انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن ها

انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن ها

کسب اطلاعات درباره انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن ها میتواند برای همگان موضوعی جالب باشد. امروزه، با وجود تایم کاری های طولانی و نشستن به طرز غلط و حمل وسایل سنگین که باعث ایجاد درد در مفاصل و عضلات میشود، استفاده از انواع جکوزی به امری درمانی تبدیل شده است.در این مقاله قصد داریم شما را با انواع جکوزی و عملکرد آنها آشنا کنیم.

تاریخچه واژه جکوزی چیست؟

قبل از اینکه به سراغ توضیح انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن ها برویم، می خواهیم بدانیم که تاریخچه واژه جکوزی به کجا برمی گردد. جکوزی، نام یک شرکت آمریکایی است که اولین محصول این شرکت وان حمام با جت های آب ماساژدهنده بوده و بنیانگذاران این شرکت، برادارن جکوزی بودند به همین دلیل است که امروزه در همه جا آنها را با نام جکوزی می شناسیم.

جکوزی خانگی یکی از انواع جکوزی

جکوزی چیست؟

پیش از معرفی انواع جکوزی و نحوه عملکرد آن، لازم است بدانیم جکوزی چیست؟ جکوزی محیط بسته حوضچه مانندی است که آب موجود در آن با فشار زیاد به وسیله پمپ های قوی و از طریق لوله هایی که در بخش های مختلف دیواره تعبیه شده است، به داخل حوضچه رانده می شود. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از جکوزی، رفع خستگی و ماساژ در آب می باشد. ماساژ در آب یکی از موثرترین و کارامدترین روش های رفع دردهای عضلانی و مفاصل می باشد که همه پزشکان برای کاهش و درمان این نوع دردها، استفاده از این روش را توصیه می کنند.

انواع جکوزی کدامند؟

انواع جکوزی را براساس گنجایش می توان به دو نوع یک نفره و چند نفره دسته بندی کرد. پمپ تصفیه به کار رفته در ساختار جکوزی با پمپ تصفیه استخرها مشابه است. این پمپ ها آب را از کف جکوزی می گیرند و پس از گذروندن از صافی اولیه به طرف صافی های اصلی منتقل می کنند.

جکوزی ها یا به صورت از قبل ساخته شده و آماده هستند که در این صورت فقط لازم است در محل مورد نظر نصب شوند و یا در محل از ابتدا شروع به ساخت و تهیه و نصب آنها می کنند. برخی از جکوزی های پیشرفته شامل امکاناتی مانند اسپیکر ضد آب، ریموت کنترل، ماساژور و سایر تجهیزات دیگر می باشند.در این بخش به توضیح مختصری درباره انواع جکوزی ها می پردازیم.

انواع جکوزی های یک نفره و چندنفره کاربرد فراوانی دارند

جکوزی خانگی تک نفره

جکوزی های یک نفره به شکل وان حمام هستند. این نوع از انواع جکوزی برای تامین فشار مورد نیاز جت های موجود در ساختار خود از یک پمپ استفاده می کنند. جنس بدنه جکوزی های یک نفره به طور معمول از فایبرگلاس است که در حمام و ساختمان ها نصب می شود و برخی از آنها قابل حمل است. همچنین در این نوع جکوزی ها، آب جکوزی پس از هر بار استفاده تخلیه می شود.

جکوزی چند نفره

نوع دیگری از انواع جکوزی، جکوزی های چند نفره هستند که بسته به اندازه گنجایش آنها در ابعاد و اشکال متفاوتی ساخته می شوند. هنگامی که داخل جکوزی از آب پر می شود، این آب توسط جت هایی که در ساختار آن تعبیه شده اند از اطراف محفظه جکوزی، با فشاری معین دمیده می شود. لوازم و متریال به کار رفته در جکوزی های چند نفره از مصالح ساختمانی و با شرایطی مشابه شرایط ساخت دیوار استخرها می باشد.از جکوزی های چند نفره در ساختمان ها و محل های عمومی استفاده می شود.

چه مدت می توانیم در جکوزی بمانیم؟

مدت زمان طولانی ماندن درانواع جکوزی نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است باعث بروز مشکل شود، به همین دلیل بهتر است به طور ایده آل بین 15 تا 30 دقیقه از جکوزی استفاده کنید. البته بسته به عواملی مانند دمای آب در گردش در جکوزی می توان این زمان را تا 45 دقیقه هم تمدید کرد. به خاطر داشته باشید که دقایقی بعد از خروج از جکوزی می توانید مجددا به آن وارد شوید.

اگر مایلید هر روز و به صورت یک روتین روزمره زندگی خود از جکوزی کنید نیاز است بدانید که انجام این کار سبب کاهش استرس و تنش های روزانه، تسکین درد و همچنین داشتن خوابی با کیفیت خواهد شد. چنانچه به توضیحات بیشتری در این زمینه احتیاج دارید، می توانید به منبع انگلیسی این قسمت از متن مراجعه کنید.

ماندن به مدت طولانی در انواع جکوزی ضرر دارد

نحوه عملکرد جکوزی خانگی چگونه است؟

انواع مختلف جکوزی ها معمولا دارای یک یا دو پمپ می باشند که توسط این پمپ ها فرآیند مکش آب را از خروجی های مخصوص در وان های جکوزی به انجام می رسانند.در طی این مسیر،با هدایت آب جذب شده به سمت فیلتر و یا تصفیه مخصوص باعث تصفیه آب می شود.

در مرحله بعد از نحوه عملکرد جکوزی ها، با انتقال آب به سمت مشعل های حرارتی و یا المنت های مخصوص، آب گرم شده و از طریق پمپ مجددا وارد وان جکوزی میشود و در آنجا اقدامات لازم روی آب انجام میشود. در واقع این جت ها و یا هیدروجت های موجود در ساختار جکوزی ها، ماساژ بدن را انجام می دهند، این قطعات با تنظیم فرمان شیر هوا، آب و هوا را با هم مخلوط میکنند و آن را با فشار بسیار زیادی به حوضچه جکوزی وارد میکنند که در نهایت با متلاطم شدن آب داخل وان باعث عملیات ماساژ می شود.

نحوه نظافت انواع جکوزی چگونه انجام می شود؟

برای عملکرد بهتر جکوزی لازم است که جکوزی نظافت و ضدعفونی شود که در این باره باید در نظر داشته باشید که اگر جکوزی مجهز به سیستم تهویه کننده آب نیست، آب جکوزی باید کامل تخلیه شود و جکوزی شسته و ضدعفونی شود. جکوزی های پیشرفته و مدرن تر به سیستم ضدعفونی کننده مجهز هستند که بهتر است جهت ضدعفونی جکوزی هر چندوقت یکبار فعال شود.

برای ضدعفونی کردن انواع جکوزی بهتر است ابتدا سطح آب جکوزی را به حد استاندارد برسانید و جت ها را سوی پایین تنظیم و سپس مایع ضدعفونی کننده را در مخزن بریزید. دقت کنید که شیر کنترل جکوزی حتما بسته باشد سپس اجازه دهید جکوزی به مدت 10 دقیقه کار کند. در مرحلع بعدی جکوزی را خاموش کرده و بگذارید که محلول ضدعفونی کننده به مدت 30 دقیقه در جکوزی بماند و در آخر جکوزی را خالی کرده و مجددا با آب تمیز داخل جکوزی را پر کرده و اجازه میدهیم چند دقیقه کار کند و سپس آب را تخلیه میکنیم.

انواع جکوزی و چگونگی نظافت آن

فواید استفاده از انواع جکوزی و تاثیر آن در سلامت

همانطور که در این مقاله گفته شد، جکوزی ها دارای دو نوع هستند که از این تجهیزات جهت رفع دردهای عضلانی و مشکلات مفصلی استفاده می شود. تاثیر استفاده از آن ها به حدی است که حتی پزشکان هم برای رفع درد و درمان بیماران خود استفاده از جکوزی را توصیه و پیشنهاد می کنند.

ما در این مطلب با توضیح انواع جکوزی و عملکرد آن ها قصد داشتیم شما را علاوه بر مزایای استفاده از جکوزی، با نحوه عملکرد آنها نیز آشنا کنیم و به معرفی انواع آن بپردازیم. لازم به ذکر است که ما در شرکت تهویه گستر راگا تعمیر استخر و جکوزی را به صورت 24 ساعته و در تمام مناطق تهران انجام می دهیم. لازم به ذکر است که در این مجموعه عملیات ساخت استخر توسط بهترین مهندسین انجام می‌شود.

آرزو نیاسری
کارشناس سیستم های تهویه متبوع


یک پاسخ به “ساخت استخر”

  1. ali گفت:

    عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×