ساخت استخر

ساخت استخر

امروزه بسیاری از املاک ویلایی و یا حتی آپارتمان‌ها و مجتمع های مسکونی، دارای استخر هستند؛ اگر شما نیز قصد ساخت استخر را دارید و به دنبال مطلبی مفید در رابطه با اجرای انواع استخر هستید، توصیه می‌کنیم این مطلب که توسط تیم تعمیر و نگهداری استخر شرکت تهویه گستر راگا نوشته شده است را مطالعه کنید.

این آموزش ساخت استخر، کاملاً عملی و به صورت مرحله به مرحله است؛ با این وجود توصیه می‌شود در انجام این کار حتماً از یک تیم متشکل از متخصصین کار بلد کمک بگیرید.

 

 

ساخت استخر توسط تهویه گستر راگا

راهنمای ساخت استخر

1- مکان استخر

انتخاب مکان مناسب برای ساخت استخر از اهمیت بالایی برخوردار است برای این کار باید بهترین مکان را انتخاب کنید، که معمولا استخر های رو باز را در حیاط خانه ها و استخر های سرپوشیده را داخل ساختمان قرار می‌دهند

نکاتی که برای ساخت استخر باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • استخر را باید دور از محل کاشت درختان ساخت، زیرا ریشه درختان ممکن است به داخل لوله های استخر نفوذ کنند.
 • استخر را باید در محلی بسازید که نور مستقیم خورشید به آن بتابد.
 • با استفاده از یک نرده‌ی بادگیر در اطراف استخر نصب کنید.
 • استخر نباید با کابل برق، لوله های فاضلاب و سیم های تلفن ارتباط داشته باشد
 1. طراحی استخر

مهمترین بخش ساخت استخر طراحی ساخت می باشد، در طراحي استخر بايد موارد زیر را مورد توجه قرار دهیم.

 • اماكن و ساختمان هاي اطراف استخر را بررسي كنيد.
 • علاوه بر نقشه، يك نماي مقطعي از استخر تهيه نماييد.
 • نمـاي مقطعـي بايـد اطلاعـاتي را درخصوص عمق استخر، نقطه شكست و ناحيه عميق آن فراهم نماید
 • اتاقي را براي نگهداري تجهيزات طراحي كنيد و علاوه بر محل آن، مسائلي چـون بـرق، آب و تلفن را در نظر بگيريد.

 

 • دستگاهها و متعلقات سيستم لوله كشي استخر از قبيل اندازه لوله ها، محل ورودي و خروجـي آب، آب گذرها، اسكيمرها، لوازم جـارو كـردن و سـاير مـوارد را درنظـر گرفتـه و بـه صـورت شماتيك ترسيم نماييد.
 • جزئيات ساخت موانع را مدنظر قرار دهيد.
 • براي صرفه جويي در مصرف انرژي از پنجره هاي دوجداره، عايق كاري ديوارها، لوله ها و مخـازن و انرژي خورشيدي استفاده كنيد
 1. انجام گودبرداریانجام گود برداری استخر

مراحل ساخت استخر با انجام گود برداری آغاز می‌شود. این اقدام زمانی انجام می‌شود، که شما می‌خواهید استخر را در حیاط خانه طبقه پایین ساختمان خود بسازید.

 1. هموارسازی خاکهموار سازی خاک

بعد از گود برداری باید هموارسازی خاک و زیر سازی کف استخر انجام شود. این هموار سازی برای استخر هایی که کف صاف و همواری دارند و هم استخرهایی که کف شیب دار دارند استفاده می‌شود.

 1. قالب بندی استخر (آرماتور بندی)Pool construction formatting

قالب بندی استخر ها را بعد از مرحله گودبرداری و برای استخر های بتنی استفاده می‌‌کنند. برای انجام این کار کف و دیواره های گودبرداری شده را آرماتوربندی می‌کنند. زیرا، این کار برای استحکام بیشتر استخر استفاده می‌شود.

 1. لوله کشی استخرانجام لوله کشی در استخر

در مرحله لوله کشی تمام لوله های مورد نیاز استخر نصب می‌شوند، که این لوله کشی ها شامل: اسکیمر لوله های تخلیه آب، شیر های ۲ و۳ طرفه و پمپ اصلی که وظیفه آن ها تصفیه، خالی کردن و جابجایی آب می‌باشد.

لوله کشیهای ساخت استخر را حتما باید یک متخصص حرفه ای انجام دهد.

 1. سیم کشی و برق کشی استخرسیم کشی ها استخر

قبل از انجام روکش استخر باید سیم و برق کشی ها انجام دهید. این سیم کشی ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سیم کشی تصفیه و تخلیه ورودی آب
 • سیم کشی روشنایی اطراف استخر

 

 1. بتن ریزی و آب بندی استخربتن ریزی ساخت استخر

در این مرحله بتن ریزی در قسمت کف و دیواره های استخر انجام می‌شود. بعد از نصب لوله کشی ها و لامپ های الکتریکی از میکسر بتنی برای پوشاندن قالب بندی استخر استفاده می‌کنند. این کار برای مرتب کردن و صاف کردن ناهمواری های استخر کاربرد دارد.

آب بندی استخر

آب بندی استخر با استفاده از  مواد آب بندی انجام می‌شود. بهترین گزینه برای این کار عایق کاری با فایبرگلاس است. آب بندی به طور کامل از نفوذ و نشتی آب جلوگیری می‌کند . به دلیل تخصصی بودن این کار حتما توصیه می‌شودآب بندی ساخت استخر را به یک فرد حرفه ای بسپارید.

 1. سرامیک کاریچسباندن سرامیک های استخر

بعد از انجام مراحل آب بندی و عایق کاری باید سرامیک کاری استخر را  دهید. انتخاب سرامیک در طرح و رنگ می‌تواند در نمای استخر اهمیت بالایی داشته باشد.

 1. نصب سیستم استخرنصب تمام سیستم های استخر

مراحل نصب و راه اندازی ساخت استخر که عبارت اند از سیستم های گرمایشی محیط، سیستم های تهویه، سیستم های تصفیه استخر و جکوزی و سیستم های میکروبی و شیمایی.

این مراحل دقیقاً بر اساس مراحل ذکر شده در مقاله طراحی و پیاده سازی کاسه استخر در سایت wikihow نوشته شده است.

 

سیستم های تهویه استخر

سیستم های تهویه استخر

مهمترین بخش ساخت استخر سیستم تهویه آب است که به صورت کاملا تخصصی و اصولی باید  نصب و اجرا شود. سیستم های تهویه به صورت  full fresh  و مدیریت هوشمند طراحی شده اند . عملکرد این سیستم ها به گونه ای است که هنگام تغییر هوای آزاد عملکرد هواساز تغییر می‌کند و با وجود هر میزان رطوبت بهترین عملکرد را انجام می‌دهدد

سیستم های گرمایشی محیط

سیستم گرمایش از کف استخر

برای سیستم های گرمایش استخر بهترین روش سیستم گرمایش از کف و دهش هوای گرم شده در استخر است. ترکیب این سیستم ها برای مطلوب شدن دمای بدن هنگام بخورد با سرامیک ها موجب افزایش کیفیت کلی هوای استخر می‌شود. در این حالت میزان رطوبت نیز در بهترین  حالت تثبیت می‌شود.

سیستم های میکروبی و شیمیایی

سیستم های میکروبی و شیمیایی

همانطور که در وب سایت acs.org در مقاله ای تحت عنوان محافظت از شناگران با سیستم‌های شیشمیایی ذکر شده است. برای انجام این کار باید از سیستم استریلیزیون و میکرو ارگانیسم در آب استخر استفاده شود.

و استفاده از موادی مانند: کلر تکنولوژی ترکیب فتوکاتالیستی، اشعه فرا بفش و هتروسیکل برای تمیزی آب استفاده می شود.

سیستم های تصفیه استخر

دستگاه فیلتر شنی ببر ای تصفیه آب استخر

هنگام  ساخت استخر فرایند تصفیه آب استخر، کنترل استانداردهای شیمیایی، میکروبی و فیزیکی از اهمیت بالایی برخوردار است .

فیلتر های شنی متشکل از استیل ضد زنگ و مقاموت فشار 6 بار و سلیس هایی با خلوص 99.8 درصد قابلیت جذب ذرات 30 میکرون را دارند، که هنگام عبور از فیلترهای کارتیجی ذرات را تا 5 میکرون جذب می‌کنند . با انجام این فرایند تمامی پارامترهای فیزیکی در فیلترها جذب می‌شود و آب شفاف و صاف می‌شود.

 

نيازمندي هاي اساسي براي تمام استخرهاي شنا

 

توصيه هاي زير هنگام ساخت استخر، براي تمام استخرهايي كه از مواد بادوام (مانند بتون) ساخته مي‌شوند به كار روند:

 • استخر بايد در مقابل نشت آب (در موقعي كه نسبتاً پر از آب است) و همچنين نفوذ آب هاي زيرزميني (در موقعي كه نسبتاً خالي است) مقاوم باشد.
 • كف و ديواره استخر بايد با ماده ای غير قابل نفوذ، جذاب و تميز تكميل شـود و آب در سـطح استانداردي از پاكي و شفافيت نگهداري شود.
 • راهرو بايد به اندازه كافي عريض باشد (حداقل 5/1 متر)، ليز نبوده و بـه سادگي قابـل تميز كردن باشد.
 • لبه هاي ديواره استخر جهت افزايش ايمني كودكان، نوجوانان و افراد غير شناگر نبايد بيش از 90 سانتي متر از سطح آب پايينتر باشد.
 • تخته شيرجه (دايو) تنها در صورتي به كار مي رود كه ابعاد منطقه شيرجه و همچنين، عمق آب با قوانين و مقررات همخواني داشته باشد.
 • جانمایی استخرهای روباز انتخاب محل استخرهای روباز معمولا با محدودیت های خاصی همراه است. ضمن آن که با توجه به کاربری استخر،ملاحظات دیگری نیز باید در نظر گرفته شود.
 • در این موارد،اغلب اوقات نقشه کلی استخر باید بر مبنای نقشه ساختمان اصلی ارائه شود

اگر به دنبال یک مرکز تعمیراتی استخر هستید می توانید از خدمات تعمیر استخر جموعه ما بهره ببرید.

صرف نظر از کاربری ،ملاحظاتی که باید در هنگام تعیین محل استخرهای سرباز رعایت شود را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد

 

 • موقعیت ساخت استخر باید به گونه ای انتخاب شود که کاسه استخر و پیرامون آن، به ویژه در اوقات بعد از ظهر و عصر بیشترین نورگیر را داشته باشد.
 • به منظور حداکثر بهره وری از گرمای خورشید، کاسه استخر از سمت جنوب و غرب باید بیشترین نورگیررا داشته باشد. به این ترتیب علاوه بر کاهش هزینه گرمایش آّب ، محیط مناسب تری را برای شناگرانی که قصد حمام آفتاب دارند فراهم می شود

 

 • پیش از تعیین محل استخر باید آزمایش های کافی در زمینه مشخصات خاک منطقه انجام شود، چرا که مشخصات خاک تاثیر قابل ملاحظه ای بر هزینه ساخت و اجرای استخر بر جای خواهد گذاشت
 • در مناطقی که سطح آب های زیرزمینی بالاست، هزینه ساخت استخر به دلیل ضرورت اجرای سیستم تخلیه آب های زیرسطحی افزایش می یابد.

 

 

 • در کنار استخر یا ساختمان اصلی مجموعه باید محلی برای نگهداری تجهیزات، ذخیره مواد تمیز کننده و مواد شیمیایی مورد استفاده برای تصفیه آب در نظر گرفته شود.

 

 • برای استخرهای عمومی،طراحی استخر و فضاهای جانبی آن باید به گونه ای انجام شود که رختکن مجموعه تا حد امکان در نزدیکترین فاصله ممکن تا کاسه استخر قرار داشته باشد

 

 • در ساختمان های مسکونی و هتل ها، وضعیت محوطه ای که استخر در آن قرار می گیرد باید با در نظر گرفتن شرایط منطقه ، وضعیت کلی مجموعه و با حداکثر دقت ممکن انتخاب شود

 

 • در صورت استفاده از روش هایی مانند کاشت درختان برای ایجاد حصار طبیعی در پیرامون کاسه استخر،موقعیت درختان را نسبت به کاسه استخر به گونه ای انتخاب کنند که دایما با مشکل ریزش برگ و صمغ درختان در داخل آب مواجه نشوید.

 

البته در چنین مواردی نوع گیاهان و درختان کاشته شده نیز باید با کمی دقت انتخاب شود. چرا که بسیاری از گل ها و گیاهان هنگامی که دائما در معرض قطرات آب کلردار قرار می گیرند به سرعت پژمرده شده و پس از مدت کوتاهی به کلی خشک می شوند.

هزینه ساخت استخر

هزینه ساخت استخر به عوامل مختلفی بستگی دارد که این عومل بسته به این که شما چه استخری می‌خواهید بسازید دارد که عبارتند از:

 • استخرهای فایبر گلاس
 • استخر های بتنی
 • نوع مصالح ساختمانی
 • مکان ساخت استخر

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت ساخت استخر با مجموعه تهویه گستر راگا تماس بگیرید و از کارشناسان اطلاعات خود را کسب کنید.

تماس(02155957723)

ساخت انواع استخرها

ساخت استخر بتنی

ساخت استخر بتنی

استخر های بتنی از نوع استخر های با دوام و ماندگار از قوی ترین نوع استخر ها هستند، که جنس آن از بتن است. یکی از مزیت های استخر بتنی قابل تنظیم بودن شکل استخر می‌باشد.

ساخت استخر خانگی

ساخت استخر خانگی

این نوع استخرها در محور خانه ها ساخته می‌شود، که استفاده بیشتر این نوع استخر برای شنا کردن و زیبایی و لاکچری بودن آن ها به حساب می‌آید.

ساخت استخر سرپوشیده

ساخا استخر سرپوشیده

این نوع استخر ها برای مکان هایی که دمای هوا پایین است و نمی توان استخر روباز ساخت اجرا می‌شود.

ساخت استخر روباز

ساختت استخر روباز

این نوع استخر در باغ ها،ویلاها و حیاط خانه ها ساخته می‌شود که بیشتر برای زیبا سازی و لاکچری بودن استفاده می‌شود.

 

فرهاد غلامی


یک پاسخ به “ساخت استخر”

 1. ali گفت:

  عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×