نحوه کار چیلر جذبی

نحوه کار چیلر جذبی

چیلرها امروزه برای راحتی هرچه بیشتر ما در ساختمان ها به کار می رروند. چیلرها به دو نوع چیلر تراکمی و چیلر جذبی طبقه بندی میشوند. در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه کار چیلر جذبی آشنا کنیم. اما پیش از توضیح درباره نحوه کار چیلر جذبی برای درک بهتر آن به سراغ جزئیات بیشتر می رویم.

به طور کلی، چیلرها به دو دسته چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی تقسیم میشوند. نحوه کار چیلر جذبی با نحوه کار چیلر تراکمی بسیار متفاوت است. پیش از آشنایی با نحوه کار چیلر جذبی، لازم است بدانیم چیلر جذبی چیست و چه انواعی دارد و برای درک بهتر نحوه کار چیلر جذبی به معرفی اجزای تشکیل دهنده چیلرهای جذبی و همچنین وظایف آنها می پردازیم. شناخت این وسایل در روند نصب چیلر بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

چیلر جذبی چیست؟

چیلر جذبی دستگاهی سرمایشی است که در ساختار آن به جای انرژی الکتریکی و کمپرسور از حرارت و ژنراتور استفاده میشود. مصرف بالای انرژی الکتریکی توسط چیلرهای تراکمی و همچنین اثرات مخرب فریون ها بر لایه اوزون باعث شده است که به توجه ها به سمت مبردهای طبیعی جلب شود.

سیستم های جذبی در مقایسه با چیلرهای تراکمی علاوه بر اینکه در فصل گرما مصرف برق کمتری دارند از مزایای مهم دیگری هم برخوردارند که به عنوان یکی از آنها میتوان به عدم وجود صدا و ارتعاش، عمر مفید طولانی، نیاز محدود به سرویسها و تعمیرات اساسی و استفاده از انرژی حرارتی به عنوان انرژی اصلی اشاره کرد. در این نوع از چیلرها از ماده ای به نام لیتیوم بروماید به عنوان جاذب استفاده می کنند.

لیتیوم بروماید چیست؟

یکی از مهم ترین عناصر در نحوه کار چیلر جذبی، لیتیوم بروماید است. لیتیوم بروماید نوعی نمک است که به شکل مایع می باشد. این ماده جاذب میتواند رطوبت را جذب کند و اگر لیتیوم برروماید را روی بخار آب اسپری کنید سبب جذب آب و نمک به یکدیگر میشود و نوعی محلول به وجود می آورد. با افزایش حرارت و گرم کردن محلول لیتیوم بروماید میتوانیم این دو مادهئرا از یکدیگر جداسازی کنیم که با انجام این کار، آب به شکل بخار از محلول خارج میشود و سبب میشود که لیتیوم بروماید غلیظ تر شود.

لیتیوم بروماید عنصری که به عنوان مبرد چیلر جذبی کار میکند

انواع چیلرهای جذبی کدام اند؟

چیلرهای جذبی به دو گروه چیلرهای جذبی تک اثره و چیلرهای جذبی دو اثره دسته بندی می شوند.

چیلر جذبی تک اثره

در چیلرهای جذبی تک اثره، مبرد که در این نوع از چیلرها آب مقطر است به کمک فرآیند تبخیر و تقطیر سبب جذب گرما میشود. چیلر جذبی تک اثره دارایدو بخش می باشد. بخش پایینی چیلر جذبی تک اثره که اواپراتور و ابزورور را در خود جای میدهد و فشار مطلق آن یک درصد فشار اتمسفر است که این فشار وکیوم سبب میشود مبرد در دمای کمتری از آب وارد شده به چیلد واتر به جوش آید.

چیلر جذبی دو اثره

برای کاهش هر چه بیشتر هدر رفت انرژِی و میزان مصرف انرژِی، به کارگیری چیلرهای جذبی دو اثره بسیار کاربردی است. دلیل تولید این نوع از چیلرها حفظ و به کارگیری انرژی هدر رفته در سیستم بود. چیلرهای جذبی دو اثره در مدت زمان کمی به یکی از پرکاربردترین سیستم های تهویه هوای مطبوع تبدیل شدند. تنها تفاوت موجود در عملکرد سیکل چیلر جذبی تک اثره و سیکل چیلر جذبی دو اثره در این است که در این نوع از چیلرهای جذبی محلول لیتیم بروماید طی گذشتن از دو مرحله در ژنراتور دما بالا و ژنراتور دما پایین غلیظ میشود که خود این روش سبب افزایش راندمان این فرایند میشود.

چیلرهای جذبی از چه اجزایی تشکیل میشوند؟

چیلرهای جذبی از 6 بخش اصلی تشکیل میشوند که هر کدام از آن ها به تنهایی وظیفه خاصی را بر عهده دارند.این چهار جز عبارت اند از: اواپراتور، ابزوربر، کندانسور، ژنراتور، مبدل ها و پمپ های محلول و مبرد که در ادامه هر کدام را به اختصار توضیح داده ایم.

اواپراتور

اواپراتور مبدلی است که در مخزن پایینی چیلر جذبی قرار میگیرد. طرز کار اواپراتور به این صورت است که مایع مبرد به درون لوله های اواپراتور پاشیده میشود و در آنجا توسط گرمای محیط به بخار تبدیل میشود و از آنجا که عمل تبخیر فرایندی گرماگیر می باشد، به این طریق گرمای مایع مبرد جذب میشود. در طی این پروسه مایع مبرد با حدود 12 درجه سانتی گراد به لوله های اواپراتور وارد شده و در آنجا تا مرز 7 درجه سانتی گراد خنک میگردد. این قطعه را با عنوان تبخیرکننده نیز میشناسند.

ابزوربر

ابزوربر در چیلرهای جذبی به صورت مشترک با اواپراتر در بخش پایینی قرار گرفته میشود. این قطعه وظیفه ی جذب بخار مبرد تولید شده در قسمت اواپراتور را دارد و حاوی ماده جاذب یعنی همان لیتیم بروماید است. نحوه عملکرد این قطعه به این صورت است پس از پروسه خنک سازی آبی که به اواپراتور وارد شده است، بخار آب تولید شده توسط محلول لیتیوم بروماید به طور کامل جذب میشود و حرارت محلول که حاصل از بخار شدن آب می باشد در محیط ابوربر رها شده و به کمک آب سرد برج جاری درون لوله های ابزوربر، از محیط چیلر خارج میشود.

کندانسور

کندانسور در اشتراک با ژنراتور در بخش پوسته بالایی چیلر جذبی قرار گرفته است. در این محفظه، بخار رها شده از محلول لیتیوم بروماید رقیق در ژنراتور در تماس غیرمستقیم با آب برج کن، تقطیر و در مرحله بعد تبدیل به بخار میشود. در کندانسور، آب مقطر ساخته شده به همراه گرمای حاصل از فرایند تقطیر وارد سینی زیر کندانسور شده و دوباره وارد اواپراتور میشود.

ژنراتور

ژنراتور قطعه ای از چیلر جذبی است که وظیفه غلیظ سازی محلول لیتیم بروماید را بر عهده دارد. این قطعه در بخش بالایی قرار گرفته است و نحوه عملکرد آن به این صورت است که محلول لیتیوم بروماید پس از گذر از مبدل حرارتی به لوله های ژنراتور وارد میشود و دوباره به وسیله بخار با آب داغ گرم میشود که این گرما موجب افزایش غلظت محلول لیتیوم بروماید میشود.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی در چیلرهای جذبی باعث تبادل حرارت بین محلول رقیق خارج شده از ابزوربر و محلول غلیظ خارج شده از ژنراتور میشود. در واقع به جهت افزایش راندمان کاری دستگاه و همچنین افزایش بازدهی آن از مبدل حرارتی استفاده میشود. نوع مبدل حرارتی از پوسته و لوله است.

پمپ های محلول و مبرد

چیلرهای جذبی در حالت معمول حاوی دو عدد پمپ مبرد و محلول می باشند اما میزان این پمپ ها میتواند متغیر باشد. در ساختار چیلرهای جذبی، پمپ ها تنها مصرف کنندگان انژی الکتریکی هستند که جهت انتقال محلول و مبرد بر روی دستگاه نصب شده اند و از نوع کاملا بسته می باشند.

نحوه کار چیلر جذبی

تصویری از چیلر جذبی جهت درک بهتر نحوه کار چیلر جذبی

نحوه کار چیلرهای جذبی به این صورت است که آب و لیتیوم بروماید از ابزوربر به مبدل حرارتی و پس از آن به ژنراتور پمپ میشود. ژنراتور به دلیل دارا بودن مخزن مناسب، آب و لیتیوم بروماید را در خود جمع میکند، منبع گرمایی که دروون لوله ها قرار دارد به ژنراتور وارد شده و در این مرحه باعث جداسازی لیتوم بروماید از آب میشود. بخار آب از محلول لیتیوم بروماید جدا میشود و به کندانسور منتقل میشود و سبب غلیظ شدن لیتیوم بروماید میشود.

در مرحله بعد، لیتیوم بروماید به دلیل وزن بالایی که دارد در انتهای مخزن باقی می ماند و پس از آن به مبدل حرارتی و محفظه جاذب پمپ میشود و تا بخار آب تولید شده در اواپراتور را به خود جذب کند. در کندانسور به دلیل وجود جریان آب برج خنک کننده ، بخار آب خارج شده از ژنراتور تقطیر میشود و در سینی جمع میشود.

سپس این آب به اواپراتور منتقل شده و بر روی لوله های آب سرد مدار سرمایش، اسپری میشود. به دلیل کم فشار بودن اواپراتور، آب در دمایی در حدود 4 درجه به جوش می آید و برای میسر شدن این امر به حرارت نیاز دارد که این حرارت را از آب سرد موجود در مدار سرمایشی که به سمت واحدها میرود، میگیرد و دمای آن را از 12 درجه سانتی گراد به 7 درجه سانتی گراد کاهش میدهد.

در نهایت بخار آب در همان محفظه به محلول لیتیوم بروماید جذب میشود و بعد از آن برای جدا شدن از لیتیوم بروماید به ژنراتور پمپ میشود در این مرحله محلول به بخار تبدیل میشود و این بخار به کندانسور وارد شده و به وسیله آب وارد شده از برج خنک کننده باعث تقطیر بخار آب و تبدیل آن به بخار میشود و پس از این مرحله آب وارد اواپراتور و لیتیوم بروماید وارد جاذب میشود و این چرخه همچنان ادامه می یابد.

چیلر جذبی پرکاربرد تر از چیلرهای تراکمی است

همانطور که در بخش بالا هم گفته شد چیلرهای جذبی به دلیل مصرف پایین در انرژی الکتریکی و برق و همچنین عدم استفاده از مبردهای cfc، استفاده محدود از قطعات گردشی، عدم وجود صدا و ارتعاش در آنها و همچنین نیاز محدود به تعمیرات و سرویس، در مقابل چیلرهای تراکمی طرفدار بیشتری دارنذ و همینطور هم پرمصرف تر هستند.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید