موتورخانه چیست؟

موتورخانه چیست؟

موتورخانه ها در ساختمان های اداری و تجاری و همچنین سازه های مسکونی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این قسمت از ساختمان ها به عنوان بخش مرکزی شناخته می شود و اجزا و تجهیزات مهمی در آن به کار رفته اند. در این مقاله قصد داریم درباره اینکه موتورخانه چیست و شامل چه اجزایی می شود، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

امروزه ساخت موتورخانهها در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری با استقبال زیادی مواجه شده است. موتورخانه بخش مهم و اصلی یک سازه به شمار می آید؛ زیرا در این قسمت تجهیزات و اجزای بسیاری به کار رفته که هر یک از آنها در عملکرد کلی نقش اساسی ایفا می کنند و در صورت بروز مشکل در یکی از آنها ممکن است به تعمیر موتورخانه نیاز پیدا کنیم.

موتورخانه بخش مرکزی ساختمان است

آشنایی با موتورخانه

موتورخانه به قسمتی از ساختمان گفته می شود، که طی فصول سرد سال باعث گرم شدن محیط ساختمان و در طول فصول گرم به تامین هوای خنک و خنک سازی واحدها می پردازد و دارای انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی می باشد، که هر یک وظیفه خاصی را بر عهده دارند. این سیستم ها به صورت مرکزی عمل کرده و برای تمامی واحدهای ساختمان مشاع می باشد و در صورت بروز نقص در آنها تمامی واحدها دچار مشکل خواهند شد و رفاه و آسایش تمام ساکنین سلب می شود.

چگونگی تعیین محل مناسب جهت راه اندازی موتورخانه

اندازه فضای لازم جهت راه اندازی موتورخانه

اندازه فضایی که موتورخانه در آن راه اندازی می شود کاملا به ابعاد ساختمان بستگی دارد، به این صورت که اگر سیستم حرارت مرکزی برای ساختمان هایی با مساحت و اندازه کوچک ساخته می شود در نظر گرفتن فضایی به اندازه یک اتاق می تواند کافی باشد، اما اگر برای سازه هایی با ابعاد بزرگ و مجتمع ها راه اندازی می شود باید فضایی بزرگ را جهت استقرار تجهیزات آن در نظر گرفت.

وجود فضای کافی و در دسترس بودن

یکی دیگر از اصول مهم در تعیین محل مناسب جهت راه اندازی موتورخانه، دسترسی راحت به آن است. لزوم رعایت این اصل به این دلیل است که تجهیزات و قطعات به کار رفته در این سیستم چه در طی مراحل اولیه ساخت و چه در طول زمان و نیاز تجهیزات به تعمیر و سرویس، دسترسی به آنها بدون مشکل و راحت باشد. در صورت عدم رعایت این نکته در ساخت موتورخانه اگر مشکلی در عملکرد یکی از تجهیزات پیش بیاید و فضای کافی جهت تعمیر آن را در اختیار نداشته باشیم، می توان گفت که موتورخانه عملا از کار خواهد افتاد.

طراحی نقشه اولیه محل قرارگیری تاسیسات موتورخانه

داشتن نقشه اولیه در هر کاری باعث می شود قبل از شروع تصویر روشن و واضحی از کاری که قرار است انجام شود در ذهن داشته باشید. به همین دلیل است که داشتن یک طرح کلی از عملیاتی که قرار است انجام شود از سری نکات مهم و اساسی می باشد. به علت این که موتورخانه ها تجهیزات و اجزای بسیاری را شامل می شوند، پیشنهاد می شود که پیش از برداشتن هر قدمی جهت راه اندازی و ساخت موتورخانه به طراحی یک نقشه اولیه از محل دقیق قرارگیری تجهیزات داشته باشید.

یکی از مهم ترین مزایای داشتن طرح اولیه صرفه جویی در زمان است زیرا با داشتن برنامه ریزی از قبل مشخص شده، تمامی کارها طبق این برنامه ریزی انجام می شوند و محل دقیق نصب و راه اندازی تجهیزات موتورخانه، پیش بینی محل مسیر لوله ها و محل نصب شیرآلات معین شده و سبب صرفه جویی در وقت می شود.

دسته بندی انواع موتورخانه

موتورخانه ها را می توان براساس نوع کاربری ساختمان و تعداد و ابعاد تجهیزات به کار رفته در آن به انواع مختلفی تقسیم کرد، که موارد زیر را شامل می شود:

  • موتورخانه بیمارستان ها و مراکز درمانی
  • موتورخانه ساختمان های مسکونی
  • موتورخانه سازه های تجاری و اداری
  • موتورخانه کارخانه های صنعتی
موتورخانه ها به انواع مختلفی دسته بندی می شوند

تاسیسات گرمایشی موتورخانه شامل چه مواردی می شود؟

یکی از مهم ترین بخش های موتورخانه، تاسیسات گرمایشی می باشد، که این تجهیزات از اجزایی که در کنار هم و به صورت مکمل سبب تامین گرمای مورد نیاز واحدها در طول روزهای سرد می شوند، تشکیل شده است. نحوه کار هر یک از تجهیزات گرمایشی موتورخانه در گرو عملکرد دیگری است و هرکدام وظیفه خاص خود را بر عهده دارند. تاسیسات گرمایشی موتورخانه عبارت اند از:

مشعل

مشعل یکی از اجزای به کار رفته در سیستم مرکزی موتورخانه، که با فراهم کردن عناصر مورد نیاز جهت احتراق باعث ایجاد شعله و تامین انرژی گرمایی مورد نیاز موتورخانه می شود. مشعل بسته به نوع سوختی که مصرف می کند به سه دسته اصلی مشعل گازی، گازوئیلی و مازوت سوز تقسیم بندی می شود و در صورت بروز مشکل در آنها باید به سرعت به تعمیر مشعل موتورخانه پرداخت، زیرا وظیفه اصلی آنها تولید حرارت و انرژی گرمایی است، که در صورت وجود عیب در آنها عملکرد کلی سیستم با مشکل همراه خواهد شد.

بویلر یا دیگ

یکی از مولدهای گرمایی به کار رفته در موتورخانه، دیگ است، که مخزنی می باشد، که آب داخل آن شده و در داخل محفظه دیگ به وسیله مشعل گرم می شود و در مرحله بعدی توسط لوله های انتقال به سمت رادیاتورها هدایت و ارسال می شود. دیگ ها را می توان براساس نوع مواد و متریال سازنده آنها به دو دسته دیگ فولادی و دیگ چدنی تقسیم بندی کرد. به طور کلی می توان گفت فراهم نمودن گرمای تمام ساختمان بر عهده دیگ می باشد.

بویلر موتورخانه وظیفه تامین گرما را برعهده دارد

منبع انبساط

منبع انبساط از دیگر اجزای به کار رفته در سیستم موتورخانه می باشد، که وظیفه کم کردن فشار آب حاصل از گرم شدن سیالات و همچنین جبران کم بودن میزان آب در حال گردش در سیستم را بر عهده دارد. مخازن انبساط در دو نوع منبع انبساط باز و منبع انبساط بسته تولید و در بازار عرضه می شوند که هرکدام مزایا و معایب مختص به خود را دارند.

پمپ آب موتورخانه

پمپ آب از دیگر تجهیزات به کار رفته در موتورخانه می باشد، که سبب افزایش فشار و سرعت آب در حال گردش در سیستم و بهبود انتقال و پمپاژ آب می شود. امروزه به دلیل افزایش ساختمان های مرتفع و بلند و مشکل کمبود فشار آب به خصوص در واحدهایی که در طبقات بالاتر قرار دارند جهت رفع مشکل فشار پایین آب، از پمپ آب استفاده می شود.

تاسیسات سرمایشی موتورخانه شامل چه مواردی می شود؟

برخلاف باور عموم که فکر می کنند موتورخانه ها تنها شامل تجهیزات گرمایشی می شوند، لازم است بدانید این سیستم ها دارای تجهیزات سرمایشی نیز می شوند، که به تامین هوای سرد و خنک سازی واحدها در فصول گرم می پردازند. تاسیسات سرمایشی موتورخانه شامل موارد زیر می شود:

چیلر

چیلر مهم ترین عضو تاسیسات سرمایشی موتورخانه است، که با بهره گیری از فرآیند تبرید جذبی یا تراکمی، گرما و حرارت را از سیال در حال گردش در مدار گرفته و منجر به خنک شدن محیط می شود. چیلرها را می توان طبق پارامترهای متفاوتی دسته بندی نمود؛ چیلرها را براساس عملکرد آنها در دو دسته کلی چیلر تراکمی و چیلر جذبی جای می دهند. یک نوع دیگر از دسته بندی چیلرها براساس چگونگی فرآیند سرد سازی ماده مبرد است، که در این صورت به دو دسته هوا خنک و آب خنک تقسیم می شوند.

چیلر مهم ترین وسیله در تجهیزات سرمایشی موتورخانه است

اهمیت امنیت در موتورخانه

به دلیل اینکه موتورخانه ها دارای تجهیزات پیشرفته و اجزای تخصصی بسیاری هستند، از همان ابتدای کار و هنگام راه اندازی موتورخانه و استقرار لوازم و اجزای آن باید به فکر امنیت در موتورخانه باشیم. این مسئله به این دلیل حائز اهمیت است، که این سیستم ها به صورت مرکزی عمل می کنند و در صورت بروز مشکل در نحوه عملکرد آنها، رفاه و آسایش کلیه ساکنین ساختمان مختل می شود.

اصول مهم در نصب دودکش موتورخانه

به دلیل ایجاد گازهای سمی حاصل از سوختن مواد و عملکرد تجهیزات در موتورخانه این قسمت به سیستم تهویه و دودکش مناسب جهت خروج این گازهای سمی احتیاج دارد. از مهم ترین نکاتی که در نصب و راه اندازی دودکش موتورخانه لازم ست به آن توجه شود نصب دودکش 2 تا 6 متر بالاتر از بلندترین قسمت ساختمان است، علت انجام اینکار هم این است که دود حاصل از سوختن مواد به نمای ظاهری ساختمان آسیبی وارد نکند و ساکنین با این گازهای سمی در تماس نباشند.

حواستان به اندازه قطر و طول دودکش دقت کنید، در صورتی که دودکش از اندازه ای که می خواهیم باید بزرگ تر باشد، از سرعت دود کم می شود و در اصطلاح دستگاه ها را خفه می کند و اگر اندازه دودکش کمتر از اندازه مورد نیاز ما باشد سبب افزایش سرعت دوئد شده و منجر به تولید آلودگی صوتی و لرزش خواهد شد.

یکی دیگر از نکات مهم در نصب دودکش موتورخانه استفاده نکردن از زانوی 90 درجه طی مسیر دودکش است. در نظر داشته باشید که مسیر دودکش نباید به شکل U تنظیم شود و به هیچ عنوان در طول این مسیر از زاویه حاده استفاده نکنید.

چرا سرویس و نگهداری موتورخانه مهم است؟

سرویس و نگهداری موتورخانه امری مهم است، که بسته به ابعاد موتورخانه باید طی دوره های روزانه، ماهانه یا سالانه مورد بررسی قرار گیرد. دلیل عمده اهمیت این موضوع، وجود تجهیزات مستقر در موتورخانه می باشد، زیرا در صورتی که یکی از آنها دچار نقص جدی شوند، ممکن است خسارت های مالی هنگفتی شامل حال ساکنین شود.

سرویس و نگهداری موتورخانه باید توسط افرادی انجام شود، که دانش و مهارت کافی برای انجام این کار را دارند. شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا با بهره گیری از افراد متخصص و مجرب در تمامی ساعات شبانه روز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. همچنین برای فراغت خاطر شما شرکت در ازای کار انجام شده گواهی ضمانتی را به شما ارائه کرده و کیفیت کار انجام شده را تضمین می کند.

در تهیه مقاله “موتورخانه چیست؟” از این منبع انگلیسی استفاده شده است که جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه کرده و مطالب بیشتری را مطالعه نمایید.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره