آموزش نصب کولرگازی (اسپلیت)

آموزش نصب کولرگازی (اسپلیت)

اگر از آن دسته افراد هستید که به کارهای فنی علاقه داشته و می خواهید نصب کولر گازی یا نصب اسپلیت را یاد بگیرید، مطلب مناسبی را برای مطالعه انتخاب کرده اید. در این متن توضیحات لازم و کافی برای نصب انواع کولرهای گازی به صورت مرحله به مرحله نوشته شده است و رعایت تمامی نکات می تواند شما را در این راه موفق کند. لازم به ذکر است که انجام اشتباه این اقدامات می تواند به وسایل سرمایشی شما آسیب برساند، پس بهتر است تمامی موارد ذکر شده در آموزش نصب کولر گازی را به صورت دقیق و جز به جز به انجام برسانید و چه بهتر که در انجام این کار از فردی با تجربه تر کمک بگیرید.

کولر گازی گزینه خوبی برای خنک کردن خانه و راحتی افراد در فصل تابستان است. این سیستم ها در مقایسه با سیستم تهویه مطبوع مرکزی، سر وصدای کم تر، نصب آسان تر و دارای انرژی کم تری هستند. نصب کولر گازی اسپلیت مانند هر وسیله ای باید توسط یک متخصص انجام شود، خصوصا در مواردی که برای اطمینان از عملکرد سیستم و داشتن ضمانت، نیاز به کابل، برق، کلیدهای ایمنی و یا هر عنصر خاصی که باید به درستی نصب شود، دارید.

نصب کولر گازی اسپلیت

نصب کولر گازی اسپلیت

نصب کولرهای گازی، کاری اساسی و مهم است، که نیاز به تخصص دارد. اگر نصب به درستی و به طور دقیق انجام شود، سیستم شما راحتی و آسایش را برای شما به ارمغان می آورد و اثر خنک کنندگی مطلوب و دلنشینی خواهد داشت، اما امان از روزی که نصب کولر گازی به درستی انجام نشود و یا به دست افراد آماتور صورت گیرد، اثر خنک کنندگی مطلوبی نخواهد داشت و در نهایت در فصل تابستان از شدت گرما کلافه خواهید شد.

نصب ضعیف و نادرست کولرگازی نیز منجر به مشکلات بزرگ تر و تعمیر و نگهداری مکرر می شود. اگر نمی خواهید برای نصب کولر گازی از یک متخصص کمک بگیرید و تجربه ای در زمینه لوله کشی و برق دارید، با خواندن و اجرا کردن مراحل زیر به راحتی می توانید کولرگازی خود را نصب و راه اندازی کنید.

در هنگام نصب کولر گازی، فاکتورهای مختلفی باید در نظر گرفته شود. در این قسمت از مقاله به آموزش مراحل نصب کولرگازی می پردازیم.

نصب کولر گازی اسپلیت مرحله به مرحله

مراحل نصب کولر گازی(بخش اول)

نصب کولر گازی هم مانند سایر سیستم های سرمایشی، با طی کردن مراحلی که به دو بخش تقسیم می شود، باید نصب شود. که در این قسمت از مقاله به آموزش مراحل نصب کولر گازی می پردازیم.

مرحله اول نصب کولر گازی

در مرحله اول نصب کولر گازی، ابتدا مکانی را برای نصب آن در منزل و یا هر مکان دیگری مشخص کنید. برای تغذیه لوله ها از واحد داخلی به واحد خارجی، باید دیواره را سوراخ کنید. بنابراین مکانی را برای نصب انتخاب کنید، که این امکانات را به شما بدهد. نقطه ای به دور از نور مستقیم خورشید و منبع گرما انتخاب کنید، که بهترین نتیجه را داشته باشد و محیط را به خوبی خنک کند.

فاصله کولر گازی از زمین باید حداقل 2 متر باشد و اطمینان حاصل کنید، که حداقل فضای باز در هر طرف واحد، 15 الی 30 متر باشد، تا هوا به خوبی جریان داشته باشد. توجه داشته باشید، نقطه ای را که برای نصب مشخص کردید، به اندازه کافی محکم باشد و تحمل نگهداری وزن کولر گازی را داشته باشد. کولر گازی حداقل باید 1 متر از خطوط برق، آنتن ها، سیستم های امنیتی خانگی، تلفن و غیره فاصله داشته باشد.

برای نصب کولر گازی از مکان هایی که امکان نشت گاز، گردو غبار روغن وجود دارد، خودداری کنید. بیشتر کولرگازی ها دارای کنترل از راه دور می باشند و می توانید به راحتی آنها را خاموش و روشن کرده و درجه حرارت آن را تنظیم نمایید. یک جایی را برای نصب کولر گازی انتخاب کنید که هوای اتاق نشیمن به راحتی در خانه جریان داشته باشد.

مرحله دوم نصب کولر گازی اسپلیت : صفحه فلزی را بر روی دیوار محکم کنید.

در مرحله دوم نصب کولر گازی، باید صفحه فلزی را مقابل دیواری که قرار است، کولرگازی نصب شود، محکم کنید. برای اطمینان از هماهنگی سطح عمودی و افقی، کولر گازی را در یک سطح نصب کنید. با استفاده از یک مداد یا ماژیک جایی که قرار است، پیچ ها در آن قرار گیرند را علامت بزنید، رولپلاک ها را در آن قرار داده و سپس صفحه را برداشته و با پیچ آن را روی دیوار محکم کنید. صفحه را طوری را نصب کنید، که با سوراخ ها مطابقت داشته باشد.

مرحله سوم نصب کولر گازی : محلی را برای لوله کشی بر روی دیوار مشخص کرده و سوراخ کنید.

برای لوله کشی بهتر است، سوراخ را به قطر 7/5 سانتی متر در وسط صفحه فلزی ایجاد کنید، و باید طول لوله ها و مسیری را که تا قسمت خارجی طی خواهد شد را در نظر گرفته و با دقت تمام آنها را به درستی مشخص کنید. سوراخ ایجاد شده باید کمی به سمت پایین شیب داشته باشد، تا از زهکشی مناسب اطمینان حاصل شود. دقت داشته باشید که قبل از دریل کردن و یا سوراخ کردن دیوار، لوله و سیمی در پشت دیوار وجود نداشته باشد.

بررسی اتصالات الکتریکی یکی از مراحل نصب کولر گازی

مرحله چهارم نصب : اتصالات الکتریکی را در واحد داخلی بررسی کنید.

پنل جلوی واحد را بلند کرده و درپوش را بردارید و از متصل شدن سیم های کابل به پایانه های پیچ و همین طور از هماهنگی سیم کشی با نمودار یونیت اطمینان حاصل نمایید.

مرحله پنجم : لوله ها و کابل ها را از سوراخ عبور دهید و آنها را به واحد اصلی وصل کنید.

در مرحله پنجم نصب کولر گازی، لوله های مسی، کابل برق و لوله تخلیه را به همراه نوار برق محکم کنید و برای اطمینان از جریان آزاد آب، لوله تخلیه را در قسمت پایین آن قرار دهید. سپس لوله ها را از حفره ایجاد در دیوار عبور دهید و سپس آنها را در نقاط داخلی واحد داخلی ثابت کنید. اگر می خواهید واحد به خوبی کار کند، باید زاویه خمیدگی آن را کم کنید. هر خط از قبل عایق بندی شده است، بنابراین؛ لازم نیست نگران اضافه کردن عایق اضافه باشید.

تمام تلاش خود را بکنید که اندازه و میزان لوله ها و کابل ها را به حداقل برسانید تا از عملکرد خوب واحد اطمینان حاصل نمایید. مطمئن شوید که لوله زهکشی اجازه می دهد که آب در مکان مناسب تخلیه شود. برای اطلاعات بیشتر به کتابچه راهنمای موجود در کیت خود مراجعه کنید.

مرحله ششم نصب کولر گازی : واحد داخلی را بر روی صفحه نصب محکم کنید.

برای اتصال و نصب کولر به دیوار کافی است، که اتصالات پشت واحد را با اتصالات روی صفحه نصب هماهنگ کرده و محکم فشار دهید تا واحد در جای خود محکم شود.

بخش دوم مراحل نصب کولر گازی اسپلیت

مراحل نصب کولر گازی اسپلیت ( بخش دوم)

مرحله اول نصب : نصب کندانسور ( یونیت خارجی )

بهترین مکان را برای نصب کولر گازی در فضای باز انتخاب کنید. برای نصب یونیت خارجی مکانی را انتخاب کنید، که به دور از گرد و غبار روغنی و گرمای مستقیم باشد. برای عملکرد بهتر یونیت خارجی، حداقل به 12 اینچ ( 31 سانتی متر ) فضای آزاد نیاز دارد. در صورت امکان، محلی را انتخاب کنید، که علاوه بر دور بودن از گرد و خاک، در معرض باد نیز باشد، تا عملکرد واحد شما در بهترین حالت ممکن باشد. سعی کنید که فاصله کندانسور از آنتن تلویزیون و رادیو باید حداقل 3 سانتی متر باشد.

مرحله دوم نصب : یک بالشتک بتونی روی زمین درست کنید، که سطح آن صاف باشد.

واحد بیرونی را مستقیما روی زمین قرار ندهید، زیرا سنگین بوده و می تواند بر روی سنگ و خاک جابه جا شود. پد را دقیقا در جایی که قرار است واحد را نصب کنید، قرار دهید و از صاف بود سطح آن مطمئن شوید. کندانسور باید بالای پد یا بالشتک بتونی قرار بگیرید و برای کاهش لرزش می توانید از پلاستیک استفاده کنید. حواستان باشد کندانسور را به دور از آنتن تلویزیون و یا رادیو قرار دهید.

نکته : پد بتونی را طوری قرار دهید، تا به اندازه کافی بالا باشد تا بتواند واحد را از هر آبی که ممکن است به دلیل باران یا برف روی زمین لک بزند، دور نگه دارد.

مرحله سوم نصب کولر گازی اسپلیت : وصل کردن سیم های برق

در این مرحله لازم است، ابتدا درپوش کندانسور را بردارید و بعد به کتابچه راهنمای دستورالعمل به نمودار سیم کشی واحد مراجعه کرده و مطابق نمودار از اتصال سیم ها اطمینان حاصل نمایید. هرگونه تنظیم را در صورت لزوم انجام دهیدو در آخر، کابل ها را با گیره کابل ببندید و درپوش را تعویض کنید.

مرحله چهارم نصب : لوله ها و کابل را به واحد خارجی وصل کنید.

مراحل پایانی نصب کولر گازی

مراحل نصب کولرگازی ( بخش سوم ) : تکمیل پروژه

  1. هوا و رطوبت را از مدار خارج کنید : درپوش ها را از دریچه های دو طرفه، سه طرفه و از شیر سرویس جدا کرده و یک شلنگ وکیوم را به شیر سرویس وصل می کنید. پمپ خلا را روشن می کنید، تا به خلا مطلق 10 میلی متر جیوه برسد. دستگیره فشار قسمت پایینی را بسته و پمپ را خاموش کنید. تمام اتصالات و دریچه ها را از لحاظ نشتی بررسی کنید و در آخر پمپ خلا را قطع کرده و سرپوش دریچه ها و شیر سرویس را در جای خود قرار دهید.
  2. اتصالات لوله را عایق بندی کنید.
  3. لوله ها را با گیره به دیوار بچسبانید.
  4. سوراخ دیوار را با استفاده از فوم پلی اورتان منبسط شده ببندید.
  5. کولر گازی را روشن کنید و از هوای خنک لذت ببرید.
نصب صحیح کولر گازی اسپلیت

نصب صحیح کولر گازی اسپلیت

نصب کولر های گازی و سایر سیستم های سرمایشی باید توسط یک تیم حرفه ای و واجد شرایط صورت گیرد. تعمیرکاران باید دانش و تجربه کافی در این زمینه داشته باشند. کولرهای گازی قابل حمل، تنها تجهیزاتی هستند، که کاربر ممکن است، شخصا آن را نصب کند. با این حال، دستورالعمل های ارائه شده در دفترچه راهنمای همراه باید در هنگام نصب رعایت شوند.

نصب کولر گازی نیاز به استفاده از ابزارهایی مانند پمپ خلا، فشارسنج و همچنین تجهیزات حرفه ای برای سوراخ کاری و غیره دارد. اتصالات خنک کننده بین واحدها از لوله های مسی تشکیل شده است، که توسط عایق بندی حرارتی با ضخامت مناسب محافظت می شوند. لازم به یادآوری است، که در هنگام خنک سازی، آب داخل واحد داخلی متراکم می شود و باید آن را به سیستم فاظلاب تخلیه کرد و یا به خارج از اتاق هدایت کرد. واحد خارجی کولر معمولا در بالکن یا روی سقف ساختمان قرار می گیرد.

در حین نصب، اطمینان حاصل کنید که فاصله اسپلیت از دیوارها و موانع مشخص شده در دستورالعمل نصب، رعایت شود. به خاطر داشته باشید، که معاینه فنی دوره ای از کولرهای گازی را ترجیحا دو بار در سال انجام دهید.


هزینه نصب کولر گازی چقدراست؟

بعد از سپری کردن مرحله انتخاب و خرید کولر گازی اسپلیت، به مرحله نصب و راه اندازی آن می رسیم. همیشه این سوال که هزینه نصب کولر گازی چقدر است؟ ذهنمان را مشغول می کند. یکی از عواملی که در هزینه نصب کولرگازی تاثیرگذار است، محل قرار گیری کولر می باشد. کولرهای گازی از دو واحد، یونیت داخلی و خارجی تشکیل می شوند، که هر کدام از آنها به صورت جداگانه نصب می شود. جالب است بدانید، که این دو یونیت داخلی و خارجی هم به صورت کاملا مجزا تعمیر و سرویس می شوند. نصاب، هزینه نصب کولر گازی را طبق نرخی که در اتحادیه نصب کولر گازی اسپلیت درج شده است، مشخص می کند.

هزینه نصب کولر گازی اسپلیت

کلام آخر

همان طور که در این مقاله درباره مراحل آموزش نصب کولر گازی صحبت کردیم و از اهمیت نصب آن توسط افراد متخصص و مجرب توضیحاتی داده شد، که کولر گازی در عین سادگی و راحتی، دارای یکسری پیچیدگی هایی است، که به همین دلیل توصیه می شود، اینکار توسط افراد ماهر که تجربه کافی در این زمینه دارند، صورت گیرد. چنانچه این متن برای شما جذاب بوده است، می توانید برای دسترسی به منبع انگلیسی آن روی نام سایت wikihow کلیک کنید.

شرکت فنی مهندسی تهویه گستر ارگا با گردآوری تیم حرفه ای و متخصص در زمینه نصب کولر گازی واسپلیت و همچنین سایر امور خدمات و تاسیساتی هر روز به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. فقط کافی است برای سفاش با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید و یا به صورت آنلاین به ثبت سفارش خود اقدام نمایید. امیدواریم مطلبی که در مورد آموزش نصب کولر گازی خواندید برای شما مفید واقع شده باشد.

مینا اصغری
مینا اصغری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید