فلومتر پکیج چیست و چه وظایفی دارد؟

فلومتر پکیج چیست و چه وظایفی دارد؟

فلومتر دستگاهی است، که با هدف اندازه گیری میزان مایع و گاز در سیستم های گرمایشی و سایر سیستم ها نصب می شود. جریان آب، باید برای کیفیت بهتر فرآیند سیستم های گرمایشی، به طور دقیق اندازه گیری شود. قصد داریم در این مقاله شما را با فلومتر پکیج و عملکرد آن بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید، زیرا داشتن اطلاعات کافی در مورد این قطعه می تواند شما را در تعمیر پکیج بسیار کمک کند.

فلومتر قطعه ای است که در پکیج و آبگرمکن به منظور اندازه گیری حجم یا دبی آب گرم استفاده می شود. نام دیگر فلومتر دبی سنج است. دبی به معنای حجم و میزان می باشد. امروزه برخی بر این باورند، که فلومتر با فلوسوئیچ یکسان می باشند، اما این باور غلط بوده و با هم متفاوت می باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با فلومتر و نحوع عملکردش و همچنین تفاوت فلومتر با فلوسوئیچ آشنا کنیم.

فلومتر پکیج دیواری

فلومتر ( flow meter ) پکیچ چیست؟

همان طور که در مطلب بالا گفته شد، فلومتر پکیج قطعه ای بسیار مهم و کاربردی برای اندازه گیری حجم آب گرم به کار می رود. امروزه در پکیج های مدل جدید و آبگرمکن، از فلومتر به جای فلوسویچ استفاده می شود. در واقع این قطعه یکی از عواملی است که در ساختمان پکیج موجب گرم شدن آب می شود. فلومتر و یا دبی سنج از اجزای مختلفی اعم از، آهنربا، حسگر و توربین مغنایسی تشکیل شده است.

نحوه عملکرد فلومتر پکیج چیست ؟

نحوه عملکرد فلومتر پکیج به این صورت است، که با استفاده از حسگر تعبیه شده در آن میزان آبی را که گرم شده را اندازه گیری می کند. هر دفعه که آب از توربین مغناطیسی عبور می کند، توربین را به چرخش در آورده و توسط دو پلاتینی که در کنار فلومتر قرار دارند، اتصالات را قطع و وصل می کنند به این طریق که زمانی که میزان آب آب گرم شده در سیستم به حد نصاب رسید، فلومتر قطع می شود و زمان روشن شدن و گرم کردن مجدد آب روشن می شود.

یکی از انواع فلومتر پکیج

آشنایی با انواع فلومتر

فلومترها از انواع مختلفی تشکیل شده اند، که از نظر شکل ظاهری و کارکردهایشان با هم متفاوت هستند. فلومترها بیشتر در سیستم های گرمایشی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردهای مختلفی را در صنعت دارند. در این قسمت از مقاله به معرفی انواع فلومترها می پردازیم.

 • فلومتر الکتومغناطیسی
 • آلتراسونیک
 • فلومتر کانال باز
 • فلومتر دنده ای
 • توربینی
 • کوریالیس
 • حرارتی
 • روتامتر
 • فلومتر برنجی

فلومتر پکیج چه تفاوتی با فلوسوئیچ دارد؟

امروزه فلومتر جایگزین خوبی به جای فلوسوئیچ می باشد و از این قطعه بیشتر در قدیم استفاده می کردند. امروزه در پکیج های جدید برای گرم کردن آب و اندازه گرفتن حجم آب از فلومتر استفاده می شود. اما سوال اینجاست که این دو قطعه چه تفاوت هایی با هم دارند؟ تفاوت فلوسوئیچ و فلومتر در نحوه عملکردشان است. نحوه عملکرد فلوسوئیچ به این صورت، که تنها وظیفه روشن و خاموش شدن جریان و یا مدار برق را برعهده دارد، اما فلومتر پکیج وظیفه گرم کردن آب و اندازه گیری حجم آب را بر عهده دارد. این دو قطعه از نظر شکل ظاهری هم با هم متفاوت هستند.

آشنایی با برندهای فلومتر پکیج

انتخاب فلومتر پکیج با کیفیت خوب و مناسب یکی از آیتم های مهمی است، که هنگام خرید باید بدان توجه شود. فلومتر با برند و کیفیت خوب حتی بر روی عملکرد پکیج تاثیر می گذارد و باعث افزایش بازدهی و طول عمر دستگاه می شود و نیازی نیست که هفته ای یک بار فلومتر خود را تعمیر و یا تعویض کنید. امروزه، تولید کننده های زیادی هستند، که برندهای مختلفی از فلومتر را تولید کرده و وارد بازار می کنند. در این قسمت از مقاله می خواهیم یکسری از برندها و مارک های خوبی که تا به امروز طرفداران زیادی داشتن را به شما معرفی کنیم.

 1. فلومتر پکیج با برند ایساتیس
 2. فلومتر پکیج با برند ایران رادیاتور
 3. فلومتر پکیج گلدیران
 4. فلومتر پکیج بوتان
 5. فلومتر یا دبی سنج برند پرلا
 6. برند بوتان پرلا

طریقه تعویض فلومتر پکیج

همان طور که در مطالب بالا گفته شد، فلومتر دمای و حجم آب مصرفی موجود در سیستم های گرمایشی مانند پکیج و آبگرمکن را اندازه گیری و تنظیم می کند و برای سنجش میزان آب از TNC استفاده می کند. گاهی اوقات ممکن فلومتر پکیج هم مانند سایر قطعات به مرور دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. یکی از مرسوم ترین مشکلاتی که می تواند برای فلومتر به وجود آید، نشتی بلوک هیدرولیک و سایر اتصالات آن باشد. برای تعمیر و تعویض فلومتر فرسوده نیازی نیست که آن را با چه زحمتی از دستگاه خارج کنید، فقط کافی است فلومتر جدید را در قسمت اتصالی آب سرد نصب نمایید.

فلومتر به عنوان یکی از اجزای اصلی پکیج دیواری

چه عواملی بر انتخاب فلومتر پکیج تاثیر می گذارد؟

برای انتخاب فلومتر مناسب و خوب برای سیستم گرمایشی خود ( پکیج، آبگرمکن) باید یکسری عوامل و فاکتورها را در نظر بگیرید تا فلومتر مناسبی و با کیفیتی را برای پکیج خود برگزیده باشید. در این قسمت 5 عامل مهمی که در انتخاب فلومتر پکیج مناسب تاثیرگذار می باشند را در این قسمت معرفی می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به سایت Automation forum.co مراجعه کنید.

 • توجه به نوع سیال (مایع، گاز)
 • در نظر گرفتن جریان و دامنه جریان
 • توجه به فرآیند شرایط مانندفشار و دما
 • سایز لوله و مناسب بودن آن
 • در نظر گرفتن هزینه

نحوه تعمیر فلومتر پکیج

زمانی که درجه خرابی فلومتر پکیج بالا نبوده و نیازی به تعویض ندارد، وقت آن رسیده که به فکر تعمیر آن باشید. اولین مرحله برای تعمیر و سرویس فلومتر باید 3 مورد را بررسی کنید، تا از اینکه نیازی به تعویض ندارد و باید تعمیر شود، مطمئن شوید. یکی از مواردی که باید آن را چک کنید، سالم بودن بدنه فلومتر است، در غیر این صورت باید تعویض گردد. دومین مورد، باید از قطع نبودن اتصالات بین فلومتر و برد کنترل مطمئن شوید. سومین مورد، باید از سالم بودن برد کنترل اطمینان حاصل نمایید. تعمیر پکیج و قطعات آن امری مهم است که باید به موقع و توسط افراد متخصص صورت گیرد.

تعمیر و نگهداری از فلومتر پکیج باعث افزایش بازدهی و عملکرد بهتر سیستم پکیج می شود. تهویه گستر راگا با گردآوری تیم حرفه ای و متخصص در زمینه تعمیر و نصب فلومتر پکیج و سایر خدمات و امور تاسیساتی، به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما کاربران عزیز می باشد.

Avatar
مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید