روش های رسوب زدایی آبگرمکن

روش های رسوب زدایی آبگرمکن

آبگرمکن ها به دلیل وجود املاح در آب، همواره در خطر رسوب بستن و کاهش فشار آب هستند. شناخت روش های رسوب زدایی آبگرمکن می تواند شما را از شر این مشکل و هزینه های مرتبط با آن خلاص کند. آبگرمکن ها به دلیل نقش مهمی که در آسایش و رفاه ساکنین یک ساختمان ایفا میکنند؛ از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این تجهیزات ممکن است به مرور زمان دچار مشکلاتی نظیر ایجاد رسوب در مسیر لوله ها و بخش های داخلی شوند، در نتیجه در نظر گرفتن راه حل مناسب جهت مقابله با رسوب گرفتن آبگرمکن ها امری ضروری است. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را درباره روش های مقابله با رسوب بستن آبگرمکن در اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی با آبگرمکن

برای درک بهتر روش های رسوب زدایی آبگرمکن بهتر است ابتدا با ساختار، انواع و بخشهای مختلف آبگرمکن آشنا شویم. همانطور که از اسم این وسیله پیدا است، آبگرمکن وسیله ای برای گرم کردن آب مصرفی مورد نیاز در منازل است که نوعی سیستم های گرمایشی محسوب می شود. از آب گرم تولید شده توسط آبگرمکن استفاده های بسیاری در منازل و واحدهای صنعتی می شود.

هدف اصلی استفاده از آبگرمکن ها در منازل فراهم ساختن آب گرم مورد نیاز برای مصارف بهداشتی نظیر شتسشو و موارد مشابه دیگر در زندگی روزمره است. به همین دلیل بسیار واضح است که عدم کارکرد صحیح آبگرمکن می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد و در نتیجه تسلط به تعمیر آبگرمکن و موارد مرتبط با آن نظیر شیوه های رسوب زدایی آبگرمکن می تواند در مواقع بسیاری، از کاربرد فراوان برخوردار باشد.

یک آبگرمکن دیواری

شناخت انواع آبگرمکن با هدف یادگیری رفع رسوب

آبگرمکن ها انواع مختلفی دارند و براساس متغیرهای خاص میتوان آنها را در گروه های متفاوتی قرار داد. این وسایل گرمایشی را براساس مدل و نوع سوختی که استفاده میکنند در دو گروه مختلف طبقه‌بندی میکنند. شناخت انواع مختلف این تجهیزات براق تعمیرکاران ارائه دهنده خدمات رسوب زدایی آبگرمکن امری بسیار مهم است. آبگرمکن ها براساس محل نصب به دو دسته دیواری و ایستاده تقسیم بندی میشوند. در این قسمت به معرفی انواع آبگرمکن ها بر اساس انرژی مورد استفاده در راستای تولید گرما می پردازیم.

  • آبگرمکن زغالی
  • آبگرمکن برقی
  • آبگرمکن خورشیدی
  • آبگرمکن گازی
  • آبگرمکن نفتی

در ادامه به معرفی ویژگی های هریک از انواع آب گرمکن ها خواهیم پرداخت.

آبگرمکن زغالی

آبگرمکن های زغالی یکی از انواع مختلف آبگرمکن ها براساس نوع سوختی که مصرف میکنند، هستند. همانطور که از اسم آنها برمی آید این نوع از آبگرمکن برای گرم کردن آب از زغال به عنوان منبع سوخت استفاده میکند. لازم به ذکر است که آبگرمکن های زغالی از قدیمی ترین نوع آبگرمکن ها به شمار می آیند که در گذشته استفاده از آنها بسیار متداول بوده است و امروزه کاربرد آنها منسوخ شده است.

آبگرمکن برقی

آبگرمکن های برقی که آنها را با نام آبگرمکن های الکتریکی نیز میشناسند، یکی از انواع پیشرفته و نسل جدید آبگرمکن ها به شمار می آید که به هر دو صورت ایستاده و دیواری ساخته و توزیع میشوند. در این سیستم ها منبع انرژی از طریق انرژی الکتریکی تامین میشود. یکی از قطعات مهم و اساسی در ساختار این تجهیزات، المنت های موجود در داخل دستگاه می باشد.

نحوه عملکرد آبگرمکن های برقی به این صورت است که هنگامی که دستگاه به برق متصل میشود، المنت های قرار داده شده در داخل آبگرمکن با عبور جریان برق شروع به گرم شدن میکنند و در نهایت منجر به گرم شدن آب و تولید آب گرم مورد نیاز میشوند.

آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن های خورشیدی نیز از سری مدل های جدید این تجهیزات به شمار می آیند. مهم ترین مزیت آبگرمکن های خورشیدی در مقایسه با سایرین منبع سوخت آن است. این نوع از آبگرمکن ها به جای منبع از انرژی خورشید جهت گرم نمودن آب استفاده میکنند. کلکتورهای خورشیدی موجود در ساختار این آبگرمکن ها انرژی حرارت ساطع شده از خورشید را به خود جذب میکنند و با اینکار سبب گرم شدن آب موجود در منبع میشوند. از دیگر ویژگی آبگرمکن های خورشیدی سازگاری با محیط زیست و عدم مصرف بیهوده انرژی است.

آبگرمکن گازی

از متداول ترین نواع آبگرمکن ها میتوان به نوع گازی آنها اشره کرد. این آبگرمکن ها به دلیل دسترسی آسان تمامی مناطق به گاز، به وفور در منازل و ساختمان ها به چشم میخورند. همانطور که از اسم آنها میتوان حدس زد، منبع سوخت در این آبگرمکن ها گاز است.

از کاربردی ترین قطعات موجود در آبگرمکن های گازی میتوان به ترموستات اشاره نمود. نحوه عملکرد این تجهیزات به این شکل است که ترموستات تعبیه ذشده در آبگرمکن دما و فشار را در حالت معمولی نگه میدارد و آن را تنظیم و کنترل میکند سپس شیر پیلوت که از دیگر اجزای سازنده آبگرمکن های گازی است سبب روشن ماندن شعله مشعل و کاهش خطر رخ دادن انفجار میشود.

آبگرمکن های نفتی

آبگرمکن های نفتی را میتوان یکی از قدیمی ترین مدل های آبگرمکن دانست. در زمان های قدیم که دسترسی به نفت برای همه کار ساده ای بود، از این مدل آبگرمکن ها استفاده میشد. منبع تامین انرژی جهت گرم کردن آب در این آبگرمکن ها، نفت است.

طرز کار آبگرمکن های نفتی به این شکل است که نفت موجود در دستگاه با عبور از کاربراتور به کمک لوله های رابط به محفظه تعبیه شده در دستگاه جهت احتراق انتقال می یابد. اتفاقی که در آبگرمکن های نفتی میفتاد این است که هوا از طریق یک روزنه وارد دستگاه میشود و به دلیل ترکیب شدن با سوخت سبب ایجاد شعله میشود. با گرمای ناشی از احتراق نفت و ایجاد شعله، آب وارد شده به سیستم گرم میشود.

روش های رسوب زدایی آبگرمکن زمینی بسیار ساده تر است.

رسوب زدایی آبگرمکن به چه معنا است؟

املاح و مواد معدنی موجود در آب سبب ایجاد رسوب در قسمت های گوناگون آبگرمکن شده و در نحوه عملکرد آن اخلال ایجاد می کنند. به تدریج این مواد رسوبی به بخش های داخلی آبگرمکن نفوذ کرده و باعث ایجاد مشکلات بزرگ ‌تر می شود. در چنین شرایطی برای بازگرداندن راندمان کاری دستگاه لازم به رسوب زدایی آبگرمکن است.

روش های رسوب زدایی آبگرمکن کدامند؟

همانطور که گفته شد رسوب بستن در بخش های داخلی آبگرمکن سبب بروز مشکل و نقص در طرز کار آن می شود و به مرور زمان می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند و هزینه های بالایی را بر دوش مالکان آن متحمل کند. عدم استفاده از تجهیزات مناسب برای کاهش احتمال رسوب گذاری آب می تواند به مسدود شدن لوله های آبگرمکن ختم شود و شما را مجبور به اقدام برای رفع این مشکل با یکی از روش های رسوب زدایی آبگرمکن نماید.

1- استفاده از رسوب گیر یکی از اصلی ترین روش های جلوگیری از رسوب آبگرمکن

یکی از راه حل های موجود در رابطه با رسوب زدایی آبگرمکن استفاده از رسوب گیر می باشد که تا حد زیادی میتواند برای جلوگیری از ایجاد رسوب مفید باشد. تنها مشکل اصلی استفاده از این روش در آن است که استفاده از رسوب گیر به منظور پیشگیری از رسوب بستن دیگ آبگرمکن زمینی مناسب می باشد و برای آبگرمکن های دیواری بلا استفاده است.

رسوب زدایی آبگرمکن بسیار حساس تر است.

2- استفاده از سختی گیر برای جلوگیری از رسوب آبگرمکن

از دیگر تجهیزاتی که برای پیشگیری از ایجاد رسوب توصیه می شود دستگاهی به نام سختی گیر است که مواد و املاح موجود در آب را به خود جذب کرده و همانند یک فیلتر عمل میکند. در واقع سختی گیر با کاهش املاح آب از رسوب بستن دیگ آبگرمکن های زمینی و دیواری جلوگیری می کند.

3- رفع رسوب آبگرمکن با استفاده از اسیدشویی

به طور معمول رسوب های ایجاد شده به واسطه حرارت دیدن املاح موجود در آب شهری در برابر اسیدها بسیار شکننده هستند و به همین دلیل می توان از شستشوی دیگ به وسیله اسید، به عنوان یکی از اصلی ترین روش های رفع رسوب آبگرمکن ها اشاره نمود. قابل ذکر است که اسید خورندگی بسیار بالایی داشته و به همین دلیل هرگز توصیه نمی شود از آن در منزل استفاده نمایید. شستشوی رسوب آبگرمکن با اسید تنها باید توسط متخصصین انجام شود.

اهمیت رسوب زدایی آبگرمکن توسط افراد ماهر

رسوب زدایی آبگرمکن به شدت از اهمیت برخوردار است؛ زیرا در صورت انباشته شدن رسوبات در درون آبگرمکن، این دستگاه دچار مشکل میشود و قادر به گرم کردن آب مصرفی مورد نیاز ساختمان نخواهد بود. به دلیل حائز اهمیت بودن رسوب زدایی آبگرمکن، لازم است که اینکار توسط افرادی ماهر و متخصص انجام شود. به این ترتیب علاوه بر کاهش احتمال رسوب بستن آبگرمکن مجدد این دستگاه در زمانی کوتاه، از خطرات احتمالی موجود برای شما، جلوگیری خواهد شد.

شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا با بهره‌گیری از افراد حرفه ای و مجرب و همچنین استفاده از تجهیزات به روز و باکیفیت، در تمامی مناطق تهران و در طول تمام ساعات شبانه روز آماده ثبت سفارش و خدمات رسانی جهت رسوب زدایی آبگرمکن وانجام تمامی امور تاسیساتی در سریع ترین زمان ممکن به شما عزیزان می باشد.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید