منبع دو جداره آبگرم موتورخانه که از آن با عنوان مخزن دوجداره شوفاژ نیز یاد می شود، نوعی مبدل حرارتی غیر مستقیم است که وظیفه انتقال حرارت به آب شهری موجود در خود را بر عهده دارد. نصب منبع دو جداره، عایق کاری آن و تعمیر منبع دو جداره ، با هدف افزایش بهره وری و راندمان کاری در موتورخانه ها به انجام می رسد.

از آنجه که این وسیله به طور دائم در حال فعالیت است، ممکن است در برخی موارد دچار خرابی شود و به این ترتیب ممکن است به تعمیر نیاز داشته باشد. در این مطلب به مواردی همچون نصب، راه اندازی، عایق کاری و هزینه تعمیر منبع دو جداره آب گرم پرداخته شده است.

اعزام تعمیرکار
اعزام تعمیرکار
قیمت ها

هزینه و قیمت تعمیر منبع دو جداره چقدر است؟

هزینه تعمیر منبع دوجداره و نصب آن، با تاثیر پذیری از فاکتورهای مختلفی می تواند کمتر یا بیشتر شود و به همین علت نمی توان رقمی ثابت را به عنوان قیمت تعمیر مخزن دو جداره و با قطعیت اعلام نمود. با این وجود، برخی از خدمات مرتبط با تعمیر این وسیله که نرخی ثابت و مشخص دارند، به شرح زیر هستند. فراموش نکنید که بسته به نوع و جنس منبع موتورخانه شما و همچنین علت خرابی، این ارقام می توانند کمتر یا بییشتر شوند.

شرح تعمیرات حداقل قیمت(تومان) حداکثر قیمت(تومان)
تعویض منبع دو جداره تا 500 لیتر (بدون احتساب تغییرات لوله کشی) 700000 1500000
تعویض منبع دو جداره تا 1000 لیتر (بدون احتساب تغییرات لوله کشی) 1000000 1800000
تعویض منبع انبساظ تا حجم 300 لیتر (بدون احتساب هزینه جابجایی) 350000 650000
اسید شوئی منبع (تا 20 واحد) 550000 850000

جهت اطلاع از قیمت دقیق تعمیر منبع دوجداره می توانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان با تعمیرکار مخزن آبگرم موتورخانه بهره مند شوید.

بیشتر آشنا شوید

منبع دو جداره موتورخانه چیست؟

موتورخانه ها که از بخش های اصلی و مهم در هر سازه ای به شمار میروند، خود دارای اجزا و تجهیزات متفاوتی می باشند که هر یک وظیفه ای را برعهده دارند که در عملکرد کلی موتورخانه به شدت تاثیرگذار است. یکی از این تجهیزات منبع دو جداره موتورخانه است که همانطور که از اسم آن برمی آید که از دو منبع استوانه ای شکل تشکیل شده است. همچنین در ساختار این منبع از دو عدد جداره از جنس ورق گالوانیزه فولادی ساخته شده است که در درون استوانه داخلی آب سرد شهری و در فاصله بین استوانه خارجی و داخلی، آب گرم شده توسط دیگ به جریان درمی آید.

منبع دو جداره وظیفه نگهداری آب مورد نیاز برای سیستم گرمایشی موتورخانه را بر عهده دارد. شناخت هرچه بهتر این جزء از موتورخانه می تواند اطلاعات شما را در مورد علت نیاز به تعمیر منبع دو جداره در زمان خرابی افزایش دهد. در مورد این وسیله به طور خلاصه می توان گفت که منبع دوجداره موتورخانه نوعی سیستم انتقال حرارت غیر مستقیم است که گرمای تولید شده توسط مشعل موتورخانه را به آب گرم مصرفی در خانزه منتقل می کند.

جالب است بخوانید:
آشنایی با منبع دوجداره

منبع دو جداره آب گرم چگونه عمل می کند؟

برای اینکه بتوانید نحوه عملکرد منبع دو جداره آب گرم و مراحل تعمیر منبع دو جداره را به طور صحیح درک کنید، باید ابتدا با اجزای آن آشنا شوید. شناخت اجزای به کار رفته در ساختمان منبع دوجداره باعث میشود دید وسیع تری نسبت به نقشی که این بخش در موتورخانه ایفا میکند، پیدا کنید. همچنین شناخت اجزای تشکیل دهنه منبع دوجداره آگاهی شما را در رابطه با نحوه عملکرد آن افزایش میدهد.

اجزایی که در تعمیر منبع دو جداره شوفاژ مورد بررسی قرار می گیرند

اگر بخواهیم ساختار منبع دو جداره را برای شما شرح دهیم، باید به شما بگوییم که ساختار این وسیله به گونه ای است که از دو استوانه تشکیل شده است که یکی دیگری را احاطه کرده است. هر یک از این استوانه ها با استفاده از لوله هایی به بخشی از سیستم متصل هستند که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت. همین پیچیدگی و اتصالات فراوان در دو استوانه موجود است که تعمیر منبع دو جداره را به امری تخصصی تبدیل می کند.

اگر نیاز به خدمات نصب شوفاژ دارید کلیک کنید.

تعمیر منبع دوجداره آب گرم

اطلاع از نحوه عملکرد می تواند در تعمیر منبع دو جداره تاثیر گذار باشد

در سیستم موتورخانه شوفاژ، وسیله ای به نام مشعل، وظیفه انتقال حرارت به آب را بر عهده دارد. این وسیله بخشی از آب را که در سیستم به جریان در آمده و به رادیاتورهای موجود در خانه منتقل می شود گرم می کند. نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره شود این است که هدف استفاده از موتورخانه، تنها گرمایش منزل نیست و این سیستم باید آب گرم مورد نیاز برای شستشو را نیز فراهم کند. به این ترتیب، بخش دیگری از لوله کشی که به جداره داخلی مخزن یا منبع دو جداره متصل است، آب شرب را به شیرهای آب گرم منازل یا واحد ها منتقل می کند. وظیفه گرم نمودن آب این بخش بر عهده آب گرم موجود در جداره خارجی است. علت اینکه نام سیستم انتقال حرارت غیر مستقیم را برای این نوع مخازن برگزیده اند نیز، همین نحوه عملکرد است. با توجه به تصویر زیر متوجه خواهید شد که یک تعمیرکار برای موفقیت در زمان تعمیر منبع دو جداره باید به همه جزیئات سیستم تسلط کامل داشته باشد.

خدمت مرتبط:
تعمیر منبع کویلی

نگهداری، سرویس و تعمیر منبع دو جداره موتورخانه شامل چه مواردی است؟

به طور کلی، هنگامی که از نصب، راه اندازی، نگهداری و تعمیر منبع دو جداره سخن به میان می آید باید به این امر اشاره شود که این انجام این خدمت یکی از زیر مجموعه های خدمات نصب و نگهداری از سیستم های گرمایشی  می باشد که میتوانیم آنها را به عنوان یکی از زیر شاخه های خدمات مربوط به  تعمیر موتورخانه بدانیم.

نصب منبع دو جداره چگونه انجام می شود؟

نصب منبع دو جداره باید به گونه ای باشد که منبع دوجداره در سطح بالاتری از دیگ موتورخانه نصب شود. این نحوه نصب منبع دوجداره سبب میشود که فضای کمتری در موتورخانه اشغال شود. در موتورخانه های مرکزی، منبع دوجداره در نزدیکی دیگ شوفاژ و پمپ سیرکوله انجام میشود، دلیل این است که اتلاف حرارتی کاهش یابد و مسیر لوله کشی کوتاه تر شود. نصب منبع دو جداره در موتورخانه مراحل زیر را شامل می شود و بسیار واضح است که تعمیرکار منبع دو جداره علاوه بر تعمیر باید بر نصب این وسیله نیز تسلط داشته باشد:

نصب و تعمیر منبع دوجداره

مرحله اول نصب منبع دو جداره:

در مرحله اول برای باز شدن تمام لوله ها، باید تمام آب موجود در جداره داخلی و جداره دوم تخلیه شود. با انجام این کار، وزن مخزن بسیار کم میشود و باعث میشود پایین آوردن و حمل آن راحت تر شود. در واقع اولین گام از نصب منبع دوجداره یا تعویض منبع دوجداره در فرایند تعمیر شامل جدا سازی مخزن قبلی است و این کار با هدف آماده سازی برای مرحله بعد صورت می پذیرد.

مرحله دوم نصب منبع دو جداره:

پس از خالی شدن مخزن، باید مخزن باز شود و کل اجزای متصل شده به لوله ها از مخزن جدا شود و مخزن که دیگر خالی از آب است و اجزای آن جدا شده اند، پایین آورده شود. در این مرحله تعمیرکار مخزن دو جداره بسته به وضعیت می تواند به تعمیر و نصب مجدد مخزن دوجداره یا نصب یک منبع آبگرم جدید اقدام نماید.

مرحله سوم نصب منبع دو جداره:

در این مرحله منبع جدید را جایگزین منبع قبل میکنیم. انجام این مرحله باید با دقت و حساسیت بالایی صورت گیرد زیرا در غیر این صورت ممکن است منبع به طور صحیح کار نکند و در سیستم کلی و کار سایر بخش ها مشکل ایجاد شود.

مرحله چهارم نصب منبع دو جداره موتورخانه:

در این بخش به دلیل اینکه قسمت خارجی مخزن دارای لوله های بزرگ تری است، ابتدا به نصب آن میپردازیم و بعد از آن به نصب لوله های آب بهداشتی، شیر اطمینان و پمپ برگشت میپردازیم. در نهایت بعد از اتمام این مرحله از نصب منبع دو جداره ، سیستم را آزمایش نموده و به راه اندازی نهایی آن مشغول می شویم.

اینفوگرافی نحوه عملکرد منبع دو جداره و آشنایی با اجزای سیستم برای تعمیر منبع دو جداره

منظور از عایق کاری  در زمان تعمیر منبع دو جداره موتورخانه چیست؟

عایق کاری منبع دو جداره موتورخانه یکی از مسائل مهم و از زیر مجموعه های تعمیر منبع دو جداره به شمار می آید. در صورتی که عایق کاری منبع دو جداره به روش درستی انجام شود باعث میشود که تجهیزات موجود در موتورخانه به طرز صحیحی عایق بندی سرمایشی و گرمایشی شوند که انجام این امر سبب صرفه جویی در انرژی مصرفی جهت تولید گرما در فصول سرد و حفظ خنکی ساختمان در فصول گرم میشود. برای عایق کاری مخزن دو جداره میتوان با در نظر گرفتن دمای کارکرد مخزن از عایق های پشم شیشه و پشم سنگ و پلی اتیلن و… استفاده کرد.

خرابی های معمول و تعمیر منبع دو جداره شوفاژ شامل چه مواردی هستند؟

یکی از متداول ترین خرابی های منبع دو جداره شوفاژ، سوراخ شدن منبع دو جداره است که ممکن است به دلایل مختلفی این مشکل به وجود بیاید. از جمله دلایل سوراخ شدن منبع دو جداره میتوان به این موضوع اشاره کرد که با گذر زمان، منبع دو جداره از نقاطی که جوشکاری شده شروع به ضعیف شدن میکند، که این امر در نهایت سبب ایجاد سوراخ و نشتی منبع میشود. به جریان درآمدن آب تصفیه نشده در این منبع خود یکی دیگر از دلایل سوراخ شدن منبع به شمار می آید زیرا سبب ایجاد واکنش شیمیایی میشود و در نهایت منجر به سوراخ شدن منبع خواهد شد، که این وضعیت شما را مجبور خواهد کرد که به تعمیر منبع دو جداره مشغول شوید.

از دیگر خرابی های معمول که به سرویس و تعمیر منبع دوجداره نیاز خواهد داشت. رسوب بستن منبع است. برای جلوگیری از چنین وضعیتی می توان از سختی گیر در مسیر آب ورودی استفاده کرد.

تعمیر منبع دو جداره

فرآیند سفارش تعمیرات مخزن دو جداره آب گرم چه مراحلی دارد؟

اگر می خواهید فرایند تعمیر مخزن دو جداره موتورخانه را به متخصصین ما در مجموعه تهویه گستر راگا بسپارید، لازم است بدانید که می توانید این کار را با یکی از دو روش ثبت سفارش تلفنی یا درخواست مشاوره به واسطه پر کردن فرم موجود در صفحه تماس با ما به انجام برسانید. همکاران ما در بخش پشتیبانی فنی به محض دریافت سفارش شما به بررسی ابعاد مختلف پروژه و نیازهای شما پرداخته و رقمی حدودی را به عنوان هزینه تخمینی، تحت قالب یک پیش فاکتور، اعلام نموده و در صورت دریافت تائیدیه از سوی شما، نزدیک ترین تیم از تعمیرکاران مجموعه را، در کوتاه ترین زمان ممکن به محل کار یا زندگی شما اعزام می نمایند. پس از آن تیم تعمیراتی مربوطه، مشکلات موجود را بررسی کرده و هزینه قطعی نهایی را به شما اعلام داشته و طی قراردادی اقدام به تعمیر و رفع عیب منبع دو جداره آب گرم خواهند پرداخت.

بله؛ ما در مجموعه فنی مهندسی تهویه گستر راگا، علاوه بر تعمیر منبع دو جداره موتورخانه، به خدمات دیگری از قبیل نصب، راه اندازی و تعمیر سایر سیستم های تاسیساتی نیز مشغول هستیم و در خصوص موارد خاص و اورژانسی، حتی خدمات 24 ساعته را نیز ارائه می کنیم و به این ترتیب می توانید، در تمامی طول سال و حتی روزهای تعطیل نیز به خدمات شبانه روزی ما تکیه کنید.

خدمات مرتبط با تعمیر منبع دوجداره را در چه مناطقی از تهران انجام می دهیم؟

در این روزهای پرهیاهو و پرمشغله که در خارج از منزل با چالش و مشکلات بسیاری مواجه هستیم، اگر در هنگام استراحت در منزل هم مشکلاتی این چنینی نظیر ایجاد مشکل در تاسیسات و… پیش آید، سبب سلب آسایش و رفاه حال شما میشود . شرکت تهویه گستر راگا برای رفع چنین مشکلات اتفاقی و فراغ خاطر و آسایش شما عزیزان در تمامی مناطق 22 گانه آماده خدمت رسانی می باشد.

دو تعمیرکار درحال تعمیر منبع دو جداره

منظور از نصب و تعمیر منبع دوجداره به همراه ضمانت و به صورت 24 ساعته چیست؟

یکی از امتیازهای شرکت تهویه گستر راگا نسبت به سایرین این است که شرکت ما بعد از نصب و تعمیر منبع دو جداره یک ضمانت نامه رسمی را به شما تقدیم می کند. شرکت تهویه گستر راگا برای جلب رضایت و ایجاد اعتماد شما عزیزان، تمامی خدمات در زمینه تاسیسات، نصب، سرویس و تعمیر را با اطمینان از کار خود ضمانت میکند.شرکت ما در تمامی مناطق و همچنین در تمامی روزهای هفته و 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در تمامی مناطق 22 گانه تهران می باشد.

4 پاسخ به “تعمیر منبع دو جداره”

  1. آرش اعتمادی گفت:

    سلام منبع دوجداره موتورخونمون نشتی داره می خواستم بپرسم ببینم هزینه تعمیرش چقد درمیاد؟

    • رفع نشتی منبع دوجداره و تعمیر آن بسته به نوع منبع و میزان خرابی می تواند هزینه های متفاوتی داشته باشد و به همین علت بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق تر با ما تماس بگیرید.

  2. مجتبی گودرزی گفت:

    من می خوام بدونم که هزینه تعویض منبع دو جداره هست؟ میشه لطفاً راهنمایی کنید.

    • برای اطلاع از هزینه تعویض منبع دوجداره، باید شرایط و محل قرارگیری و اندازه و مدل منبع مورد بررسی قرار بگیرد. به همین دلیل توصیه می شود، جهت استعلام قیمت با ما تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گواهی تایید صلاحیت

گواهی صلاحیت پیمانکاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی

گواهی تایید صلاحیت

جزو انجمن صنفی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی

گواهی تایید صلاحیت

گواهی صلاحیت پیمانکاری از سازمان برنامه و بودجه کشور

گواهی تایید صلاحیت

صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE از وزارت کار و رفاه اجتماعی

×