آموزش سرویس پکیج

آموزش سرویس پکیج

امروزه استفاده از پکیج در ساختمان ها کاربرد فراوانی دارد و به دلیل نقش مهمی که این دستگاه در تامین آب گرم شوفاژها و آب گرم مصرفی ایفا می کند لازم است جهت جلوگیری از ایجاد مشکل در آن به صورت دوره ای به سرویس پکیج بپردازیم. در این مقاله تمامی نکات و مراحل آموزش سرویس پکیج را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا بتوانید با استفاده از راهنمای سرویس پکیج، خودتان این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که سرویس دوره ای این وسیله نیاز به تعمیر پکیج را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

امروزه موتورخانه ها و سایر تجهیزات گرمایشی جای خود را به پکیج ها داده اند. پکیج ها وسایلی هستند که قادرند به صورت مجزا و به طور همزمان آب گرم مورد نیاز شوفاژها و آب گرم مصرفی ساختمان تامین کنند. این سیستم های گرمایشی برای افزایش طول عمر مفید و عملکرد صحیح باید به صورت دوره ای سرویس شوند. در این مقاله قصد داریم مراحل آموزش سرویس پکیج را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

راهنمای سرویس پکیج

پیش از آغاز آموزش سرویس پکیج چه باید کرد؟

پیش از انکه به ارائه آموزش سرویس پکیج به صورت مرحله به مرحله بپردازیم، لازم است بدانیم که قبل از شروع کار باید موارد زیر را بررسی کنیم:

قطع کردن برق پکیج: برای جلوگیری و به صفر رساندن احتمال خطر برق گرفتگی حتما به خاطر بسپارید که باید ابتدا اتصال پکیج با پریز برق را قطع نمایید.

بستن شیر گاز: به دلیل اینکه در صورت باز بودن شیر گاز ممکن است خطر گازگرفتگی یا آتش سوزی وجود داشته باشد، بهتر است قبل از شروع آموزش سرویس پکیج شیر گاز را ببندید.

تخلیه مدار آب گرم شوفاژ: برای اینکه فشار آب موجود در داخل پکیج به صفر برسد، باید مدار آب گرم شوفاژ را خالی کنید.

آموزش سرویس پکیج به صورت مرحله به مرحله

همانطور که گفتیم، پکیج ها از جمله دستگاه هایی هستند که نقش مهمی را در رفاه و آسایش ساکنین ساختمان ایفا می کنندو. در صورت بروز کوچکترین مشکل در آنها، در فرآیند عملکرد دستگاه اخلال ایجاد می شود و باید خیلی سریع به تعمیر پکیج بپردازیم. جهت جلوگیری از پیش آمدن چنین شرایطی لازم است پکیج را به صورت دوره ای سرویس کنیم، در این قسمت به آموزش سرویس پکیج به صورت مرحله به مرحله پرداخته ایم که شامل مراحل زیر می شود:

پکیج باید پیش از سرویس خاموش شود

شست و شو و رسوب زدایی مبدل

یکی از مراحلی که در فرآیند سرویس پکیج باید مدنظر داشته باشید، تمیز کردن و سوب زدایی مبدل است. جهت انجام این کار لازم است ابتدا محفظه احتراق مبدل را باز کنید سپس روی برنر را با کاغذی پوشانده و در آخر مبدل را به کمک فرچه تمیز کرده و ناخالصی های روی آن را برطرف نمایید.

برای سرویس های دوره ای پکیج با فاصله زمانی کوتاه، برای رسوب زدایی مبدل لازم نیست از اسید استفاده کنید زیرا اسید به دلیل داشتن خاصیت خورندگی از عمر دستگاه کم می کند اما در سرویس های دوره ای طولانی مدت برای از بین بردن رسوبات داخل جدارهای مبدل می توانید از اسیدشویی استفاده کنید.

رفع آلودگی های مشعل در آموزش سرویس پکیج

از آنجایی که مشعل در عملکرد کلی پکیج نقش مهمی ایفا می کند، در صورتی که ناخالصی ها و آلودگی های وارد شده به محفظه آن زیاد شوند، می توانند در کیفیت کار این قطعه تاثیر بگذارند. یکی از مراحل مهم در آموزش سرویس پکیج، برطرف نمودن و تمیز کردن داخل مشعل به وسیله دمنده باد می باشد.

بررسی و تنظیم فشار باد منابع انبساط در عملیات سرویس پکیج

یکی دیگر از مراحل مهم در یادگیری آموزش سرویس پکیج، تنظیم نمودن فشار باد داخلی منبع انبساط دستگاه است. برای انجام این کار نیاز به ابزاری به نام گیج باد دارید که باید آن را روی قسمت والف منبع انبساط قرار دهید و میزان درجه باد داخل منبع را چک کنید. نکته ای که طی این مرحله لازم است به آن دقت کنید این است که هنگام اندازه گیری میزان فشار باد، آب موجود در مدار پکیج تخلیه شدهه باشد.

تمیز کردن فن دستگاه

برای سرویس پکج لازم است به تمیز بودن فن دستگاه دقت کنیم، در صورتی که فن را جرم گرفته باشد باید آن را از پکیج جدا نموده و آن را با آب شسته و مجدد در جایگاه خود قرار دهیم. گاهی ممکن است برای عملکرد بهتر فن، آن را روغن کاری کنیم؛ برای انجام این کار به روغن مخصوص چرخ خیاطی یا روغن یاتاقان احتیاج دارید.

راهنمای سرویس پکیج به صورت مرحله به مرحله

سرویس الکترود یون پکیج

در این مرحله از آموزش سرویس پکیج کافی است با استفاده از سمباده یک لایه از الکترود را برداشته و بعد از آن با دستمالی نم دار روی الکترود و جرقه زن دستگاه را تمیز نمایید. دقت کنید که هنگام قرار دادن الکترود یون در جای خود، جرقه زن و الکترود با قسمت بدنه دستگاه تماسی نداشته باشند.

بررسی دودکش پکیج

از آنجایی که دودکش یکی از مهم ترین بخش ها می باشد و هرسال به دلیل مشکلات و وجود نقص در دودکش ممکن است افراد زیادی مسموم شوند و خسارت های جبران ناپذیری به ساکنین وارد شود، لازم است حتما در هنگام نصب پکیج دودکش با دقت نصب و راه اندازی شود. به خاطر داشته باشید که دودکش باید فاقد هر گونه خوردگی و ترک باشد و کلاهک مخصوص آن به طور صحیح نصب شده باشد.

به کار انداختن مجدد دستگاه؛ مرحله نهایی آموزش سرویس پکیج

جهت راه اندازی مجدد پکیج دقت کنید که تمامی اتصالات فاقد هرگونه نشتی باشند؛ در صورتی که در بخشی از دستگاه نشتی مشاهده کردید باید پیش از روشن نمودن پکیج نشتی را رفع نموده و سپس با استفاده از کف از برطرف شدن آن اطمینان حاصل کنید. به عنوان اخرین گام در راهنمای آموزش سرویس پکیج، بعد از بررسی اتصالات دستگاه و اطمینان از نبود نشتی نوبت به روشن کردن پکیج می رسد. بعد از متصل کردن پکیج به برق، شعله دستگاه را تنظیم نمایید.

راه اندازی مجدد پکیج آخرین مرحله آموزش سرویس پکیج

آیا با استفاده از آموزش سرویس پکیج می توانیم خودمان این کار را انجام دهیم؟

شما می توانید با استفاده از نکات و مراحل گفته شده در مقاله آموزش سرویس پکیج را خودتان انجام دهید اما در نظر داشته باشید به دلیل اینکه پکیج در تامین آب گرم مصرفی و آب گرم مورد نیاز شوفاژها و همچنین در رفاه و آسایش ساکنین نقش بسزایی دارد باید در انجام اینکار دقت کنیم و اگر تجربه هیچ گونه کار فنی را نداریم و قطعات به کار رفته در پکیج را نمی شناسیم بهتر است سرویس آن را به افراد متخصص بسپاریم که در این صورت می توانید به سرویسکاران ماهر و زبردست شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا مراجعه کنید.

آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
دریافت مشاوره