اجزای چیلر: چیلر از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

اجزای چیلر: چیلر از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

در این مطلب قصد داریم اطلاعات مفیدی درباره تعریف چیلر، اجزای چیلرها ،انواع چیلرهای موجود عنوان کنیم.همانطور که می دانید  امروزه ،بشر جهت رفاه و اسایش هر چه بیشتر خود ابزارهای مختلفی را به کار میگیرد.هریک از این ابزارها برای کار خاصی تعبیه شده اند .یکی از این ابزارها چیلرها هستند که ابعاد و انواع مختلفی دارند و به دو دسته ی چیلرهای تراکمی و  جذبی تقسیم می شوندو غالبا در سیستم های خنک کننده به کار می روند.چیلرها از چند بخش بسیار مهم و اصلی تشکیل شده اند که اشنایی بیشتر با اجزای چیلر میتواند در به کارگیری بهتر انها مفید واقع شود.

چیلر چیست؟

پیش از معرفی اجزای چیلرها لازم است با تعریف چیلر وانواع آن آشنا شویم. چیلرها از مهم ترین دستگاه های تولید سرما در تاسیسات ساختمان ها ی بزرگ محسوب می شوند و شناخت کافی این دستگاه ها از مهم ترین عوامل در انتخاب صحیح تجهیزات و کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها می باشد.

چیلرها دستگاه هایی هستند که طی فرایند تبخیر و تقطیر، گرما را از مایع دفع می کنند و این مایع می تواند برای خنک کردن محیط و یا دستگاه ها و تجهیزات به کار گرفته شود. این سیستم ها را می توان به دو دسته ی چیلرها تراکمی و چیلرهای جذبی طبقه بندی کرد، البته لازم به ذکر است که چیلرها را براساس نوع خنک شدن ماده مبرد در آن ها می توان به سه دسته ی آب خنک، هوا خنک و تبخیری دسته بندی کرد که نوع دیگری از تقسیم بندی چیلرها به حساب می آیند.

چیلر دستگاهی است که باعث  خنک سازی محیط می شود

انواع چیلرها کدامند؟

چیلرها را می توانیم براساس متغیرهای متقاوتی دسته بندی کنیم. یکی از مهم ترین پارامترهایی که می توان براساس آنها چیلرها را دسته بندی کرد، مبنای عملکرد آنها می باشد. تفاوت در این سیستم ها باعث می شود هنگام بروز مشکل در آنها، فرآیند تعمیر چیلر متفاوت از دیگری باشد. این سیستم ها را می توان طبق نحوه عملکردی که دارند به دو نوع چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم بندی نمود. در بخش بعدی هر یک از انواع چیلر را توضیح و ویژگی های هرکدام را بیان می کنیم.

آشنایی با چیلرهای تراکمی

در چیلرهای تراکمی روش کار دستگاه به این صورت است که ابتدا فشار گاز به وسیله ی کمپرسور افزایش پیدا می کند، سپس این گاز وارد کنندانسور می شود و به مایع تبدیل می گردد و فشار و دمای ان کاهش می یابد و با وجود این کاهش فشار مایع تبخیر شده و با گرفتن این تبخیر حرارت از فضای مجاور خود، موجب خنک شدن محیط می شود. اجزای چیلر تراکمی با اجزای به کار رفته در چیلرهای جذبی دارای تفاوت هایی است که در ادامهه به آنها می پردازیم. انواع چیلرهای تراکمی عبارت اند از:

  • چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی
  • چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو
  • چیلرهای تراکمی با کمپرسور اسکرال
  • چیلرهای تراکمی با کمپرسور سانتریفیوژ

آشنایی با چیلرهای جذبی

اساس عملکرد چیلرهای تراکمی و جذبی مشابه است اما یک تفاوت کوچک در آن ها وجود دارد و آن وجود تفاوت در روش تغییر فشار در گاز خارج شده از اواپراتور می باشد. یکی از تفاوت های سیستم های جذبی با تراکمی در اجزای تشکیل دهنده چیلرها می باشد.

نحوه کار چیلرهای جذبی به این صورت است که گاز پس از عبور از اواپراتور، به وسیله ماده ای به نام لیتیوم بروماید جذب می شود و در بخش مولد حرارتی به بخار تبدیل می گردد. بخار ایجاد شده به کندانسور انتقال می یابد و در این قسمت از حالت گاز به حالت مایع تبدیل می شود و در ادامه همانند عملکرد چیلرهای حرارتی این مایع، گرما را از محیط اطراف خود گرفته و با تبدیل شدن به بخار، باعث کاهش دما و خنک شدن محیط می شود.

چیلرهای جذبی را می توان براساس نحوه انتقال حرارت در ژنراتور به دو دسته تقسیم بندی کرد :

  • چیلرهای جذبی گروه تک اثره
  • چیلرهای جذبی گروه دو اثره
چیلر جذبی یکی از انواع چیلرها می باشد

چیلرها از چه اجزایی تشکیل می شوند؟

چیلرها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام از این بخش ها به تنهایی کار خاصی را انجام می دهند و در صورت بروز مشکل در یک بخش، ممکن است در سایر اجزا چیلر و یا عملکرد کلی چیلر اختلال ایجاد شود. در ادامه این مطلب، به معرفی اجزای اصلی چیلرها و نحوه عملکرد هر یک از این اجزا می پردازیم.

کمپرسور؛ یکی مهمترین اجزای چیلر

کمپرسور را می توان به عنوان مرکز و بخش اصلی تشکیل دهنده چیلرهای تراکمی معرفی کرد که وظیفه این بخش کاهش حجم گاز و افزایش فشار و دمای ان است که بعد از گذشتن از این مرحله توسط لوله های رابط به کندانسور راه پیدا میکند. کمپرسورها یکی از اجزای چیلر هستند که هم در انواع مختلفی نظیر:حلزونی،،پیچشی،گریز از مرکز و…یافت میشوند.

کمپرسور یکی از مهم ترین اجزای چیلر

کندانسور

کندانسور ابزاری است که مسئولیت خنک سازی مبرد را برعهده دارد.کندانسور، مبرد را از حالت گاز به حالت مایع تبدیل میکند.این دستگاه به دو نوع کندانسور هوا خنک و کندانسور اب خنک دسته بندی میشود. معادل فارسی کندانسور در اجزای چیلر، چگالنده است.

اواپراتور؛یکی دیگر از اصلی ترین اجزای چیلر

این قطعه از اجزای تشکیل دهنده چیلرها جهت تبدیل کردن مایع به گاز به کار گرفته میشود.اواپراتور مبدل حرارتی می باشد که از نوع پوسته و لوله ایست که از درون لوله های موجود در ان مبرد و اب عبور می کنند. این دستگاه را با نام تبخیرکننده نیز می شناسند.

شیر انبساط

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده چیلرها شیر انبساط است که طرز عملکرد این قطعه به این صورت است که این شیر با افزایش فشار داخلی در مبرد موجب تغییر فاز مبرد از حالت مایع به حالت گاز می شود و بعد از فرایند تغییر فاز مخلوط دو فازی مایع_گازی را وارد امپراتور می نماید.

تابلوبرق کنترل چیلر

محفظه کوچکی است که از اجزایی مانند نمایشگرها و قطعات حفاظتی و کلیدها تشکیل می شود و به کمک سیم پیچی کلیدهای مختلفی که روی ان وصل هستند می توان سیستم دستگاه را کنترل کرد.در رابطه با تفاوت اساسی میان اجزای تشکیل دهندده چیلرهای تراکمی و اجزای تشکیل دهنده چیلرهای جذبی می توان به این نکته اشاره کردد که در چیلرهای جذبی به جای کمپرسور از ژنراتور استفاده شده است.

ژنراتور

ژنراتور یکی از اجزای به کار رفته در چیلرهای جذبی است که فرایند تغلیظ محلول لیتیم بروماید در ان انجام می شود. این قطعه به صورت مشترک با کندانسور در مخزن بالایی قرار گرفته است. منبع گرمایی در ژنراتور ممکن است اب داغ و یا اب گرم بخار باشد .در ژنراتور با کمک حرارت ورودی مبرد از جاذب جدا شده و تبدیل به بخار میشود و بعد از ورود به کنددانسور موجب بالا رفتن غلظت جاذب میشود. ژنراتور از لوله های مسی فین دار و سپر حرارتی تشکیل شده است که به دلیل این که نسبت به سایر قسمت ها در معرض اسیب دیدگی بیشتری قرار دارد جنس لوله های ان از الیاژ مس و نیکل می باشد.

اجزای چیلر جذبی با سیستم های تراکمی متفاوت است

اهمیت نصب و سرویس چیلر توسط افراد ماهر

چیلرها در خنک کردن محیط و برخی دستگاه های صنعتی نقش مهمی را ایفا می کنند. به دلیل اهمیت این سیستم های سرمایشی و حساسیت بالای اجزای چیلر لازم است کهن در صورت بروز مشکل در آنها حتما به افراد باتجربه و متخصص مراجعه کنید. شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا با بهره گیری از افرادی که ذانش و مهارت کافی در زمینه های تاسیساتی را دارند، به صورت 24 ساعته و در تمامی مناطق آماده خدمت رسانی به شما می باشد.

آرزو نیاسری
آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید