نصب کولر گازی در عین سادگی ظاهری، دارای جزئیات و ریزه کاری های بسیاری است و به همین دلیل است که توصیه می شود، برای این کار حتماً به متخصصین کاملاً ماهر مراجعه نمایید. به کرات مشاهده شده است که تلاش افراد غیر متخصص برای راه اندازی کولر گازی، باعث آسیب به این دستگاه شده است و به همین دلیل هزینه های اضافی را بر دوش افراد گذاشته است.

اعزام تعمیرکار
اعزام تعمیرکار
قیمت ها

قیمت و هزینه نصب کولر گازی چگونه تعییین می شود؟

ممکن است بخواهید بدانید قیمت نصب کولر گازی چگونه محاسبه می شود. در این باره باید به شما بگوییم که هزینه نصب کولر گازی کاملاً به ابعاد پروژه و ویژگی های آن بستگی دارد. هزینه نهایی نصب کولر گازی از چند فاکتور زیر نشات خواهد گرفت:

 • میزان زمان مورد نیاز برای نصب کولر گازی
 • قیمت وسایل و مواد اولیه مورد استفاده در فرایند نصب کولر
 • هزینه تجهیزات و ابزار مورد نیاز (برای مثال در صورت نیاز به بالابر هزینه کمی بیشتر خواهد بود.)
شرح تعمیرات حداقل قیمت(تومان) حداکثر قیمت(تومان)
نصب پنل کولرگازی 150000 160000
نصب پایه دیواری یونیت خارجی کولرگازی 150000 200000
کابل کشی (هزینه هر متر کابل کشی در زمان نصب کولرگازی) 7000
داکت کشی (هزینه هر متر داکت کشی در زمان نصب کولرگازی) 5000
اجرت لوله کشی مسی به ازای هر متر 15000
نصب فیوز مینیاتوری برای کولرگازی 70000 80000
نصب پایه زمینی برای کولرگازی 70000 80000
دریافت مشاوره (در صورت عدم درخواست تعمیرکار) 200000 200000

چنانچه به توضیحات بیشتری در رابطه با هزینه های مرتبط با نصب کولر گازی احتیاج دارید. می توانید از بخش سفارش، درخواست خود را ثبت کرده یا با استفاده از شماره های موجود با ما تماس بگیرید.

بیشتر آشنا شوید

کولر گازی چیست؟

کولر گازی یکی از انواع سیستم های سرمایشی است که از آن برای خنک کردن هوای منازل، اداره ها و یا سایر اماکن با هدف بهبود شرایط دمایی در فصول گرم استفاده می شود. این وسیله عملکردی مشابه یخچال فریز دارد و تنها تفاوت آن در اندازه محیط بسته ای است که آن را خنک می کند. در واقع در یخچال فریزر، سیستم، تنها هوای موجود در یک محفظه بسته کوچک را خنک می کند. این در حالی است که در مورد کولر گازی، بسته به توان کولر، این فضا می تواند شامل یک اتاق، یک خانه، یا محلی با وسعت ده ها متر باشد و این مورد در زمان نصب کولر گازی باید مورد توجه قرار بگیرد.

عملکرد کولر گازی به گونه ای است که هوای گرم داخل محیط را جذب کرده و آن را به بیرون منتقل می کند. در طی این فرایند گاز کولر وقتی به سمت یونیت داخلی هدایت می شود، فشرده شده و به مایع تبدیل خواهد شد. پس از آن، این ماده با جذب حرارت داخل اتاق به گاز تبدیل شده و به سمت یونیت خارجی حرکت می کند و این فرایند تا زمان رسیدن به دمای مطلوب ادامه پیدا می نماید. در واقع درک همین نحوه عملکرد است که می تواند به شما در انجام صحیح مراحل نصب کولر گازی کمک کند.

کولر گازی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

به طور کلی، هر دستگاه کولر گازی را می توان به سه بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی و اتصالات میان این دو بخش تقسیم نمود. در واقع فرآیند نصب کولر گازی با هدف جایگذاری صحیح این دو بخش و برقرای ارتباط مناسب میان آن ها انجام می شود.

کمپرسور، کندانسور، فن و شیر انبساط، از مهمترین اجزای یونیت خارجی کولر گازی بوده و فن خنک کننده، فیلتر هوا، اواپراتور، لوله تخلیه و دریچه کولر گازی، بخش های مربوط به یونیت داخلی هستند.

یکی دیگر از روش های دسته بندی اجزای تشکیل دهنده سیستم کولر گازی، تقسیم اجزای آن به دو دسته اجزای مکانیکی و الکترونیکی هستند. قسمت های مختلف تشکیل دهنده این سیستم سرمایشی شامل موارد زیر هستند:

قسمت های مکانیکی کولر گازی

 • کمپرسور: وظیفه انتقال مبرد از اواپراتور به کندانسور به واسطه ایجاد فشار را بر عهده دارد.
 • کندانسور: شبکه ای از لوله های مسی که وظیفه انتقال حرارت به خارج از محیط را بر عهده دارد.
 • اواپراتور: شبکه ای از لوله های مسی و آلومینیومی که در مسیر هوای ایجاد شده توسط کولر قرار گرفته و آن را خنک می کند.
 • گاز مبرد: این گاز در یونیت داخلی و در اواپراتور، گرمای محیط را دریافت کرده و در بخش کندانسور آن را به فضای باز منتقل می کند.
 • لوله مویی یا اکسپنشن: این وسیله با هدف افت فشار گاز مبرد و فراهم سازی امکان تبخیر شدن آن در سیستم منظور شده است.

قسمت های الکترونیکی کولر گازی

 • قسمت های الکترونیکی
 • الکتروموتور فن به همراه پروانه
  • فن اواپراتور: وظیفه انقال سرما به هوای اتاق را بر عهده دارد.
  • فن کندانسور: وظیفه انتقال گرما به محیط را بر عهده دارد.
 • برد الکتریکی: این قطعه مانند مغز متفکر سیستم کولر گازی عمل کرده و کنترل عملکرد سایر اجزا را بر عهده دارد.
 • فیوز حرارتی اتوماتیک: این قطعه نوعی محافظ در برابر نوسانات الکتریکی برای کمپرسور است.
 • سنسور دما: این قطعه دمای محیط را سنجیده و در صورت رسیدن به دمای مطلوب سیستم را به طور موقت قطع می نماید.
 • خازن: دو خازن تامین نیروی کمکی مورد نیاز موتور فن و کندانسور را بر عهده دارند.
 • تابلو برق: از این بخش برای تامین نیروی الکتریکی در بخش های محتلف دستگاه استفاده می شود.

نصب کولر گازی روی پشت بام

در واقع هر فرد، پیش از اقدام به نصب کولر گازی، باید بر روی تمامی این قطعات و نحوه کار آن ها تسلط داشته باشد.

اجزای کولر گازی چگونه در کنار یکدیگر کار می کنند؟

اساس عملکرد کولر گازی بر پایه چرخه فرآیند تبدیل گاز به مایع و تبخیر مجدد آن است. در واقع فرآیند عملکرد کولر گازی به این صورت است که طی آن، گاز که به وسیله فشار به مایع تبدیل شده است، حرارت موجود در محیط خانه را به خود جذب کرده و پس از آن تبخیر می شود و به بخش واحد خارجی کولر گازی منتقل می گردد. این فرایند آنقدر ادامه می یابد تا دمای محیط به حد مطلوب برسد و به این ترتیب سنسور دستور خاموش شدن موقت کولر را صادر می کند. در واقع چنانچه کولر گازی به روش صحیح نصب شده باشد، این فرایند به درستی انجام و تکمیل می شود. نحوه عملکرد کولر گازی چیزی مشابه یخچال فریزر های منازل است. البته تفاوت این دو مورد در آن است که یخچال فریزر محیطی کوچک تر بوده و عایق می باشد.

فرآیند نصب کولر گازی شامل چه مراحلی است؟

همانطور که پیش تر گفته شد، اجزای کولر گازی را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 • بخشی که داخل منزل قرار دارد یا یونیت داخلی
 • بخشی که خارج از منزل قرار دارد یا یونیت خارجی
 • اتصالات ما بین این دو بخش

در واقع روند صحیح نصب کولر گازی باید طوری انجام شود که طی آن این سه قسمت از سیستم کولر گازی در مکان های مناسب نصب شده و بتوانند در ارتباط با یکدیگر  به درستی کار کنند.

نصب یونیت داخلی کولر گازی

در نصب یونیت داخلی کولر گازی باید به چند نکته اساسی توجه شود که رعایت این نکات می تواند به بهبود عملکرد کولر گازی ختم شود. این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • انتخاب مکان صحیح برای نصب
  • شامل فاصله از سایر وسایل منزل
  • در نظر گرفتن زاویه تابش مناسب برای ایجاد سطح پوشش مطلوب
  • ارتفاع مناسب
 • در نظر گرفتن مکان و مسیر لوله های خروجی و ورودی
 • استفاده از اتصالات مناسب برای نصب این وسیله به صورت پایدار و مستحکم

رعایت این نکات در نصب کولر گازی می تواند سایر مراحل را برای شما ساده تر کند.

نصب یونیت خارجی کولر گازی

نصب یونیت خارجی کولر گازی نیز نکات خاص خود را دارد. رعایت این نکات می تواند علاوه بر افزایش راندمان کاری دستگاه، احتمال آسیب و خرابی آن را به حداقل برساند. این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • دستگاه باید در مکان مناسبی نصب شود. زیرا عدم نصب کولر گازی در مکان صحیح می تواند مشکلات زیر را به همراه داشته باشد:
  • مشکلات آلودگی صوتی ناشی از صدای فن
  • فشار به کندانسور به دلیل مناسب نبودن جریان هوا
  • ناپایداری دستگاه به دلیل عدم قرار گیری در مکان مناسب
 • یونیت نباید در معرض مستقیم تابش باشد.
 • یونیت نباید در معرض آلودگی های محیطی باشد.
 • رعایت نکات فنی مربوط به شیوه و نحوه قرار گیری در شرایطی که یونیت خارجی بالاتر یا پایین تر از یونیت داخلی کولر گازی واقع شده است.

نصب یونیت خارجی کولر گازی

نصب اتصالات کولر گازی

اتصالات کولر گازی به منظور برقراری ارتباط میان یونیت داخلی و خارجی تعبیه می شوند. این اتصالات شامل لوله های مسی و سایر لوله ها و اتصالاتی هستند که پس از نصب کولر گازی ، مسئولیت انتقال گاز میان دو بخش داخلی و خارجی کولر را بر عهده دارند.

فرآیند انجام خدمات توسط نصاب های کولر گازی ما شامل چه مراحلی است؟

چنانچه قصد نصب کولر خود را داشته باشید و بخواهید این کار را به ما بسپارید، کافی است با یکی از روش های موجود، یعنی برقراری تماس تلفنی و یا پر کردن فرم ثبت سفارش، درخواست خود را برای ما ارسال نمایید. پس از آن همکاران ما، به بررسی هزینه نصب کولر گازی خواهند پرداخت و با صدور یک پیش فاکتور، آن را به شما اعلام می کنند.  سپس در صورتی که قیمت نصب کولر گازی و شرایط به تائید شما برسد، متخصصین ما برای شروع فرایند نصب به محل شما اعزام خواهند شد. البته بدیهی است که به دلیل تفاوت کار از هر پروژه به پروژه دیگر، ممکن است هزینه نهایی از هزینه تخمین زده شده کمتر و یا بیشتر شود، که این موضوع در بازدید حضوری و پیش از آغاز پروژه به اطلاع شما خواهد رسید.

بله، خدمات مربوط به نصب کولر گازی تنها خدمات ارائه شده از سوی ما نیست و شما می توانید برای خدماتی همچون تعمیر و سرویس کولر گازی خود نیز به ما مراجعه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این خدمات و هزینه تعمیرات کولر گازی می توانید به صفحه مربوط به تعمیر کولر گازی مراجعه کنید.

نصب کولر گازی را در چه مناطقی از تهران انجام می دهیم؟

ما خدمات نصب کولر را در مناطق مختلف شهر تهران به انجام می رسانیم، بهترین نصاب های ماهر کولر گازی فعال در مجموعه ما، در نقاط مختلف شهر تهران مستقر بوده و می توانند در سریع ترین زمان ممکن، کار پروژه شما را آغاز نمایند و به این ترتیب این اطمینان خاطر برای شما به وجود خواهد آمد که فرایند نصب کولر گازی و دریافت خدمات در سریع ترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت برای شما به انجام خواهد رسید.

نصب کولر گازی با ضمانت به چه نحوی انجام می شود؟

ما در شرکت تهویه گستر راگا، تمامی خدمات خود در زمینه تاسیسات و سیستم های گرمایشی و سرمایشی را با توجه به نوع خدمت برای مدتی مشخص ضمانت خواهیم کرد. نصب کولر گازی با ضمانت، نشانگر اعتماد ما به توانایی و دانش متخصصین مجموعه بوده و وجود این فاکتور در کنار ارائه بهترین قیمت نصب کولر گازی در میان رقبا، به ما این جرات را داده است که خود را ارائه دهنده بهترین خدمات نصب کولر گازی در سطح شهر تهران و کشور بدانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گواهی تایید صلاحیت

گواهی صلاحیت پیمانکاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی

گواهی تایید صلاحیت

جزو انجمن صنفی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی

گواهی تایید صلاحیت

گواهی صلاحیت پیمانکاری از سازمان برنامه و بودجه کشور

گواهی تایید صلاحیت

صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE از وزارت کار و رفاه اجتماعی

×