صفر تا صد راه‌های نگهداری از پمپ آب

صفر تا صد راه‌های نگهداری از پمپ آب

با خرید پمپ آب برای آنکه هزینه های نگهداری و تعمیرات را به حداقل برسانید، لازم است که روش های مراقبت و نگهداری از آن را به خوبی بدانید. پمپ آب پس از نصب و خریداری می تواند سال ها بدون هیچ مشکلی برای شما کار کند، اما اگر در نگهداری درست آن کوشا نباشید، هزینه های شما را افزایش خواهد داد و حتی ممکن است پس از مدت زمان کمی، نیاز به خرید یک پمپ جدید و یا دریافت خدمات تعمیر پمپ آب داشته باشید.

راه‌های نگهداری از پمپ آب

در ادامه مطلب قصد داریم، روش ها و نکات مهم در نگهداری پمپ آب را مورد بررسی قرار دهیم پس تا پایان با ما همراه باشید‌.

پمپ آب را از یخ زدگی دور کنید.

با فرارسیدن فصل سرد سال امکان یخ زدگی پمپ آب افزایش پیدا می کند که  سبب آسیب رسیدن به پمپ می شود؛ بنابراین یک راه ساده در نگهداری از پمپ آب، جلوگیری از یخ زدن آن است.

بهترین راهکار این است که پمپ آب و اجزای آن را عایق کاری کرد و همچنین یک محفظه برای پمپ آب بسازید تا از یخ زدن آن جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید، یخ زدن برای هر پمپ آبی با هر برند و هر نوعی وجود دارد پس نسبت به آن بی توجه نباشید.

از روشن کردن پمپ بدون آب خودداری کنید.

پمپ آب نباید بدون آب روشن شود که برای جلوگیری از این مورد باید از منبع آب با ظرفیت‌های مختلف که متناسب با مصرف ساختمان است، استفاده کرد. در صورت کار کردن پمپ بدون آب قطعه‌ای به نام مکانیکال آسیب خواهد دید که تعمیر آن توسط تکنسین های شرکت تهویه گستر راگا انجام می‌گیرد.

البته نصب منبع آب باید متناسب با قوانین شرکت آب و فاضلاب باشد تا آب دیگر مناطق شهری و روستایی دچار افت فشار نشود. اگر پمپ آب شما به یک منبع با ظرفیت مناسب وصل باشد، دیگر نگرانی بابت کار پمپ بدون آب نخواهید داشت و خطری پمپ را تهدید نخواهد کرد.

اتومات پمپ آب

پمپ آب را در دوره های مختلف روغن کاری کنید.

در نگهداری پمپ آب باید روغن کاری را از یاد نبرید که برای این کار می توانید از گریس یا روغن استفاده کنید. اگر دمای دستگاه بالاست و سیستم آب بندی شده است، استفاده از روغن بیشتر توصیه می‌شود. اما اگر دمای قطعات پایین است و دور موتور کم است، استفاده از گریس گزینه بهتری خواهد بود.‌

پمپ آب نباید زیاد داغ شود.

پمپ آب در ساختمان‌های چند طبقه بسیار کاربردی است و چون نیاز به آب در هر زمان وجود دارد، خاموش کردن پمپ آب چندان کار ساده و عاقلانه ای به نظر نمی‌رسد و در نتیجه در اثر کار کردن پمپ، دمای آن افزایش پیدا می‌کند.

زیاد شدن دمای پمپ آب سبب آسیب به آن می‌شود که احتمال سوخته شدن و معیوب شدن قطعات پمپ‌ را افزایش می‌دهد. برای این کار توصیه تکنسین‌های شرکت تهویه گستر راگا استفاده از دستگاه ست کنترل است.

این دستگاه به صورت خودکار کار می‌کند و هر زمانی که شیر آب باز شود، پمپ شروع به کار می‌کند و در زمانی که شیر آب بسته می‌شود، پمپ خاموش می‌شود.

هر چند وقت یکبار پمپ آب را هواگیری کنید.

هدف اصلی استفاده از پمپ آب، پمپاژ کردن آب و در دسترس قرار گرفتن آن در اختیار ساکنین است. اگر این کار به خوبی انجام نگیرد، استفاده از پمپ آب بی‌معنی می‌شود.

پمپ آب اگر هواگیری نشود، توانایی پمپاژ آب را ندارد بنابراین باید دوره‌هایی مشخص را برای هواگیری پمپ آب در نظر بگیرید. هواگیری کار بسیار ساده و راحتی است که با یک آچار و پیچ گوشتی قابل انجام است پس با هواگیری به موقع، هزینه تعمیرات و نگه داری از پمپ را کاهش دهید.

خازن پمپ آب را به صورت دوره ای چک کنید.

یکی از قطعات الکتریکی که سبب ذخیره انرژی می‌شود و در پمپ آب مورد استفاده قرار می‌گیرد، خازن است. در پمپ آب دو نوع خازن به کار رفته است که یکی در زمان روشن شدن پمپ و دیگری در زمانی که پمپ در حال کار است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر هر کدام از این خازن‌ها ایراد پیدا کنند، پمپ آب به خوبی کار نخواهد کرد بنابراین لازم است که هر چند ماه یکبار خازن‌ها چک و بررسی شوند‌ که بررسی آن ها هر شش ماه یکبار بهترین گزینه است. این کار را می‌توانید به تهویه گستر راگا با تکنسین‌های ماهر سپرد که در تمام زمینه‌های مربوط به نگهداری و تعمیر پمپ آب آماده خدمت رسانی هستند.

پمپ آب

پمپ آب را به صورت صحیح نصب کنید.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در کارایی و نحوه کار پمپ آب تاثیر می‌گذارد، چگونگی نصب آن است که باید به نکات مختلفی توجه کرد. نصب پمپ آب باید در یک سطح کاملا صاف انجام بگیرد و از هر گونه شیب به دور باشد.

همچنین پمپ آب را در محیطی نصب کنید که به دور از رطوبت و بارش‌های زمستانه باشد. در کنار همه این موارد توجه به اینکه بین پمپ آب و منبع آب هیچ گونه شیری نباشد، لام و ضروری است. نکات مختلف دیگری وجود دارد که باید در نصب پمپ مورد توجه قرار بگیرد تا پمپ طول عمر بیشتری داشته باشد بنابراین سعی کنید که نصب را به تکنسین های ماهر در شرکت تهویه گستر راگا بسپارید که این کار را با قیمتی مناسب انجام می‌دهند. در صورت درخواست نصاب حرفه ای پمپ آب با ما تماس بگیرید.

تماس(02155957723)

جالب است بخوانید:نصب پمپ آب ساختمان (پمپ آب مصرفی)

کلام پایانی

استفاده از پمپ آب برای در دسترس بودن آب با فشار مناسب لازم است که برای آنکه طول عمر و ماندگاری بالایی داشته باشد، باید در نگهداری آن نیز دقت داشت. راه ها و روش های زیادی وجود دارد که هزینه تعمیرات و نگهداری پمپ آب را کاهش می دهد که در این مقاله به مهم ترین آن ها اشاره کردیم که امید داریم، این اطلاعات برای شما همراهان کارآمد باشد.

نسرین ولی خانی
نسرین


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×