امنیت در موتورخانه

امنیت در موتورخانه

به دلیل استفاده از موتورخانه ها در ساختمان های اداری و مسکونی و تجاری و حتی صنعتی، در نظر گرفتن یکی از دغدغه های مهم به شمار می رود؛ در نتییجه لازم است که در فراهم نمودن امنیت این بخش از ساختمان دقت کافی صورت گیرد. در این مقاله علاوه بر امنیت در موتورخانه، اطلاعات بیشتری را درباره موتورخانه ها در اختیار شما قرار خواهیم داد.

موتورخانه ها جهت گرمایش ساختمان ها به کار گرفته میشوند. به دلیل اهمیت این بخش در ساختمان ها و همچنین سیستم گرمایشی مرکزی، نیاز است که در هنگام اجرا و پیاده سازی آن ها حتما موضوع امنیت در موتورخانه جدی گرفته شود. پیش از پرداختن به اهمیت امنیت در موتورخانه، میخواهیم کمی اطلاعات کلی درباره موتورخانه ها کسب کنیم.

موتورخانه چیست؟

موتورخانه و بحث امنیت در موتورخانه

موتورخانه به بخشی از ساختمان گفته میشود که تجهیزات و تاسیسات سیستم های سرمایشی و گرمایشی در آن قرار میگیرند. اندازه و متراژ محلی که قرار است موتورخانه در آن راه اندازی شود، بسته به بزرگی ساختمان متغیر است. اگر که موتورخانه برای تامین گرمایش و سرمایش ساختمانی کوچک طراحی شده، در نظر گرفتن یک اتاق کوچک جهت استقرار تجهیزات و اجزای آن کافی است، اما اگر این بخش برای ساختمان های در ابعاد بزرگ تر و گسترده تر باشد، تعداد اتاق های لازم جهت پیاده سازی تجهیزات آن افزایش می یابد.

کاربرد موتورخانه در ساختمان چیست؟

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در طول زمان ذهن بشر را به خود مشغول کرده است تامین گرما در فصول سرد و تامین خنکی ساختمان ها در فصول گرم است. در روزهای سرد زمستان، موضوع ایجاد و تامین گرمای ساختمان های مسکونی، اداری و… یکی از مطالب حائز اهمیت است که با وجود موتورخانه ها این دغدغه برای همگان رفع شده است. با وجود موتورخانه ها، نیاز به پکیج در هر واحد ساختمانی به طرز جداگانه رفع شده است. اما دقت به امنیت در موتورخانه هم موضوع مهمی است.

انواع موتورخانه کدام اند؟

موتورخانه ها هم از انواع متفاوتی تشکیل شده اند و انواع مختلفی را شامل میشوند که عبارت اند از:

  • موتورخانه منازل مسکونی
  • موتورخانه های بیمارستان ها
  • موتورخانه کارخانه های صنعتی
  • موتورخانه ساختمان های اداری و تجاری

موتورخانه از چه اجزایی تشکیل شده است؟

برای اینکه بتوانیم به اهمیت امنیت در موتورخانه پی ببریم بهتر است که با اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شویم و بدانیم که هر کدام از این اجزا چه نقشی در موتورخانه ایفا می کنند.

دیگ آب گرم

دیگ های آب گرم به لحاظ نوع ماده سازنده آنها به دو دسته چدنی و فولادی طبقه بندی میشوند. کاربرد دیگ ها در ساختمان براساس نیاز ساختمان متفاوت است. به دلیل مقاومت پایین دیگ های چدنی در مقابل فشار، از این نوع از دیگ ها در محل هایی که به احتیاج به سیستم پرقدرتی نیست مانند ساختمان های مسکونی استفاده میشود. برعکس دیگ های چدنی، دیگ های فولادی به علت داشتن مقاومت بالا در ساختمان های بزرگتر به کار می روند.

دیگ های آب گرم به جهت مقاومتی که دارند به سه نوع متفاوت دیگ آب گرم، دیگ بخار و دیگ آب داغ دسته بندی میشوند. همانطور که گفته شد دیگ های چدنی مقاومت پایینی دارند به همین دلیل است که برای کار خوذ از سیال آب گرم بهره میگیرند اما دیگ های فولادی به علت دارا بودن مقاومت بالا برای هر سه نوع مورد استفاده قرار میگیرد. دقت به روش صحیح نصب و اجرای دیگ بخار در امنیت در موتورخانه نقش بسزایی دارد.

مشعل

مشعل قطعه ای است که وظیفه تولید حرارت را در دیگ به عهده دارد. مشعل ها در نوع دارای دمنده و فاقد دمنده یافت میشوند که در نوع دارای دمنده آن، حرارت بیشتری را ایجاد میکند و در مقابل نوع بدون دکمنده آن حرارت کنری را تولید میکند و در نتیجه برای محیط های کوچکتر مناسب است. طرز عملکرد این وسیله به این صورت است که در زیر دیگ آب گرم واقع شده و سبب داغ شدن آب سردی وارد شده به دیگ میشود. سوخت مشعل از سوخت های فسیلی است. تعمیر مشعل موتورخانه از مسائلی است که باید به دست افراد حرفه ای انجام پذیرد.

تجهیزات تبادل سرما و گرما

پس از تولید آب گرم سرد به کمک دیگ آب و چیلرها، این آب از طریق لوله ها به محیط منتقل میشود و در آن بخش به تجهیزاتی نظیر رادیاتور، شوفاژ و فن کویل ها هدایت میشوند زیرا این تجهیزات وظیفه تهویه مطبوع محیط را بر عهده دارند و بعد از این مرحله با جریان یافتن در این تجهیزات سبب خنک یا گرم شدن محیط مورد نظر میشوند.

سختی گیر

به دلیل وجود عناصری مانند کلسیم و منزیم در آب، می دانیم که آب حاوی سختی است. وجود این عناصر سبب ایجاد رسوب در سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها شود و با گذشت زمان در لوله ها گرفتگی ایجاد کند که این امر باعث ایجاد اخلال در عملکرد موتورخانه میشود که با ایجاد اخلال در این بخش ممکن است امنیت در موتورخانه به خطر بیفتد. برای پیشگیری از رخداد این موضوع در تجهیزات موتورخانه از ماده ای به نام سختی گیر استفاده میشود.

وسایل و ابزار انتقال

پس از گرم شدن آب توسط دیگ و یا خنک شدن آب به کمک چیلر، به کار گرفتن مجموعه ای از وسایل جهت انتقال آن به تجهیزاتی نظیر شوفاژ و فن کویل و رادیاتور احتیاج است. از این مجموعه می توان به اقطعاتی نظیر شیرآلات، لوله هل، پمپ و.. اشاره نمود.

امنیت در موتورخانه

تصویری از یکی از انواع موتورخانه

امنیت در موتورخانه و نگهداری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به دلیل اینکه موتورخانه ها از بخش های مرکزی و مهم ساختمان ها به شمار می آیند، موضوع امنیت در آن ها و همچنین فراهم نمودن شرایط لازم جهت این امنیت بسیار مهم است. به دلیل وجود تجهیزات صنعتی پیشرفته و ابزار و قطعات تخصصی و همچنین اجزای تشکیل دهنده در موتورخانه، امنیت این بخش باید در اولویت باشد زیرا در صورت بروز کوچکترین مشکل در این قسمت، در تمامی بخش های ساختمان مشکل ایجاد شده و سبب سلب راحتی و آسایش ساکنین میشود.

علاوه بر موضوع امنیت در موتورخانه، بحث تعمیر موتورخانه هم امری بسیار مهم است که نیاز است توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود. شرکت فنی و مهندسی تهویه گستر راگا برای راحتی و رفاه حال شما عزیزان با بهره گیری از افرادی باتجربه و متخصص آماده خدمت رسانی در تمامی مناطق شهر می باشد.

آرزو نیاسری
آرزو نیاسری
عضو تحریریه وب سایت

نویسندگی یکی از بزرگترین علاقه مندی های من در در تمام طول زندگی ام بوده است و از آنجایی که تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی پشت سر گذاشته ام، می توانم مطالب بسیار مناسبی را با استفاده از منابع معتبر انگلیسی در اختیار شما قرار دهم. با من در بخش وب سایت بلاگ تهویه گستر راگا همراه باشید.


سوالی یا تجربه ای دارید بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تهویه گستر راگا
جهت دریافت مشاوره کلیک نمایید