند، که در این قسمت از مقاله به شناخت بیشتر آنها می پردازیم :

رادیاتورهای فولادی :

رادیاتور فولادی همانگونه از که اسمش پیداست، از تعدادی ورقه های فولادی به شکل پره ای و تخت تشکیل شده است. رادیاتور فولادی نسبت به بقیه رادیاتورها مانند آلومینیومی, چدنی و مسی از مقاومت و همچنین قیمت معقول تری برخوردار است. در حقیقت، رادیاتورها اغلب در زیر پنجره ها ویا کنار دیوارهای خنک ( که اطراف هوای خارج) نصب و راه اندازی می شوند که این عمل موجب جلوگیری از بروز بخار روی سطح شیشه ها و متراکم شدن بخار بر روی دیوارهای سرد می شود، و این کار باعث ثابت ماندن دمای اتاق می شود.

رادیاتورهای آلومینیومی :

رادیاتورهای آلومینیومی به دو صورت طراحی و تولید می شوند :

 • استروژن
 • دایکست

یکی دیگر از انواع رادیاتور از نظر جنسی، رادیاتورهای آلومینیومی است. به خاطر وجود سرب در این نوع رادیاتورها، یکی از شایع ترین وسایل گرمایشی است. مزیت های مهم این رادیاتورها وزن سبک، مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی و شکل مدرن و زیبای آن است. این نوع از رادیاتورها بیشتر در محیط های داخل ساختمان که رطوبت دارند، مانند حمام و سرویس های بهداشتی و همچنین در زیرزمین ها نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

رادیاتورهای چدنی :

این نوع از رادیاتورها مسلما از چدن ساخته می شوند و از گذشته تا به امروز مورد بهره گیری قرار گرفته اند . رادیاتورهای چدنی همانند رادیاتورهای آلومینیومی خاصیت ضد زنگ زدگی و همچنین نسبت به رادیاتورهای فولادی مقام تر هستند. وزن سنگین و شکنندگی آنها از معایب این رادیاتور به حساب می آیند.

بررسی بیشتر انواع رادیاتورها از نظر شکل و فرم ظاهری :

رادیاتورهای تخت (پنلی):

رادیاتور تخت یا پنلی

رادیاتور تخت جنسی فولادی دارند، و به دلیل سطح صاف و مسطحی که دارند، قادر به تولید گرمای بیشتری می باشند. در رادیاتورهای پنلی برای افزایش مقاومت و بازدهی آن، قبل رنگ کردن پنل ازیک سری تجهیزات الکتریکی و رنگ اپوکسی پلی استر برای پوشاندن از آن استفاده می کنند. رادیاتورهای پنلی از نظر کارکرد و کاربرد جزو عالی ترین ها محسوب می شوند، در صورتی که از تولیدکننده های قابل اعتماد خریداری شوند.

برخی از خصوصیات و مزایای آن به شرح زیر می باشد :

 • راه اندازی و نصب راحت با هزینه کم تر
 • طراحی و تولید آن در ابعادهای کوچک و سبک
 • دارای بدنه صاف و مسطح
 • زیبایی و مدرن بودن
 • بدون نیاز به هواگیری دوبارگی
 • تولید گرمای بیشتر نسبت به سایر رادیاتورها

معایب رادیاتورهای پره ای :

 • امکان زنگ زدگی و درهم شکستن بالا به خاطر جنس فولادی
 • بالا بودن هزینه تعمیر، در صورت سوراخ شدن پنل رادیاتور
 • نداشتن قابلیت کم و زیاد پنل به منظور تغییر درجه حرارت

رادیاتورهای لوله ای :

مدل لوله ای یکی از انواع رادیاتور

رادیاتورهای لوله ای از کنار قرار گرفتن یکسری لوله های فولادی در اندازه های متفاوت، و در مدل های افقی و عمودی ساخته می شوند. این رادیاتورها نمای خاص و زیبایی را در محیط های اداری و مسکونی به ارمغان می آورند.

رادیاتورهای پره ای:

جنس رادیاتورپره ای از آلیاژهای آلومینیومی می باشد. رادیاتور پره ای همانگونه که از اسمش پیداست، از یک سری پره منسجم که نسبت به گنجایش حرارتی شان انتخاب می شوند، در واقع هر چه تعداد پره ها بیشتر باشد، حرارت بیشتری از خود تولید می کند. مزایایی که این نوع از رادیاتورها دارند، یکی قابلیت کم و زیاد پره های رادیاتور و دیگری دسترسی آسان برای تعویض پره ها هنگام خرابی می باشند.

رادیاتورهای حوله خشک کن:

رادیاتور حوله خشک کن ومزیت هایش

این مدل از رادیاتورها که جزء یکی از مدرن ترین سیستم های گرمایشی به حساب می آیند، معمولا در حمام نصب می شوند و وظیفه تامین گرمای محیط را بر عهده دارند. در ضمن علاوه بر تولید گرما، به خاطر لوله افقی آن، از آن به عنوان یک خشک کن برای لباس ها و حوله ها استفاده می کنند. این روزها حوله خشک کن از جنس استیل بیشترین کاربرد را در میان رادیاتورها دارد. و تنها مزیتی که این رادیاتور حوله خشک کن داراست، چگالی رطوبت هوا را به کم ترین حد خود می رساند و گرمای بهینه ایجاد میکند.

رادیاتور قرنیزی( مخفی ):

امروزه رادیاتور قرنیزی، به دلیل خصوصیات خوبی که دارد، به عنوان جدیدترین و زیباترین مدل در دنیای امروزی شناخته شده است، که آن را رادیاتور مخفی هم می نامند. این رادیاتورها توسط یک سری لوله های آب گرم که در لبه های کناری دیوار نصب می شوند، گرما را به محیط اطراف انتقال می دهند. این نوع از رادیاتورها, برعکس سایر سیستم های گرمایشی, احتمال سوراخ شدن و یا نشتی آن بسیار پایین بوده و همچنین توانایی زیادی در مقابل انقباض، انبساط در جریان آب دارد. یکی از مزیت های این نوع از رادیاتورها، مصرف پایین انرژی است.

رادیاتور شیشه ای :

رادیاتور شیشه ای فوق العاده زیبا

هدف از نصب و راه اندازی این مدل از رادیاتورها، بیشتر به دلیل جنبه زیبایی آن است، که همین امر موجب مورد استقبال قرار گرفتن آن می شود. رادیاتورهای شیشه ای در سایزها و ابعاد مختلف طراحی می شوند، که مشتری می تواند بنا به سلیقه شخصی خود ابعاد و حتی طرح روی آن را انتخاب کند.

مزیت های رادیاتور شیشه ای به شرح زیر می باشد:

 • جابه جایی راحت
 • متنوع بودن طرح های آن
 • قیمت خرید معقول
 • نیاز نداشتن به سوخت
 • بدون صدا و اشغال فضای کم
 • توانایی چاپ عکس دلخواه روی صفحه رادیاتور

و معایب رادیاتور شیشه ای :

 • امکان شکسته شدن صفحه شیشه ای آن
 • گران بودن رادیاتور شیشه ای سفارشی
 • قابل کنترل نبودن درجه حرارت
 • احتمال ایجاد آلودگی

طریقه نصب رادیاتور چگونه است ؟

رادیاتورها جز سیستم های گرمایشی به حساب می آیند که در حال حاضر در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند و مانند سایر وسایل ها و سیستم های گرمایشی نیاز به نصب و راه اندازی توسط افراد مجرب دارند، در این مبحث می خواهیم درباره نحوه نصب و راه اندازی رادیاتورها صحبت کنیم…

طریقه نصب رادیاتور چگونه است ؟ در مرحله اول برای نصب رادیاتور، باید به یک سری نکات مهم و ایمنی توجه کنید که در آینده دچار مشکلات جبران ناپذیری نشوید. نصب و راه اندازی رادیاتورها امری مهم و حیاتی تلقی می شود، که باید توسط افراد متخصص و کارشناسان تاسیسات انجام شود.

در رادیاتورها دو لوله رفت و برگشت، که یکی از آنها برای ورود آب گرم و دیگری برای خروج آب وجود دارد که هنگام نصب باید حواستان باشد، که این دو کانال با فاصله مشخصی از یکدیگر قرار گیرند، که با توجه به نوع رادیاتور مصرفی، معمولا فاصله بین دو کانال، 35سانتی متر، 50 سانتی متر و یا 60 سانتی متر می باشد.

بعد از لوله کشی تاسیسات ،به سراغ وصل کردن تجهیزات سسایر قسمت های رادیاتور می رویم. نصب و تعمیر رادیاتور توسط متخصصان، عمل مهمی است که بر روی عملکرد بهتر و افزایش راندمان کاری این سیستم گرمایشی تاثیر بسزایی دارد.

هنگام نصب رادیاتور ملزم به رعایت چه نکاتی هستیم ؟

 • هنگام نصب رادیاتور باید دقت داشته باشید که فشاری از سمت شیرآلات روی دیواره ها نباشد.
 • در صورتی که فشاری از سمت شیرآلات روی دیواره ها وارد شود، به مرور زمان باعث ترک خوردگی و بعد تخریب آن می شود، که همین خرابی باعث نشتی آب و در نهایت خراب شدن کل اتصالات داخل لوله می شود، که این می تواند هزینه هایی هنگفتی را برای شما فراهم سازد.
 • برای گردش بهتر هوا، ارتفاع شوفاژها معمولا باید بین 7 تا 10 سانتی متر از زمین باشند.
 • برای کاهش هزینه گاز، هنگام نصب شوفاژ از شیرهای ترموستاتیک استفاده کنید.
 • هواگیری درست باعث افزایش طول عمر کل تجهیزات می شود، پس برای نصب رادیاتور شوفاژ جایز است، که از شیر هواگیری اتوماتیک استفاده شود، زیرا این کار نشت آب به وسایل داخل خانه را کاهش می دهد.
 • فاصله رادیاتور با دیوار و کف رعایت شود.
 • برای جلوگیری از کثیف شدن و سیاه شدن سطوح رادیاتورها نیازمند پاکسازی مرتب است.
 • فضای رادیاتور و شوفاژ تا حد امکان باید باز باشد تا چرخش هوا به خوبی صورت گیرد.

به این ترتیب؛ شرکت فنی مهندسی تهویه گستر راگا با وجود متخصصین و کارشناسان مجرب در زمینه نصب و تعمیر رادیاتور و سایر تاسیسات، در هر لحظه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

مینا اصغری
مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی هستم و به زبان فرانسوی نیز تسلط نسبی دارم. استفاده از منابع معتبر و بین المللی در تهیه مقالات آموزشی و بررسی نکات به صورت جز به جز در حضور متخصصین، یکی از نقاط قوت من در فرآیند نویسندگی مطالبی است که من عهده دار آن ها می باشم.


4 پاسخ به “انواع رادیاتور شوفاژ در سیستم گرمایشی”

 1. Avatar حسن هاجرلو نیستانکی گفت:

  سلام. ممنون از پیج خوبتون. می خواستم ببینم هزینه نصب رادیاتور چقدر ه و اینکه شما نصب رادیاتور را انجام میدین؟

 2. Avatar شیوا جاهدی پور گفت:

  سلام خسته نباشید, شما رسوب گیری شوفاژم هم انجام میدین؟ و اگه تعمیرکار بخوام چجوری باید به شما بگم ؟

  • سپاس. برای اطلاع از شرایط و هزینه های تعمیر و رسوب زدایی شوفاژ می توانید با شماره های موجود در انتهای صفحه تماس بگیرید.

سوالی یا تجربه ای دارید بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید